Strona 201 z 378 PierwszyPierwszy ... 101151191199200201202203211251301 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2 001 do 2 010 z 3771

Wątek: Monitory - porady, problemy itd.

  1. #2001
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Po pierwsze nie wyjścia tylko wejścia.
    Chcesz mi wmówić, że sygnał idzie DO komputera, a nie OD? ;-)

    Przejściówka DSUB-DVI to nic innego jak doprowadzenie sygnału analogowego, tyle że inną wtyczką. Można spodziewać się znacznego pogorszenia jakości w stosunku do DVI. Główne problemy to brak ostrości, duchy za literami, falowanie.
    A to te 3 rzeczy znam, no to ok, zawsze to i tak lepiej niż pracować na matrycy laptopowej

  2. #2002

    Domyślnie

    Może ja zadam pytanie: stoję przed małym dylematem związanym z zakupem monitora 24 cale, ukierunkowałem swoje uwagi na DELL średnia grupa, do 2000 tyś zł. Wybór padł na

    Dell UltraSharp
    2407
    2408
    2410

    Może ktoś tego używa do obróbki fotek na CS, czekam na info.
    Pozdrawiam
    Canon FF i słoików kilka

  3. #2003
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    Chcesz mi wmówić, że sygnał idzie DO komputera, a nie OD? ;-)
    Proszę jeszcze raz przeczytać swój post: "ce210w, który ma wyjścia tylko dvi"

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    A to te 3 rzeczy znam, no to ok, zawsze to i tak lepiej niż pracować na matrycy laptopowej
    Spotkałem się wielokrotnie z płaczem i dyskwalifikacją obrazu właśnie przez wymienione defekty.

    Cytat Zamieszczone przez mk307 Zobacz posta
    Wybór padł na
    Dell UltraSharp
    2407
    2408
    2410
    Przecież na ten temat są informacje zaledwie na poprzedniej stronie.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 08-01-2010 o 20:49 Powód: Automerged Doublepost
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  4. #2004
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Proszę jeszcze raz przeczytać swój post: "ce210w, który ma wyjścia tylko dvi"
    ok, moj błąd zwracam honor

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Spotkałem się wielokrotnie z płaczem i dyskwalifikacją obrazu właśnie przez wymienione defekty.
    Oczywiście, ale to kwestia na tydzień-dwa. Lepiej przez 2 tygodnie używać takiego, aniżeli żadnego. Jak w końcu kupie sobie monitor to i zaopatrze się w stacje dockującą z wyjściem DVI.

  5. #2005
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    A tak na marginesie, czy tak zajefajna firma jak EIZO nie ma rypniętej specyfikacji monitora EV2333 na stronie ?

    http://www.eizo.pl/pl/domowe.html/id...3W/cpage=dtech

    Ciekawe, czy rypnięta jest tylko przekątna i rozdziałka, czy w ogóle cała specyfikacja...
    Już poprawione.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  6. #2006
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Tak U2410, przepraszam za literówkę.



    Proszę zatem opisać swoje spostrzeżenia, skorelujemy je. Swoje wrażenia opisywałem kilkukrotnie. Monitor ma kiepską regulację, za dużą gamę, za dużą jaskrawość. Potencjał poniekąd niezłego wyświetlacza jest niewykorzystany. Pomimo że jest to IPS, znacząco ustępuje EIZO S2433W na PVA. Co ciekawe charakterystyka kątowa jest podobna, choć w DELL'u powinna być lepsza. Nie przypomina matryc LG-Philips jakie są w NEC 2490, EIZO SX2462W. Inny połysk, inny sposób zmian koloru pod kątem. Producent przesadził z polaryzatorem. Ekran silnie fioletowieje nawet pod małym kątem. Już pod kątem 30 st od prostopadłej pojawia się różowa dominanta. Zaletą jest równe podświetlenie i imponujący zestaw wejść.


    Szeroka gama się zgadza. Można uzyskać dziko nasycone kolory. Miała być szeroka gama, to jest. Można to łatwo ograniczyć.

    Na początek zauważam 3 problemy, które może nie są kluczowe w ostatecznym rozrachunku z punktu widzenia fotografii czy grafiki, ale za to są konkretne, to znaczy poza sferą upodobań, lub impresji, po prostu techniczne wady.

    1. Nastawienie ostrości nie działa prawidłowo. Jasne, komu potrzebna ostrość w monitorze LCD? Jednak skoro jest, to powinna działać. Niektórzy lubią sobie poprawić albo w górę (do czytania bardzo drobnego tekstu) albo rozmazać w dół (dla zwiekszenia kontrastu tekstu i kompletnego zlikwidowania pikseli). Niestety w U2410 rozmazanie w dół jest przesadzone, a ostrość w górę powoduje a) zwiększenie jaskrawości i utrate jasnych tonów; b) pojawienie się bardzo intensywnego zabarwienia rózowego w szarościach (widać doskonale nawet w user interface, browserach, etc.). Z a) można sobie poradzić przez zmniejszenie ogólnej jaskrawości np. sterowniku grafiki. Przy jaskrawościach używanych do fotografii etc. nie jest to może problem (ale zawsze wada) . Zabarwienia różowe natomiast to już co innego. To zabarwienie różowe _nie_ pojawia się w momencie zmiany ostrości, ale dopiero po zmianie wejścia tam i z powrotem, albo wyłaczeniu, badź uśpieniu monitora. Wtedy trzeba tylko dotknąć regulacji ostrości tam i z powrotem i poprawny kolor powraca. Co oznacza, że należy po każdym wyłączeniu monitora wykonać 13 dotknieć guzików (jeżeli ostrość jest powyżej 50; kiedy jest na 50 to albo tego problemu nie ma, albo nie widać (bardziej prawdopodobne).

    Dokładnie to samo jest w moim U2410 w pracy, wiec nie jest to pojedynczy przypadek. Nie muszę dodawać, że nic podobnego nie występuje w moim 2x tańszym Samsungu 204B, który jest naturalnie o wiele ostrzejszy juz na nastawie 40%, nie wyostrza sztucznie nawet na 100%, nie rozmazuje przesadnie nawet na 0%, i kiedy się reguluje ostrość, nic sie nie zmienia poza ostrościa. A pixele są tylko nieistotnie mniejsze (1200 pikseli w pionie w obu i Dell ok 1 cm wyższy).

    2. Regulacja "Hue" w presecie "Custom Color" nie działa prawidłowo. Jasne, po co komu Hue, kiedy monitor można skalibrować z Hue w pozycjach domyślnych 50 (default). I wiekszość monitorów nawet tego nie ma. Ale jak jest, to powinno działać. Tymczasem nawet nieznaczne odchyłki Hue od 50powodują białe lub czarne, lub inne, dziury w zdjęciach. Co czyni regulację hue kompletnie bezużyteczną.

    3. Presety sRGB i Adobe RGB używają ditheringu w ciemnych tonach i w ogóle tonowanie w ciemnościach jest gorsze niż w presecie Custom Color. Dlaczego tak jest nie pojmuję, ale znowu dodam, że mój 2x tańszy Samsung nie ma tych problemów (ale tez nie ma presetów RGB). Dithering w Dellu w zasadzie widać tylko przez lupę, ale kurczenie sie gradacji ciemnych tonów jednak jest. Podkreślam, że to występuje tylko w presetach sRGB i Adobe RGB, inne presety nie mają ditheringu i stopniowanie ciemnych tonów jest prawidłowe. Ale jak już są te presety, to czemu ułomne i czy naprawde nie da się tego zrobić poprawnie?

    4. Inne uwagi: można się dostać sekretnym wejściem do "Factory Menu" i poustawiać do zadowolenia temperatury barw w presetach. Dla mnie oryginalne ustawienia dla SRGB i Adobe RGB były jednak zbyt źółte.


    Czyli "bottom line" jest dla mnie taka, że być może zatrzymam sobie ten monitor, bo nawet ręczne ustawienia dają dobre rezultaty. Kąt widzenia jest dobry, choć zmiany z kątem trochę większe niż najlepsze pod tym względem monitory jakie widziałem. Sama jakość podstawy, metalowy statyw, wejścia (VGA, 2x DVI, HDMI, DP, component, composite...), kable w zestawie (VGA, DVI, DisplayPort, USB, bez HDMI) USB hub, karty pamięci (minus CF), dotykowe guziki, jeśli kto lubi i nauczy się używać (trzeba dotykać ponad diodą LED a nie prosto w diodę) może są warte ceny. Jednak oczywiste usterki irytują, ostrość musi być nastawiona na 50, Hues (Custom Color preset) muszą być nastawione na 50, a czytelności tekstu, czystości bieli, i ostrości Samsunga (TN) ta matryca też nie pobije. Dlatego wolę czytac na samsungu, choć to tylko widać w bezpośrednim porównaniu 'side by side' ; ogladana pojedynczo wygląda b. dobrze. No i ta gama kolorów zaiste imponująca.

    (Nb. w tej chwili używam jasności 16 i kontrastu 38, co dla mnie jest zadowalajacym kompromisem.)
    Ostatnio edytowane przez pan.kolega ; 09-01-2010 o 22:06

  7. #2007
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pan.kolega Zobacz posta
    Nastawienie ostrości (...) Regulacja "Hue" (...) Presety sRGB i Adobe RGB (...) Dla mnie oryginalne ustawienia dla SRGB i Adobe RGB były jednak zbyt źółte.(...) Nb. w tej chwili używam jasności 16 i kontrastu 38
    Monitory LCD wybitnie "nie lubią" dotykania jakichkolwiek regulatorów. Stąd problemy które Pan opisał, typu dithering, "dziury" w zdjęciach. Najlepiej świecą w ogóle nie ruszane, a jeśli trzeba wykonać korekcję to trzeba ją wypośrodkować między korzyściami a skutkami ubocznymi. Wynika to z zaledwie 256 poziomów jasności na kanał i widoczności jakichkolwiek ingerencji w nią. Analogiczne wady obrazu powoduje agresywna obróbka pliku z 8 bitowym zapisem koloru. Na dodatek niektóre regulatory mają uzasadnienie wyłącznie marketingowe, gdyż po prostu przeczą zasadzie działania wyświetlacza. Kardynalny przykład: Regulator kontrastu. Taki regulator w LCD nie istnieje a jeśli jest nazwana tak funkcja bezwzględnie nie wolno jej dotykać. Nie można wymagać że skoro jest to ma działać. Niestety nie ma prawa działać, lub powoduje zupełnie inne skutki niż spodziewane.

    W ogólności, wniosek jaki można wysunąć z Pana opisu: Ma Pan całkowicie rozregulowany sprzęt.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 09-01-2010 o 22:22
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  8. #2008
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Monitory LCD wybitnie "nie lubią" dotykania jakichkolwiek regulatorów. Stąd problemy które Pan opisał, typu dithering, "dziury" w zdjęciach. Najlepiej świecą w ogóle nie ruszane, a jeśli trzeba wykonać korekcję to trzeba ją wypośrodkować między korzyściami a skutkami ubocznymi. Wynika to z zaledwie 256 poziomów jasności na kanał i widoczności jakichkolwiek ingerencji w nią. Analogiczne wady obrazu powoduje agresywna obróbka pliku z 8 bitowym zapisem koloru. Na dodatek niektóre regulatory mają uzasadnienie wyłącznie marketingowe, gdyż po prostu przeczą zasadzie działania wyświetlacza. Kardynalny przykład: Regulator kontrastu. Taki regulator w LCD nie istnieje a jeśli jest nazwana tak funkcja bezwzględnie nie wolno jej dotykać. Nie można wymagać że skoro jest to ma działać. Niestety nie ma prawa działać, lub powoduje zupełnie inne skutki niż spodziewane.

    W ogólności, wniosek jaki można wysunąć z Pana opisu: Ma Pan całkowicie rozregulowany sprzęt.
    No właśnie, o to chodzi, co wyżej, mniejsza o mój monitor. Ma Pan słuszność. Sam Pan wie, jak trudno jest sprzedać sprzęt po wyższych cenach, kiedy nie ma odpowiedniej motywacji. Dlatego producenci stosują różne sztuczki, jak na przykład regulacja Hue, której nie powinno być (a nuż naiwny a wybredny majsterkowicz nie zauważy problemów i będzie zadowolony, a do ustawień default zawsze można powrócić).

    Albo regulacja ostrości, która powinna działać tak jak w moim Samsungu (tylko lekkie rozmazanie w dół, prawie nic sie nie zmienia w górę (bo już jest doskonale ostro na 40%).

    Ale co zrobić, kiedy taki wybredny użyszkodnik myśli,że jak zapłacił dwieście dolarów wiecej, to ma prawo wymagać jakichś cudów. (a kiedy zapłacił trzy razy tyle, to już nawet szkoda gadać)

    Natomiast bezsensowny dithering w niektorych presetach jest problemem uznanym już przez Della, który już podobno poprawili w nowej wersji. Oczywiście na razie nową wersje wysyłają tylko najbardziej natrętnym krzykaczom jako drugą czy trzecia wymianę, bo monitor sprzedaje sie jak ciepłe bułeczki i 95% nabywców nigdy nic nie zauważa i cieszy się jaskrawymi kolorami.

    To, że nazwa na ustawieniach "jasność i kontrast" nie jest istotna, to chyba większość czytelników tego typu wątków jak ten wie? Co one robią to każdy kto ma oczy, widzi. Tutaj (w przeciwienstwie do Hue) liczba bitów nie ma znaczenia. Nawet 2 ustawienia są lepsze niż nic. (Podpowiem, że bity nie mają nic do np. podświetlenia matrycy)
    Ostatnio edytowane przez pan.kolega ; 10-01-2010 o 00:06

  9. #2009
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    zaopatrze się w stacje dockującą z wyjściem DVI.
    Właśnie sie zastanawiam, czy taki port w stacji dokującej będzie tym samym co normalne wyjście z karty graficznej DVI? Czy działanie nie będzie podobne do normalnej przelotki VGA<->DVI?

  10. #2010
    Bywalec Awatar domero
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    53
    Posty
    155

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    ...perfekcyjne widzenie barwne (sprawdzam regularnie za pomocą stosownych testów).
    Możesz podać jakieś namiary na takie testy?

    Parę lat temu ktoś linkował takie testy polegające m.in. na układaniu kolorów zgodnie z widmem, itp., ale nie mogę tego namierzyć.

Strona 201 z 378 PierwszyPierwszy ... 101151191199200201202203211251301 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •