Szybkie pytanie

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • piast9
    Pełne uzależnienie
    • 2005
    • 3267

    #16
    Już wiem po co czarnoskórzy mają jasne wnętrze dłoni.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

    Komentarz

    • Janusz Body
      Moderator
      • 2004
      • 5757

      #17
      Zamieszczone przez piast9
      Już wiem po co czarnoskórzy mają jasne wnętrze dłoni.
      Oni mają lepiej u nich poprawka nie przekracza 0.5 - sprawdzałem na Ghaneańczyku

      Janusz,
      Old enough to know better - but I do it anyway.

      Komentarz

      • michalab
        Pełne uzależnienie
        • 2006
        • 1580

        #18
        Zamieszczone przez Janusz Body
        Wystarczy zmierzyć (spotem) bacząc pilnie, żeby skóra nie byłszczała i znać poprawkę. To se (poprawkę) można sprawdzić samemu np. w stosunku do szarej karty albo "na histogram". U mnie to ok. 1.5EV na umytej ręce
        Też tak robię przy czym u mnie poprawka jest o połowę mniejsza. Trzeba pamiętać aby dłoń była tak samo oświetlona jak fotografowany obiekt.
        Zapraszam

        Komentarz

        • Janusz Body
          Moderator
          • 2004
          • 5757

          #19
          Zamieszczone przez michalab
          Też tak robię przy czym u mnie poprawka jest o połowę mniejsza....
          To jest trochę "osobnicze" ale raz ustalone wystarczy na długo. Dłużej niż szara karta

          Tak naprawdę to niekoniecznie musi być ręka. Z ręką jest o tyle wygodnie, że trudno zapomnieć i zostawić w domu. Szara karta, biała kartka papieru, suknia ślubna, śnieg, zielona trawa nadają się tak samo jak ręka - trzeba tylko znać wielkość poprawki i przełamać niechęć do trybu M

          Światłomierz zakłada, że pomiar jest od szarej karty, która odbija 18% światła. Suknia ślubna czy komunijna odbija nawet więcej niż biała strona karty kodaka czyli mierząc na suknię należało by dołożyć przynajmniej 2.5 EV. Śwaitłomierz jest głupi i nas trochę oszukuje więc najlepiej go wyłączyć.

          Zaraz będzie, że jestem heretykiem namawiającym do złego...

          Janusz,
          Old enough to know better - but I do it anyway.

          Komentarz

          • rolaj
            Uzależniony
            • 2006
            • 584

            #20
            Właśnie sobie pomyślałem, że tak mści się ślepa wiara w możliwości poprawiania na kompie. (Btw. przetoczył się akurat przez forum taki wątek "czy poprawiacie zdjęcia") A od czego jest wyświetlacz? Chyba było widać, że coś jest nie tak. Ta sytuacja która jest na zdjęciu trwała dobrą chwilę i mozna było korygować ekspozycję.

            Komentarz

            • Yuri47
              Coś już napisał
              • 2006
              • 51

              #21
              Serdecznie dziękuję za wszystkie rady;
              to było moje pierwsze focenie w kościele i popełniłem mnóstwo błędów. Zaufałem światłomierzowi, a on na ISO 1600 przy 5.6 pokazywał czasy około 30-100, a wolałem mieć zdjęcia niedoświetlone niż poruszone. Nie była to na szczęście żadna ważna okazja, a z niektórych fotek z kościoła da się jeszcze na szczęście coś wyciągnąć.

              Komentarz

              • rolaj
                Uzależniony
                • 2006
                • 584

                #22
                Nikt nie jest doskonały. Nie wszyscy potrafia sie do tego przyznać. Fajnie że pytałeś, mam nadzieję że pomogło.

                Komentarz

                • Yuri47
                  Coś już napisał
                  • 2006
                  • 51

                  #23
                  No cóż, wziąłem tego RAWa jeszcze raz, obrobiłem, przepuściłem przez NeatImage- i jestem nareszcie zadowolony.
                  Gdybym miał jeszcze jakieś laickie pytanie, nie omieszkam tu zajrzeć . Jeszcze raz wszystkim dziękuję.

                  Komentarz

                  Pracuję...