Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?
Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?
Trudno postawic diagnoze dlaczego sie zakleszczyl , ale to moze wynikac ze zlego pasowania gwintow.
w przypadku filtrow metoda jest trywialna . wystarczy pare razy pstryknac palcem w obudowe filtra i puszcza.
moze tutaj tez ta metoda pomoze ? Moze lekko postukac w obudowe jakims przedmiotem np lyzeczka ?
Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?
Zamieszczone przez Mohinder
Dotarł do mnie wreszcie adapter. Jest on wyposażony w chip do którego wprowadza się dane obiektywu. Jednak są z nim jakieś dziwne problemy. Przede wszystkim co najgorsze to nie zawsze działa pomiar światła. Jak zadziała pomiar światła to nie działa potwierdzenie ostrości. Nie wiem jak sobie z tym cudem poradzić. Na razie zakleiłem wszystkie styki i teraz za każdym razem działa pomiar światła przynajmniej. Mam jeszcze inny problem ale to już mechaniczny. Posiadam dwa obiektywy z którymi miał być owy adapter używany. Po założeniu go do Sonnara i chwili zabawy przełożyłem go do Pentacona i potem znowu do Sonnara. Teraz za skarby nie mogę go odłączyć od Sonnara, ani drgnie Chyba dokupię drugi do Penatcona.
Jakość obrazu po trafieniu z ostrością jest bardzo dobra. Waga zestawu również
Myślałem, że będzie działać potwierdzenie ostrości bez problemu, ułatwiłoby to sprawę. Jeszcze będę się bawił z tym chipem może do czegoś dojdę.
Jednak ze względu a wagę nie jest to zestaw do wędrówek.
Trzeba uważać z dokręcaniem pierścienia, nieraz mocowałem się na mieście ale zawsze dawałem radę odkręcić
Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?
Nie dokręcałem na siłe. Nie było problemów ze złym pasowaniem właśnie. Elegancko wchodziło wszystko. Co do pstrykania to pstrykałem, pukałem, nawet w imadło wkładałem między dwa drewienka. Nic z tego. Obiektyw jest dosyć pancerny co wiem po rozbiórce i naprawie dlatego nie boję się, że coś mu zrobię. Już nie będę walczył z tym. Poczekam na drugi adapter po prostu.
--- Kolejny post ---
Zamieszczone przez Leon007
W aparatach FF (w Twoim też) jest wizjer z pryzmatem pentagonalnym, czyli jakość obrazu jest dobra. W tańszych, zwłaszcza trzycyfrowych jest układ oparty na lustrach i dlatego tam wizjery są kiepskie. Ja zamieniłem matówkę na tzw. precyzyjną (w 5D) - wg mnie ułatwia ręczne ogniskowanie. Sprawdź czy w Twojej szóstce jest taka opcja.
Do 5d matówka do ostrzenia ręcznego ma oznaczenie Ee-S. Należy pamiętać w aparacie przestawić typ "focusing screen" na taki jaki jest używany - są różnice w pomiarze światła.
Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka
Tak jak na pisał Swallow, matówki do ostrzenia ręcznego (ogólnie do pracy z jasnymi obiektywami) mają oznaczenie S. A to raczej matówka podstawowa i taka jest wkładana fabrycznie. Przynajmniej tak miałem we wszystkich aparatach, ale nie miałem i nie mam 6D.
Piszą, że S jest do jasnych obiektywów, ale według mnie jest lepsza do wszystkich - ale to moje subiektywne odczucia.
ale sprawdź dokładnie, bo w opisie jest tylko 5DII, mimo że oznaczenie Eg-S wskazuje też na 6D.
Jeszcze o odkręcaniu. Taki adapter zawsze będzie miał tendencje do zaciskania się, bo to wynika z geometrii gwintu M42x1. Nie będę wnikał w fizykę itp. ale to dotyczy każdego gwintu drobnozwojnego o dużej średnicy, również w filtrach. Trzeba próbować albo... kupić drugi
odradzialbym wydawanie pieniedzy na takie zabawki.
to nie sa tak skuteczne pomoce optyczne jak kiedys w czasach analogu gdzie matowki byly ze szkla - dzisiaj to kawalek plastiku.
pomaga to minimalnie w nastawieniu ostrosci , natomiast obraz jest ciemniejszy .
ten ciemniejszy obraz niespejalnie przeszkadza dla obiektywow 2,8 lub jasniejszych ale juz przy 4 staje sie to nieprzyjmne. Bardziej przeszkadza niz pomaga.
zmiana matowki ze zmiana obiektywu to nic sensownego.
nie wiem jaki masz aparat , ale po niewielkim treningu da sie wyczuc obraz na matowce - jak nastawic odleglosc.
W sumie odsetek zdjec nieostrych w wyniku blednej nastawy odleglosci jest niski , a gabaryty tego obiektywu i tak w zasadzie wykluczaja jego stosowanie na codzien - to raczej jest egzot od swieta. Ale warto sprobowac , gdyz jak juz püare razy pisalem , obraz jest dosyc oryginalny i fajny - inny niz we wsepolczesnej optyce.
Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?
To sobie odpuszczę kombinowanie z matówką.
Zamówiłem drugi adapter i do drugiego obiektywu. Oba będą faktycznie używane okazjonalnie bo chodzenie z nimi to wątpliwa przyjemnośc.
Jeszcze taka ciekawostka. Sonnar to 180mm ogniskowa. Zrobiłem porównawcze zdjęcie Canona obiektywem ustawionym też w okolicy 180 i kadr w obu przypadkach jest niemal identyczny. A wydawało mi się, że z sonnara wyjdzie powiększony.
https://www.photographer-limerick.com/
Canon G3, Canon 450D, Canon 80D, Canon 6DMKII, Canon SX60HS, Canon R, Sigma 24-105mm F4 ART, Canon 50mm F1.8 STM, Canon 100mm F2.8, Canon 70-200mm F2.8 IS II USM, Canon 70-300mm F4-5.6 IS II USM Nano
Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?
Zamieszczone przez Mohinder
To sobie odpuszczę kombinowanie z matówką.
Zamówiłem drugi adapter i do drugiego obiektywu. Oba będą faktycznie używane okazjonalnie bo chodzenie z nimi to wątpliwa przyjemnośc.
Jeszcze taka ciekawostka. Sonnar to 180mm ogniskowa. Zrobiłem porównawcze zdjęcie Canona obiektywem ustawionym też w okolicy 180 i kadr w obu przypadkach jest niemal identyczny. A wydawało mi się, że z sonnara wyjdzie powiększony.
dlaczego mialaby byc innej wielkosci ? . o tym juz wiadomo od czasow Newtona , ze tak musi byc a nie inaczej.
w przyblieniu skala odwzorowania = f/x dla tej samej odleglosci x i tej samej ogniskowej f musi wiec byc identyczna.
gdyby skrocic ogniskowa , to dla tej uzyskania samej skali odwzorowania trzeba by tyle samo razy skrocic odleglosc fotografowania.
Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?
Zamieszczone przez Bechamot
dlaczego mialaby byc innej wielkosci ? . o tym juz wiadomo od czasow Newtona , ze tak musi byc a nie inaczej.
w przyblieniu skala odwzorowania = f/x dla tej samej odleglosci x i tej samej ogniskowej f musi wiec byc identyczna.
gdyby skrocic ogniskowa , to dla tej uzyskania samej skali odwzorowania trzeba by tyle samo razy skrocic odleglosc fotografowania.
No.. ale ogniskową obiektywu producent podaje się dla nastawy ostrości na nieskończoność. A i to jest zaledwie mniej więcej wartość z oznaczenia obiektywu. Przy ostrzeniu bliżej ogniskowa się zmienia - w jednych obiektywach rośnie w innych maleje...
Pozdrawiam!
wysłano z FRD-L19 przy użyciu Tapatalka
Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?
Tak jest w obiektywach, które nie zmieniają długości. W większości starych i części nowych - w tym w obiektywach opisywanych w tym wątku - zmiana ostrości polega na poruszaniu całym układem optycznym i tu nie zmienia się ogniskowa.
Ogniskowa może być różna w różnych obiektywach bo producenci podają napis na obudowie z pewną tolerancją. Na stronie "the digital picture" autor podaje czasem rzeczywiste ogniskowe - na przykład obiektyw nominalnie 400 mm ma naprawdę około 380 mm. Przykład:
Odp: Pentacon 6x6, czy da się to połączyć Canonem 6D MK2?
Zamieszczone przez Mohinder
To sobie odpuszczę kombinowanie z matówką.
W DSLR nie dawałem rady ustawić porządnie ostrości.
W przypadku szkieł manualnych bardzo pomagają udogodnienia stosowane w bezlustrach - focus peaking, powiększenie w wizjerze.
No i praktycznie możliwość podpięcia stosownego adaptera pod dowolne szkło.
Komentarz