W dawnej Polsce (i w świecie) nie było emotikonek, ale interpunkcja, odpowiednie budowanie zdań i umysł czytającego. Emotikonki to jakby oklaski w serialach.
W dawniejszych czasach ortografia wynikała z wymowy. Obecnie wymowa uległa uproszczeniu, więc części młodszego pokolenia ortografia wydaje się dziwnym wymysłem.
Ostatnio edytowane przez mc_iek ; 29-05-2013 o 12:59
Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!
W ogóle dawniej było lepiej. Nawet aparaty miały duszę analogową, przed pstrykiem można było pomyśleć, a filmy ORWO trzymać w lodówce. Świat idzie ku zagładzie.
____________________________________
zestaw emotikonek dla opornych:![]()
![]()
Generalnie razem z postępem cywilizacyjnym idzie uproszczenie języka. Np. w polskim powoli zanika wołacz, natomiast w litewskim, który przez dłuższy czas nie miał żadnej literatury zachowało się oprócz 7 przypadków używanych w języku literackim jeszcze kilka w mowie potocznej. Upowszechnienie internetu to dosyć istotny skok cywilizacyjny, więc i istotne uproszczenie języka wydaje się nieuniknione.
"Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
Kapitan Wagner
A Pentaxy to mają nawet 9 dusz.
mc_cek,
ortografia wynikała z wymowy?
Wymawiałeś inaczej "ó" niż "u"?
Ja tych czasów nie pamiętam, a trochę żyję na świecie...