Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Bo wiesz ze mam racje, dlatego z czym tu dyskutowac?
Skoro wiesz co ja wiem, to z czym tu mamy w ogóle dyskutować? Ponownie muszę przeprosić, że trochę nie wpasowuję się w Twoje specyficzne poczucie humoru.
Zamieszczone przez Czacha
Chcial bym sie dowiedziec jakimi wartosciami kierujesz sie przy doborze sprzetu, skoro w komputerze liczy sie przede wszystkim moc - tak przynajmniej wywnioskowalem z Twojego postu. Moze blednie? A jesli nie to jak dobierasz optyke? Na podstawie oceny ostrosci per pixel?
Kieruje się czymś co po angielsku nazywa się "performance", czyli nie całkiem naszą "wydajność", ale bardziej to, co i jak można zrobić z danym sprzętem. W moim przypadku nie jest to oczywiście miara bazująca wyłącznie na obiektywnej ocenie pomiarów czy parametrów. Jest w tym pewien subiektywny czynnik "jak mi to leży". Napisałem co w Makach i iMakach mi nie leży. Uważam, że z praktycznego punktu widzenia komputery Apple'a są zbyt drogie w stosunku do "performance" jaki zapewniają i że można własne pieniądze wydać lepiej. To naprawdę wszystko, co mówię.
Dziękuje za rozjaśnienie "problemu" Skoro jesteśmy również przy temacie monitorów to poradźcie, czy warto zakupić kalibrator do monitora? np Eizo Easy Pix 2? Jak ma się kalibracja monitora w domu do finalnych wydruków z fotolabu? Co powinnam zrobić aby barwy na odbitkach były takie, jak na moim monitorze? A może wystarczą profile z fotolabu? Z góry dziękuje zawyrozumiałość
Dziękuje za rozjaśnienie "problemu" Skoro jesteśmy również przy temacie monitorów to poradźcie, czy warto zakupić kalibrator do monitora? np Eizo Easy Pix 2? Jak ma się kalibracja monitora w domu do finalnych wydruków z fotolabu? Co powinnam zrobić aby barwy na odbitkach były takie, jak na moim monitorze? Z góry dziękuje zawyrozumiałość
Do domowego monitora przynajmniej Color Munki Display, a optymalnie i1 Display Pro. Jeśli chcesz oszczędzić na tym wydatku to zlecasz kalibrację i masz sprawę z głowy na przynajmniej rok, potencjalnie dłużej (Eizo S, SX, CG oraz NEC P/PA to sprzęt na tyle stabilny, że w takim przedziale czasowym nie wymagający częstego strojenia w warunkach domowych).
Co powinnaś zrobić? Najprościej: skalibrować monitor i postarać się o aktualny profil ICC maszyny powielającej zdjęcia. Przy pomocy odpowiednich narzędzi do soft proofingu (w Lightroomie, Photoshopie lub innych aplikacjach które oferują taką funkcję) będziesz mogła dopasować kolory swoich zdjęć (przede wszystkim zadbać o te barwy, które "wychodzą" poza zakres barw fotolabu). To tak w skrócie.
Komputery imac mimo, że wygodne, moim zdaniem średnio nadają się do profesjonalnej obróbki foto. Powód jest prosty nie trzymają parametrów, gamutu oraz równomierności podświetlenia, mimo, że mają pełny gamut RGB w większości (co łatwo pokaże kalibrator) gubią na potęgę detale w światłach i cieniach przez podświetlenie i samą matrycę co pięknie widać jak się na obraz popatrzy z boku czyli wytraci nieco kontrastu. Nic dziwnego bo na makach ma obraz wyglądać super kolorowo i atrakcyjnie, jest więc wywalony w górę kontrast.
Jeśli ktoś zastanawia się nad profesjonalną pracą w wersji ekonomicznej zdecydowanie powinien kupić imac mini + np. Eizo 2262 + kalibrator, cenowo wyjdzie podobnie lub taniej a mamy o klasę lepszy monitor i unikamy typowych problemów odpukać imac - awaryjność gdzie tracimy w serwisie i monitor i komputer na jakiś czas, kurz pod szybą po naprawie lub po około roku użytkowania trudny do wyczyszczenia, brak dostępu do dysku etc. Mam imac i macbook pro podłączony do eizo, istnieje przepaść w pracy imac eizo, choć poniektórzy pewnie różnicy nie zobaczą, ale to już jak kto pracuje. Eizo tez ma swoją charakterystykę do której trzeba się przyzwyczaić. Obrazy obrabiane na eizo i wrzucone na imac wyglądają nie chcę tego nazywać oszałamiająco w porównaniu, ale widać różnicę klasy w detalach, oraz nie ma mowy o niedoróbkach. To nic nie szkodzi, że 90% internetu ogląda nasze prace na jakiś kiepskich TNach, kluczową role pełni prawidłowe przygotowanie zdjęcia i nie jest prawdą, że można uzyskać taki sam efekt retuszując zdjęcie na TN lub modelu szerokogamutowym, różnica jest istotna, w detalach i jakości pracy, ale o tym można przekonać się spędzając jakiś czas z profesjonalnym monitorem a nie na zasadzie gdybania i jakiejś dziwnej logiki której wiele przeczytałem nie tylko na tym forum.
- - - Updated - - -
Zamieszczone przez strideer
CTo jest dobry sprzęt, tyle tylko, że za tę samą cenę można kupić coś lepszego z obozu pecetowego - albo zaoszczędzić i kupić sprzęt ze specyfikacją tego czy tamtego Maka za przeciętnie 30% niższą cenę (za co można mieć licencję na jakiś program do zdjęć).
I to jest kolejna pokutująca bzdura wynikająca z niewiedzy i porównywania kartek papieru z danymi. Każdy posiadający maca kupuje nie tylko cały zintegrowany system, ale kupuje swego rodzaju jakość komponentów. Najprościej ujmę to tak, każdy posiadacz macbooka pro wie ile potrzeba zrobić by pudło włączyło wentylatory przy normalnej pracy. Mac ma tak genialny system chłodzenia, na który między innymi składa się jakość ścieżek na płycie wykonanych z materiałów o wysokiej zawartości srebra, że ciężko znaleźć inny produkt który oferuje zachowanie takich parametrów i jakości, produkt będący częścią jakiegoś dość przemyślanego systemu. Systemu który w większości przypadków jest bardzo wydajny i logiczny, pozwalając bez zbytniego angażowania się w sposób jego działania wydajnie, szybko i komfortowo na nim pracować. Osobiście nie jestem fanatykiem appla, a nawet wkurzają mnie posunięcia z chorymi cenami na nowe 15 i brak 17 macbooków pro oraz jakimiś dziwnymi numerami z integracją baterii z płytą główną, jednak jako osoba pragmatyczna lubię rzeczy wydajne oraz bezproblemowe. Nie znam innego systemu który po prostu używam nie pamiętając, że go w ogóle mam, bez zbędnej filozofii i rozwodzenia się nad nieistotnymi detalami. Na dzień dzisiejszy system appla jest jedynym sensownym rozwiązaniem dla mnie do pracy z grafiką.
-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^
5D MK II, 70-200/2.8 IS USM, EF 24-70, 12-24 Sigma, 50/1.4, 580 + 430 EX i pocketwizzard Sigma i kilka drobiazgów
Takie gadanie. Wszystko zależy od tego co włożysz do peceta. Mój piec jest pewnie w stresie równie cichy co MBP czy iMac, a ciągle tańszy i szybszy. Wg mnie nie ma bo dyskutować który jest lepszy, bo to zawsze zależy od tego dla kogo jest komputer i ile ma kosztować. Że od iMaca w tej samej cenie można do zdjęć dobrać coś lepszego, to jest rzecz raczej bezdyskusyjna. Ja jedynie podałem alternatywę dla funkcjonującego mitu, że do zdjęć i grafiki to tylko komputery Apple. Nic ponad to :-)
Ja nic nigdzie nie chcę wkładać, ja chcę kupić coś co od razu działa. Taka jest idea komputerów apple.
A ja chciałem mieć możliwość wyboru tego co chcę w środku i za złożenie zapłaciłem jedynie 1PLN :> więc nie tylko w imacu nic nie trzeba wkładać.
5D | R6 | EF 16-35MM F/4L IS USM | EF 40MM F/2.8 STM | RF 50MM F/1.8 STM | EF 135MM F/2L USM | RF 70-200MM F/4L IS USM
X-T30 | XF 18-55 mm f/2.8-4.0 R | XF 35 mm f/1.4 R | XF 56 mm f/1.2 R |
imac 21" to troche za malo cali... chyba, ze do te odrugi monit (jako glowny) wiekszy i kalibracja cykliczna.
ramu wiecej niz 8GB bedzie git.
Jak bedziesz robil nieskompresowane tify wielowarstowe z pelnej klaty to zobaczysz roznice...
ja na chleb pracuje na 27"+21"cinema display (mat) w prepressie + foto i nigdy nie mialem "kwiatkow" z "niewlasciwymi kolorami" w produkcjach.
Pamietaj ze dysku HDD nie wymienisz na inny niz applowski bez kombinowania (applowski ma dodatkowy pin w transmisji odpowiadajacy za temperature) po wymianie dysku mozna softem to obejsc.
ja dokladam SSD a fabryczny 1TB z DVD zostawiam.
reszta idzie po FW800
iMac czy PCet - w jednym i w drugim przypadku można skorzystać z konfiguratora po to,
by dostosować sprzęt do swoich potrzeb i finalnie tak w jednym, jak i w drugim przypadku,
otrzymujemy gotowy, w pełni sprawny i działający komputer
No i jeszcze jedno - dzisiaj dla mnie iMac czy "Blaszak" to takie same PC (Personal Computer).
No bo jak by na to nie patrzeć, to sprzętowo jest to mniej-więcej to samo
"Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz; Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie" 50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150 tylko... czy to jest ważne???"Galeria - zapraszam."
iMac czy PCet - w jednym i w drugim przypadku można skorzystać z konfiguratora po to,
by dostosować sprzęt do swoich potrzeb i finalnie tak w jednym, jak i w drugim przypadku,
otrzymujemy gotowy, w pełni sprawny i działający komputer http://emoty.blox.pl/resource/gwizdze.gif
No i jeszcze jedno - dzisiaj dla mnie iMac czy "Blaszak" to takie same PC (Personal Computer).
No bo jak by na to nie patrzeć, to sprzętowo jest to mniej-więcej to samo http://emoty.blox.pl/resource/naughty.gif
Pozdrówka!
A nie jest to tak jak z N i C, że ten pierwszy ma duszę, a ten drugi nie .
"Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss." Kapitan Wagner
Komentarz