Programik fotograficzny na komórkę
Witam
Napisałem programik fotograficzny na komórkę - być może komuś się przyda :)
Program wymaga JAVA MIDP 2.0 (nie wiem dlaczego, ale nie działa poprawnie z Nokią N70 chyba)
Programik składa się jakby z 5 modułów. Na pierwszy rzut oka formatka do wprowadzania danych jest rozbudowana, ale nie wszystkie dane potrzebne są do każdego modułu.
Wprowadzane dane to:
1. Crop - wiadomo co to jest.
2. Ogniskowa.
3. Odległość od fotografowanego obiektu.
4. Skala - zapomina się we wzorach na kąt widzenia obiektywu+matryca o tym, że o kącie nie decyduje ogniskowa, a odległość obrazowa. Gdy ostrzymy w nieskończoność to ogniskowa pokrywa się z odległością obrazową, ale czy często ostrzymy w nieskończoność?
5. Przysłona.
6. Wysokość obiektu fotografowanego.
7. Grubość pierścienia.
8. Dodatkowa soczewka.
Wydaje się tego sporo, ale teraz moduły:
1. GO - chyba nie wymaga wyjaśnień.
2. Kąt - kąt widzenia body+obiektyw w zależności od odległości obrazowej.
3. Najmniejszy - najmniejszy możliwy do zarejestrowania rzeczywisty obiekt przy przyjętym założeniu na rozdzielczość body+obiektyw. Oprócz najmniejszego elementu jest podana również rzeczywista wielkość kadru.
4. Odległość - podaje w jakiej odległość powinniśmy stanąć przed obiektem, aby objąć go całego w kadrze w zależności od jego wysokości.
5. Wypadkowa skala oraz ogniskowa (gdy dołożymy dodatkową soczewkę).
Przyjąłem założenia, że ogniskowa nie zmienia się w zależności od odległości przedmiotu na który łapiemy ostrość, a także wypadkowa ogniskowa w pkt.5 jest bardzo przybliżona z racji tego, że przyjąłem równanie soczewki płaskiej (ale chyba nie będziecie się czepiać :) ).
No myślę, że to tyle słowem wstępu
Mile widziany komentarz, sugestie itp.
BTW
Byłbym skończonym chamem, gdybym nie wspomniał, że w pewnej kwestii pomógł mi snow :)
Program darmowy dla użytkowników Canona :D
Wersja 1.1:
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/fotografia.zip
Wersja snow (tylko dwa moduły: GO i Skala):
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/fotografia_snow.zip
Prosiłbym osoby którym nie działa poprawnie wersja 1.1 o przetestowanie wersji bez danych domyślnych (puste pola):
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/fotografia_jac.zip
Wersja 1.2 (z dodatkowymi dwoma parametrami):
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/foto.zip