Opony wielosezonowe - polecacie ?

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • centur
    Uzależniony
    • 2011
    • 766

    #1

    Opony wielosezonowe - polecacie ?

    Witam
    Po wymianie pralki z której jestem zadowolony przyszedł czas na opony i tu spory dylemat, mam już zmęczone opony letnie jak i zimowe i poważnie zastanawiam się nad kupnem całorocznych (oczywiście firmowych typu Kleber czy Goodyear. Nawigatory, chińczyki czy bieżnikowane odpadają w przedbiegach). Pytanie czy używacie takich opon a jeśli tak to jakie macie o nich opinie ? Przeważają opinie że jeśli nie jeździsz zbyt dużo i mieszkasz w rejonie z mizernymi opadami śniegu to praktyczniejszym rozwiązaniem i jednocześnie tańszym będą wielosezonówki (ja spełniam ten warunek), może coś napisać z własnych doświadczeń, ew coś doradzić w kwestii wyboru opon ???
    http://www.obiektywni.pl/autorzy/aut...68-0-0-0-0.php
    http://www.canon-board.info/galerie-...karaiby-84676/
    Sprzęt: C650D+BG-E8, T17-50/2.8, C550EX dawniej: C20D, C300D, G3, S70-200/2.8, C50/1.4, T17-35/2.8-4.0, T90/2.8 macro...
  • Cichy
    Pełne uzależnienie
    • 2004
    • 7450

    #2
    Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

    Goodyear Vector 4 Seasons - mam i sprawdza się super i latem i na śniegu. No ale to najlepsza opona całoroczna jaką mogłem kupić na moją felgę, tanie są ponoć średnie.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

    Komentarz

    • Tom77
      Pełne uzależnienie
      • 2008
      • 2875

      #3
      Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

      Zamieszczone przez centur
      Witam
      Po wymianie pralki z której jestem zadowolony przyszedł czas na opony i tu spory dylemat, mam już zmęczone opony letnie jak i zimowe i poważnie zastanawiam się nad kupnem całorocznych (oczywiście firmowych typu Kleber czy Goodyear. Nawigatory, chińczyki czy bieżnikowane odpadają w przedbiegach). Pytanie czy używacie takich opon a jeśli tak to jakie macie o nich opinie ? Przeważają opinie że jeśli nie jeździsz zbyt dużo i mieszkasz w rejonie z mizernymi opadami śniegu to praktyczniejszym rozwiązaniem i jednocześnie tańszym będą wielosezonówki (ja spełniam ten warunek), może coś napisać z własnych doświadczeń, ew coś doradzić w kwestii wyboru opon ???
      Jeździłem na polskich wielosezonowych i byłem zadowolony. Teraz z racji tego że za wielosezonówki w moim rozmiarze trzeba było zapłacić sporo więcej kupiłem komplet na zimę i lato. Co do marek to Goodyeary szlag trafił po 1 sezonie, na bokach pojawiły się bąble, reklamacja nieuznana bo to mechaniczne uszkodzenie. Micheliny były fajne ale w oczach się ścierały. Klebery to chyba najgorsze opony jakie miałem. Za radą znajomego kupiłem 2 komplety chińczyków i latam na nich drugi sezon.

      Komentarz

      • centur
        Uzależniony
        • 2011
        • 766

        #4
        Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

        a czy zauważyliście u siebie szybsze zużycie opon całorocznych latem ? u mnie z doborem opon raczej problemu nie będzie bo mam chyba najpopularniejszy rozmiar 195/65/15 - dopisze że rocznie stukam obecnie 10-15 tys km a mieszkam w zach-pom
        Ostatnio edytowany przez centur; 43228.
        http://www.obiektywni.pl/autorzy/aut...68-0-0-0-0.php
        http://www.canon-board.info/galerie-...karaiby-84676/
        Sprzęt: C650D+BG-E8, T17-50/2.8, C550EX dawniej: C20D, C300D, G3, S70-200/2.8, C50/1.4, T17-35/2.8-4.0, T90/2.8 macro...

        Komentarz

        • szandor
          Uzależniony
          • 2005
          • 624

          #5
          Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

          Pamiętam czasy, gdy na koła zakładało się opony takie jakie udało się zdobyć, a o zimowych nikt nie słyszał. Teraz nie wyobrażam sobie jazdy zimą na oponach innych niż zimowe. Opony całoroczne to kompromis, oszczędność jest, ale może zabraknąć pół metra drogi hamowania i wtedy bilans wychodzi odwrotny. Dobra opona na zimę to podstawa bezpiecznej jazdy.
          Cierpię na chroniczny brak wolnego czasu i ... talentu.
          R5 ; RF24-105 f4; RF35 f/1,8; RF50 f1.8; RF14-35 f4; EF50 f1.4; EF85 f1.8; EF70-200 f4IS; EF135 f2; 430EXII; RF 100-400 f5.6-8

          Komentarz

          • centur
            Uzależniony
            • 2011
            • 766

            #6
            Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

            tylko że w mojej mieścicie zeszłej zimy śnieg spadł raptem 2 x a w ciągu 48h stopniał więc zastanawiam się nad sensownością sezonówek w moim wypadku. Tę zimę przechulałem na letnich i nie odczułem żadnego dyskomforu bo zimy obecnie są bardziej deszczowe niż śniegowe a wodę podobno lepiej odprowadza opona letnia - nawet w zimę... Wkurza mnie też że wszystkie videotesty opon zimowych vs całorocznych (których pełno na YT) przeprowadzane są na śniegu lub lodzie gdzie wynik jest oczywisty natomiast brakuje testów np na mokrym asfalcie przy temp +5 st - bardzo byłby ciekaw takiego porównania bo u mnie właśnie takie są zimy - chlapa + kilka st na plusie ....
            http://www.obiektywni.pl/autorzy/aut...68-0-0-0-0.php
            http://www.canon-board.info/galerie-...karaiby-84676/
            Sprzęt: C650D+BG-E8, T17-50/2.8, C550EX dawniej: C20D, C300D, G3, S70-200/2.8, C50/1.4, T17-35/2.8-4.0, T90/2.8 macro...

            Komentarz

            • Tom77
              Pełne uzależnienie
              • 2008
              • 2875

              #7
              Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

              Zamieszczone przez centur
              tylko że w mojej mieścicie zeszłej zimy śnieg spadł raptem 2 x a w ciągu 48h stopniał więc zastanawiam się nad sensownością sezonówek w moim wypadku. Tę zimę przechulałem na letnich i nie odczułem żadnego dyskomforu bo zimy obecnie są bardziej deszczowe niż śniegowe a wodę podobno lepiej odprowadza opona letnia - nawet w zimę... Wkurza mnie też że wszystkie videotesty opon zimowych vs całorocznych (których pełno na YT) przeprowadzane są na śniegu lub lodzie gdzie wynik jest oczywisty natomiast brakuje testów np na mokrym asfalcie przy temp +5 st - bardzo byłby ciekaw takiego porównania bo u mnie właśnie takie są zimy - chlapa + kilka st na plusie ....
              Spokojnie można używać wielosezonowych w naszych warunkach. Większość zimy to mokra nawierzchnia gdzie zimowa opona sprawuje się gorzej niż letnia.

              Komentarz

              • RobertON
                Pełne uzależnienie
                • 2012
                • 2194

                #8
                Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

                Zamieszczone przez Tom77
                Spokojnie można używać wielosezonowych w naszych warunkach. Większość zimy to mokra nawierzchnia gdzie zimowa opona sprawuje się gorzej niż letnia.
                Nie jest tak, bo zimowa opona ma sprawować się lepiej z racji niższej temperatury, przy której "letnia" mieszanka jest już twarda jak plastik, a mieszanka "zimowa" ma jeszcze jako taką elastyczność.

                Na uwagą zasługuje również wielkość klocków i ich kształt, dobór lamelek, co decyduje o samooczyszczaniu opony ze śniegu (jak będzie) podczas obracania się koła.

                Poniżej test :

                Testy opon zimowych 2014 ADAC - kolejny badania opon tej niemieckiej instytucji wskazują najlepsze opony zimowe. Rankingi opon zimowych.
                Ostatnio edytowany przez RobertON; 47552.
                https://500px.com/robowert26

                Komentarz

                • Tom77
                  Pełne uzależnienie
                  • 2008
                  • 2875

                  #9
                  Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

                  Zamieszczone przez RobertON
                  Nie jest tak, bo zimowa opona ma sprawować się lepiej z racji niższej temperatury, przy której "letnia" mieszanka jest już twarda jak plastik, a mieszanka "zimowa" ma jeszcze jako taką elastyczność.

                  Na uwagą zasługuje również wielkość klocków i ich kształt, dobór lamelek, co decyduje o samooczyszczaniu opony ze śniegu (jak będzie) podczas obracania się koła.

                  Poniżej test :

                  Testy opon zimowych 2014 - ADAC, rankingi opon zimowych
                  Wszystko zależy od temperatury i pogody. Oczywiście przy 0 stopniach na śniegu lepiej zachowa się zimowa. Przy tej temperaturze na czarnym asfalcie nie jest to już takie oczywiste. W ciągu ostatnich 3 lat nie było praktycznie u mnie śniegu, zimówki zużywały sie szybciej niż letnie, na deszczu działały dużo gorzej niż letnie. Teraz robię max 20tys rocznie ale jak robiłem 70tys to zimowe były nie do zastąpienia. Wszystko zależy od tego czym się jeździ, ile, gdzie i jaka jest zima.

                  Komentarz

                  • tlustyx
                    Pełne uzależnienie
                    • 2008
                    • 1304

                    #10
                    Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

                    Zamieszczone przez Tom77
                    Wszystko zależy od temperatury i pogody. Oczywiście przy 0 stopniach na śniegu lepiej zachowa się zimowa. Przy tej temperaturze na czarnym asfalcie nie jest to już takie oczywiste...
                    Z tym czarnym asfaltem to różnie bywa. Kilka razy zdarzyło mi się ubiegłej zimy, że rano wyjeżdżam, asfalt czarny, skręcam w mniej uczęszczaną ulicę, asfalt dalej czarny tylko jakoś przyczepność bardzo słaba Takie sytuacje zdarzają się teraz chyba częściej i są bardziej niebezpieczne niż białe ulice. W takim wypadku dobra zimówka może nas uratować,choć nie wiem jak zachowały by się wielosezonówki, bo doświadczenie ma z nimi sprzed kilkunasty lat - wtedy powiedziałem sobie pierwszy i ostatni raz, no ale jakość opon teraz trochę lepsza
                    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
                    Moje fotki Moje fotki II

                    Komentarz

                    • italy
                      Uzależniony
                      • 2011
                      • 507

                      #11
                      Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

                      A czy czasami nie ma w Polsce obowiązku jazdy z założonymi oponami zimowymi w jakimś konkretnym terminie ?

                      Komentarz

                      • piast9
                        Pełne uzależnienie
                        • 2005
                        • 3267

                        #12
                        Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

                        Zamieszczone przez centur
                        tylko że w mojej mieścicie zeszłej zimy śnieg spadł raptem 2 x a w ciągu 48h stopniał więc zastanawiam się nad sensownością sezonówek w moim wypadku.
                        No ale z kolei 3 lata temu czy 4 śnieżna zima trzymała dwa miesiące. Sam się nad tym zastanawiałem, bo przez ostatnie dwa lata zimówka naprawdę przydała się przez tydzień każdego roku, poza tym wystarczyły by całoroczne.

                        I nie jest prawdą, że te opony całoroczne obecne to jest to, na czym jeździło się 20 czy 30 lat temu. 20 czy 30 lat temu przeciętny samochód osobowy był znacznie lżejszy i ze znacznie słabszym silnikiem to i zwykłe opony mogły być znacznie bardziej podatne i działały przez rok cały.
                        650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

                        Komentarz

                        • pan.kolega
                          Pełne uzależnienie
                          • 2008
                          • 2817

                          #13
                          Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

                          Zamieszczone przez centur
                          Pytanie czy używacie takich opon a jeśli tak to jakie macie o nich opinie ?
                          Nigdy nie byłem właścicielem opon zimowych, letnich, ani wiosennych, tylko opon wielosezonowych, znanych po prostu jako "opony", więc mam o nich zdecydowanie pozytywną opinię.

                          U mnie troche śniegu pada każdej zimy, raz czy nawet kilka razy, od czasu do czasu nawet sporo, a temperatury mocno ujemne i oblodzenie zdarzają się w zimie całkiem często. Jeżdżę do pracy codziennie 35 km w jedną stronę. Jak się zdarza, że jest zbyt niebezpiecznie, może dwa razy w roku, to zostaję w domu. Nie pomoże żadna opona na moich kołach, jeśli mnie rozjedzie jakiś palant co śniegu w życiu nie widział.

                          Z doświadczenia z różnymi markami opon na moim rynku mam takie wnioski: #1 firma Michelin, potem głęboka pusta przepść i dopiero cała reszta. A pod względem trwałości ta przepaść jest szczególnie głęboka.
                          I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

                          Komentarz

                          • Cichy
                            Pełne uzależnienie
                            • 2004
                            • 7450

                            #14
                            Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

                            Pamiętam, jak byłem z dzieckiem w ubiegłym roku na basenie, była rano pierwsza "szklanka" na jezdni, bo najpierw spadł deszcz a potem temperatura do -5, auta tańczyły dookoła, co chwilę jakaś stłuczka a ja miałem przyczepność dobrą, więc egzamin zdany. Na śniegu to już nie jest tak hardcorowo, więc spokojnie dają radę, robiłem nawet test hamowania u siebie pod domem na zimówce i całorocznej - ta sama droga hamowania. Ale podkreślam - wszystkie testy jakie czytałem skreślały wielosezonówki zimą, prócz tej co kupiłem. Po 2 sezonach letnich zostało 6,5 mm bieżnika, więc chyba nie jest źle ?
                            O obiektywach wiem prawie wszystko

                            Komentarz

                            • adawro
                              Pełne uzależnienie
                              • 2011
                              • 1110

                              #15
                              Odp: Opony wielosezonowe - polecacie ?

                              Zamieszczone przez italy
                              A czy czasami nie ma w Polsce obowiązku jazdy z założonymi oponami zimowymi w jakimś konkretnym terminie ?
                              W Polsce jeszcze nie i chyba nie będzie ale np w Niemczech i Czechach jest.
                              Mieli wprowadzić ten obowiązek w Polsce i dlatego kupiłem wielosezonowe Navigatory 2 (licencja GoodYear) - nie nadają się na szybką jazdę i bardzo znoszą na zakrętach, ale ja mam słabe auto 60KM więc mi wystarczą.
                              Jako ciekawostkę popatrzcie na amerykańskiego ebay-a:
                              All Season (5,033)
                              Off Road (215)
                              Performance (1,579)
                              Summer (712)
                              Winter (453)

                              Proporcje ofert są bardzo pouczające. Wygląda, że oni jeżdżą generalnie na wielosezonówkach, ewentualnie na wyczynowych
                              reszta jak letnie, zimowe i terenowe to właściwie margines.
                              R3 + RF85LDS

                              Komentarz

                              Pracuję...