Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Kto z szanownych grupowiczów nauczy jak ładnie konwertowac zdjecia kolorowe w ładne CZ/B za pomoca Fotoszopa ?
aparat d30
tez z automatu mi sie nie podobaja czasami fajnie wychodza te z kanałów RBG ale do ludzi troche sie to nie nadaje
2. Utworzyć nową warstwę poleceniem:
Layer - New Adjustment Layer - Hue/Saturation
nazwać warstwę "Filtr", zmienić tryb (Mode) na "Color" - OK
pokazuje sie okno dopasowania Hue/Saturation - na razi enic nie zmieniać -
ponownie OK
3. Utworzyć kolejną warstwę poleceniem:
Layer - New Adjustment Layer - Hue/Saturation
nazwać warstwę "Film" - OK
pokazuje się okno dopasowania Hue/Saturation - zmniejszyć Saturację do 0 -
OK
4. Wracamy na warstwę "Filtr" - i manipulujemy suwakami "Hue" i "Saturation"
(w
kanale "Master" lub w poszczególnych kanałach kolorystycznych (Red, Yellow
itd)
5. Można też wrócić na warstwę "Background" - i manipulować poleceniam
"Levels"
(poziomy) lub "Curves" (krzywe tonalne)
2. Utworzyć nową warstwę poleceniem:
Layer - New Adjustment Layer - Hue/Saturation
nazwać warstwę "Filtr", zmienić tryb (Mode) na "Color" - OK
pokazuje sie okno dopasowania Hue/Saturation - na razi enic nie zmieniać -
ponownie OK
3. Utworzyć kolejną warstwę poleceniem:
Layer - New Adjustment Layer - Hue/Saturation
nazwać warstwę "Film" - OK
pokazuje się okno dopasowania Hue/Saturation - zmniejszyć Saturację do 0 -
OK
4. Wracamy na warstwę "Filtr" - i manipulujemy suwakami "Hue" i "Saturation"
(w
kanale "Master" lub w poszczególnych kanałach kolorystycznych (Red, Yellow
itd)
5. Można też wrócić na warstwę "Background" - i manipulować poleceniam
"Levels"
(poziomy) lub "Curves" (krzywe tonalne)
Jeszcze jakbys jakis przyklad zdjecia z koloru na b/w przerobione podrzucił to było by super.
Ps. Troche to skomplikowane jak na przerobioenie zdjecia na czarnobiałe- troche sie na tym nie znam ale czy efekt takich przerobek jest duzo lepszy niz zrobienie tego przez standardowa opcje ?
troche łatwiej można też to zrobić korzystając z filtra Digital Imaging Factory - Convert to B&W PRO
Canon 10D, EF 50mm 1.8, EF 28-135 IS, EF 70-210mm 3.5-4.5 EF-S 18-55mm, SpeedLite 550EX, Lander L830, Jeep Bag "...professionals only have a bigger trashcan."
Jeszcze jakbys jakis przyklad zdjecia z koloru na b/w przerobione podrzucił to było by super.
Musialbym specjalnie zrobic bo rzadko na BW przerabiam... zobaczymy co da sie zrobic
czy efekt takich przerobek jest duzo lepszy niz zrobienie tego przez standardowa opcje ?
Sprecyzuj "standardowe opcje" ?
Poza tym - tak, ogolnie mowiac duzo lepszy. Opcja taka jak przelaczenie w Grayscale daje plaskie, szare, niekontrastowe zdjecie... niezbyt ladne. Opcja taka jak przelaczenie na Monochrome w Channel Mixerze (kiedys ja stosowalem) ma tendencje do przypalania zdjecia.
Wniosek jest taki ze zadna standardowa opcja na zasadzie "jeden klik i BW gotowe" (nie liczac dodatkow takich jak pluginy, filtry) nie da dobrego efektu - trzeba sie troche pobawic by wyciagnac ladne kontrasty itp.
Przy 1 sposobie zdjecie jest mniej kontrastowe, ale to mozna poprawić Nie da sie natomiast podbarwic juz obrazka (jest bowiem zapisany w trybie skali szarości). Po usunieciu koloru (2-gi sposób) jest wiekszy kontrast, można tez podbarwic fotke (np. posepiowac) za pomoca np. Balansu kolorów (z menu Dopasuj...).
Pozdrawiam
Ps. Nie wiem czemu Vitez tak skomplikował
Ps.2 Zdjecia robione od razu w skali szarości lepiej oddaja szczegóły. Zawsze je mozna podrasować w PS (np. kontrast)...
Zrob na swoje dwa sposoby, potem na moj sposob bawiac sie suwaczkami dopasuj by ladnie wygladalo. nastepnie porownaj 3 obrazki.
Ps.2 Zdjecia robione od razu w skali szarości lepiej oddaja szczegóły.
Hm... subiektywnie sie nie zgodze.
Przerabianie na grayscale psuje szczegoly wg mnie. Zdjecie staje sie plaskie, blade, niekontrastowe i nawet podciagniecie kontrastu niewiele daje.
Zreszta probowalem juz w sumie chyba przynajmniej czterech sposobow przerobki zdjecia kolorowego na cz-b i... i dlatego przymierzam sie do kupna analoga i negatywow cz-b z ladnym ziarenkiem 8) . Moze zbyt wymagajacy jestem
Zrob na swoje dwa sposoby, potem na moj sposob bawiac sie suwaczkami dopasuj by ladnie wygladalo. nastepnie porownaj 3 obrazki.
Dobra, w wolnej chwili :wink:
Ale cos w swojej radzie pochrzaniłeś- zmniejszyć nasycenie do 0? - chyba do - 100??
Hm... subiektywnie sie nie zgodze.
Przerabianie na grayscale psuje szczegoly wg mnie. Zdjecie staje sie plaskie, blade, niekontrastowe i nawet podciagniecie kontrastu niewiele daje.
Zreszta probowalem juz w sumie chyba przynajmniej czterech sposobow przerobki zdjecia kolorowego na cz-b i... i dlatego przymierzam sie do kupna analoga i negatywow cz-b z ladnym ziarenkiem 8) . Moze zbyt wymagajacy jestem
No nie wiem, zawsze wiedziałam, ze tak jest jak napisałam Szczegóły- nie kontrasty- to miałam na myśli...
Ale cos w swojej radzie pochrzaniłeś- zmniejszyć nasycenie do 0? - chyba do - 100??
Zalezy od wersji Photoshopa. Instrukcja jest stara i nie moja.
Szczegóły- nie kontrasty- to miałam na myśli...
Uwazasz ze ilosc szczegolow widocznych na zdjeciu nie zalezy od kontrastowosci zdjecia? Grayscale jest plaskie i blade. Desaturacja i monochrome w channel mixer juz lepiej choc monochrome traci szczegoly w swietle (=przypala). Usunieciem koloru chyba sie nie bawilem...
Natomiast moja instrukcje nazwalbym "warstwowa desaturacja z poprawa kontrastu" 8) albo "enhanced desaturation using layers"
Juz sie nie bede sprzeczać :wink:
Ale: czy stosując moją metodę- usuniecie koloru i zabawa kontrastami/jasnosciami i ew. krzywymi nie da tego samego efektu? A mniej zachodu z tyloma warstwami...
Ale: czy stosując moją metodę- usuniecie koloru i zabawa kontrastami/jasnosciami i ew. krzywymi nie da tego samego efektu? A mniej zachodu z tyloma warstwami...
Dać to się da, tylko wartswami lepsze efekty wychodzą. Warstwy to nowe odkrycie, kazdy ich używa <choć czasem niepotrzebnie>, ale ogólnie ładniej wychodzą no i można sobie pomazać czarnym i białym i wyciągać z fotek maską wiele inności
NO, not one of the First Ones,
I AM THE FIRST ONE !!!
PS G3\512MB Kingston\UV Hoya\POL King
Dać to się da, tylko wartswami lepsze efekty wychodzą. Warstwy to nowe odkrycie, kazdy ich używa <choć czasem niepotrzebnie>, ale ogólnie ładniej wychodzą no i można sobie pomazać czarnym i białym i wyciągać z fotek maską wiele inności
Mroczny, ja wiem, ze z warstawmi różne cuda można robić, ale w tym konkretnym przypadku (jak zamiana kolor na cz-b) różnicy raczej nie widzę Jeszcze bede sie przygladac, ale to dopiero po zaliczeniach 8)
Komentarz