Domowe studio,proszę o porady.

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • poli_x
    Coś już napisał
    • 2012
    • 92

    #1

    Domowe studio,proszę o porady.

    Witam,
    Posiadam Canona 5D +50/1,4 i 24-105/4 do tego sredniej wielkosci pokoj z tlem o szerokosci 165cm, zawieszone na wysokosci 200cm.Chce pobawic sie w portrety,ale o studiu nie mam pojecia,nie mialem nawet mozliwosci nigdy robic zdjec w studiu.
    Prosze mi powiedziec czego napewno potrzebuje? Lub co jest niezbedne zeby uzyskac jakis efekt,na chwile obecna to zalezy mi chyba glownie na odpowiednim doswietleniu osob/osoby na tle.
    Jesli chodzi o gotowke to jako ze to dopiero poczatki to szukam czegos taniego.
    Ostatnio edytowany przez poli_x; 46067.
  • mk

    #2
    Odp: Domowe studio,proszę o porady.

    Napisz ile masz do wydania... Możesz równie dobrze kupić najtańsze reporterskie lampy yongnuo i do tego jakieś modyfikatory ; ) Na początek jedna lampa + softbox powinno Ci starczyć, jeśli będzie Ci mało to wtedy dokupujesz kolejne lampy i modyfikatory... Oczywiście nie zapomnij o wyzwalaczach ; )

    Komentarz

    • poli_x
      Coś już napisał
      • 2012
      • 92

      #3
      Odp: Domowe studio,proszę o porady.

      Powiedzmy ze chce wydac 1000zl
      A czy moge prosic o jakies linki? Zebym obrazowo wiedzial czego szukac, i prosze powiedziec czym roznia sie poszczegolne modele,co w tych piniadzach strace wzgledem jakiegos drozszego zestawu...

      Komentarz

      • r_m
        Pełne uzależnienie
        • 2009
        • 2418

        #4
        Odp: Domowe studio,proszę o porady.

        Jestem chyba dziwny, ale ja proponowałbym zacząć od przeglądnięcia stron, na których są podane setupy (np. strobox), i na podstawie tego, co się spodoba można poszukać gratów. Zakup sprzętu jest najprostszy, ale bez przygotowania nawet kompletne studio niewiele Ci da.

        Komentarz

        • KuzynPit
          Początki nałogu
          • 2008
          • 398

          #5
          Odp: Domowe studio,proszę o porady.

          Klasyczna lampa z mocowaniem bowens do 500zł, softbox, blenda, statyw jakiś mocniejszy, wyzwalacz do lamp co byś nie gnił na kablu i możesz próbować Na początek wystarczy wg mnie.

          Komentarz

          • militarius
            Dopiero zaczyna
            • 2011
            • 15

            #6
            Odp: Domowe studio,proszę o porady.

            za kolegą wyżej
            nie opłaca się kupować systemówki, bo razem z mocowaniem bowens wyjdzie niewiele taniej jak studyjna DM2, którą polecam do tego soft 60x90 (może być szybki montaż, ale cena ~200 zł), 2 statywy model 806, uchwyt pod blendę, blenda. Powinieneś się zmieścić w 1000 zł, może jeszcze starczy na wyzwalacze RF603, a jak nie to możesz próbować wyzwalać wbudowaną na fotocelę.
            || 5D + BG-E4 + 85 1.8 || R+600 + YN622C ||
            Zapraszam - https://www.facebook.com/photo.kf

            Komentarz

            • poli_x
              Coś już napisał
              • 2012
              • 92

              #7
              Odp: Domowe studio,proszę o porady.

              To w takim razie panowie co polecacie jako klasyczna lampa z mocowaniem bowens?, jaki softbox ? , który statyw godny polecenia....no i jaki wyzwalacz dokładnie?

              Komentarz

              • militarius
                Dopiero zaczyna
                • 2011
                • 15

                #8
                Odp: Domowe studio,proszę o porady.

                przecież wszystko napisałem...
                lampa DM2 z asortymentu fripers.pl
                soft szybki montaż też stamtąd
                statyw jakiś też tam znajdziesz
                wyzwalacze Yongnuo RF603.
                || 5D + BG-E4 + 85 1.8 || R+600 + YN622C ||
                Zapraszam - https://www.facebook.com/photo.kf

                Komentarz

                • KuzynPit
                  Początki nałogu
                  • 2008
                  • 398

                  #9
                  Odp: Domowe studio,proszę o porady.

                  Wszystko co kolega wyżej wymienił jest we fripers.pl, wyzwalacze te rf603 są w dziale lamp błyskowych(one mają kabelek z jackiem do lampy studyjnej).
                  Wyzwalacz radiowy do lamp reporterskich oraz studyjnych YongNuo RF-603 WL-YN-RF603C1 - sklep Fripers.pl
                  Ale widzę że się wycwanili:P i nie sprzedają kabelka do podpięcia lampy studyjnej i trzeba u nich dokupić go też:/:P
                  Ja mam
                  Wyzwalacz radiowy do lamp reporterskich oraz studyjnych YongNuo RF-602 WL-YN-RF602C - sklep Fripers.pl aczkolwiek problematyczne są baterie do nadajnika-cr2:/ drogie i nie wszędzie dostępne. Dlatego lepiej będzie kupić wersje rf 603-akumulatory AAA są wszędzie...

                  Statyw proponuję taki:
                  Statyw oświetleniowy 260cm FreePower WSSO-FP-806Q - sklep Fripers.pl
                  albo z podobnych, byle nie te takie cienkie za 50zł.

                  Softbox rozkładalny fajna sprawa jak nie masz gdzie rozłożonego trzymać albo nie masz chęci bawić się w rozkładanie/składanie. A tak to pyk jak parasolkę i gotowę:P Ale za to droższe Rozmiar 60x90 będzie wystarczajacy.

                  Co do lampy to nie miałem do czynienia z tym Dm2 300ws powinna Ci wystarczyć. Mam 300tkę ale z quantuuma i spokojnie portrety na f12 wychodzą

                  Komentarz

                  • poli_x
                    Coś już napisał
                    • 2012
                    • 92

                    #10
                    Odp: Domowe studio,proszę o porady.

                    Dzieki wielkie,teraz jest to dla mnie zdecydowanie bardziej latwiejsze do ogarniecia.
                    A takie pytanie, co da mi lampa dm2,czego nie dostane/osiagne na zwyklym flashu speedlite 430ex,wiem ze cena lampy to cena zestawu calego jaki zaproponowaliscie ale moze warto dolozyc?
                    Lub moze lepiej kupic na poczatku zestaw ktory proponujecie a pozniej do tego lampe z czasem?

                    Komentarz

                    • Usjwo
                      Pełne uzależnienie
                      • 2009
                      • 1055

                      #11
                      Odp: Domowe studio,proszę o porady.

                      Ja kupiłem kiedys małą lampe studyjną 200Ws (do małego studia domowego wystarczająca), ale od kiedy pojwiły sie mocne yongnuo, zakupiłem trzy flash'e i lampa się kurzy (jest do sprzedania ). Generalnie z ograniczeniem flashy jest ich moc, za to dużą zaletą ich mobilość. Ja bym zaczął od 2xflash'a, softbox, parasolka, blenda statywy, wyzwalacz (od biedy przy mnaualnych YN560, chyba dałoby radę coś około 1000PLN). Pozostaje jeszcze kwestaia małego pomieszczenia, najlepiej pomalować go na czarno , bo cięzko będzie ci opanować światło.

                      Komentarz

                      • kaindox
                        Uzależniony
                        • 2009
                        • 598

                        #12
                        Odp: Domowe studio,proszę o porady.

                        Ja bym Ci radził poszukać i wynająć jakieś niewielkie studio na godzinkę albo dwie, jak masz szansę ze znajomym to jeszcze lepiej - taniej i ma kto pozować. Czasem idzie znaleźć okazje nawet za ok 20-30zł/h a tylko testując sprzęt dowiesz się czego naprawdę Ci potrzeba i nie wtopisz niepotrzebnie kasy. Jak skombinujesz ładną koleżankę to może nawet właściciel studia Ci coś pomoże i podpowie

                        Komentarz

                        • Kuba1
                          Uzależniony
                          • 2010
                          • 960

                          #13
                          Odp: Domowe studio,proszę o porady.

                          1 lampa systemowa manualna na statywie, 1 blenda biała/srebrna lub 5w1 + statyw/uchwyt, prosty wyzwalacz radiowy (nie najtańszy).
                          Popróbujesz, poćwiczysz ustawianie mocy lampy, odległości i kąta świecenia, oraz czarów czynionych przez blendę. Jak się przyłożysz, to doświadczenie zdobyte na tym etapie genialnie zaowocuje, kiedy zaczniesz rozbudowywać zestaw o modyfikatory i kolejne lampy, oraz zdasz sobie sprawę, jak niewiele one wszystkie znaczą, jeśli nie umiesz efektywnie pracować z jedną lampą+blenda.

                          Komentarz

                          • poli_x
                            Coś już napisał
                            • 2012
                            • 92

                            #14
                            Odp: Domowe studio,proszę o porady.

                            Zamieszczone przez Kuba1
                            1 lampa systemowa manualna na statywie, 1 blenda biała/srebrna lub 5w1 + statyw/uchwyt, prosty wyzwalacz radiowy (nie najtańszy).
                            Popróbujesz, poćwiczysz ustawianie mocy lampy, odległości i kąta świecenia, oraz czarów czynionych przez blendę. Jak się przyłożysz, to doświadczenie zdobyte na tym etapie genialnie zaowocuje, kiedy zaczniesz rozbudowywać zestaw o modyfikatory i kolejne lampy, oraz zdasz sobie sprawę, jak niewiele one wszystkie znaczą, jeśli nie umiesz efektywnie pracować z jedną lampą+blenda.
                            Rozumiem ze 430ex II bedzie odpowiednia do tego?
                            Co daje lampa typu dm2 czego nie dostane dzieki flashowi?

                            Komentarz

                            • Kuba1
                              Uzależniony
                              • 2010
                              • 960

                              #15
                              Odp: Domowe studio,proszę o porady.

                              Zamieszczone przez poli_x
                              Rozumiem ze 430ex II bedzie odpowiednia do tego?
                              Co daje lampa typu dm2 czego nie dostane dzieki flashowi?
                              Tak, Canon się oczywiście nada, ale to nie jest lampa manualna - pisząc to, miałem na myśli ,że możesz użyć np. wspominanego tu Yongnuo 565 (?), która jest mocna i ma ręgulację co 1/3EV, a to jest wszystko co potrzeba, aby spróbować się z oświetlaniem typu studyjnego.
                              Co do lampy dm2, to nie znam jej, ale jeśli to jest tzw. lampa studyjna, to pewnie ma żarówkę-pilota (czego nie ma flash reporterski), możliwość bezpośredniego mocowania modyfikatorów w jakimś tam standardzie, oraz zasilanie sieciowe.
                              Aby mocować do flasha modyfikatory studyjne, potrzebny będzie zawsze jakiś adapter (przyzwoite ma np. Quantuum w cenie poniżej stówki), a lampa tzw. studyjna już takie mocowanie ma (we właściwym dla siebie standardzie).

                              Komentarz

                              Pracuję...