Wracając do tematu, to różnica w ustawianiu ostrości w trybie detekcji fazy i detekcji kontrastu może pokazywać BF/FF obiektywu. W innym, odgrzanym wątku możemy wyczytać że pomiar ostrości wykonuje się tylko raz, przed zakręceniem soczewką, a w trybie detekcji kontrastu bez przerwy aż do ustawienia ostrości (bo detekcja kontrastu nie mierzy odległości...).
EN57D DIGITAL.
Canclerz, nie napisałem, że nie oglądają, tylko, że sobie na ich widok nie wyrywają włosów z głowy![]()
A standardowy AF mierzy odległość? Nie wiedziałem, że w aparatach są dalmierze laserowe...
Różnica w ustawianiu ostrości przy AF vs LV polega co najwyżej na różnej dokładności czujników. Obiektyw jest ciągle ten sam, z tą samą ewentualną wadą. Widocznie tolerancja błędu pomiaru ostrości obrazu przez czujniki aparatu dają mniejszą dokładność niż pomiar z LV co może spowodować FF/BF przy standardowym ostrzeniu. Jest to teoria, ale logicznie rzecz biorąc to ja nie widzę innego wytłumaczenia.
Zrobiłem test zgodnie z zaleceniami Grishy. Przysłona ustawiona na F8, ogniskowa na 35mm. Każde ujecie najpierw robiłem z AF ustawionym w
trybie detekcji fazy a potem w trybie LivieView z AF ustawionym w trybie detekcji kontrastu. ponieważ pliki RAW sporo zajmują (16-19MB) na wszelki wypadek umieściłem linki do miniaturek zdjęć.
Zdjęcie nr 1. Centralny AF ustawiony na "czerwonym koniku"
A. Zdjęcie wykonane z AF w trybie detekcji fazy. Link do pliku RAW: http://strony.aster.pl/xgrzesx/450d/IMG_0352.CR2
B. Zdjęcie wykonane z AF w trybie detekcji kontrastu. Link do pliku RAW: http://strony.aster.pl/xgrzesx/450d/IMG_0355.CR2
Zdjęcie nr 2. Centralny AF ustawiony na skrzynce pocztowej.
A. Zdjęcie wykonane z AF w trybie detekcji fazy. Link do pliku RAW: http://strony.aster.pl/xgrzesx/450d/IMG_0360.CR2
B. Zdjęcie wykonane z AF w trybie detekcji kontrastu. Link do pliku RAW: http://strony.aster.pl/xgrzesx/450d/IMG_0363.CR2
Zdjęcie nr 3. Centralny AF ustawiony na czerwonej tabliczce "Przedszkole".
A. Zdjęcie wykonane z AF w trybie detekcji fazy.Link do pliku RAW: http://strony.aster.pl/xgrzesx/450d/IMG_0365.CR2
B. Zdjęcie wykonane z AF w trybie detekcji kontrastu. Link do pliku RAW: http://strony.aster.pl/xgrzesx/450d/IMG_0367.CR2
Zdjęcie nr 4. Centralny AF ustawiony na na żółtej części słupu ogłoszeniowego.
A. Zdjęcie wykonane z AF w trybie detekcji fazy. Link do pliku RAW: http://strony.aster.pl/xgrzesx/450d/IMG_0368.CR2
B. Zdjęcie wykonane z AF w trybie detekcji kontrastu. Link do pliku RAW: http://strony.aster.pl/xgrzesx/450d/IMG_0371.CR2
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Zdjęcia wykonane w trybie LiveView zawsze są troszeczkę ciemniejsze mimo, że parametry są dokładnie te same.
Ostatnio edytowane przez XGrzesX ; 01-05-2008 o 15:34
Aż musiałem przez Ciebie ściągać nowego Adobe Camera Raw bo moja wersja nie czytała RAW z 450D
Zatem tak... Biorąc pod uwagę, że te ustawienia nie dają możliwości zrobić mydlanego zdjęcia (chyba, że się bardzo postara poruszyć, albo szkło jest naprawdę szajs) i że chcemy się dowiedzieć czy aparat działa dobrze całość poszła tak jak się tego spodziewałem. Zdjęcia SĄ ostre i nie ma znaczenia czy używasz AF czy LV. Mam na myśli tutaj może nie żylety jak z co poniektórych eLek, ale skoro porównujesz do kompaktu to wątpię, że kompakt da taką jakość obrazu. Po pomniejszeniu zdjęcia z kompaktu i z lustrzanki (i to z podpiętym kitem) można stwierdzić, że zdjęcia są takie same. Więc po co komu lustrzanka? Po to, że lustrzanki się nie kupuje by strzelać KITem. Kupuje się ja dla takich szkieł jak 50 1.4, 85 1.8 10-22, 70-200 itp. Kup sobie 50 1.8 - nie droga jest ok 300zł. Zobaczysz co to znaczy mieć lustrzankę.
Wracając do dylematu szumów, pomiaru AF i LV... Powtórzę, to co było mówione już wielokrotnie - problem nie leży po stronie aparatu. Jedynie zdjęcie tego przedszkola odmierzone na LV jest ostrzejsze. Dlaczego? Kit jest ciemny i słabo radzi sobie z ustawianiem ostrości na cienie. Stąd tutaj być może wynika przewaga LV. Jeżeli nadal nie czujesz satysfakcji postaraj się porobić zdjęcia czemuś z małej odległości na 55mm i f5.6 (nie oczekuj wybitnej ostrości przy oglądaniu 1:1) Staraj się trafiać punktowo i oceń czy obiektyw ma tendencje do ustawiania ostrości przed lub za obiektem. To jedyna wada twojego zestawu jaka może mieć miejsce i nawet jeżeli ona jest to patrząc po zdjęciach z tego wątku nie wierze, że jest to duża wada.
Pozwoliłem sobie przepuścić twoje zdjęcia przez Photoshopa, na dowód, że aparat jest git. Wszystkie z trybu normalnego pomiaru AF. Nie bawiłem się nimi długo, może z minutę na zdjęcie. Kilka suwaczków w PS, lekkie do ostrzenie (jest chyba nawet zalecane do ostrzenie plików RAW na 0.3px o 160% i to chyba przez samego producenta) i zmniejszone do 1200px x 800px czego zwykle nie robie bo na potrzeby internetu to za duże pliki (zazwyczaj robie 800 po długim boku). Nawet do lab'a ze zdjęciami z wycieczki czy coś nie szedł bym z 12mpx, chyba, że bym wywoływał na A4.
Linki:
http://www.trial.auto-spec.com.pl/ty...e/IMG_0352.jpg
http://www.trial.auto-spec.com.pl/ty...e/IMG_0360.jpg
http://www.trial.auto-spec.com.pl/ty...e/IMG_0365.jpg
http://www.trial.auto-spec.com.pl/ty...e/IMG_0368.jpg
Podsumowując - zbieraj na lepsze szkiełka i wyciskaj z kita ile się da póki co. Rób jak najwięcej zdjęć i odczep się od biednego aparatu![]()
Mierzy przynajmniej różnicę odległości ostrzenia między aktualnie ustawioną na obiektywie a żądaną do uzyskania ostrego obrazu w punkcie (w przypadku obiektywów przekazujących informację o odległości ostrzenia - owszem, mierzy odległość od obiektu) - w końcu pomiar wykonywany jest tylko raz - przed zakręceniem soczewką. W ostrzeniu LV ostrość mierzona jest bez przerwy aż do uzyskania ostrego obrazu. Dlatego normalnie występujące w obiektywach BF/FF przy ostrzeniu LV nie występują.
EN57D DIGITAL.
Grisha dzięki za swoją opinie i poświęcony czas.
Na tych zdjęciach może nie widać za bardzo tego problemu bo zgodnie z zaleceniem były robione z przysłona F8 więc jest duża GO. Podobnych wątków do mojego, dotyczących braku ostrości, jest bardzo dużo na forum dpreview.com. Tam też wyczytałem o różnicach w ostrości pomiędzy trybem zwykłym a detekcją kontrastu. U niektórych problem występuje u innych jest OK, niektórzy piszą, że wymieniali sprzęt kilkakrotnie. To spowodowało, że zacząłem dokładnie sprawdzać swój sprzęt w obawie, że trafił mi się "trefny" egzemplarz.
Jeszcze raz dziękuje !
XGrzesX - masz rację test kazałem robić na odległości hiperfokalnej czyli na takiej gdzie GO jest do nieskończonościProblem z ostrością może mieć dwie przyczyny: albo AF/BF albo mydlany obiektyw. Sprawdź czy obiektyw ostrzy w punkt, jeżeli tak, oznacza to że trafił Ci się kitowy kit
Jeżeli nie trafia w punkt, to ja bym słał na żytnią.
jceel: wszystko pięknie ale nadal nie wiem skąd obiektyw (aparat) wie na jaką odległość ustawić ostrzenie skoro nie wie w jakiej odległości jest "temat" zdjęcia. Sam napisałeś zna "różnicę odległości ostrzenia między aktualnie ustawioną na obiektywie a żądaną do uzyskania ostrego obrazu w punkcie". Ale skąd zna "żądaną"? Czytałem przed chwilą ten wątek http://www.canon-board.info/showthread.php?t=5078
aby mieć pewność. Nic tam nie pisze o odległości, jedynie od różnicy faz zmierzonej średnicy plamki.
Jak najlepiej przetestować ostrzenie w punkt ? Tablicę testową już mam wydrukowaną. Na jakich parametrach sprawdzać ? Czy ma sens robienie takich testów z ręki bo nie mam statywu ?
Co oznacza określenie "kitowy kit" ? Wydawało mi się, że jeśli będzie ostrzył w punkt to bardzo dobrze, tylko określenie "kitowy kit" nie odbieram zbyt pochlebnie.