FoCal - Kalibracja Kamery

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • r3b
    Bywalec
    • 2011
    • 216

    #31
    Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Witam, ja też chętnie odkupię licencję na jedno body

    Komentarz

    • jagular
      Początki nałogu
      • 2007
      • 422

      #32
      Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

      Zamieszczone przez azt006
      ...jeśli się nie mylę, aby wykonać mikroregulację to trzeba dla 400mm mieć 20m wolnej przestrzeni...
      Wartość 50x ogniskowa to wartość zalecana przez Canona. Program jednak poradzi sobie z mniejszymi odległościami. W zasadzie to instrukcja sugeruje, że najlepiej używać przy kalibracji takich odległości, jakich potem najczęściej się używa podczas zdjęć. W przypadkach ekstremalnych jednak oczywiście to może nie być najlepsze rozwiązanie.

      W każdym razie ja swoje 200mm kalibrowałem na okolicach niecałych 3m odległości od wzorca.
      Aparaty, obiektywy, lampy.

      Komentarz

      • kamamax
        Dopiero zaczyna
        • 2010
        • 25

        #33
        Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

        Pozostała mi jeszcze jeden slot na aparat w Focal Pro. Jak ktoś chętny to pisać
        KAM-Arte

        Komentarz

        • mxw
          Pełne uzależnienie
          • 2005
          • 2315

          #34
          Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

          Zamieszczone przez jagular
          W każdym razie ja swoje 200mm kalibrowałem na okolicach niecałych 3m odległości od wzorca.
          qr*cze, jak tak czytam to i wątki pokrewne o problemach z AF i kalibracją, to smutno się człowiekowi robi. :-|
          przecież jest oczywiste, że kalibrując obiektyw tylko dla JEDNEJ odległości, nawet z aptekarską dokładnością, mamy niewielkie szanse na dobre skalibrowanie sprzętu dla całego zakresu ostrości.

          qr*cze, dlaczego nie zrobili kalibracji dla DWÓCH odległości??
          wtedy wprowadzając korektę osobno dla np. jednego metra i osobno dla 8 metrów, nawet robiąc to tylko na oko, mielibyśmy w 99% prawidłowo skalibrowany obiektyw.
          dla szkieł zoom trzeba by wprowadzać 4 wartości.
          byłoby to piękne, proste i skuteczne.

          czyżby inżynierowie japońscy na to nie wpadli?
          nigdy wcześniej nie wykreślali linii przez DWA punkty?
          (zawsze robili to przez jeden? hehe )

          wierzyć mi się nie chce.

          czy po prostu nie nastała jeszcze pora, żeby udostępnić gawiedzi narzędzie do pełnej (i skutecznej) kalibracji?
          pozdro.,
          m.
          __________________

          Komentarz

          • jan pawlak
            Pełne uzależnienie
            • 2012
            • 4335

            #35
            Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

            Zamieszczone przez mxw
            qr*cze, jak tak czytam to i wątki pokrewne o problemach z AF i kalibracją, to smutno się człowiekowi robi. :-|
            przecież jest oczywiste, że kalibrując obiektyw tylko dla JEDNEJ odległości, nawet z aptekarską dokładnością, mamy niewielkie szanse na dobre skalibrowanie sprzętu dla całego zakresu ostrości.

            qr*cze, dlaczego nie zrobili kalibracji dla DWÓCH odległości??
            wtedy wprowadzając korektę osobno dla np. jednego metra i osobno dla 8 metrów, nawet robiąc to tylko na oko, mielibyśmy w 99% prawidłowo skalibrowany obiektyw.
            dla szkieł zoom trzeba by wprowadzać 4 wartości.
            byłoby to piękne, proste i skuteczne.

            czyżby inżynierowie japońscy na to nie wpadli?
            nigdy wcześniej nie wykreślali linii przez DWA punkty?
            (zawsze robili to przez jeden? hehe )

            wierzyć mi się nie chce.

            czy po prostu nie nastała jeszcze pora, żeby udostępnić gawiedzi narzędzie do pełnej (i skutecznej) kalibracji?
            Idąc Twoim tokiem myślenia, dla zooma np. 24-105 to dla ilu ogniskowych i ilu odległości nalezałoby wprowadzić korekcję aby było ok ?

            jp
            puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
            Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
            http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
            public.fotki.com/janusz-pawlak/

            Komentarz

            • shutter
              Bywalec
              • 2007
              • 123

              #36
              Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

              Należy się cieszyć, że 5D3 i 1Dx mają oddzielną kalibrację dla krótkiego i długiego końca zooma. Może za jakiś czas doczekamy się czegoś więcej...
              Pstrykadełka, słoiki, staza, cztery duże koła i trzy anteny.

              Komentarz

              • mxw
                Pełne uzależnienie
                • 2005
                • 2315

                #37
                Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

                Zamieszczone przez jan pawlak
                Idąc Twoim tokiem myślenia, dla zooma np. 24-105 to dla ilu ogniskowych i ilu odległości nalezałoby wprowadzić korekcję aby było ok ?
                napisałem: dla czterech.
                dla 24 mm blisko i daleko oraz dla 105mm blisko i daleko.
                oczywiście metoda jest przybliżona, ale daje 99% pewności nawet gdy zostanie wykonana "po macoszemu".
                ten 1% to obiektywy "przekoszone" nieliniowo, ale mam nadzieję, że aż tak źle nawet canon swoich szkieł nie robi.
                (choć "przekoszone" liniowo to zapewne są wszystkie obecne obiektywy)

                natomiast obecną metodę można wykonywać z mikrometrem i po 3h na pomiar, stosując statywy, specjalne tarcze celownicze, odległości i kontrolując temperaturę oświetlenia, a i tak wynik z definicji można o kant du** rozbić.

                a tak wystarczyło by pstryknąć 4 zdjęcia z ręki i finał - pozamiatane, układ skalibrowany.

                i to jest właśnie IMHO smutne. że tak nie zrobili. tym bardziej, że sam mam kilka szkieł, z których niektóre fajnie że mam, ale co z tego (np. 50/1.4 było 3 razy kalibrowane w CSI, raz nawet wymienili moduł AF, i nic, ciągle pudło).


                Zamieszczone przez shutter
                Należy się cieszyć, że 5D3 i 1Dx mają oddzielną kalibrację dla krótkiego i długiego końca zooma. Może za jakiś czas doczekamy się czegoś więcej...
                miejmy nadzieję*. kierunek zmian dobry.


                _____
                * nadzieja wiąże się z konstrukcją obiektywów i układów AF - bo może się okazać, że opracowany ponad 30 lat temu system EOS EF (podobnie, jak każdy inny, np. Nikona) nie pozwala na wprowadzanie korekt zależnych od odległości (np. dlatego, że obiektyw zaczynając ostrzyć nie wie, na jaką odległość pojedzie, więc nie wie, jaką korektę miałby zastosować - a jak wiemy AF canona działa w pętli otwartej i nie ma tu czasu na poprawki - ale miejmy nadzieję, że tak nie jest)
                pozdro.,
                m.
                __________________

                Komentarz

                • jagular
                  Początki nałogu
                  • 2007
                  • 422

                  #38
                  Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

                  @mxw
                  Wybacz, mam wrażenie że ci się nudzi.
                  Kalibracja nazywana piękną? Piękna to może być młoda pierś o poranku, a nie proces precyzowania odległości ostrzenia.
                  Kalibracja dla kilku odległości łatwą? Łatwiejszą od obecnego procesu?

                  Po dopracowaniu przy pomocy focala ustawień, nie mam problemu z AF, mimo że w/g ciebie miałem mieć niewielkie szanse itd. Są wprawdzie obiektywy mające problemy w konkretnych zakresach odległości ostrzenia, ale może niech ich użytkownicy już nie kombinują i nie kupują tych Sigm bez sprawdzenia :P

                  a tak wystarczyło by pstryknąć 4 zdjęcia z ręki i finał - pozamiatane, układ skalibrowany.
                  To już w ogóle spam i fantasy...na oko to można sobie herbatkę świetlika położyć....
                  Aparaty, obiektywy, lampy.

                  Komentarz

                  • mxw
                    Pełne uzależnienie
                    • 2005
                    • 2315

                    #39
                    Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

                    Zamieszczone przez jagular
                    Po dopracowaniu przy pomocy focala ustawień, nie mam problemu z AF, mimo że w/g ciebie miałem mieć niewielkie szanse itd.
                    nie twierdzę, że stosując obecną metodę nie da się dobrze ustawić linii ostrzenia - wymaga to pewnego szczęścia - ale jest możliwe, w końcu firma jakoś sobie radzi od lat na rynku (chodzi o Canona).


                    Zamieszczone przez jagular
                    Są wprawdzie obiektywy mające problemy w konkretnych zakresach odległości ostrzenia, ale może niech ich użytkownicy już nie kombinują i nie kupują tych Sigm bez sprawdzenia :P
                    yyy, jakich sigm??
                    piszę wyłącznie o canonach - i właśnie o te konkretne sztuki mające problemy w pewnych zakresach odległości tu chodzi.


                    Zamieszczone przez jagular
                    To już w ogóle spam i fantasy...na oko to można sobie herbatkę świetlika położyć....
                    dlaczego?
                    spójrz na to od inżynierskiej lub geometrycznej strony.
                    4 sensowne pomiary są zdecydowanie prostsze (i dające lepszy efekt), niż obecne jeden lub dwa bezsensowne.
                    pozdro.,
                    m.
                    __________________

                    Komentarz

                    • jagular
                      Początki nałogu
                      • 2007
                      • 422

                      #40
                      Re: FoCal - Kalibracja Kamery

                      Tsk, właśnie, spójrz na "strzelenie paru fotek z ręki" jako inżynierską procedurę kalibracji...
                      Boję się obecnych inżynierów, jeżeli mają takie podejście.
                      Co do obiektywów - mam/miałem ich kilkanaście na sześciu korpusach i nie ma jakiegoś problemu. Za to wątek o problemach np. Sigmy 50/1.4 jest dłuższy od telenoweli.
                      Aparaty, obiektywy, lampy.

                      Komentarz

                      • mxw
                        Pełne uzależnienie
                        • 2005
                        • 2315

                        #41
                        Odp: Re: FoCal - Kalibracja Kamery

                        Zamieszczone przez jagular
                        Tsk, właśnie, spójrz na "strzelenie paru fotek z ręki" jako inżynierską procedurę kalibracji...
                        Boję się obecnych inżynierów, jeżeli mają takie podejście.
                        oj, nie rozumiesz.
                        to był skrót myślowy. wyobraź sobie dane korekty ustawień AF obiektywu jako linię prostą (od np. 1m do nieskończoności). kalibrowanie szkła to właśnie wyznaczenie nowej takiej linii w miejsce tej wyznaczonej fabrycznie. no i spróbuj teraz narysować linię wyznaczając - choćby najdokładniej - tylko jeden punkt. przy czym należy pamiętać, że linia może być pochylona trochę w lewo, albo trochę w prawo. i co? du**pa, nie da się takiej korekty wprowadzić. mając korektę "jednopunktową" linię możemy tylko przesunąć równolegle do tej fabrycznej, ale nie zmienimy jej kąta - a to objawia się tym, co często jest tu raportowane: obiektyw dobrze ostrzy na 2m, a totalnie źle na 5m. na 2m ma korektę -2 a na 5m potrzebuje +5. "jednopunktowo" takiej korekty nie zrobisz.

                        a mając dwa punkty - nawet wyznaczone dość pobieżnie z ręki - ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je wyznaczyć także z dokładnością aptekarską - rysujesz linie korekty bez pudła dowolnie przesuniętą i dowolnie pochyloną i dla wszystkich odległości korekta będzie mniej więcej dobra. czyli "dwupunktowo" da się wprowadzić np. dla 2m -2 i dla 5m +5 - a resztę aparat wyznaczy sobie sam. i to będzie skuteczne. aż tyle i tylko tyle. nic więcej nie potrzeba. korekta trzypunktowa już nie będzie potrzebna.

                        czy teraz było jaśniej? ;-)

                        i jak już, to właśnie patrzę na to po staremu, najprościej jak się da, a nie jak obecni inżynierowie, wg których "zrobi to program i będzie dobrze" bez prostego zrozumienia istoty rzeczy i zdania sobie sprawy, że podstawy są błędne.
                        pozdro.,
                        m.
                        __________________

                        Komentarz

                        • jagular
                          Początki nałogu
                          • 2007
                          • 422

                          #42
                          Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

                          Założyłeś, że wraz ze zmianą odległości zmienia się błąd nastawy AF. Skąd się to wzięło? Na podstawie czego?
                          Aparaty, obiektywy, lampy.

                          Komentarz

                          • fro
                            Bywalec
                            • 2009
                            • 160

                            #43
                            Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

                            Zamieszczone przez jagular
                            Założyłeś, że wraz ze zmianą odległości zmienia się błąd nastawy AF. Skąd się to wzięło? Na podstawie czego?
                            Na podstawie doświadczenia życiowego Najgorszy rodzaj wady af obiektywu jaki widziałem, na to nie pomoże nawet mikroregulacja w body. Miałem taki obiektyw więc potwierdzam.

                            Komentarz

                            • jagular
                              Początki nałogu
                              • 2007
                              • 422

                              #44
                              Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

                              Acha. Jeden obiektyw. No tak, statystycznie poprawna grupa reprezentatywna
                              Aparaty, obiektywy, lampy.

                              Komentarz

                              • fro
                                Bywalec
                                • 2009
                                • 160

                                #45
                                Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

                                Zamieszczone przez jagular
                                Acha. Jeden obiektyw. No tak, statystycznie poprawna grupa reprezentatywna
                                Co za głupi argument? Zadałeś koledze pytanie na podstawie czego pisze - ja odpowiedziałem, widocznie już jest nas dwóch, a na podstawie czego Ty piszesz? - bo ja na podstawie własnych doświadczeń.
                                Ostatnio edytowany przez fro; 27748.

                                Komentarz

                                Pracuję...