Jeszcze raz oglądałem złożoną ofertę przez sprzedającego. Nigdzie nie ma informacji, że produkt jest na zamówienie. Obowiązkiem sprzedającego jest zapewnić kupującemu możliwość odbioru produktu zgodnego z zawartą umową. A taka została zawarta. Przepisy - ustawa ściśle określają zasady sprzedaży internetowej. Masz towar - możesz go sprzedać. To właśnie te przepisy w domyśle przewidują chęć uniknięcia takich sytuacji jak w temacie. To, że Allegro twardo stoi na straży respektowania przepisów prawa - chwała im za to. Nie chcą, aby Klienci byli oszukiwani, bo również na tym tracą.
Sprzedaż odbywającą się poza lokalem sprzedającego regulują następujące przepisy:
• ustawa z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności wyrządzonej przez produkt niebezpieczny (Dz.U. Nr 22 poz. 271)
• ustawa z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 141 poz. 1176)
• ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 100 poz. 1081 z późn. zm.) – jeżeli sprzedaż odbywa się na raty.
Rozdział 2 ustawy z 2 marca 2000 r. o umowach zawieranych na odległość w punkcie 2 precyzuje, że propozycja zawarcia umowy powinna jednoznacznie i w sposób zrozumiały informować o zamiarze zawarcia umowy przez tego, kto ją składa. Artykuł 6 pkt 1: Umowy zawierane z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, ....... są umowami na odległość, jeżeli kontrahentem konsumenta jest przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność. Warunek został spełniony.
Oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący.
Jeżeli nie postanowiono inaczej, przedsiębiorca powinien wykonać umowę zawartą na odległość najpóźniej w terminie trzydziestu dni po złożeniu przez kupującego oświadczenia woli o zawarciu umowy – QWERT’y oświadczył swoją wolę.
Czy zawarto osobne zastrzeżenie co do możliwości odstąpienia sprzedawcy od zawartej umowy? Tego nie mogę doczytać. W przypadku braku możliwości wypełnienia warunków zawartej umowy składający ofertę przedsiębiorca może zwolnić się z zobowiązania przez spełnienie świadczenia zastępczego, odpowiadającego tej samej jakości i przeznaczeniu oraz za tę samą cenę lub wynagrodzenie, informując zarazem konsumenta na piśmie o jego prawie nieprzyjęcia tego świadczenia i odstąpienia od umowy. Ale prawem Kupującego jest nie przyjąć świadczenia zastępczego. Może żądać rekompensaty.
Jestem dobrej myśli, że możliwie najszybciej uda się zakończyć spór i QWERT'y będzie używać swą piękną "60" na AIR SHOW.
M.
A tak wogóle to Sprzedający ma trochę więcej super ofert z logo canona >>> http://allegro.pl/canon-eos-60d-18-5...661554236.html