PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z ostrością w 40D



Strony : [1] 2

Kraszan
17-10-2007, 11:17
Na wstępie proszę moderatorów o nie przenoszenie tego wątku do megawątku o 40D - bo zginie w jego przepastnym wnętrzu. Chodzi mi o stworzenie wątku, w którym forumowicze opisywaliby swoją "walkę" z tym problemem.

A więc do rzeczy. Poruszyłem temat problemów z ostrością 40D na jednej z grup dyskusyjnych. Tam tez znalazło się kilku niezadowolonych. Jeden z nich (prawdopodobnie mieszkający w USA) wykonał telefon do centrali Canon USA z pytaniem o tą kwestię. Tam przez miłego pana został delikatnie "opieprzony" - "dlaczego jeszcze nie był z puszką w serwisie!?!?". - przyznał, że "40D MA PROBLEMY Z OSTROŚCIĄ i po powrocie z serwisu będzie miło zaskoczony posiadanym sprzętem".

Wychodzi na to, ze temat nie jest wydumany i rzeczywiscie coś jest nie tak. Ciekawi mnie na czym polega "niedoróbka" i czy na Żytniej wiedzą już w czym rzecz. Ktoś już przecierał ten szlak i może coś napisać? I ile to trwa?

gwozdzt
17-10-2007, 11:22
Poruszyłem temat problemów z ostrością 40D na jednej z grup dyskusyjnych. Tam tez znalazło się kilku niezadowolonych. Jeden z nich (prawdopodobnie mieszkający w USA) wykonał telefon do centrali Canon USA z pytaniem o tą kwestię. Tam przez miłego pana został delikatnie "opieprzony" - "dlaczego jeszcze nie był z puszką w serwisie!?!?". - przyznał, że "40D MA PROBLEMY Z OSTROŚCIĄ i po powrocie z serwisu będzie miło zaskoczony posiadanym sprzętem".
a co stoi na przeszkodzie, aby podać tu na forum link do tego wątku, który poruszyłeś na grupie dyskusyjnej?
Bo aż się prosi o to....

Kraszan
17-10-2007, 11:30
No to są usenetowe grupy dyskusyjne - ja je przeglądam przez Outlook Express.
Wiem, że można jakoś link podać (nie jest to www) ale otworzy się tylko tym osobom, które mają prawidłowo skonfigurowany czytnik grup. Chodzi o grupę pl.rec.foto.cyfrowa - wątek inicjujący to: ff2fg6$kj$1@news.onet.pl

gwozdzt
17-10-2007, 11:33
http://groups.google.pl/group/pl.rec.foto.cyfrowa/browse_frm/thread/dd5998b740d71703/1609f426cf1cbb31? (http://groups.google.pl/group/pl.rec.foto.cyfrowa/browse_frm/thread/dd5998b740d71703/1609f426cf1cbb31?hl=pl#1609f426cf1cbb31)

ghost7
17-10-2007, 12:09
ja zrezygnowałem z mojego zamówienia 40D i kupuje 30D (stare i dobre) już za dużo tych tematów z problemem ostrości 40D!!! Kupie 40D i do serwisu?? DZIĘKUJE BARDZO!!!

bartheq
17-10-2007, 12:12
nie wiem czy moge nazwac sie szczesciarzem, ale u mnie zadnych problemow z ostroscia nie ma.

tablic testowych co prawda nie focilem bo to dla mnie glupota, ale po normalnych zdjeciach widze ze wszystko jest nawet bardziej niz ok. czy to wystepuje zawsze czy w jakichs konkretnych warunkach?

Kubaman
17-10-2007, 12:35
bzdura, jak się ma problemy z ostrością w jakiejkolwiek puszce, to gościu z serwisu cię poprosi o odesłanie puszki. 5D, D3 czy 40D. To nie jest żaden komunikat, czy żadne przyznanie się do niczego tylko opinia - wątpliwej jakości i niemożliwa do potwierdzenia - jednego serwisanta. Osoby pragnące zobaczyć to "mydło" w 40D odsyłam do mojej galerii.

MacGyver
17-10-2007, 12:41
nie wiem czy moge nazwac sie szczesciarzem, ale u mnie zadnych problemow z ostroscia nie ma....

....Osoby pragnące zobaczyć to "mydło" w 40D odsyłam do mojej galerii.
Właśnie, mam dokładnie takie same spostrzeżenia. A kolegom, którym nie odpowiada ostrość fotek z 40D, 5D, 1D Mk III itd polecam zakup Nikona który jak wiadomo, bez złośliwości i wojenek systemowych, generuje minimalnie ostrzejsze obrazy.

Kubak82
17-10-2007, 12:54
o ile sie nie myle taki sam problem byl po pojawianiu sie 400d.. teraz przyszla naturalna kolej na 40-tke ;)

ghost7
17-10-2007, 12:54
moze to kwestia egzemplarza (ja bardzo nie lubie loterii) zwlaszcza ze jest spore prawdopodobieństow chybienia
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a co z testem na optyczne.pl? już dawno miał być test 40D a tu ani widu ani slychu? na forum optyczne Arek też pisał o podobnych "odczuciach" nie ostrych fotek z 40D.

Zielony
17-10-2007, 12:59
o ile sie nie myle taki sam problem byl po pojawianiu sie 400d.. teraz przyszla naturalna kolej na 40-tke ;)

Strach pomyśleć jakie mydło będzie w 5DmkII :lol:

MacGyver
17-10-2007, 13:03
No chyba że koledzy malkontenci oceniają ostrość po podglądzie na LCD. Telewizor 40-tki ma ewidentnie za małą rozdzielczość i wszystkie fotki istotnie wydają sie być nieostre :mrgreen:

Kraszan
17-10-2007, 13:04
Ale wg @Kubamana to wszystko

bzdura, (..)


a ponieważ Jemu trafiła się ostra puszka

Osoby pragnące zobaczyć to "mydło" w 40D odsyłam do mojej galerii.

więc problem nie istnieje, jest wyssany z palca, niepotwierdzony i wogóle...

Sorry, ze uszczypliwość, ale wyczułem ton ignorancji w tonie @Kuabamana

Zielony
17-10-2007, 13:07
Telewizor 40-tki ma ewidentnie za małą rozdzielczość i wszystkie fotki istotnie wydają sie być nieostre :mrgreen:

Wstyd! Nawet 'iPod nano' ma lepszy wyświetlacz :lol:

Kubak82
17-10-2007, 13:11
Strach pomyśleć jakie mydło będzie w 5DmkII :lol:

tam juz w menu aparatu zamiast ustawien sharpness beda ustawienia gausian blur :mrgreen: :lol:

Kubaman
17-10-2007, 13:44
Kraszan, źle wyczułeś. Piszesz, że Canon się do czegoś oficjalnie przyznaje w tej wątpliwej tematyce, a to jest bzdura. Sensacyjka. Jak napisze - to się zgodzę, a na razie nie ma nic.

Tak się dziwnie składa, że znam wiele osób, mających tę puszkę, robiących nią rewelacyjne i bardzo ostre zdjęcia. To co ich łączy, to że wiedzą jak to robić.

ghost7
17-10-2007, 13:46
Panowie czy nie uważacie za skala zgłaszanych problemów z ostrością zdjęć z 40D to nic nie znaczy? jedn, dwa, trzy ... tego juz jest bardzo dużo i nie są to opinie amatorów. Jest problem i bardzo ciekaw jestem jego rozwiązania.

Kraszan
17-10-2007, 13:56
@Kubaman - nie napisałem że Canon OFICJALNIE przyznał się do problemów z 40D. Napisałem, że Canon potwierdza że problemy są. Nie dotyczy to wszystkich puszek, ale skoro padło stwierdzenie, że SĄ PROBLEMY to znaczy że temat jest już nabrzmiały. I nie jest to opinia jakiegoś serwisanta z zapadłej Polski, tylko człowieka z centrali Canona w USA. Oficjalnego komunikatu nie ma, ale myślę że to kwestia czasu.

A co do "wiedzenia jak zrobić" ostre zdjęcia, uważasz że studio, statyw, stół bezcieniowy, lampy, F8, C EF100 Macro, zdjęcie stock i nie za bardzo jest z czego wybrać uważasz za amatorskie działania?

sadaman
17-10-2007, 14:06
ghost7 napisał

a co z testem na optyczne.pl? już dawno miał być test 40D a tu ani widu ani slychu? na forum optyczne Arek też pisał o podobnych "odczuciach" nie ostrych fotek z 40D.


Bez urazy - ale dlamnie przynajmniej optyczne.pl nie jest autorytatywne...oni tam zbyt często mają nieostre odczucia.


A co do samej puchy...nie zauważyłem żeby mój egzemplarzy miał jakieś problemy

ghost7
17-10-2007, 14:10
@Kubaman - nie napisałem że Canon OFICJALNIE przyznał się do problemów z 40D. Napisałem, że Canon potwierdza że problemy są. Nie dotyczy to wszystkich puszek, ale skoro padło stwierdzenie, że SĄ PROBLEMY to znaczy że temat jest już nabrzmiały. I nie jest to opinia jakiegoś serwisanta z zapadłej Polski, tylko człowieka z centrali Canona w USA. Oficjalnego komunikatu nie ma, ale myślę że to kwestia czasu.

A co do "wiedzenia jak zrobić" ostre zdjęcia, uważasz że studio, statyw, stół bezcieniowy, lampy, F8, C EF100 Macro, zdjęcie stock i nie za bardzo jest z czego wybrać uważasz za amatorskie działania?

Dlaczego krytycy tego watku uważają ze tylko oni potrafia robic dobre zdjecia? moze zalozycie osobny watek JAK ROBIC OSTRE ZDJECIA 40D !!! ?? i moze problem sie rozjedzie po kościach:twisted:

emisiaczek
17-10-2007, 14:18
dobre 40d to te ktore ma jedno zero w nazwie wiecej :)
o cenie dwa razy mniejszej i dzieki temu mozliwosc zakupu 70-200L nie wspomne ;)

dazz
17-10-2007, 14:19
Choć znudziło mi sie już dawno czytanie takich dywagacji o potencjalnych wadach sprzętu, to jednak zaciekawiłem się. W końcu sam posiadam 40D. Oprócz niego mam też 300D i 30D. Jutro, jak znajdę czas, wezmę namiot bezcieniowy, dwie lampy i pstryknę fotkę z każdego body. Porównacie sobie.
Na chwilę obecną wydaje mi się jednak, że jest to tak samo jak z moimi początkami fotografowania - fotki nie wyglądały dobrze i zawsze twierdziłem, że jest to wina słabego sprzętu, o dziwo rok poźniej ten sam aparat i obiektyw zaczął robić o niebo lepsze zdjecia.

Kubaman
17-10-2007, 14:32
Napisałem, że Canon potwierdza że problemy są.

no to właśnie jest bzdura

bakulik
17-10-2007, 14:32
Witam.

Cytat ze wspomnianego wcześniej wątku:


Przypomnialo mi sie jeszcze jedno: ktos zauwazyl, ze o wiele lepsze rezultaty w zakresie ostrosi uzyskal korzystajac z MLU : wychodziloby na to, ze mechanizm lustra wprowadza jakies koszmarne wibracje/drgania majace wplyw na ostrosc rejestrowanego przez matryce obrazu...

A że nudzi mi się w pracy, to wymyśliłem coś takiego:

Z tego, co wiem, lustro w 40D podnoszone i opuszczane jest nie sprężyną, a przy użyciu silniczka. Filtr dolnoprzepustowy, z racji czyszczałki, skonstruowany jest tak, że ma możliwość drgania. Oczywiście powinien drgać tylko w określonej sytuacji (czyszczenie). Ale co, jeśli silnik lustra powoduje zakłócenia (elektromagnetyczne bądź mechaniczne) i 'huśta' filtrem, a to z kolei rozmywa obraz?

Niezłe, przyznajcie. ;)

MacGyver
17-10-2007, 14:39
A że nudzi mi się w pracy, to wymyśliłem coś takiego ... Niezłe, przyznajcie. ;)
Nobla w dziedzinie fizyki powinieneś za to dostać... chociaż pokojowego w sumie też, bo tym wiekopomnym odkryciem najprawdopodobniej zapobiegłeś kolejnej wojence na Canon-Board :mrgreen:

Vitez
17-10-2007, 14:42
Moze taka moja retrospektywna dywagacja, na podstawie wieloletniej bytnosci na forum: 300D, 10D, 20D, 350D, 400D, 30D - wszystkie te puszki mialy "potwierdzone" (cudzyslow celowo) problemy z ostroscia a jeszcze kazda z nich dorobile sie specyficznych innego typu problemow, ze o AF w 1DMkIII nie wspomne.
W kazdym przypadku bylo to wlasnie cos w stylu "masz problemy? zglos sie do serwisu" . Jesli komus taka rada wystarczy za "potwierdzenie" problemu to niech po prostu tak uczyni.
Nie zaprzecze - jest szansa ze jakas tam puszka moze byc niedorobiona/uszkodzona/wadliwa.
Ale nie robilbym z tego demagogii na poziomie:
- wszystkie 40D maja problem z ostroscia
- wszystkim 300D wypadnie bolec
- kazde zdjecie z 1DMkIII moze byc spudlowane z powodu zlego AF
- kazdy dSLR Canona ma problem z FF/BF
- kazdy kompakt Canona ma problem z ERR18

Tak wiec apeluje o rozsadek. Idzcie, robcie zdjecia a jak macie problem to skorzystajcie z serwisu (po uprzednim upewnieniu sie ze to nie wina fotografa).

Kraszan
17-10-2007, 14:45
Tez o tym myślałem :) Zaprzestałem jednak rozmyślań, bo wydumałem sobie, że to czyszczenie matrycy wygląda tak: jest matryca, jest na niej filtr, a na tym wszystkim jest jakaś błona/folia - coś w tym stylu. Drgania tej błonki strzepują kurz i brudy. I też zacząłem łączyć drgania tej błony z mechanizmem kłapania lustrem, ale wyszła mi z tego zbyt banalna historia... Canon chyba by aż tak tego nie skopał... Z resztą sam już nie wiem...
Ale jak tłumaczyć fakt, że ewidentnie jest to problem AF - celuje w punkt! Tylko ten ostry punkt jest lekko nieostry :)

Kubaman
17-10-2007, 14:45
bakulik matryca jest poruszana do czyszczenia za pomocą elementów piezoelektrycznych. To działa w dwie strony - jeśli odkształcisz element, to wytworzysz prąd. Powodowało by to albo uszkodzenia elektryki albo błędy przynajmniej. Do tego byłoby banalne do wykrycia i na taką wpadkę C bym nie stawiał.

P.S> Kraszan, źle celujesz

bakulik
17-10-2007, 15:04
bakulik matryca jest poruszana do czyszczenia za pomocą elementów piezoelektrycznych. To działa w dwie strony - jeśli odkształcisz element, to wytworzysz prąd. Powodowało by to albo uszkodzenia elektryki albo błędy przynajmniej. Do tego byłoby banalne do wykrycia i na taką wpadkę C bym nie stawiał.

Nie matryca, a filtr. http://www.youtube.com/watch?v=_P8_LNmpFSc

Poza tym - wszystko jest możliwe, może by było łatwo zauważalne, może nie. :)

A w ogóle, to przestańmy szerzyć defektyzm i pójdźmy robić zdjęcia. ;)

Kubaman
17-10-2007, 15:16
Nie matryca, a filtr.
jeden pies, sytuacja się nie zmienia

Max_im
17-10-2007, 15:23
Jeden z nich (prawdopodobnie mieszkający w USA) wykonał telefon do centrali Canon USA z pytaniem o tą kwestię. Tam przez miłego pana został delikatnie "opieprzony" - "dlaczego jeszcze nie był z puszką w serwisie!?!?"

to chyba normalne
po to jest serwis gwarancyjny
jak coś nie tak to zgłoś się tam?

Co z nazwą wątku?
ja lubię prawdę

mc24
17-10-2007, 15:24
" Canon potwierdza problemy z ostrością w 40D"

Tytul watku nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia, moze by go zmienic?

MacGyver
17-10-2007, 15:29
...A w ogóle, to przestańmy szerzyć defektyzm i pójdźmy robić zdjęcia. ;)
Też masz wymagania, robienie zdjęć to nie na tym forum :-D

Kraszan
17-10-2007, 15:32
na "nieoficjalnie potwierdza" ?


Jeżeli np. jakiś dziennikarz z magazynu fotograficnzego (nie daj Boże sympatyzującego np z Nikonem) zadzwoniłby do centrali Canon USA i zapytał (podając się za psiadacza np. 40D) i w odpowiedzi usłyszał "że 40D mają problemy z focusem" to afera gotowa. Powiedziane to zostało nieoficjalnie, ale zostało powiedziane... i nie przez sprzątaczkę z fabryki Canona, tylko przez człowieka, który podniosł słuchawkę po wykręceniu numeru infolinii w centrali Canon USA. Poza tym spore ilości wątków na forach (całego świata) gdzie co chwila przewijają się lamenty nad ostrością o czymś chyba świadczą. I chcę nikogo przekonać ze 40D jest zły - tylko, że cos za duży procent puszek ma feler...

mc24
17-10-2007, 15:34
Jakas tam plotka o wypowiedzi serwisanta, to jeszcze nie jest " Canon potwierdza problemy z ostrością w 40D". Jest to twierdzenie bardzo mocno naciagane z Twojej strony.

Przejrzalem tez watki o problemach, jest kilka osob niezadowolonych, na palcach jednej reki mozna policzyc, jakos to malo miarodajne jest. Po drugiej stronie jest sporo osob, ktore maja 40D przeczace Twojej tezie (np. tutaj Kubaman, Vitez).

Kraszan
17-10-2007, 15:36
jeszcze raz powtarzam - to nie był serwisant!

mc24
17-10-2007, 15:37
jeszcze raz powtarzam - to nie był serwisant!
Operator centralki telefonicznej? :-D

Kubaman
17-10-2007, 15:38
dawaj te gigantyczne ilości wątków na forach całego świata. Ja znam dwa takie fora, ze średnio małą ilością wątków: CB i dpreview. W większości po pobieżnych oględzinach komentarzy i wypocin odrzucam 90% z nich jako te robione przez ludzi bez wyobraźni, a już na pewno bez odpowiedniego przygotowania. Znam również co najmniej dwa fora, gdzie sporo osób ma 40D i ani jedna osoba nie mówi o problemach, mogę za to oglądać super fotki z tej puszki.

Czekam na linki.

Max_im
17-10-2007, 15:39
mój znajomy mówił że jego ciotka miała taką bratową która..........
jak będzie źle to doczekamy sie oficjalnego komunikatu
a problemy należy zgłaszać do serwisu lub do canona
moje fotki są coraz lepsze począwszy od 400D czyli od roku
aż się boje co będzie jak wyjdzie następca 5D :)

Kraszan
17-10-2007, 15:46
Czasami to się zastanawiam po co to forum istnieje...
Mam canona - szukam więc forum o Canonie - o ! jest!
Czuję że moja puszka nie ma problemów z FF/BF tylko po prostu nie ostrzy.
Szukam działu - jest Sprzet cyfrowy/Canon dSLR. Piszę więc wątek o tym co mnie boli. Po chwili już go nie ma, bo złączony został z wątkiem o zachwytach kogoś kto go własnie kupił. (z wieloma wątkami tak się dzieje). No to mam w d..e to CB i piszę na grupach dyskusyjnych. Tam dowiaduję się, że SĄ PROBLEMY - myślę, że warto o tym wspomnieć na CB.
Ryzykuję i zakładam nowy wątek. I tu wmawia mi się, że bzdura, że nie ma problemów, że sieję defetyzm, zmienia się tytuł wątku, za chwilę pewnie go ktoś przeniesie, albo skasuje. Co to k%^&*a jest? PiS? cenzura?

Zwykłe google po wpisaniu zapytania :"40D sharpeness problems" dają lekturę na cały wieczór. Ale oczywiście problemu nie ma. To stekania kretynów, którzy przesiedli się małpki i nie wiedzą jak 40D obsługiwać.

No... się wyżaliłem...:)

Max_im
17-10-2007, 15:56
no właśnie, nie pamiętam co chciałem zrobić z 400D
czytałem, czytałem i było inaczej - niemożliwe uszkodzony
jednak w końcu dopatrzyłem sie błędu w swoim postępowaniu
nie stawiaj pewnika nad swoją doskonałością
może twój egzemplarz jest wadliwy - zgłoś sie do serwisu

Łukasz Unterschuetz
17-10-2007, 15:56
Sorry Kraszan,ale pierwszy link na googlach który wyskakuje po wpisaniu 40D sharpeness problems pokazuje coś takiego:

40D sharpness - Page 3 - Canon Digital Photography Forums [linkk]

my 40D is sharp no problems at all even when I cropped a landscape image to fit ..... for sharpeness, and trust me, its more consistent than this suggest. ...

Google ma to do siebie, że cokolwiek tam wpiszesz daje Ci lekture na cały wieczór.. Zajmij się robieniem zdjęć a nie szukaniem sensacji ;)

Kraszan
17-10-2007, 16:02
@Łukasz - gdybyś zobaczył jak np. pastwiłem się nad pewną gałązką z dziką różą, chcąć zrobić zdjęcie makro/closeup, przy świetnych warunkach oświetleniowych, dobrym szkłem, w trybie raczej twórczym :) i owszem zdjęcie jest ładne, kolorowe, "ostre", ale nie w cropie... to byś zrozumiał moją irytację.
Twierdzę, że trafiła mi się puszka z jakimś felerem, widzę, że pewnej liczbie ludzi też... więc drążę temat.

Łukasz Unterschuetz
17-10-2007, 16:05
Nie ma co drążyć tematu, na kilkaset tysięcy wyprodukowanych egzemplarzy pewnie, ze trafi się kilkaset felernych puszek. Ale to by było dziwne, gdyby xxxxxx tysięcy zadowolonych użytkowników zakładało tematy "ej, moje 40D ostrzy zajebiście"....

Swoją drogą, jeśli chcesz zobaczyć, czy masz ostry egzemplarz, to zamiast oglądać kropy, wywołaj sobie zdjęcie 20x30 i zobacz, czy jest ostre (bez lupy).

mc24
17-10-2007, 16:05
Kraszan, masz wadliwy egzemplarz, zglos sie do serwisu.

Watek jest ok, ale jego tytul jest wprowadzajacy w blad, nieprawdziwy i obliczony na wzbudzanie niezdrowej sensacji.

dazz
17-10-2007, 16:05
Twierdzę, że trafiła mi się puszka z jakimś felerem, widzę, że pewnej liczbie ludzi też... więc drążę temat.

Kraszan, patrząc po stopce to jesteś z Gdańska, chcesz to podjedź do mnie, porównasz z moim egzemplarzem.

Kraszan
17-10-2007, 16:13
@dazz - dzięki za propozycję.
Najpierw chyba skorzystam z rady @Łukasza i wywołam papierową odbitkę. W sumie to jest najważniejszy test... Choś jednak sporo zdjęć sprzedaje się w formie tylko elektronicznej i tylko do elektronicznych publikacji... No nie wiem.. daję sobie na wstrzymanie i jeszcze chwilę potestuję....

Łukasz Unterschuetz
17-10-2007, 16:16
Kraszan/nie przejmuj się ostatnio sprzedałem tak nieostre zdjęcie, że sam się zdziwiłem (to oni je chcieli..)

Kubaman
17-10-2007, 16:29
Czasami to się zastanawiam po co to forum istnieje...
to forum istnieje żeby m.in. sobie pomagać. Ty nie chcesz pomocy tylko sensacji - taki jest mój punkt widzenia. Nie radzisz sobie z puszką więc to ona jest winna. Inaczej tego nie potrafię zrozumieć, bo zamiast wyjaśnić sprawę rzetelnie i gdzie trzeba ty piszesz i piszesz i piszesz.

Spotkaj się z kimś kto problemów nie ma, porównaj, wyślij sprzęt do serwisu itd, itp zamiast zakładać 50 wątek z powodu problemów pięciu osób na tym forum, dodatkowo robiąc nieprawdziwą sensację tytułem i pierwszym postem.

balc3r
17-10-2007, 16:37
a możesz pokazać te nieostre cropy ?

Paulx
17-10-2007, 17:04
po przesiadce z 350d moge wreszcie stwierdzic,ze 40d to strzal w 10!!!ale niestety (a moze na szczescie) ten aparat wymaga wiekszych umiejetnosci od "operatora koparki" niz poprzednicy.....

pozdrowienia

asdfasfd
17-10-2007, 17:54
Powiedzcie mi jedno... a czy to nie jest tak, że ceny cyfrowych lustrzanek stały się bardziej przystępne, coraz więcej ludzi je kupuje, podobają się one i amatorom i profesjonalistą, świetnie i szybko się sprzedają, a canon już nie wyrabia się z produkcją (to znaczy - wyrabia się, ale pewnym kosztem) i dochodzą do nas aparaty z niedoróbkami i wadami bo wszyscy tam się śpieszą, są przepracowani, a kontrola jakości już nie może patrzeć na testy...?

To też są ludzie i w dodatku te same fabryki muszą sprostać dużo większym wymaganiom. Nie produkują już EOS 10D za 11 tyś. zł, który obecnie ma jakieś słabe parametry i raczej nikt by go nie kupił tylko robią EOSa 40D za 4 tyś. zł z czyszczeniem matrycy, dużu, buforem, świetnym AFem, 6,5 klatek/sekundę i 10MP. EOSy 40D schodzą jak świeże bułeczki. Canon jest cały czas popędzany nowymi wymaganiami (wystarczy spojrzeć jak często aktualizują aparaty - co 2 lata. Przypomnijcie sobie ile czasu na rynku były jedynki i ile wersji mieliście EOS 1V. Był tam jakiś Mark "1500 100 900"?) Nie ma co się dziwić i trzeba poczekać, aż pierwsza fala aparatów przejdzie i rynek się uspokoi. Z taką ceną EOS 40D jest bezkonkurencyjny - mnóstwo ludzi chce go mieć. Dla canona to są pieniądze więc śpieszą zanim klientom się odeche. Kto by chciał czekać 3 miesiące na sprzęt jak można kupić np. Nikona od ręki? Konkurencja... Nie mają wyboru - muszą pędzić, a fabryka pewnie jest na najwyższych obrotach.

lukep
17-10-2007, 17:59
W!

Swietnie ujete, coraz tansze i coraz wiecej ludzie, ktorzy nigdy nie powinni takiego sprzetu posiadac, ma go w swoich rekach. Nauczyc sie robic zdjecia tez trzeba takim sprzetem. Do tego wazne jest szklo i ustawienia. Prosze pokaz mi te cropy w raw i zobaczymy...


Zdrowko

jatzzek
17-10-2007, 18:25
I chcę nikogo przekonać ze 40D jest zły - tylko, że cos za duży procent puszek ma feler...

Skad wiesz, ze duzy? Zauwaz, ze pragnienie wypowiedzi na forach publicznych przejawiaja GLOWNIE ci uzytkownicy, ktorzy sa ze swojego sprzetu niezadowoleni. Jest gro ludzi, ktorzy sa ze sprzetu zadowoleni jednak nie wchodza do twojej statystyki, bo najnormalniej w swiecie nie wypowiadaja sie na forum. Jesli masz trefna puszke to idz na Zytnia.

Roqfort
17-10-2007, 18:28
Mam ten aparat od paru dni i muszę stwierdzić że żadnych problemów z ostrością nie mam. W zasadzie nie miałem takich problemów z żadnym z poprzednich canonów (350D i 30D). Albo jestem szczęściarzem albo wiem jak działa autofokus ;)

Kraszan
17-10-2007, 18:40
Napisałem - daję sobie siana z przyglądaniem się ostrości - byc moze za dużo oczekiwałem od 40D. W stosunku do 10D nie powaliła mnie.
I darujcie sobie (niektórzy) teksty o nieumiejętności posługiwania się puszką. Nie uważam się za żółtodzioba - fotografuję po części zawodowo (spora część domowego budżetu pochodzi z fotografii)...

Równie dobrze, korzystając z tak ostatnio modnej riposty, mógłbym napisać, że jak ktoś fotografuje na zielonym prostokąciku to co ma mu nie wyjść, albo jeżeli jedynym kryterium ostrości zdjęcia jest, żeby fajnie wyglądało na picassie.com to rzeczywiście nie ma się czego czepić. Ale tak nie napiszę :)

Kubaman
17-10-2007, 18:44
oczekiwałeś, że w porównaniu do 10D będzie ostrzej? No nieźle..

asdfasfd
17-10-2007, 18:50
oczekiwałeś, że w porównaniu do 10D będzie ostrzej? No nieźle..

Niby więcej pikseli , niby to niby tamto, ale nigdy nie wiadomo co wymyślą. Mogło by być ostrzej niż w 10D, ale bez filtra przed matrycą co nie miałoby sensu. BTW - czemu nie robi się tego filtra przed komorą lustra jak kiedyś, jakaś firma zrobiła? Nie byłoby tyle problemów z brudem. Wszystko byłoby szczelne + brak paprochów na lustrze/matówce. Z drugiej strony nie byłoby zmiennych matówek. W każdym razie to rozwiązanie nie było złe z tego co pamiętam. Byłby spokój z czyszczeniem w amatorskich korpusach.

PS: Kubaman - masz dzisiaj chyba zły dzień. Idź popływać albo coś takiego :P

Kubaman
17-10-2007, 20:00
dzień mam wyśmienity, po prostu nie lubię jak ktoś bzdury pisze.

Łukasz Unterschuetz
17-10-2007, 20:07
Kraszan/ robisz zdjęcia z pół roku może lustrzanką... nie rób z siebie takiego pro... ;)więcej pokory stary... I już nawet nie odnoszę tego do siebie, ale kłócisz się tutaj z ludźmi, którzy robią zdjęcia od xx lat a nie od xx miesięcy, więc serio. Słuchaj, co ci koledzy prawią, i wyciągaj wnioski a nie zacietrzewiaj się...

Kraszan
17-10-2007, 20:54
Łukasz - śmiem twierdzić że zdjęcia lustrzanką robię dłużej od Ciebie. Śmiem też twierdzić, że jesteś ostatnią osobą która może mi zwracać uwagę - przyjmę krytykę od każdego ale nie od nadwornego Fotomediowego błazna. (bez obrazy, ale to nie ja wymyśliłem).

Poza tym z kim (oprócz Ciebie) ja się kłócę? Twierdzę, że moj 40D ma problemy z ostrością a wszyscy usilnie mi wmawiają, że nie ma, lub że nie umiem go obsłużyć. Umiem sam ocenić czy zdjęcie jest ostre czy nie i nie muszę wrzucać cropa na forum, żeby mi to oceniło/potwierdziło pół Polski.

Czarek
17-10-2007, 20:58
Czy widzieliście ten teścik
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=387622

1507
17-10-2007, 21:02
Łukasz - śmiem twierdzić że zdjęcia lustrzanką robię dłużej od Ciebie. Śmiem też twierdzić, że jesteś ostatnią osobą która może mi zwracać uwagę - przyjmę krytykę od każdego ale nie od nadwornego Fotomediowego błazna. (bez obrazy, ale to nie ja wymyśliłem).

Poza tym z kim (oprócz Ciebie) ja się kłócę? Twierdzę, że moj 40D ma problemy z ostrością a wszyscy usilnie mi wmawiają, że nie ma, lub że nie umiem go obsłużyć. Umiem sam ocenić czy zdjęcie jest ostre czy nie i nie muszę wrzucać cropa na forum, żeby mi to oceniło/potwierdziło pół Polski.


dołączam sie do grona osób mających problem z 40D pisałam juz o tym w jakimś temacie, i twierdzę że mój 40D też ma problem z ostrością!!! Jade na serwis!!! Więc są napewno już dwie wadliwe puszki :)

roofman
17-10-2007, 21:04
Odnośnie ostrości/nieostrości 40D też ten wątek może warto poczytać:
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=385800
Ludzie są podzieleni tak jak i tu :) na tych co mają ostro i na tych co mają nieostro :D

Kraszan
17-10-2007, 21:05
@1507 - na pewno nie masz problemów. Przeczytaj instrukcję, albo posłuchaj mądrzejszych kolegów.

(to oczywiście żart).

I prośba do profesjonalistów i wielkich znawcow fotografii mających po parę tysięcy postów - darujcie sobie uszczypliwości pozwólcie dyskutować ludziom, którzy mają problem JAK W TEMACIE.

1507
17-10-2007, 21:10
miałem 30D miesiąc temu i wiem że mój egzemplarz 40D robi gorsze zdjęcia pod względem ostrości, jak juz pisałem pojadę do serwisu i tobie też radze to zrobić, nie ma co płakać , ja płakałem i objechali mnie tak jak ciebie :)

paweleverest
17-10-2007, 21:14
ja zrezygnowałem z mojego zamówienia 40D i kupuje 30D (stare i dobre) już za dużo tych tematów z problemem ostrości 40D!!! Kupie 40D i do serwisu?? DZIĘKUJE BARDZO!!!


ghost7 - musze Cie zmartwić ale ja swojego 30D ( którego już nie mam ) miesiąc po kupnie równiez odsyłałem do serwisu - z powodu BF - chłopaki poprawili i było gitez. Niestety nie ma zasady co do modeli lepszych i gorszych. Osobiście znam ludzi z 1dmarkII którzy mieli podobne problemy i musieli nowe puszki odesłac na serwis.
Ja tam czekam na moje 40D ;)

Kubaman
17-10-2007, 22:03
jest was całe cztery osoby z problemami. Ja dalej czekam na te tysiące wątków z całego świata. Jakoś się linki nie pojawiły :roll:

Kraszan
17-10-2007, 22:12
Musiałbym na łeb upaść żeby siedzieć i wklejać Ci linki do wątków... Po co? Żeby Ci udowodnić? JA mam problem ze swoją puszką, szukam innych ludzi do wspólnego zaradzenia skąd to się bierze. Ja znalazłem kogo szukałem, mam nadzieję że coś wymyslimy/ustalimy. A jeżeli Ciebie tak interesują tysiące wątków z całego swiata to od czego wyszukiwarka?

Kubaman
17-10-2007, 22:39
mnie interesuje, czy to poważny problem, czy tylko ty go takim czynisz z braku wiedzy, umiejętności. cierpliwości, szczęścia itd, etc.

Kraszan
17-10-2007, 22:44
mnie interesuje, czy to poważny problem, czy tylko ty go takim czynisz z braku wiedzy, umiejętności. cierpliwości, szczęścia itd, etc.

Podajesz możliwe przyczyny, czy je wymieniasz?

ghost7
17-10-2007, 22:48
ghost7 - musze Cie zmartwić ale ja swojego 30D ( którego już nie mam ) miesiąc po kupnie równiez odsyłałem do serwisu - z powodu BF - chłopaki poprawili i było gitez. Niestety nie ma zasady co do modeli lepszych i gorszych. Osobiście znam ludzi z 1dmarkII którzy mieli podobne problemy i musieli nowe puszki odesłac na serwis.
Ja tam czekam na moje 40D ;)

Trzymaj kciuki by u mnie tego nie było :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Podajesz możliwe przyczyny, czy je wymieniasz?

Odpuść sobie bo Cię zaszczekaja :)

Kraszan
17-10-2007, 23:03
Dla "ogólniejszej" wiadomości - otrzymuję informacje na priv o problemach z 40D - widać inni tak się zniesmaczyli atmosferą, że wolą publicznie o tym nie rozmawiać.
Również mailowo wymieniam spostrzeżenia z kilkoma osobami i zaczyna się już klarować wniosek (do którego doszło kilka osób jednocześnie), że przyczyną "felerności" niektórych puszek jest prawdopodobnie system czyszczenia matrycy.
Generalnie ustaliliśmy, ze nie są one nieostre a... poruszone. I to przy bardzo krótkich czasach ekspozycji, nawet takich, gdzie teoretyczne poruszenie jest niemożliwe. Uwagę zwraca fakt, że jeżeli byłby problem z AF to i tak coś gdzieś będzie ostre, co prawda nie wtym miejscu gdzie planowaliśmy - no ale jeżeli nic nie jest ostre... Można szukać przyczyn w szklach, ale dotyczy to takiej ilości róznych obiektywów, że to też można wykluczyć.
W większości przypadków zablokowanie lustra daje zadowalającą poprawę, ale trudno to uznać za rozwiązanie problemu... Pojawił się nawet głos, że niestrość/rozmazanie dotyczy przede wszystkim śrdokowej częsci kadru.

paweleverest
17-10-2007, 23:17
Generalnie ustaliliśmy, ze nie są one nieostre a... poruszone. I to przy bardzo krótkich czasach ekspozycji, nawet takich, gdzie teoretyczne poruszenie jest niemożliwe. Uwagę zwraca fakt, że jeżeli byłby problem z AF to i tak coś gdzieś będzie ostre, co prawda nie wtym miejscu gdzie planowaliśmy - no ale jeżeli nic nie jest ostre... Można szukać przyczyn w szklach, ale dotyczy to takiej ilości róznych obiektywów, że to też można wykluczyć.
W większości przypadków zablokowanie lustra daje zadowalającą poprawę, ale trudno to uznać za rozwiązanie problemu... Pojawił się nawet głos, że niestrość/rozmazanie dotyczy przede wszystkim śrdokowej częsci kadru.
Czyszczenie matrycy działa przez ułamek sekundy po właczeniu aparatu ( odbywa się na zasadzie wibracji ) Jeżeli to miało by mieć wpływ na zdjęcia to są dwie mozliwe przyczyny:
-albo matryca poluzowała się z powodu wibracji i lata przy kłapnięciu lustrem
-albo wibrator nie przestaje działac i cały czas wibruje podczas zdjęć

Bardziej prawdopodobne wydaje mi się to pierwsze aczkolwiek to już byłby szczyt partactwa i braku kontroli w canonie ;)

Atris
17-10-2007, 23:50
Jakakolwiek jest przyczyna lub nie tych nieostrych zdjec nalezy zworcic sie do serwisu, ktory bedzie mogl pomoc.
Bicie piany i krzyczenie dookola jaki to ma sie wielki problem chyba nie przyniesie duzego efektu poza tym, ze tylko atmosfera zacznie sie robic nieprzyjemna.

Trzeba oddac drogcenne cacko do serwisu i tyle.

piszczal
18-10-2007, 08:25
kupię nieostro robiące zdjęcia body 40D za 2000 zł

mc24
18-10-2007, 08:28
kupię nieostro robiące zdjęcia body 40D za 2000 zł
Ja dam 2400!

1507
18-10-2007, 08:55
Dla "ogólniejszej" wiadomości - otrzymuję informacje na priv o problemach z 40D - widać inni tak się zniesmaczyli atmosferą, że wolą publicznie o tym nie rozmawiać.
Również mailowo wymieniam spostrzeżenia z kilkoma osobami i zaczyna się już klarować wniosek (do którego doszło kilka osób jednocześnie), że przyczyną "felerności" niektórych puszek jest prawdopodobnie system czyszczenia matrycy.
Generalnie ustaliliśmy, ze nie są one nieostre a... poruszone. I to przy bardzo krótkich czasach ekspozycji, nawet takich, gdzie teoretyczne poruszenie jest niemożliwe. Uwagę zwraca fakt, że jeżeli byłby problem z AF to i tak coś gdzieś będzie ostre, co prawda nie wtym miejscu gdzie planowaliśmy - no ale jeżeli nic nie jest ostre... Można szukać przyczyn w szklach, ale dotyczy to takiej ilości róznych obiektywów, że to też można wykluczyć.
W większości przypadków zablokowanie lustra daje zadowalającą poprawę, ale trudno to uznać za rozwiązanie problemu... Pojawił się nawet głos, że niestrość/rozmazanie dotyczy przede wszystkim śrdokowej częsci kadru.

też na priva dostałem parę takich wiadomości

balc3r
18-10-2007, 09:00
Panowie, ale czy możecie zamieścić gdzieś kilka RAW'ów z Waszych 40D (plus RAW'y ze starszych puszek, jakieś porównanie).

ghost7
18-10-2007, 09:11
Pewnie to już czytaliście ale gdyby tak nie było to proszę:
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=1544&highlight=24105

Kubaman
18-10-2007, 09:35
hehe, pofatygowałem się sam, bo widzę, że nie dostanę odpowiedzi. Na hasło "40D sharpness" i "40D sharp" na pierwszych 20 tematów wyrzucanych przez Google są trzy opisujące problemy. Dwa z CB naszych kolegów i jeden z optyczne.pl .. również naszych kolegów.

Na hasło "40D problems" na pierwszych trzech stronach Google daje 4 wątki na temat ostrości lub AF z czego.. pierwszy to nasi koledzy na optyczne.pl

paweleverest
18-10-2007, 09:36
Cóż niektórzy wmawiali wszem i wobec że zdjęcia z 40D są takie same jakościowo jak 5D ( dyskusje były zażarte wraz z blokowaniem tematów i wlekły się po kilkaset postów ) Prawda jest taka: ceną za mały pixel jest utrata jakości ( ostrości szumy itd ) .40D ma wiele, wiele zalet dla których warto go mieć ale nie oczekujmy cudów po obrazie .

To że komuś zdarzył się jakiś problem z ostrością nie znaczy że cała seria jest badziewiarska - panowie odeślijcie puchy do serwisu wróca i bedziecie się cieszyć ze sprzetu który macie ( ja tal miłem z 30D i tez wtedy był okres że wszyscy mówili 30D to badziew lepsze jest 20D - ciekawe kto tak uważą teraz ??;) )

1507
18-10-2007, 09:59
staram się zaznaczać ostatnio tłustym drukiem że mój a nie wszystkie 40D maja jakis problem, dlatego odcinam się od twierdzenia że wszystkie tak mają, i faktem jest to że w moim przypadku z podniesionym lustrem aparat daje zdjęcia lepszej jakości (ostrości), które nie trzeba podkręcać w PS, ten watek załozył kolega który ma taki problem i uszanujcie to , niech ktoś powie człowiekowi który wydał pensje lub dwie na sprzęt żeby poszedł do serwisu jak ma takie czy inne objawy a nie dawać odrazu kopa twierdząc że ktoś nie umie robić zdjęc. Połowa lub więcej ludzi z tego forum nie umie robić zdjęć, wystarczy poczytać krytyki zdjęć wystawionych na tym forum. Uwagi: kupię aparat który ma problem z ostrością 40D za 2000zł są nie na miejscu i nie fer wobec ludzi którzy maja taki problem, jesli maja problem to jest to ich problem i nalezy to uszanować a nie wypisywać osmieszające i kpiące uwagi. Trochę więcej szacunku dla innych.

ghost7
18-10-2007, 10:15
Dokładnie tak samo myśle: WIECEJ SZACUNKU :) bo przeginacie - przestaje mi sie to forum podobac, a miało byc tak fajnie ;P

mc24
18-10-2007, 10:19
1507, Kraszan, pokazcie jakies nieostre fotki, z Exifem, no i te bardziej ostre po podniesieniu lustra.

Co bedziemy tak bic piane po proznicy i sie nawzajem przekonywac. Na razie bardziej przekonujacy sa np. Kubaman, czy snowboarder, ktorym 40D daje zdjecia ostre i nie mam powodu w to watpic, bo wiem, ze znaja sie na tym i umieja robic dobre zdjecia (zreszta byly juz przyklady zylety z 40D na forum, a Waszych przykladow nie ma).

Łukasz Unterschuetz
18-10-2007, 10:21
1507/tutaj nie chodzi o to, że wszyscy jadą na kolegę, bo ma problem z aparatem. Chodzi o to, że napisał to w formie taniej sensacji, wyjeżdżając z jakimiś plotkami o przyznaniu się Canona do błędu .

(tak na przyszłość, wielkie korporacje jak już się do czegoś przyznają, to w formie komunikatów prasowych, a nie przez jakiegoś człowieczka na infolinii).

Jakbym ja np. miał problem ze sprzętem to bym go po prostu wysłał do serwisu, a nie tworzył bezsensowny wątek na forum i się jednoczył z innymi, którzy mają ten sam problem, co zawsze prowadzi do bicia piany...

Jak komuś nie pasuje body, bo robi nieostre zdjęcia, to niech je sprzeda i kupi inne. Jak komuś nie pasuje forum, to niech z niego nie korzysta.. To nie jest jedyna piaskownica na podwórku..

Aparat to nie jest komputer, w którym jeśli coś nie działa można pogrzebać, czy zrobić formata czy cokolwiek innego co tłumaczyłoby zakładanie takich wątków ,aby poradzić się bardziej doświadczonych kolegów. I tyle..

paweleverest
18-10-2007, 10:36
A teraz wiadomość z ostatniej chwili:

Ja czekam aktualnie na 40D i przed chwilą sprzdeawca od którego go kupuje ( brałem od niego już sporo sprzętu - człowiek sprawdzony znający się na temacie ) zadzwonił do mnie że nie wyśle mi zamówionego body bo okazało się ze jakaś tam seria ma faktycznie defekt spowodowany wadliwie dziłającym machanizmem czyszczenia matrycy ( Panowie chyle czoła i gratuluje prawidłowej diagnozy ).
Generalnie musze czekać aż sprzęt zostanie wymieniony w niemczech na mocy renkojmi ( ileśtam dzni od zakupu można oddać i wymienić na nowy - jak się to przegapi to już tylko serwis gwarancyjny).
Do nieszcęśników , którzy kupili wadliwe puchy mam tylko jedną rade - jak macie jeszce czas na wymiane to wymieniajcie a jak nie to wysyłajcie do serwisu do naprawy - innego wyjścia nie ma ( przeciez nie bedziecie robić nieostrych zdjęć ;) )

werek
18-10-2007, 10:37
chcialem kupic 40D a widac kupie 5D mk1 :D, tylko czekam na premiere mk2 bo wtedy bedzie taniej.

czemu taka konkluzja?? poniewaz 5D ma tylko to co jest potrzebne do zrobienia fotki bez żadnych dodatkow, tym samym nie ma sie do czego przyczepic tłumaczac na chlopski rozum: "zdjecie ci sie nie podoba? to znaczy ze spi...łeś ustawienia".

dlatego najpierw nauczmy sie fotografowac zeby moc ocenic czy ten nowy gadzet czy ulepszenie nie jest przypadkiem krokiem wstecz. To samo sie tyczy ulepszen w 40D (nie krytykuje tego body bo nie mialem z nim stycznosci), czytajac wasze posty mozna odniesc wrażenie że nie macie innych zmartwień, czyli puszka jest ok i waasze umiejetnosci tez, wiec co wam przeszkadza skorygowac recznie ta niedoskonalosc skoro wiecie jak sie objawia??

ciekaw jestem odpowiedzi na to pytanie

ghost7
18-10-2007, 11:02
No i po co Panowie były te wszystkie uszczypliwe uwagi???? Jest problem !! A wy jechaliście po ludziach ze nie potrafią zdjęć robić :( Przeprosiny się należą :)

mc24
18-10-2007, 11:10
A wy jechaliście po ludziach ze nie potrafią zdjęć robić
To dlatego, ze Ci, o ktorych wiadomo, ze zdjecia robic potrafia, pokazali ostre zdjecia-zylety ze swoich czterdziestek. :-) A malkontenci nie zaprezentowali zadnego przykladu. :-P

ghost7
18-10-2007, 11:13
To dlatego, ze Ci, o ktorych wiadomo, ze zdjecia robic potrafia, pokazali ostre zdjecia-zylety ze swoich czterdziestek. :-) A malkontenci nie zaprezentowali zadnego przykladu. :-P

Co nie zmienia faktu ze malkontenci mieli racje :)

Kubaman
18-10-2007, 11:13
przeprosiny?
no to chyba żart jakiś.. Tak się składa, że nikt poza wami tej feralnej serii nie kupił. Powtórzę dwie proste rady: jak masz problem to załatw to w serwisie, zamiast robić mętlik w głowach, jeśli chcesz pomocy na forum zaprezentuj zdjęcia, które zrobiłeś i twierdzisz, że to aparat źle działa. Nikt nie chce nic takiego zrobić ale zamiast tego zakłada 50 wątek na 10 forum. O co chodzi? Jaki problem to zrobić? Ludzie czytający ten i inne wątki mogą przypuszczać, że 40D to kupa szmelcu, że Canon się przyznaje, że to że siamto. Dostaję codziennie po kilka maili z prośbą o pomoc, bo ludzie już nie wiedzą czy jest ostro czy nie. Pomyślałeś zanim coś skrobniesz ponownie jakie to ma konsekwencje dla innych czytelników forum?

BTW: Polski tip ma informacje, których nie mają na dpreview.com?

Jak będzie oficjalny komunikat, to sam przypnę wątek. Jak na razie widzę cztery osoby i nie widzę konkretów ani przykładów.

bs300f
18-10-2007, 11:14
A teraz wiadomość z ostatniej chwili:

Ja czekam aktualnie na 40D i przed chwilą sprzdeawca od którego go kupuje ( brałem od niego już sporo sprzętu - człowiek sprawdzony znający się na temacie ) zadzwonił do mnie że nie wyśle mi zamówionego body bo okazało się ze jakaś tam seria ma faktycznie defekt spowodowany wadliwie dziłającym machanizmem czyszczenia matrycy ( Panowie chyle czoła i gratuluje prawidłowej diagnozy ).
Generalnie musze czekać aż sprzęt zostanie wymieniony w niemczech na mocy renkojmi ( ileśtam dzni od zakupu można oddać i wymienić na nowy - jak się to przegapi to już tylko serwis gwarancyjny).
Do nieszcęśników , którzy kupili wadliwe puchy mam tylko jedną rade - jak macie jeszce czas na wymiane to wymieniajcie a jak nie to wysyłajcie do serwisu do naprawy - innego wyjścia nie ma ( przeciez nie bedziecie robić nieostrych zdjęć ;) )

A wiadomo jaka to seria ?

1507
18-10-2007, 11:19
1507, Kraszan, pokazcie jakies nieostre fotki, z Exifem, no i te bardziej ostre po podniesieniu lustra.

Co bedziemy tak bic piane po proznicy i sie nawzajem przekonywac. Na razie bardziej przekonujacy sa np. Kubaman, czy snowboarder, ktorym 40D daje zdjecia ostre i nie mam powodu w to watpic, bo wiem, ze znaja sie na tym i umieja robic dobre zdjecia (zreszta byly juz przyklady zylety z 40D na forum, a Waszych przykladow nie ma).

zgadza się ich zdjęcia są ładne i ostre itd nie podważam ich umiejetności i znajomości tematyki i sprzetu, mozliwe że ich sprzet jest niezawodny i chwała im, ale tez napewno jest grono ludzi którzy podkrecaja fotki i w ten sposób udaja że ich sprzet jest swietny, a są tez ludzie którzy nie chcą na 50 zdjęć 45-ciu poprawiać bo nie maja na to czasu i ochoty, ale nie ma co dłuzej palic gumy tylko trza na serwis sie umówić i dać sprzęt do sprawdzenia i tyle :!: Ja nie bede prezentować zdjęć testowych bo juz gdzieś na CB pokazałem i oberwałem, jak oddam sprzęt i okaże się że była potrzebna regulacja czy coś innego to opisze ten fakt, a jak sie okaże że sprzet jest OK to wróce na kolanach z płaczem i będę prosił o wybaczenie :-D

ghost7
18-10-2007, 11:20
A teraz wiadomość z ostatniej chwili:

Ja czekam aktualnie na 40D i przed chwilą sprzdeawca od którego go kupuje ( brałem od niego już sporo sprzętu - człowiek sprawdzony znający się na temacie ) zadzwonił do mnie że nie wyśle mi zamówionego body bo okazało się ze jakaś tam seria ma faktycznie defekt spowodowany wadliwie dziłającym machanizmem czyszczenia matrycy ( Panowie chyle czoła i gratuluje prawidłowej diagnozy ).
Generalnie musze czekać aż sprzęt zostanie wymieniony w niemczech na mocy renkojmi ( ileśtam dzni od zakupu można oddać i wymienić na nowy - jak się to przegapi to już tylko serwis gwarancyjny).
Do nieszcęśników , którzy kupili wadliwe puchy mam tylko jedną rade - jak macie jeszce czas na wymiane to wymieniajcie a jak nie to wysyłajcie do serwisu do naprawy - innego wyjścia nie ma ( przeciez nie bedziecie robić nieostrych zdjęć ;) )

Czy coś wiadomo jaka to seria 40D jest wadliwa??

Kubaman
18-10-2007, 11:21
i jak się nazywa sprzedawca.
Jeśli coś takiego faktycznie ma miejsce, to będzie to można łatwo potwierdzić u przynajmniej dziesięciu innych sprzedawców, w serwisie i w sklepach. Jeśli to człowiek z pcimia i on jedyny o tym, słyszał, to zgaduję, że po pierwsze czyta CB :) a po drugie znalazł kupca na twoje body za wyższą kaskę Pawle.

mc24
18-10-2007, 11:23
Co nie zmienia faktu ze malkontenci mieli racje :)
A skad to niby wiadomo?!?


A wiadomo jaka to seria ?
Wiadmo tylko, ze wujek dzwonil do cioci, ze bratanek rozmawial ze sprzedawca, ktory jest kuzynem sasiada i ten powiedzial, ze... :-)


Ja nie bede prezentować zdjęć(...)

Umiem sam ocenić czy zdjęcie jest ostre czy nie i nie muszę wrzucać cropa na forum, żeby mi to oceniło/potwierdziło pół Polski.

:-D

ghost7
18-10-2007, 11:25
przeprosiny?
no to chyba żart jakiś.. Tak się składa, że nikt poza wami tej feralnej serii nie kupił. Powtórzę dwie proste rady: jak masz problem to załatw to w serwisie, zamiast robić mętlik w głowach, jeśli chcesz pomocy na forum zaprezentuj zdjęcia, które zrobiłeś i twierdzisz, że to aparat źle działa. Nikt nie chce nic takiego zrobić ale zamiast tego zakłada 50 wątek na 10 forum. O co chodzi? Jaki problem to zrobić? Ludzie czytający ten i inne wątki mogą przypuszczać, że 40D to kupa szmelcu, że Canon się przyznaje, że to że siamto. Dostaję codziennie po kilka maili z prośbą o pomoc, bo ludzie już nie wiedzą czy jest ostro czy nie. Pomyślałeś zanim coś skrobniesz ponownie jakie to ma konsekwencje dla innych czytelników forum?

BTW: Polski tip ma informacje, których nie mają na dpreview.com?

Jak będzie oficjalny komunikat, to sam przypnę wątek. Jak na razie widzę cztery osoby i nie widzę konkretów ani przykładów.

Ale z Ciebie uparciuch :) Spoko wszystko sie juz niedlugo wyjasni (mam taka nadzieje) Ja tez powinienem byc zly bo przez te wszystkie uwagi na temat 40D rozmysliłem sie co do jej kupna i zakupilem 30D (no ale mam 1000zł w kieszeni - bedzie na szkiełko ;) + 3000tys C 24-70 2.8:))
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Jeszcze jedno cos mi mowi ze Canon zrobi to po cichu i oficjalnie sie nie przyzna do problemu:)

Kubaman
18-10-2007, 11:38
Jeszcze jedno cos mi mowi ze Canon zrobi to po cichu i oficjalnie sie nie przyzna do problemu:)

no ale jak ma niby odwołać całą serię z magazynów i sprzedawców po cichu? Skąd ten sprzedawca od Pawła o tym by wiedział?


Pofatygowałem się, bo mnie już krew zalewa.
Zadzwoniłem na infolinię Canona i do serwisu. W obu miejscach kategorycznie zdementowano taką informację, mówiąc, że o sprawie dowiadują się ode mnie. Człowiek w serwisie był tak zdziwiony, że 5 minut wypytywał wszystkich, czy o czymś wiedzą. Wycofanie całej serii to poważna operacja. Dodatkowo porozmawiałem z człowiekiem w serwisie o 40D i o ostrości. Stwierdził, że z 40D nie mają w ogóle problemów i jest bardzo mało reklamacji czy wątpliwości.

bebesky
18-10-2007, 11:38
"Canon potwierdza że problemy są"
i chyba o to w tej dyskusji chodzi.

ktoś napisał głupotę, którą łatwo sprawdzić - wystarczy napisać do canon i zapytać czy potwierdza i jakich to dotyczy serii.

Dodam że żeby napisać że ktoś coś potwierdza należałoby się opierać na jakimś komunikacie.
Gdyby twórca wątku napisał:
"pan gienek z amerykańskiej centrali canona w rozmowie telefonicznej powiedział że 40D ma problem z ostrością"
nie byłoby tematu - a przynajmniej byłby mniejszy

Może oprócz nauki fotografowania powinniśmy zacząć się uczyć
1. Języka polskiego
2. Logiki
Bo braki w tych dziedzinach są duże

Kraszan
18-10-2007, 11:59
A jak widzisz zmieszczenie tytułu wątku: "Podczas rozmowy z infolinią amerkańskiej centrali Canona, pracownik potwierdził, że zdarzają się problemy z ostroscia 40D" ? Wiadomo, że trzeba było to skrócić i wyszło, jak wyszło.

Natomiast w opowieść Kubamana o tym że dzwonił i dowiedział się tego co opowiedział, można tak samo wierzyć jak w tą z amerykańską infolinią.

Ja rozumiem, że są tu fanatycy Canona i zlego słowa powiedzieć nie dadzą, ale również jestem zwolennikiem tej firmy i szukam potwierdzenia swoich obaw.

A osoby, (np. Kubaman) którzy przeszukują internet za pomocą tylko i wyłącznie google (indeksującego ok. 5% zasobów internetu, w dodatku tego komercyjnego) odsyłam do przeglądarek trzepiących tzw. deep internet.

Kubaman
18-10-2007, 12:07
Natomiast w opowieść Kubamana o tym że dzwonił i dowiedział się tego co opowiedział, można tak samo wierzyć jak w tą z amerykańską infolinią.


zamiast trollować sprawdź i zadzwoń, będzie cię to kosztowało 3 złote. Skoro podważasz moją wiarygodność zrób cokolwiek, co pokaże, że tak jest.

mc24
18-10-2007, 12:13
Kraszan, wybitnie bijesz piane, podsycasz emocje, odsylasz do deep internetu, niezidentyfikowanych rozmowcow zza oceanu, swoich PW widocznych tylko dla Ciebie, zdjec nie pokazesz, bo sam umiesz ocenic, i podbijasz, podbijasz bebenek.

Zastanow sie troche.

Łukasz Unterschuetz
18-10-2007, 12:13
Kubaman jest bardziej wiarygodny, niż jakaś historyjka bez podania źródeł...

Kraszan
18-10-2007, 12:15
Polska centrala Canona może np. JESZCZE o tym nie wiedzieć, więc nie będzie ryzykowała nawet przypuszczeń, że coś jest nie tak.

Dziwię się, że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, że ja i jeszcze kilku kolegów zostaliśmy opłaceni i nasłani przez Nikona żeby logować się na różne fora i rozsiewać plotki o problemach z 40D.

mc24
18-10-2007, 12:18
Dziwię się, że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, że ja i jeszcze kilku kolegów zostaliśmy opłaceni i nasłani przez Nikona żeby logować się na różne fora i rozsiewać plotki o problemach z 40D.
Ja wpadlem, ale myslalem o Sony. :-)


Szukam wlasnie w deep internecie ile Wam zaplacili. :-D :-D :-D

ghost7
18-10-2007, 12:23
Dobra to ja sie przyznam bo ktos juz puka do drzwi...moze to CBA..jaki zbieg okolicznosci to tez CB :) Nikon dał mi D300 :) ....sami rozumiecie :) Pekłem :)

Łukasz Unterschuetz
18-10-2007, 12:24
Polska centrala Canona może np. JESZCZE o tym nie wiedzieć, więc nie będzie ryzykowała nawet przypuszczeń, że coś jest nie tak.


Nie wie, bo do serwisu nie zgłasza się tysiące użytkowników 40 D z problemem nieostrych zdjęć... To chyba logiczne.. Jakby dostali 500stnego 40D z tą samą usterką, to by raczej zaczęli wgłębiać temat..

A może oni też korzystają z google, zamiast szukać informacji o usterkach swoich aparatów w deep webie ;D

ErnestPierwszy
18-10-2007, 12:24
A może chodzi ci o rozmazanie na ISO100?
Zerknij na cegły (he, he) dla ISO100 i ISO200
http://canon-board.info/showpost.php?p=380445&postcount=1

1507
18-10-2007, 12:30
A skad to niby wiadomo?!?


Wiadmo tylko, ze wujek dzwonil do cioci, ze bratanek rozmawial ze sprzedawca, ktory jest kuzynem sasiada i ten powiedzial, ze... :-)




:-D

zachowujesz się jak pewien polityk który wybiera tą część zdania która mu odpowiada, pełne zdanie brzmi:"Ja nie bede prezentować zdjęć testowych bo juz gdzieś na CB pokazałem i oberwałem" czytaj dokładnie, a zdjęcia zamieszczałem!!!:evil: Poszukaj na forum jak nie wierzysz. Ty jakis dziwny jestes czy co, pół zdania wyrwanego z kontekstu wklejasz i jesteś facio eeeech... szkoda. A tak na marginesie to 40D to świetny sprzet :) bije na łeb na szyję wszystkich poprzedników. Teraz lepiej?????????

Kubaman
18-10-2007, 12:35
no ale te zdjęcia nie były dobrymi przykładami, przecież wiesz o tym..

bebesky
18-10-2007, 12:48
A jak widzisz zmieszczenie tytułu wątku: "Podczas rozmowy z infolinią amerkańskiej centrali Canona, pracownik potwierdził, że zdarzają się problemy z ostroscia 40D" ? Wiadomo, że trzeba było to skrócić i wyszło, jak wyszło.

tylko że można było to skrócić tak:
"canon potwierdza problemy z ostrością"
a można było tak:
"podobno ktoś potwierdza problemy z 40D"
Bo:
nie wiesz czy naprawdę taka rozmowa się odbyła
nie wiesz kto to potwierdzał i czy naprawdę był to pracownik canona
nie wiem czy nawet znasz osobę która to napisała i czy jest ona choć trochę wiarygodna a powtarzając rzeczy niesprawdzone i podawamnie ich jako pewnik zachowujesz się jak były wicepremier z jego opowieściami o Talibach

Do mojego kolegi ludzie dzwonili bo chcieli się zarejestrować do lekarza - jak był zły to ich rejestrował. (godne potępienia)
Ponadto to co wiele osób pisze w sieci nie ma żadnego ozwierciedlenia w faktach.

Nawet to że jakiś pracownik powie że zdarzały się takie problemy z jakimś aparatem nie oznacza że jest to problem w rozumieniu firmy. Przy produkcji zdarzają się produkty, które są wadliwe i jeżeli ich ilość (określana w %) jest nieznaczna to dla firmy nie jest to problem.
Jeżeli będzie to faktycznie duża ilość wadliwych egzemplarzy - ale tylko zgłoszonych do serwisów - wtedy po ustaleniu przyczyn zapewne zostaną podjęte działania i dopiero wtedy, po komunikacie firmy, w tym przypadku Canon Inc, będzie można napisać że: "canon potwierdza probelmy z ostrością".

Tytuł wątku można było napisać na wiele innych sposobów. Tyle tylko, że wiele osób przejmuje, moim zdaniem złe praktyki gazet i musi wszystko, nawet nic nie znaczące sprawy przedstawiać w formie sensacji.

1507
18-10-2007, 12:51
no ale te zdjęcia nie były dobrymi przykładami, przecież wiesz o tym..

wiem, ale wkurza mnie to jak ktos pisze że przykładu nie dałem a się pienię,

paweleverest
18-10-2007, 13:50
O kurcze widze ze narobiem zamieszania tym swoim postem:

Postaram się troche wyjaśnić:

Po pierwsze byc może Kuba ma racje mówiąć ze mój sprzedawca opchnoł to body komuś za większą kase i teraz wciska mi kity - ale prawde mówiąc nie podejrzewam go o to ( byłby to jednak zbyt duży zbiego okoliczności) .
Po drugie nie wiem nic na temat konkretnych nr serii więc wiadomość jest ciężka do potwierdzenia . Napisałem ją żeby ewentualnych narzekaczy odesłać do sklepu gdy jeszce mają czas na wymaine wadliwego sprzetu.

Generalnie sypie popiół na moja głowe że naskrobałem ten post bo aktualnie nie mam żadnych konkretów do jego poparcia.

Na koniec jeszce raz powtórze jezeli zdarzyło ci się kupić sprzęt który nie spełnia twoich oczekiwać i masz podejrzenia co do jego sprawności odeślij go do serwisu!! W przeciwnym razie wypstrykasz 1/5 migawki na testy i stracisz majątek na prochy antystersowe ;)
Serwis to nic strasznego - nawet samochody za 100000zł tez tam się oddaje i jakoś nikt nie płacze z tego powodu ;)

Jazzman
18-10-2007, 13:54
A ja jako przyszły nabywca 40d nadal oczekuje konkretów. Chętnie bym zobaczył próbki problematycznych puszek ale robione w normalnych warunkach i z zachowaniem zasad wykluczających błąd operatora jak również czekam na werdykt posiadacza 40d po powrocie puszki z serwisu.
Ideałem było by porównanie dwóch różnych puszek w takich samych warunkach.
Ewentualnie zdjęcie przed wysłaniem do serwisu i zdjęcie po powrocie puszki z serwisu.
Narazie to widzę przewagę postów udowadniających rację jednych nad drugimi i bicie piany.

Czy ktoś mógł by mi polecić jakiś zaufany sklep w Warszawie lub ewentualnie w Krakowie? Jestem na etapie zmiany systemu i wkrótce zostanę bez puszki więc w najbliższych 2 tygodniach chcę się uporać z zakupem 40d i nie mogę sobie przez pewien czas pozwolić na zabawy w serwis. Fajnie gdyby na stanie mieli więcej niż jedną puszkę co umożliwiło by sprawdzenie i wybranie odpowiedniej.

Kraszan
18-10-2007, 14:15
Patrząc na ten test chyba przestanę się czepiac mojego 40D... robi takie same zdjęcia...
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_EOS_40D/resolution.shtml
i
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_EOS_40D/outdoor_results.shtml

Fan nr 1
18-10-2007, 15:35
A teraz wiadomość z ostatniej chwili:

jakaś tam seria ma faktycznie defekt spowodowany wadliwie dziłającym machanizmem czyszczenia matrycy ( Panowie chyle czoła i gratuluje prawidłowej diagnozy ).


Gdyby osoby które mają mydlane egzemplarze porównały np na PW numery seryjne swoich puszek to może udało by się wykryć jakąś prawidłowość co do serii daty produkcji czy czego tam jeszcze?

Kubaman
18-10-2007, 15:46
bez komentarza

ja z tego czytam jedno - używaj RAWa, stara prawda

btw, w porównaniu do 5D nie widzę większej (no może minimalnie) ilośći szczegółów. Widzę dużo większy kontrast ustawiony w jpg.

paweleverest
18-10-2007, 16:51
chcialem kupic 40D a widac kupie 5D mk1 :D, tylko czekam na premiere mk2 bo wtedy bedzie taniej.

czemu taka konkluzja?? poniewaz 5D ma tylko to co jest potrzebne do zrobienia fotki bez żadnych dodatkow, tym samym nie ma sie do czego przyczepic tłumaczac na chlopski rozum: "zdjecie ci sie nie podoba? to znaczy ze spi...łeś ustawienia".

dlatego najpierw nauczmy sie fotografowac zeby moc ocenic czy ten nowy gadzet czy ulepszenie nie jest przypadkiem krokiem wstecz. To samo sie tyczy ulepszen w 40D (nie krytykuje tego body bo nie mialem z nim stycznosci), czytajac wasze posty mozna odniesc wrażenie że nie macie innych zmartwień, czyli puszka jest ok i waasze umiejetnosci tez, wiec co wam przeszkadza skorygowac recznie ta niedoskonalosc skoro wiecie jak sie objawia??

ciekaw jestem odpowiedzi na to pytanie


Wiesz jeżeli plotka by się potwierdziła to raczej ciężko korygować ręcznie wibrującą matryce ;)
Natomiast ogólnie odnosząc się do tematu ręcznych korekt (szczególnie jeśli chodzi o sprawe ostrości ) to jest to owszem dobre ale przy fotografi krajobrazu czy architektury. Przy jakichkolwiek dynamicznych ujęciach - a dla takich kupuje sie sprzęt typu 40D- reczne korygowanie ostrości to gwarancja spaprania tematu.

Kubaman
18-10-2007, 22:27
akurat to już w serwisie wiedzieli.. tylko chyba nie na temat.

jatzzek
19-10-2007, 08:00
jest was całe cztery osoby z problemami. Ja dalej czekam na te tysiące wątków z całego świata. Jakoś się linki nie pojawiły :roll:

To o czym piszesz to jest w ogole problem mediow. Niektorzy sadza, ze informacje w mediach (takim jak np. to forum) sa odbiciem rzeczywistosci (cokolwiek to znaczy). Problem jednak polega na tym, ze moga byc setki tysiecy ludzi zadowolonych z 40D, nie majacych problemu z ostroscia, ktorzy maja prawie zerowa reprezentacje w informacji medialnej. A moze sie znalezc 100 na calym swiecie, niezadowolonych, ktorzy zrobia taki szum medialny, ze caly swiat bedzie myslal, ze 40D to jakas trefna puszka. 1507 ma racje - jesli ma sie trefna puszke to idzie sie na Zytnia.

Paulx
19-10-2007, 14:10
cos tutaj nie gra z wami-np.jeden koles chyba 1510,czy cos tam- zalil sie na swoje 40 d juz dawno temu,placze i teraz.....i pytam dlaczego jeszcze nie byles w serwisie?nie masz rachunku?ukradles go?...?jestescie z firmy nikon,sony???bo wszystko na to wskazuje!

ripek
19-10-2007, 21:17
Po przeczytaniu 7 stron czystej jadki chciałbym zobaczyć choć jednego rawa z tym mydłem? Zastanawiam się nad zakupem i chciałbym wiedzieć czy to prawda czy nie.

arturs
19-10-2007, 23:16
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=1544&start=90
i komentarz Arka z optycznych poniżej, Arek troche już widział mydła więc coś jest taka opinia warta...

edit:
I przypadkiem na tym bicie piany skończyło się..

Kubaman
19-10-2007, 23:24
:grin: :grin:

kali730
20-10-2007, 00:32
Tu http://www.wtr.waw.pl/Pliki/IMG_0242.CR2 masz rawa z 40D.

ripek
20-10-2007, 00:54
Dziwne - nie chce mi otworzyc tego rawa w LightRoomie ani skonwertowac do tiffa w zoombrowserze

kali730
20-10-2007, 08:03
ZoomBrowser EX 5.8 otwiera.
Jeszcze jedno, w poprzednim poście zapomniałem napisać, że nie jest to raw z mydłem:) . Przesiadłem się z 20D i jestem bardzo zadowolony.

1507
20-10-2007, 10:36
cos tutaj nie gra z wami-np.jeden koles chyba 1510,czy cos tam- zalil sie na swoje 40 d juz dawno temu,placze i teraz.....i pytam dlaczego jeszcze nie byles w serwisie?nie masz rachunku?ukradles go?...?jestescie z firmy nikon,sony???bo wszystko na to wskazuje!


dlatego koleś że mam 200km do serwisu, zacząłem płakać jakies 3 tyg.temu bo mniej wiecej od takiego czasu mam aparat czy to jest dawno temu? nie wiem, pracuję, mam jakieś inne obowiązki i wyrwać się na cały dzień do W-wy jest ciężko, sprzętu za ponad 10 tysia nie poślę poczta bo nie ufam, pojadę w swoim czasie i dam sprzęt do sprawdzenia, mam rachunek, nie jestem złodziejem, nie jestem z nikona i nie jestem z sony, a tak w ogóle to bujaj sie f.....e, jestes ostatnim chłopcem przed którym musiał bym się tłumaczyć :evil: Obrażaj sobie tatusia albo mamusie lub braciszka jesli takowego posiadasz.:twisted: :twisted: :twisted:

Jazzman
20-10-2007, 11:09
Atmosfera się zagęszcza. Panowie trochę dystansu bo aż się odechciewa tego czytać. Po dorosłych osobach które wydają kupę kasy na sprzęt można chyba też spodziewać się innego poziomu niż smarkateria na Onecie?

1507
20-10-2007, 11:12
Atmosfera się zagęszcza. Panowie trochę dystansu bo aż się odechciewa tego czytać. Po dorosłych osobach które wydają kupę kasy na sprzęt można chyba też spodziewać się innego poziomu niż smarkateria na Onecie?

to niech koles ograniczy sie z tekstami i nie robi ze mnie złodzieja i szpiega, bo to co napisał jest obrażliwe, ciekawy jestem jak ty bys zareagował na takie obelgi

ripek
20-10-2007, 11:24
ZoomBrowser EX 5.8 otwiera.
Jeszcze jedno, w poprzednim poście zapomniałem napisać, że nie jest to raw z mydłem:) . Przesiadłem się z 20D i jestem bardzo zadowolony.

A fakt - starsze wersje softu nie obsłużą rawów z 40d ;) To w takim razie o tiffa poprosze zrobionego wprost z zoombrowsera (jesli mozna) :)

heniek
20-10-2007, 11:30
Tu http://www.wtr.waw.pl/Pliki/IMG_0242.CR2 masz rawa z 40D.
f/10, ostrość +6..., za dobrze to nie jest, moglo byc lepiej

Makudonarudo
20-10-2007, 11:42
Witam
Mam taki troszkę OT odnośnie tego rawa jako że to jest mój pierwszy w życiu otwierany RAW. Napisane było aby użyć ZB 58 . ja na dysku od a610 miałem ZB w wersji 5.5, ściągnąłem coś co się zwie zoombrowser EX 5.8 updater , zainstalowałem , odpaliłem . RAWa wczytał ale nie chce go przekonwertować:( Po kliknięciu na Display Original Image wywala mi errora , a potem jeszcze na odchodnym czerwonego errora "unale to convert the image"

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://makudo.shou.pl/raw.jpg)
Pozdrawiam
Michał

Tribunal
20-10-2007, 12:14
Może lepiej jest tego rawa otworzyć w Digital Photo Professional, tutaj się otwiera bez problemu - nie wyskakują żadne błędy

borysM
20-10-2007, 12:34
irfanview też bez problemu otwiera i konwertuje do tiffa

arturs
20-10-2007, 12:51
irfanview też bez problemu otwiera i konwertuje do tiffa

Ale czy w pełnej rozdzielczości czy z zaszytego jpg'a?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
jeszcze dla ciekawskich ;) - pstryknąłem przed chwilą http://www.starz.pl/24_105/canon40D/raw/ ustawienia raw+jpg(L) - w katalogu raw jpg z aparatu i raw wołany w DPP..

borysM
20-10-2007, 13:00
Ale czy w pełnej rozdzielczości czy z zaszytego jpg'a?


a jak to sprawdzić?

arturs
20-10-2007, 13:04
a jak to sprawdzić?

jaka jest rozdzielczość tego tifa? jak 1936x1288 to robi z zaszytego a jak 3888x2592 to z RAWa

Max_im
20-10-2007, 13:05
gdzie wstawić rawa?
żebyście ocenili ostrość

borysM
20-10-2007, 13:07
1936x1288 i wszystko jasne :-)

piast9
20-10-2007, 13:08
1936x1288 i wszystko jasne :-)
Hm... A może to są te "kłopoty z ostrością"??? Ludziki oglądają JPEG-i zaszyte w rawach i kwękają, że nieostre ;)

heniek
20-10-2007, 13:13
gdzie wstawić rawa?
żebyście ocenili ostrość
http://www.mytempdir.com/
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ale czy w pełnej rozdzielczości czy z zaszytego jpg'a?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
jeszcze dla ciekawskich ;) - pstryknąłem przed chwilą http://www.starz.pl/24_105/canon40D/raw/ ustawienia raw+jpg(L) - w katalogu raw jpg z aparatu i raw wołany w DPP..
to jest 24 -105 czy 85mm?

arturs
20-10-2007, 13:49
http://www.mytempdir.com/
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

to jest 24 -105 czy 85mm?

jest w exifie - 85mm/f1.8 (24_105 nazywa się katalog na serwerze - zacząłem wrzucać do takiego kiedyś i teraz za dużo linków musiałbym zmieniać ;) ) - jak ktoś chce to wrzucę też raw z 24-105

Max_im
20-10-2007, 13:53
porównajcie te dwa ze sobą
http://www.mytempdir.com/2044071
http://www.mytempdir.com/2044073

Max_im
20-10-2007, 15:13
co o tym powiecie?

arturs
20-10-2007, 15:22
co o tym powiecie?
A co mamy powiedzieć??
Różne oświetlenie (bez i z lampą) na tym bez lampy czas 1/60 przy 55mm, na tym z lampą 1/125 więc co napisać? przecież wiadomo że lampa "zamrozi" ewentualne poruszenie i to bez lampy przy takim czasie bedzie wydawać się bardziej "rozmyte"/"ruszone" , nie wiadomo czy ze statywu czy z ręki więc ciężko porównywać te zdjęcia bo w zasadzie nie napisałeś czego mamy szukać :mrgreen: , więc tylko takie "porównanie" mi przychodzi do głowy..

Pozdrawiam
Artur

Max_im
20-10-2007, 15:49
chodziło mi o ostrość czy ostre czy nie
obie fotki z ręki IS ON więc poruszenie raczej niewidoczne
może fotki pod światło mają większą ziarnistość i stąd wrażenie rozmycia

heniek
20-10-2007, 16:02
jak dla mnie to pierwsze jest mało ostre, ale też i obiekt jest taki sobie,
strzel może portret jakiejś modelce i zobaczymy czy da się rzęsy policzyć przy f/2.8 :smile:
drugiego nie mogę ściągnąć..

Max_im
20-10-2007, 16:36
problem z modelkami :)
ale znajomym policzę
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

jak dla mnie to pierwsze jest mało ostre, ale też i obiekt jest taki sobie,
strzel może portret jakiejś modelce i zobaczymy czy da się rzęsy policzyć przy f/2.8 :smile:
drugiego nie mogę ściągnąć..

proszę 2.8 portret http://www.mytempdir.com/2044203

tak z ciekawości wrzucił byś jakiś RAW portret 2.8 z 5D

asdfasfd
20-10-2007, 19:12
Widziałem jedno ze zdjęć z jakimiś roślinkami, reszta nie chciała się ściągnąć. Może i brak statywu/długi czas itd., ale nie jest poruszone. Jest po prostu nieostre. Mydło. Aż mi trochę jest żal, że się komuś tak trafiło... Jak najszybciej leć do serwisu. Niech ci to naprawią i ciesz się nowym sprzętem. Funkcje 40D są niesamowite. Jakim to było obiektywem robione? Może po prostu jest nieskalibrowany. Ogniskowa 55 i w EXIFie nic więcej nie ma. Spróbj włączyć live view, powiększyć obraz, ustawić ostrość manualnie i zobaczyć czy wciąż jest tak samo. Jeżeli tak to jak najszybciej do serwisu przy ul. Żytniej.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
PS: Co do nieostrych zdjęć to pozostaje umiejętne wyostrzenie. Polecam filtr Unsharp Mask. Włącza się Filter --> Sharpen --> Unsharp Mask. Ustawienia polecane przez canona (sprawdzają się idealnie): Amount 300%, Radius 0,3, Threshold 0. Jeżeli będzie za mało to reguluj suwakiem 'Amount'. Jeżeli są duże szumy to baw się 'Radius'. Możesz też zrobić gotowe akcje i to samo wyostrzenie zostanie dodane do wszystkich zdjęć które wybierzesz. Jak nie wiesz jak to pisz.

heniek
20-10-2007, 19:23
problem z modelkami :)
ale znajomym policzę
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


proszę 2.8 portret http://www.mytempdir.com/2044203

tak z ciekawości wrzucił byś jakiś RAW portret 2.8 z 5D
postaram się coś wrzucić, dam info na priva..

asdfasfd
20-10-2007, 19:29
Zobaczyłem portret i po wyostrzeniu jak na obiektyw zmiennogniskowy to jest ok. Masz może jakąś dobrą stałkę typu 100/2.8 macro USM? Wtedy możnaby dopiero zobaczyć jaka jest ostrość i to przy manualnym ustawieniu ostrości.

emisiaczek
20-10-2007, 19:31
Funkcje 40D są niesamowite.

ktore?
w sumie to wszytskie juz dawno byly dzielem konkurencji

asdfasfd
20-10-2007, 19:36
ktore?
w sumie to wszytskie juz dawno byly dzielem konkurencji

Najbardziej podoba mi się funkcja robienia zdjęć. Konkurencja miała ją już dawno... ale co z tego. I tak się cieszę.

arturs
20-10-2007, 19:37
zerknij na moje - są z 85/1.8 i 40D z ręki - wg mnie są ok, ale może to zbytni optymizm i też muszę się martwić ;)

asdfasfd
20-10-2007, 20:03
Stop, stop, stop!
To wszystko nie ma sensu. Jeżeli sprawdzamy ostrość tego co daje matryca, a nie obiektyw to test trzeba zrobić tak:
1) W aparacie ustawiamy RAW + najlepszy JPG
2) wyostrzanie w aparacie na 0
3) bierzemy przede wszystkim najostrzejszy obiektyw stałoogniskowy jaki mamy, w drugiej kolejności patrzymy na jego jasność. Im jaśniejszy tym lepszy, ale jasność nie jest "silniejsza" od ostrości;
4) używamy statywu, chyba, że mamy jakiś słaby to ustawiamy aparat na stole
5) samowyzwalacz z wcześniejszym podnoszeniem lustra
6) używamy mocnego ostrego światła (np. 2 halogeny/mocna lampa błyskowa, a najlepiej oba) i jak najkrótszego czasu otwarcia migawski
7) Przysłona f/8
!8) OSTROŚĆ trzeba ustawić manualnie, w EOS 40D jest idealnie. Włączamy live view, wybieramy największe powiększenie i ustawiamy ostrość. Obiektyw powinien być ustawiony na swoje największe powiększenie, pomijając macro 5:1 z wbudowanym mieszkiem. Najlepszy byłby 85/1.2.
9) Fotografujemy kartę testową (np. zadrukowana kartka z jedynkami przyklejona do sztywnej książki). Kartę ustawiamy maksymalnie równolegle do płaszczyzny matrcy.
10) Test można powtórzyć do sprawdzenia AF bez manualnych ustawień.
11) Wszystko oczywiście w canonie na ISO 100, żeby szumy nie powodowały sztucznego wyostrzenia.

Wszystkie ustawienia JPG w aparacie na 0

Potem wystarczy oznaczyć, które jest z AF, a które nie i można oceniać. Narazie jest mydło. Nie ma co się dziwić - takie światło, f/3.5 i jeszcze z ręki. Może i nie jest aż tak nieostre, ale na pewno głębia ostrości jest bardzo płytka.

Kubaman
20-10-2007, 20:53
7) Przysłona f/8

a jak ktoś ma najjaśniejsze szkło z F8? Albo choćby plasticzaka na f5.6? Przysłona musi być domknięta o 2-3 działki EV, domykanie mojej 135L 2.0 do F8 da gorsze efekty niż na f5.6


8 ) OSTROŚĆ trzeba ustawić manualnie sorki ale to jest nieporozumienie. Koledzy testują działanie AFa, a ty go wyłączasz.. W celach porównawczych należy raczej sprawdzić jak prezentują się takie tablice fotografowane w testach dostępnych w sieci. Jak ktoś ma wadę wzroku to niby jak mu to wyjdzie?


Obiektyw powinien być ustawiony na swoje największe powiększenie, pomijając macro 5:1 z wbudowanym mieszkiem. Najlepszy byłby 85/1.2.
??? nie rozumiem ponownie.. czyli mając zooma 70-300 Canona mają ustawić 300mm i dać F8 jak piszesz? Haha! To bedzie dopiero mydło! Obiektyw ma być ustawiony w optymalnym zakresie jakości optycznej, a najlepiej niech będzie to stałka i wtedy zapominamy o ustawianiu ogniskowej. BTW: zerknij na wykresy MTF i zobacz jak się 85/1.2 zachowuje po domknięciu do F8.. Co ci przyszło do głowy sugerować takie szkło???


9) Fotografujemy kartę testową (np. zadrukowana kartka z jedynkami przyklejona do sztywnej książki). Kartę ustawiamy maksymalnie równolegle do płaszczyzny matrcy. to niedobra metoda. Takie ustawienie da ci jeden tylko wynik. Trzeba zadbać o ustawienie karty pod kątem aby móc zaobserwować, czy ostrość przed i za punktem w który celujemy zachowuje się prawidłowo.



11) Wszystko oczywiście w canonie na ISO 100, żeby szumy nie powodowały sztucznego wyostrzenia.
szumy powodują rozmycie, a nie wyostrzenie

asdfasfd
20-10-2007, 21:09
a jak ktoś ma najjaśniejsze szkło z F8? Albo choćby plasticzaka na f5.6?
To mu test nie wyjdzie. Potrzebny jest jasny obiektyw stałoogniskowy, ale to jest chyba oczywiste. Bez niego nie da się precyzyjnie manualnie ustawić ostrości, bo głębia ostrości będzie zbyt duża.


sorki ale to jest nieporozumienie. Koledzy testują działanie AFa, a ty go wyłączasz..

Oni nie testują sprawności AF tylko jak ostre obrazy daje matryca. AF sprawdza się w inny sposób. Chyba, że pomyliłem wątki. Zaraz sprawdzę.


W celach porównawczych należy raczej sprawdzić jak prezentują się takie tablice fotografowane w testach dostępnych w sieci. Jak ktoś ma wadę wzroku to niby jak mu to wyjdzie?

Nie wyjdzie. Jeżeli ktoś ma wadę wzroku to może ją skorygować odpowiednimi soczewkami albo po prostu nie brać się za precyzyjne testy. Tak jest i się tego nie przeskoczy. Jak ktoś ma wadę wzroku to trudno... Nie wiem czy da się porównać ostrość zdjęć mając wadę wzroku. Ja widzę idealnie ostro i może dlatego o tym zapomniałem.


??? nie rozumiem ponownie.. czyli mając zooma 70-300 Canona mają ustawić 300mm i dać F8 jak piszesz? Haha! To bedzie dopiero mydło! Obiektyw ma być ustawiony w optymalnym zakresie jakości optycznej, a najlepiej niech będzie to stałka i wtedy zapominamy o ustawianiu ogniskowej.
to niedobra metoda.

Obiektywów zmiennogniskowych do testów matrycy w ogóle nie bierze się pod uwagę.


Takie ustawienie da ci jeden tylko wynik. Trzeba zadbać o ustawienie karty po d kątem aby móc zaobserwować, czy ostrość przed i za punktem w który celujemy zachowuje się prawidłowo.

Chyba nie myślimy o tych samych testach. Ja napisałem jak się testuje czy matryca daje ostre zdjęcia (odszumianie, filtr). Nie trzeba nic ustawiać pod kątem, chyba, że ktoś nie potrafi precyzyjnie ustawić ostrości przy takim powiększeniu obrazu. Ustawiamy obiektyw na f/8 więc różnicę 3-4 milimetrów w ustawieniu ostrości i tak można pominąć. Jeszcze raz - to nie jest test na złą kalibrację. Jeżeli ktoś nie jest w stanie idealnie ustawić ostrości to może ustawić kartę pod lekkim nachyleniem.


szumy powodują rozmycie, a nie wyostrzenie
I tu masz trochę racji, a zarazem bardzo się mylisz :) Szumy generalnie ukrywają szczegóły zdjęcia jednak zwiększona ziarnistość sprawia, że zdjęcie wydaje się ostrzejsze, mimo, że tak nie jest.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A... jeszcze jedno. F/8 dałem dla uproszczenia. Np. bardzo popularny 50/1.8 daje najlepsze rezultaty na f/5.6. Ale to się testuje przed wykonaniem tego testu robiąc serię ujęć na różnych przysłonach.

ghost7
20-10-2007, 21:17
Tak gadacie i gadacie niech ktoś zrobi te zdjecia testowe 40D+jasna stałka i wrzuci na forum:) nie wstydzić się :)

arturs
20-10-2007, 21:23
Przecież wrzuciłem już wcześniej - 40D + 85/1.8 zrobione z ręki (statywu nie chce mi się przynieść z samochodu ;) ) ale wg mnie jest ostro i nie trzeba więcej
http://www.starz.pl/24_105/canon40D/raw/
jest raw + jpg (robione na RAW+JPG(L) ) i jpg wołany z rawa,
Pozdrawiam
Artur

Kubaman
20-10-2007, 21:36
To mu test nie wyjdzie. Potrzebny jest jasny obiektyw stałoogniskowy, ale to jest chyba oczywiste.

no cóż, pozostaje mi tylko po prosić cię o odpowidź..

1) skąd wyczytałeś, że ktoś tu sprawdza ostrość matrycy, i co to dokłądnie jest ostrość matrycy?

Dopowiem, że koledzy (to taki grzecznościowy zwrot) mają wrażenie, że ich egzemplarz 40D (choć początkowo mogło się wydawać, że wszystkie) w konkretnym zestawie daje nieostre obrazy. Nie mają 85/1.2. Nie ma czegoś takiego jak ostrość matrycy samej w sobie w realnym świecie. Potrzebny jest obiektyw i wynik zawsze jest wypadkową zestawu. Jak już koniecznie chcesz coś określić w tej materii, to weź to samo szkło, te same ustawienia i różne puszki - i porównaj wyniki odnośnie ostrości. Da to względną ostrość 40D w stosunku do dostępnych na rynku rozwiązań.

2) czy korzystałeś kiedyś z obiektywu mającego na pełnej dziurze F8? Ja korzystałem i zapewniam cię, że GO może być dostatecznie małe (w zestawie 600+tcx2 ekstremalnie małe). Co prawda nie ma to najmniejszego sensu i na to właśnie zwracałem ci uwagę. Pozostawiłeś bez komentarza informację o superjasnych szkłach domykanych do F8 :>

3) ludzie mający wadę wzroku, korygowaną lub nie (ja mam ale nie koryguję) robią zdjęcia i są z nich zadowoleni. I robią również udane testy AF. Natomiast cała masa ludzi perfekcyjnie widzących nie potrafi prawidłowo ustawić ostrości manualnie, zwłaszcza nie mając klina.

4) fakt, że czegoś nie bierzesz lub bierzesz pod uwagę nie został nigdzie przez ciebie zaznaczony w cytowanym wcześniej przepisie. O to mi głównie chodziło - twoje rady mogą wywołać więcej zamieszania niż pożytku, są nieprecyzyjne i niedokładne, a czasami po prostu złe.


5)
Szumy generalnie ukrywają szczegóły zdjęcia jednak zwiększona ziarnistość sprawia, że zdjęcie wydaje się ostrzejsze, mimo, że tak nie jest.

naprawdę drugie zdjęcie poniżej wydaje ci się ostrzejsze? Hm.. to odczytaj z drugiego autorów dwóch książek po prawej stronie :lol:
http://www.juzaphoto.com/shared_files/articles/canon_1d3_review/iso_test/1d3-iso0100.jpg
http://www.juzaphoto.com/shared_files/articles/canon_1d3_review/iso_test/1d3-iso6400.jpg

ghost7
20-10-2007, 21:39
Przecież wrzuciłem już wcześniej - 40D + 85/1.8 zrobione z ręki (statywu nie chce mi się przynieść z samochodu ;) ) ale wg mnie jest ostro i nie trzeba więcej
http://www.starz.pl/24_105/canon40D/raw/
jest raw + jpg (robione na RAW+JPG(L) ) i jpg wołany z rawa,
Pozdrawiam
Artur

Niech wypowiądzą sie na temat ostrości tego zdjęcia specjaliści :) a potem ja się wypowiem:)

arturs
20-10-2007, 21:47
Niech wypowiądzą sie na temat ostrości tego zdjęcia specjaliści :) a potem ja się wypowiem:)

Też czekam z niecierpliwością... bo ja nie umiem robić zdjęć i dla mnie jest w porządku - ale jak specjalista stwierdzi że coś jest nie tak to zaraz skasuję wszystkie zdjęcia z 40D z dysku jako nieostre, jutro z rana pobiegnę poszukać jakiegoś muru z cegieł do testów i wydrukuję kartkę do testowania BF/FF i co tam jeszcze prawdziwi onaniści sprzętowi robią :mrgreen:

Kolekcjoner
20-10-2007, 21:50
Niech wypowiądzą sie na temat ostrości tego zdjęcia specjaliści :) a potem ja się wypowiem:)

To znaczy co, trzeba doktorat zrobić żeby ocenić czy zdjęcie jest ostre? No bez jaj ;):).

Edit: Artus - uprzedziłeś mnie :).

asdfasfd
20-10-2007, 21:56
no cóż, pozostaje mi tylko po prosić cię o odpowidź..

1) skąd wyczytałeś, że ktoś tu sprawdza ostrość matrycy, i co to dokłądnie jest ostrość matrycy?

Utrata ostrości przez matrycę --> zmięczenie obrazu spowodowane zbyt dużym odszumieniem na poziomie aparatu bądź użycie nieprawidłowego filtra przed matrycą. --> to właśnie trzeba sprawdzić.

Nie wiem gdzie to przeczytałem, ale chyba o to chodzi, a może w ogóle pomyliłem fora...

Co do opisu testu:
przecież nie będę się rozpisywał o wykresach MTF i o tym jakie co ma znaczenie pół dnia. Chodziło mi raczej o pokazanie "klimatu" testu i tego, że zdjęcie przy słabym oświetleniu z przysłoną f/3.5 nie pokaże jak ostre zdjęcia daje aparat. Napisałem to po to by ludzie mieli ogólne pojęcie o tym jak powinien być przeprowadzony. Nie mam czasu na tłumaczenie czemu obiektyw 85/1.2 a nie 600/8. Bez przesady. Łapać za słówka można każdego, a różnych wyjątków od reguł są tysiące. Jak kiedyś będę miał za dużo czasu to możemy porozmawiać o jakichś abstrakcyjnych rzeczach z fizyki. Będzie wspaniale. Będziemy pisali tydzień, sprawdzimy każdy szczegół jakiegoś zagadnienia i nic z tego nie wyniknie. Już się nie mogę doczekać.

Szumy powodują, że jest mniej informacji w obrazie, ale powodują, że wydaje się on ostry. Dokładnie to napisałem i dokładnie tak jest. Ten drugi wydaje się ostrzejszy, mimo że nie jest. Spróbuj spojrzeć na nie z większej odległości i zobaczysz co mam na myśli.

Kubaman
20-10-2007, 22:05
Szumy powodują, że jest mniej informacji w obrazie, ale powodują, że wydaje się on ostry. Dokładnie to napisałem i dokładnie tak jest. Ten drugi wydaje się ostrzejszy, mimo że nie jest. Spróbuj spojrzeć na nie z większej odległości i zobaczysz co mam na myśli.

ok, mam jasność, to się nawet w całość układa :o
"strzeżcie się fałszywych proroków"


Też czekam z niecierpliwością...
co powiedzą specjaliści, to ja nie wiem, ale jak na moje oko jest spoko. "Rzeźnik makro" to nie jest, to szkło daje chyba lepsze rezultaty, nie wiem z jakiej to byo odległości i jak się kształtowała GO, no ale jak na szybko, iso 400, nie wiem jak konkretnie zachowuje się twój egzemplarz obiektywu - to naprawdę bardzo fajnie.

Przy czym ja jako zagorzały wróg automatyki wywołał bym RAWa w taki sposób:

http://www.danly.nazwa.pl/Jakub%20Szyma/Inne/IMG_03894%20copy.jpg

dosyć trudno ocenić takie pliki na monitorze tak poza wszystkim

arturs
20-10-2007, 22:15
co powiedzą specjaliści, to ja nie wiem, ale jak na moje oko jest spoko. "Rzeźnik makro" to nie jest, to szkło daje chyba lepsze rezultaty, no ale jak na szybko, iso 400, nie wiem jak konkretnie zachowuje się twój egzemplarz obiektywu - to naprawdę bardzo fajnie.

Przy czym ja jako zagorzały wróg automatyki wywołał bym RAWa w taki sposób:

http://www.danly.nazwa.pl/Jakub%20Szyma/Inne/IMG_03894%20copy.jpg

dosyć trudno ocenić takie pliki na monitorze tak poza wszystkim

Na moje oko też.. poza tym ten DPP doprowadza mnie do szewskiej pasji.. nienawidze go.. fotoszopa nie mam a mój ulubiony C1 nie obsługuje RAWów w 40D na razie i nie wiadomo kiedy będzie więc jeśli chodzi o wywoływanie RAWa to może to być porażka.. co do obiektywu to pewnie że można z niego wyciągnąć więcej - ale na szybko to dzisiaj w domu światła nie było.. a z premedytacją nie chciałem używac lampy bo lampa zawsze jakoś tam zamraża ruch i efekty sa inne.. może jutro będzie pogoda to rusze się z domu i coś pofocę (mam nadzieję że jakiś mur z cegieł jest na osiedlu ;) )..

ghost7
20-10-2007, 22:28
To znaczy co, trzeba doktorat zrobić żeby ocenić czy zdjęcie jest ostre? No bez jaj ;):).

Edit: Artus - uprzedziłeś mnie :).

A no doktorat ;) jak dla mnie to jaj ta ostrość nie urywa :) ale skoro mówicie że jest ok .... :) (dziwne te białka w oczach wyszły:shock: )
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

ok, mam jasność, to się nawet w całość układa :o
"strzeżcie się fałszywych proroków"


co powiedzą specjaliści, to ja nie wiem, ale jak na moje oko jest spoko. "Rzeźnik makro" to nie jest, to szkło daje chyba lepsze rezultaty, nie wiem z jakiej to byo odległości i jak się kształtowała GO, no ale jak na szybko, iso 400, nie wiem jak konkretnie zachowuje się twój egzemplarz obiektywu - to naprawdę bardzo fajnie.

Przy czym ja jako zagorzały wróg automatyki wywołał bym RAWa w taki sposób:

http://www.danly.nazwa.pl/Jakub%20Szyma/Inne/IMG_03894%20copy.jpg

dosyć trudno ocenić takie pliki na monitorze tak poza wszystkim

Teraz dużo lepiej :)

arturs
20-10-2007, 22:34
A no doktorat ;) jak dla mnie to jaj ta ostrość nie urywa :) ale skoro mówicie że jest ok .... :) (dziwne te białka w oczach wyszły:shock: )
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Teraz dużo lepiej :)

No, mnie też się ta wersja dużo lepiej podoba, dlatego właśnie RAW tez trzeba w czymś porządnym wywoływać.. DPP jest nie bardzo.. chyba że są jakieś jeszcze kombinacje których nie widać w opcjach..

Kubaman
20-10-2007, 22:39
nie wiem czy to "urywa jaja" ale u mnie na pełnej dziurze uzyskuję taką ostrość z 40D (nie pamiętam czy z TC czy bez):

http://www.danly.nazwa.pl/Jakub%20Szyma/Inne/IMG_0837%20copy.jpg

Kolekcjoner
20-10-2007, 22:48
Nie wiem czy "urywa" :lol: ale na mój gust jest ostre jak trzeba.

Kubaman
20-10-2007, 22:51
btw, w oczku można zobaczyć moją kryjówkę :)

ghost7
20-10-2007, 23:02
nie wiem czy to "urywa jaja" ale u mnie na pełnej dziurze uzyskuję taką ostrość z 40D (nie pamiętam czy z TC czy bez):

http://www.danly.nazwa.pl/Jakub%20Szyma/Inne/IMG_0837%20copy.jpg

to mi sie podoba:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Może mi ktoś z Was na ten moj post odpowiedzić?
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25967&page=3

heniek
21-10-2007, 06:28
No, mnie też się ta wersja dużo lepiej podoba, dlatego właśnie RAW tez trzeba w czymś porządnym wywoływać.. DPP jest nie bardzo.. chyba że są jakieś jeszcze kombinacje których nie widać w opcjach..
a ja tak to widzę:
http://www.mytempdir.com/2044507
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

btw, w oczku można zobaczyć moją kryjówkę :)
z lampą robiłeś?;-)

Max_im
21-10-2007, 07:14
szumy powodują zwiększenie wrażenia ostrości
oczywiście można zaszumić lub zmiękczyć do utraty czytelności

Wracając do moich roślinek (jedna fotka z lampą druga bez)
Zdjęcie przy słabym świetle mało kontrastowego obiektu będzie zawsze sprawiało wrażenie nieostrego Popatrzcie w mroku na szarą kartkę na szarym tle.
I co wybierzecie sie z tego powodu do okulisty?
Moim zdaniem 40D niema problemów to użytkownicy je mają :)
jeszcze raz prośba do kogoś o 2 RAWy z 5D jeden przy dobrym świetle drugi złym

1507
21-10-2007, 22:07
a tak dla wszystkich test 40D przeprowadzony przez optyczne.pl

http://optyczne.pl/57.1-Test_aparatu-Canon_EOS_40D_Wst%EAp.html

podzielcie sie swoimi uwagami co do testu

Shutterway.pl
21-10-2007, 23:52
...przyjmę krytykę od każdego ale nie od nadwornego Fotomediowego błazna. (bez obrazy, ale to nie ja wymyśliłem).
...

Sorki ze wyciagam brudy stare...tak lekko mowiac uwazaj lepiej co piszesz zaloze sie ze wiekszosc absolwentow fotomedii pobila by twoje umiejetnosci na na glebe...nie oceniaj innych tak jak ja teraz ocenilem ciebie (wg twoich zasad)

fakt ze zawsze znajdzie sie jakis "blazen" ale to nie znaczy ze reszta tez jest taka

myst
22-10-2007, 11:17
coś mi się zdaje że za chwile część wątku w pralni wyląduje ;)

Shutterway.pl
22-10-2007, 11:40
tam bylo jakies zdjecie hmm na 200mm zrobione 1/160s tak wiec po dobrej nocy mozna bez problemu poruszyc takie zdjecie:) wiem z autopsji:D w sumie sam jestem ciekawy jak to jest w koncu z poszczegolnymi przypadkami

Jarko3City
22-10-2007, 20:59
W pewnym sensie też o ostrości ale bardziej o AF

Zmieniłem 2 tygodnie temu 350 na 40, reszta zestawu to 17-55/2.8 IS USM i lampa 430EX.
Robię fotki na imprezach salsowych - czyli półmrok i dwie osoby dość szybko wirujące po parkiecie, machające rękoma itp + rozwiane włosy u dziewczyn :shock: czyli ogólnie warunki koszmarne
Na Optyczne są w teście zdjęcia pokazów tańca towarzyskiego ale tam jest dobre oświetlenie
350 na AI Focus i WSZYSTKICH punktach aktywnych świeciła sobie jedną diodą z 430, zapalało się potwierdzenie i ... pstryk - fotka ostra lub nie :-D
Na 40 świecą dwie diody (wiadomo, lepsze czujniki) i ... nie ma potwierdzenia 2..3 sek
Nie robię tylko na środkowym ponieważ on zazwyczaj trafia POMIĘDZY parę.
40 ma trochę inaczej umieszczone punkty ale to nie powinno być problemem.
Na innym obiektywie (70-200/4 L USM) ciężko jest mi sprawdzić bo ... sale są zazwyczaj małe.
Przy AI Servo nie zapalają mi się diody i wtedy ostrzy jeszcze dłużej
Oczywiście jak trafi z AF to fotki mi się podobają baaardzo - małpy, supermałpy i kitowe Nikony wysiadają ;-)
Niestety, po przejściu z 350 na 40 nie jest lepiej, szukam więc co może być przyczyną i co mogłem źle ustawić w "nieoswojonym" jeszcze aparacie. :confused:

Jarek

arturs
22-10-2007, 23:55
Hm.. Robiłem jedno wesele (byłem jako gość) na 2gi dzień po zakupie 40D więc totalnie zielony - z lampą 580 - i jest sporo lepiej niż w 350D którym robiłem do tej pory - ja natomiast takie rzeczy robiłem środkowym punktem, oneshot i przekadrowaniem albo servo na wszystkich punktach i serią, ale pierwszy sposób jakoś lepiej mi wychodził..
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

a tak dla wszystkich test 40D przeprowadzony przez optyczne.pl

http://optyczne.pl/57.1-Test_aparatu-Canon_EOS_40D_Wst%EAp.html

podzielcie sie swoimi uwagami co do testu

Wydaje mi się że jest przeprowadzony dosyć dobrze, i w sporej części zgadzam sie z wynikami.. brakuje mi tam informacji że w trybach C1, C2, C3 można zapisać totalnie wszystkie ustawienia łącznie z MLU i innymi CF - co IMHO sporo rekompensuje brak dodatkowych przycisków..
Co do ostrości i AF to jak widac raczej trafia i nie ma problemów i tu zgadzam się z wnioskami Arka, reszta też przyzwoicie opisana, co tylko dobrze świadczy o optycznych - nie to co inni (wiadomo którzy - co się reklamuje to wygrywa w testach ;) )
Generalnie IMHO najrzetelniejszy na razie opis 40D po polsku, zrobiony bez emocji i podniecania się nowościami.. i rozwiewa chyba wątpliwości które sa tematem tego wątku..

Vitez
23-10-2007, 17:20
350 na AI Focus i WSZYSTKICH punktach aktywnych świeciła sobie jedną diodą z 430, zapalało się potwierdzenie i ... pstryk - fotka ostra lub nie :-D
Na 40 świecą dwie diody (wiadomo, lepsze czujniki) i ... nie ma potwierdzenia 2..3 sek
Nie robię tylko na środkowym ponieważ on zazwyczaj trafia POMIĘDZY parę.(...)
Przy AI Servo nie zapalają mi się diody i wtedy ostrzy jeszcze dłużej(...)
Niestety, po przejściu z 350 na 40 nie jest lepiej, szukam więc co może być przyczyną i co mogłem źle ustawić w "nieoswojonym" jeszcze aparacie. :confused:


Przyczyna leży w niewiedzy. Nie wiesz co to jest i jak działa AI Focus AF oraz AI Servo.
W 350D łapał ci 'szybciej' ostrość bo miał mniej czułe czujniki więc AI Focus przełączał się na One Shot. W 40D bardziej czułe czujniki próbują łapać na Servo.
Tryb Servo działa tak że nie da ci potwierdzenia ostrości - bo cały czas łapie ostrość.
Tak więc... nie zwalaj winy na 40D a rób tylko albo na One Shot (mogą być wszystkie punkty AF jeśli ocenisz że łapie ci we właściwych miejscach AF) albo tylko na Servo (również wszystkie punkty AF) ale NIE spodziewaj sie potwierdzenia ostrości w trybie Servo.

exup
23-10-2007, 21:06
czytam to od wczoraj z przerwami, nareszcie sie doczlapalem do konca tematu i stwierdzam z autopsji, 40D nie ma problemu z ostroscia, po 30 tys zdjec przesiadlem sie z 20D, canonami robie od 13 lat i jestem zza oceanu. Wahalem sie miedzy 5D a 40D, z czterdziestki jestem zadowolony, roznice miedzy 12 a 14 bitow mozna lekko dostrzec, obrazy ktore rysuje sa "pelniejsze" , wyszystko to subiektywne, dopiero 500 zdjec nim zrobilem, troche rozczarowuje LCD, nie wielkosc a jego jakosc, ciezko stwierdzic ostrosc zrobionego zdjecia, robiac zoom wychodzi mydelko, musze tez nastawic jasnosc LCD inaczej, robilem zdjecia w kontrastowym swietle i wszystkie wydawaly sie niedoswietlone, zrobilem korekcje i przeswietlilem lekko wszystkie foty, musialem to koregowac wywolujac rawy. Przeczekalem upgrade z 20D na 30D, bo nie mial sensu, jednak czterdziestka mnie skusila i nie zaluje tego wcale. Kupilem tutaj kit - puszka z EF-28-135 IS USM, brakuje mi szerokiego kata, ale zalatam sprawe lensem EF-S 10-22mmm, pozdrawiam wszystkich, wyluzujcie, pomagajmy sobie nie utrudniajmy. Tym, ktorym ten post namecil w glowie i odwodzi ich od przesiadki z 20, 30D na 40, mowie nie macie czego sie obawiac, znajdzcie dobre, legalne zrodlo i kupujcie...

Jarko3City
24-10-2007, 00:40
... rób tylko albo na One Shot (mogą być wszystkie punkty AF jeśli ocenisz że łapie ci we właściwych miejscach AF) albo tylko na Servo (również wszystkie punkty AF) ale NIE spodziewaj sie potwierdzenia ostrości w trybie Servo.

W Servo nie doświetla diodami więc ostrzenie jest kiepskawe w półmroku.
One Shot niestety nie do końca sie sprawdza bo ... żeby złapać moment kiedy dziewczyna robi obrót i włosy i ciuchy są rozwiane to wstępnie ostrość łapałem odrobinę wcześniej.
Mam też wrażenie, że jak nie pali się zielone potwierdzenie ostrości przy AI Focus to mogę sobie spust przyciskać a on i tak nie robi zdjęcia
Ale przetestuję Twój pomysł - dzięki, Vitez, baaaardzo za odpowiedź - podpowiedź

Vitez
24-10-2007, 17:17
musze tez nastawic jasnosc LCD inaczej, robilem zdjecia w kontrastowym swietle i wszystkie wydawaly sie niedoswietlone, zrobilem korekcje i przeswietlilem lekko wszystkie foty, musialem to koregowac wywolujac rawy.

Hmm... ale to już od dawna wiadomo ze do oceny naświetlenia służy (z grubsza) histogram a nie ogólna jasność obrazu na LCD.

MariusWA
24-10-2007, 20:32
sam zastanawiam się czy nie zainwestować w 40D... itak czytam o tej ostrości.....
Ale tu http://www.dpreview.com/reviews/canoneos40d/
nic nie piszą o zadnym mydle

Jazzman
24-10-2007, 20:57
sam zastanawiam się czy nie zainwestować w 40D... itak czytam o tej ostrości.....
Ale tu http://www.dpreview.com/reviews/canoneos40d/
nic nie piszą o zadnym mydle

Ja już przyznam olałem kwestię zamieszania z ostrością czy jej brakiem. Nie jest to jakaś przypadłość zmasowana, a mam też wątpliwości co do kunsztu samego operatora/operatorów zgłaszających problem.

Jakoś na razie ani słychu ani widu konkretnych informacji na temat dalszego obrotu sprawy odnośnie problemu ostrości.
Dochodzę do wniosku, że przy coraz większej dostępności "szarego ludu" do lustrzanek cyfrowych, przesiadający się z hybryd czy małpek doświadczają pewnego szoku, że nagle, nie wystarczy tylko nacisnąć guzik i całą winą obarcza się sprzęt.
Nie przeczę, że są przypadki usterek i normalną jest to rzeczą w końcu są to urządzenia mechaniczne i dochodzi do tego statystyka.
Ale robienie fermentu bez konkretów zaczyna mnie drażnić.
W najbliższym czasie wybieram się po 40d bo aktualnie zostałem bez puszki i z całkowitym dystansem podchodzę do tego co tutaj przeczytałem bo merytorycznie to było dla mnie po prostu niepoważne.

Kolekcjoner
24-10-2007, 21:05
sam zastanawiam się czy nie zainwestować w 40D... itak czytam o tej ostrości.....
Ale tu http://www.dpreview.com/reviews/canoneos40d/
nic nie piszą o zadnym mydle

No bo go nie ma. Aske'y wspomina jedynie, że standardowe wyostrzanie w tej puszce nie jest mocne - co jest akurat zaletą. Po prostu dslr wymaga jednak trochę wiedzy/czasu żeby uzyskiwać z niego zadowalające efekty. W innym przypadku zostają zaawansowane hybrydy czy kompakty.

MariusWA
24-10-2007, 21:40
a tak na marginesie to zrobiłem sobie małe porównanie szumu z miniaturek na dpreview 5D vs 40D i na aktywnym odzumianiu w 40D róznica nie jest jakaś znaczaca na korzyść 5D(szum identyczny lecz odrobine więcej szczegłów)
....fakt,ze miniaturki jak sama nazwa wskazuje są małe
...jak ja chciałbym zobaczyc identyczne motywy z 5D i 40D na czułości 800 i 1600 w RAwie...albo jakimś nieobrobionym Tiffie...bo juz sam nie wiem co o tym mysleć
.....i jak tu mozna spokojnie spać.....

Kubaman
24-10-2007, 21:49
W najbliższym czasie wybieram się po 40d bo aktualnie zostałem bez puszki i z całkowitym dystansem podchodzę do tego co tutaj przeczytałem bo merytorycznie to było dla mnie po prostu niepoważne.

no były antyprzykłady :)

MaciekP
24-10-2007, 22:09
a tak na marginesie to zrobiłem sobie małe porównanie szumu z miniaturek na dpreview 5D vs 40D i na aktywnym odzumianiu w 40D róznica nie jest jakaś znaczaca na korzyść 5D(szum identyczny lecz odrobine więcej szczegłów)
...

porównaj sobie może jeszcze wykresy:
40D - ZIELONY

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/reviews/CanonEOS40D/Samples/ISO/lumi_graph.jpg)
5D - niebiesko-zielony

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/reviews/CanonEOS5D/Samples/ISO/lumi-graph.gif)

oraz te dwa:
40D - ZIELONY

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/reviews/CanonEOS40D/Samples/ISO/chroma_graph.jpg)
5D - niebiesko-zielony

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://a.img-dpreview.com/reviews/CanonEOS5D/Samples/ISO/chroma-graph.gif)

a teraz spójrz na wykresy dla ISO od 800 w górę

Vitez
25-10-2007, 00:01
No wykresy śliczne... a jak to sie na zdjęcia przekłada? :p

MariusWA
25-10-2007, 11:39
No wykresy śliczne... a jak to sie na zdjęcia przekłada? :p

no własnie mnie tez interesuje to jak sie to przekłada na zdjęcia...bo wykresy to wykresy a zdjęcia to zdjęcia a zwłaszcza w trudnym oswietleniu:cry: ...to ,że z 5D byłoby lepiej to pewne .....tylko o ile :confused:

Max_im
25-10-2007, 12:01
ja jak nie wiem co o ile jest lepsze to patrzę po cenach :)

MariusWA
25-10-2007, 13:26
ja jak nie wiem co o ile jest lepsze to patrzę po cenach :)

co jest lepsze to ja wiem...:mrgreen: ale pytanie czy az o tyle lepsze ile wynosi róznica w cenie....

NOrmalnie się uśmiechne zaraz do któregoś z kolegów "posiadaczy" 40D:mrgreen: co by mi jakieś sampelki podesłali wywołana z rawa bez ostrzenia na 800 i 1600 :oops:

appimate
29-10-2007, 22:54
NIE MAM JESZCZE (? WŁAŚNIE GŁĘBOKO SIĘ NIEPOKOJĘ, CZY JAK ZA MOJE CIĘŻKO UCIUŁANE PARĘ KPLN ZASILĘ KIESZENIE PANA FUJIO MITARAI I FERAJNY TO I JA BĘDĘ Z TEGO ZADOWOLONY), ALE CHCIAŁEM ODESŁAĆ JESZCZE DO WĄTKU ZNALEZIONEGO NA DPREVIEW. CIEKAW JESTEM CO NA TO POWIEDZĄ POSIADACZE 40-KI...


http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1019&message=25291970

Here's a suggestion...

Turn off the multizone auto focus and turn on the single spot, centre frame auto focus. [Look in the manual]

The default is to have the multizone on, but it usually results in the thing closest to the camera being in focus, and that is not necessarily what you want.

The 40D produces images sharp as a tack, but if you use the camera set on Auto it will only do it about 10 per cent of the time. The multizone auto is for sports photographers tracking single moving subjects, for all other types of photography single centre zone, coincident with the metering spot, is the way to go.

arturs
29-10-2007, 23:20
Może nie do końca rozumiem, ale czy gość sugeruje że ostre lub nie będzie w zależności od tego czy będzie wybrany jeden punkt czy wiele? I co to niby ma zmieniać? Mój egzemplarz produkuje takie same zdjęcia niezależnie czy robię na pojedyńczym czy wszystkich punktach AF - jak trafi to trafi, a jak przestrzeli to ostrość np. na meczy idzie w trybuny i tyle (moge mieć do siebie pretensje..)..
Zresztą wątek nie jest o tym czy AF trafia w cel tylko że jak już trafi to wg niektórych jest mydło na domyślnych "zerowych" ustawieniach..

appimate
29-10-2007, 23:22
Może nie do końca rozumiem, ale czy gość sugeruje że ostre lub nie będzie w zależności od tego czy będzie wybrany jeden punkt czy wiele? I co to niby ma zmieniać? Mój egzemplarz produkuje takie same zdjęcia niezależnie czy robię na pojedyńczym czy wszystkich punktach AF - jak trafi to trafi, a jak przestrzeli to ostrość np. na meczy idzie w trybuny i tyle (moge mieć do siebie pretensje..)..
Zresztą wątek nie jest o tym czy AF trafia w cel tylko że jak już trafi to wg niektórych jest mydło na domyślnych "zerowych" ustawieniach..

ok, generalnie dotyczyło to wątpliwości jednego z posiadaczy, czy fakt, że generuje nieostre fotki ma swoje źródło w wadzie sprzętu, czy w "złej baletnicy" i pytania co zatem zrobić, by mieć fotki ostre.
odpowiedź drugiego (tego, którego zacytowałem) posiadacza kierowała jego uwagę na sposoby wyeliminowania nieostrości.
podrzuciłem ten wątek, żeby ew. ci co mówią, że im nie ostrzy (a mówimy o posiadaczach 40D) sprawdzili co dzieje się gdy zastosuje się rady podane w poście. być może kwestia "mydła" leży tu? :confused:

sleep
29-10-2007, 23:46
sorki że wejdę w słowo - ale mam 40 - i szczerze mówiąc zgodzę się co do ostrości w 40-stce - nie jest idealna - mam nadzieję że to wina 24-70 2.8 który ma na pewno front focus-a. Jakie to jest chore za tyle pieniędzy takie gówno :shock: natomiast przy 70-200 poezja, nic tylko pstrykać. Także czy to jest wina 40-stki sam nie wiem.

Pozdro

arturs
29-10-2007, 23:52
Wg mnie to kwestia ustawień wyostrzania w aparacie (w jpg) i generalnie chyba "miększego" filtra przed matrycą, ale już fotki z RAWa po wyostrzeniu są już całkiem przyzwoite

magix
30-10-2007, 16:44
Wg mnie to kwestia ustawień wyostrzania w aparacie (w jpg) i generalnie chyba "miększego" filtra przed matrycą, ale już fotki z RAWa po wyostrzeniu są już całkiem przyzwoite
Popieram!!

A przy okazji:
Właśnie miałem okazje zrobić kilka zdjęć 40d które kupił brat. Fotografowałem dziś przy pochmurnej i nieco mglistej pogodzie . Zdjęcia robiłem w rawie i z iso z zakresy 200 - 400 obiektyw C85/1.8 i T28-75/2.8 , robione z reki na pograniczu czasu nieporuszenie ( 1/(ogniskowa*1.6)) a czasem i dłuższych i nie zauważyłem nieostrości chyba ze z mojej winy. Na 350d dużo mniej zdjęć było tak ostrych, może to kwestia ze 40d lepiej sie trzyma i jest cięższy co minimalizuje wibracje. Moje subiektywne odczucie ze 40d spisuje sie pod względem ostrości dobrze. Efekt większej nieostrości może wynikać z większej matrycy przez co wszelkie wady obiektywu są znacznie bardziej uwypuklone. Nie robiłem jeszcze testów linijkowych ani szumofobowych. Wszystkim proponuje odejść od kompa, wyjść na zewnątrz i zrobić troszke zdjęć potem jej wywołać a nie oglądać w powiększeniu 100%. Uwagi powyższe nie dotyczą osob które naprawdę maja coś nie tak ze sprzetem. Pozdro

aptur
30-10-2007, 17:00
Popieram!!

Efekt większej nieostrości może wynikać z większej matrycy

40D nie ma większej matrycy od 350D. Co najwyżej matryca 40D ma więcej megapikseli.

Paulx
30-10-2007, 17:05
sorry ze nie na temat-u mnie jest godz 16,a ostatnia wypowiedz "dzisiaj 18:00" czy cos nie tak ze zmiana czasu??

paweleverest
30-10-2007, 18:17
sorki że wejdę w słowo - ale mam 40 - i szczerze mówiąc zgodzę się co do ostrości w 40-stce - nie jest idealna - mam nadzieję że to wina 24-70 2.8 który ma na pewno front focus-a. Jakie to jest chore za tyle pieniędzy takie gówno :shock: natomiast przy 70-200 poezja, nic tylko pstrykać. Także czy to jest wina 40-stki sam nie wiem.

Pozdro

Z tego co piszesz wina leży po stronie 24-70 - niestety wśód tych słoików bywały i felerne sztuki ( jak sie za to trafi na dobry to jest się czym delektować :) ). Jeżeli problem ostrości dotyczył by puszki to żaden prawidłowo wykalibrowany obiektyw nie dał by ostrego obrazu, Generalnie polecam wizyte na żytniej
.

magix
02-11-2007, 23:01
40D nie ma większej matrycy od 350D. Co najwyżej matryca 40D ma więcej megapikseli.
Miałem na myśli ilość pikseli nie fizyczny rozmiar.

a13
04-11-2007, 11:16
Tez dałem się ponieść konieczności sprawdzania ostrości, proszę o ocenę
należy tylko zmienić końcówkę na od 1,2,5,6,7,8.

http://mbits.pl/fok/zd1.jpg

Obiektyw 2.8 IS 70-200
Czy to jest ostre ?

Ustawienie zawsze w punkt środkowy, nic nie jest wyostrzane ani obrabiane.
Marek

sfw
04-11-2007, 12:12
Tez dałem się ponieść konieczności sprawdzania ostrości, proszę o ocenę
należy tylko zmienić końcówkę na od 1,2,5,6,7,8.

http://mbits.pl/fok/zd1.jpg

Obiektyw 2.8 IS 70-200
Czy to jest ostre ?

Ustawienie zawsze w punkt środkowy, nic nie jest wyostrzane ani obrabiane.
Marek

Dżizys! Przeszedłem tylko przez dwa pierwsze ... chcesz oceniać ostrość na podstawie fotografii siatki ogrodzeniowej?! Przecież nawet nie możesz być pewien skąd AF tę ostrość złapał ...

a13
04-11-2007, 12:20
Tez dałem się ponieść konieczności sprawdzania ostrości, proszę o ocenę
należy tylko zmienić końcówkę na od 1,2,5,6,7,8.

http://mbits.pl/fok/zd1.jpg

Obiektyw 2.8 IS 70-200
Czy to jest ostre ?

Ustawienie zawsze w punkt środkowy, nic nie jest wyostrzane ani obrabiane.
Marek

http://mbits.pl/fok/zd5.jpg

należy tylko zmienić końcówkę na od 6,7,8.

arturs
04-11-2007, 12:26
Dżizys! Przeszedłem tylko przez dwa pierwsze ... chcesz oceniać ostrość na podstawie fotografii siatki ogrodzeniowej?! Przecież nawet nie możesz być pewien skąd AF tę ostrość złapał ...

Dalej jest samochód ;)
Dla mnie są ok..
a13 - zrób odbitkę 20x30 i wtedy pooglądaj to Ci przejdzie ;)

Paulx
04-11-2007, 12:34
moze chciales sie pochwalic-jakie ostre fotki robisz ;-)

1507
05-11-2007, 13:33
masz zarysowane lusterko :)

Krzysztof Bieliński
06-11-2007, 22:07
Tez dałem się ponieść konieczności sprawdzania ostrości, proszę o ocenę
należy tylko zmienić końcówkę na od 1,2,5,6,7,8.

http://mbits.pl/fok/zd1.jpg

Obiektyw 2.8 IS 70-200
Czy to jest ostre ?

Ustawienie zawsze w punkt środkowy, nic nie jest wyostrzane ani obrabiane.
Marek


kilka rad:
1. przestać oglądać przy 200% powiększeniu
2. czasem zrobić jakieś odbitki
3. jeśli to nie pomoże, to intensywne leczenie psychiatryczne (sam planuję)
4. jak już nic nie pomoże, to można poszukać ostrzejszych szkieł, np. 70-200/2,8 ale bez IS ;) (porównywałem przed kupnem swojego i jeszcze przed planami odnośnie leczenia i bez IS jest dużo ostrzejszy, szczególnie przy skrajnych ogniskowych)

MARANTZ
06-11-2007, 22:32
40D robi normalne zdjęcia. Także odradzam oglądanie fotek tylko na cropie. Tak samo jak polecam jasne, dobre stałki - tam będzie się można tymi kadrami "golić". Co do 70-200/2.8 z IS czy bez IS... ja wielkiej różnicy nie widzę i właśnie kupuję tę z IS. W przypadku wersji ze światłem 4 z całą pewnością ostrzejsza jest wersja z IS, jest ostrzejsza nawet od tej 2.8. Tylko plastyka i bokeh do... no gorszy jest i tyle.

Krzysztof Bieliński
06-11-2007, 23:00
40D robi normalne zdjęcia. Także odradzam oglądanie fotek tylko na cropie. Tak samo jak polecam jasne, dobre stałki - tam będzie się można tymi kadrami "golić". Co do 70-200/2.8 z IS czy bez IS... ja wielkiej różnicy nie widzę i właśnie kupuję tę z IS. W przypadku wersji ze światłem 4 z całą pewnością ostrzejsza jest wersja z IS, jest ostrzejsza nawet od tej 2.8. Tylko plastyka i bokeh do... no gorszy jest i tyle.

jak się przesiadałem z 4 na 2,8 nie było jeszcze wercji f4IS (i 2,8 było dużo lepsze od wersji 4, jak i od 2,8IS), ale widzę, że ten nowy obiektyw wymiata, w testach na photozone.de osiągnął jakieś genialne wyniki przy otwartej dziurze (wynik ponad 2000 tam to już kosmos, przy otwartej przysłonie się nie zdarza, co więcej, w najlepszych stałkach przymknietych do f4 na krawędzi ponad 2000 też raczej rzadkie). Gdybym nie potrzebował 2,8, to bym sobie zaoszczędził pieniędzy i ciężaru w plecaku. Ale potrzebuję. I bardzo dobrze mi się tym pracuje.

A co do 40D to prawda, powiem więcej, robi dobre zdjęcia, a nawet bardzo dobre, może też robić zdjęcia wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i genialne. ;) jak to aparat

MARANTZ
06-11-2007, 23:17
Przyjaciel ma 70-200/4 IS L i używam często jak własnego. W połączeniu z 5D daje to niesamowicie ostre zdjęcia. Tak ostrego zooma w życiu w ręku nie miałem. Gorąco polecam w zestawie z 40D, bardzo zgrabny komplecik.
Szybki, pewny, stabilizacja działa wręcz niesamowicie, ciężko skopać panoramowanie, bez wysiłku wychodzą dobre zdjęcia ;)
Z takim szkłem 40D po ustawieniu ostrości na 4 lub 5 będzie kłuł ostrością po oczach.

1507
07-11-2007, 19:27
jeśli fotki z 40D z lampą 580 są ostre i wyglądają wspanialej niż bez tzn że mój sprzęt jest ok?

MateuszZ.
07-11-2007, 21:06
Tez dałem się ponieść konieczności sprawdzania ostrości, proszę o ocenę
należy tylko zmienić końcówkę na od 1,2,5,6,7,8.

http://mbits.pl/fok/zd1.jpg

Obiektyw 2.8 IS 70-200
Czy to jest ostre ?

Ustawienie zawsze w punkt środkowy, nic nie jest wyostrzane ani obrabiane.
Marek

Ale mydło ja pierdziele !! :-?
Ewidentna awaria ... lewej półkuli

piszczal
07-11-2007, 21:41
przestaję czytać wątki o nieostrości 40D
mojego sprzętu to nie dotyczy ;-P

arturs
07-11-2007, 22:21
Ja dzisiaj w ramach leczenia się ;) z oglądania powiększeń wydrukowałem sobie w A4 zdjęcie z iso 1600 i z ewidentnym "mydłem" w powiększeniu 100% ;) - oczywiście na wydruku 300 DPI wszystko jest w jak najlepszym porządku więc innym proponuję taką samą terapię ;) ..

MateuszZ.
07-11-2007, 22:38
Ja dzisiaj w ramach leczenia się ;) z oglądania powiększeń wydrukowałem sobie w A4 zdjęcie z iso 1600 i z ewidentnym "mydłem" w powiększeniu 100% ;) - oczywiście na wydruku 300 DPI wszystko jest w jak najlepszym porządku więc innym proponuję taką samą terapię ;) ..

Niestety, nie możemy generalizować. Problem czasami naprawdę istnieje, i nie jest to tylko schiza fotografa.

Ja swojego BF widziałem na odbitkach i każdy kogo prosiłem o opinie, też widział lekką nieostrość na ludzikach ze zdjęć.
Teraz, po pomyślnej kalibracji mogę oglądać foty na 500% i widze że jest żyleta. ale nie o to chodzi... odbitką można się golić :)

a13
08-11-2007, 16:16
Ale mydło ja pierdziele !! :-?
Ewidentna awaria ... lewej półkuli




OK; OK; OK; OK; OK .......... .
Faktycznie wydrukowałem w formacie A4 i wszystko "raczej" w porządku :) .
Choroby są zaraźliwe.
Marek
=========================

arra
09-11-2007, 13:31
Ta fotka (zapożyczylem z forum dpreview http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1019&message=25549287) chyba mówi wszystko za ostrość w 40D, szczęka mi opadła:

https://canon-board.info/imgimported/2007/11/original-2.jpg
źródło (http://www.pbase.com/liquidstone/image/86279050/original.jpg)

Zrobiona przy pomocy LV na ogniskowej 1120mm @1/50 i ISO640.

Co do rożnicy ostrości między 20D/30D a 40D może jest to kwestią mechanizmu usuwania kurzu, wydaje mi się, że 40d ma dlatego 2 filtry dolnoprzepustowe, a 20d/30d jeden!?!?

Paulx
09-11-2007, 15:26
i teraz pytanie-odnosnie tego zdjecia-co mozna wiecej chciec??o ile lepsze wyjdzie z 5d??moze ludzie macie jakies ostrzejsze oczy??do czego zmierzam-dzisiejsze puszki robia super zdjecia-pod warunkiem,ze umie sie je robic.5d mniej wymaga od "fotografa",a z 40d trzeba troszke umiejetnosci,zeby osiagnac taki efekt.
pozdrowienia

raster
09-11-2007, 15:44
to miniaturka... a na miniaturce to zdjęcie z mojej nokii będzie ostre ;)

co nie zmienia faktu, że posiadam osobiście OSTRĄ wersję 40d ;)

jotes25
09-11-2007, 16:13
Skąd się wzięło to 1120? Myslałem, że 500/4 L IS *1,4 * 1,6. Ale okazuje się, że 1120 figuruje w EXIF-ie. Dziwne. MOże 400/2.8 *2 *1,4? Ale wtedy jakość jest rzeczywiście znakomita...



OK.
Już wiem :)

Sigma 300-800 DG * 1,4...
Czyli nie było dwóch telekonwerterów.

Paulx
09-11-2007, 18:20
to miniaturka... a na miniaturce to zdjęcie z mojej nokii będzie ostre ;)

co nie zmienia faktu, że posiadam osobiście OSTRĄ wersję 40d ;)

miniaturka :mrgreen: :mrgreen: a do normalnych zdjec wg Ciebie to masz pewnie projektor kinowy .....?

Vitez
09-11-2007, 19:07
to miniaturka... a na miniaturce to zdjęcie z mojej nokii będzie ostre ;)

Wybacz ale zdjęcia 1000 pikseli dłuższy bok nie nazwałbym miniaturką... chyba że w celach demagogicznych :roll: .

Max_im
09-11-2007, 21:58
Mam wrażenie że, nie wszyscy mówią o tym samym
jedni twierdzą że zdjęcia są mydlane (nie wszystkie chyba)
inni udowadniają że da się zrobić ostre zdjęcie (czy każde)
Ciekawe jest to że jedni i drudzy jako dowodów nie przedstawiają RAWów a przeważnie jpeg po PS

Wczoraj wieczorem postanowiłem potestować wyciągnąłem wszystkie obiektywy statyw wydrukowałem "fokus detektor" i do dzieła
Po testach zwątpiłem
Dzisiaj pomyślałem że trzeba powtórzyć na dworze na przydomowych krzewach
ponieważ są gęste i świetnie widać rozkład ostrości
Rezultat taki że wszystko ok - czyżby przy słabym świetle były problemy?
Dzisiaj powtórzyłem (ale nie na kartce tylko na przedmiotach na których widać rozkład ostrości pułki z książkami obrus z wyraźną fakturą itd..)
Wszystko ok.
Wnioski
Nie fotografować kartek testowych
Jak dojdę do wniosku że jest coś nie tak to Żytnia (serwis :) )
Jedyne co jest nie tak to współpraca z Canon EF 50mm f/1.8 II tutaj jest b słabo
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Odnośnie wielkości ostatniej fotki to jakieś 8.8 razy mniej niż oryginał :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
źle stuknąłem - 3,8 razy

Vitez
10-11-2007, 15:29
Ciekawe jest to że jedni i drudzy jako dowodów nie przedstawiają RAWów a przeważnie jpeg po PS

Jak często publikujesz RAWy w galerii? Jak często odbitki robisz bezpośrednio z RAW? Jak często gazeta drukuje bezpośrednio RAW? Jak często w ramach przygotowania zdjęcia na wystawę dajesz RAW do labu by zrobić duży wydruk?
Jaki ma sens udowadnianie czegoś RAWem gdy nie o taki wynik końcowy w fotografii chodzi?
Zdjęcia uzyskiwane jako efekt końcowy takiego czy innego procesu fotograficznego same się bronią.

MARANTZ
10-11-2007, 15:35
Vitez, pokazywanie RAW-ów jako materiałów wyjściowych ma głęboki sens. Każdy kto wie jak to wygląda wyrobi sobie o aparacie jakieś zdanie. Przeróbka w PS bardzo taką opinię wypacza bo jeden prawie nic nie poprawia (lub bardzo mało) a drugi czaruje PS-em w sposób nieosiągalny dla przeciętniaka. Ja ten program mam bardzo słabo opanowany a i tak jestem niezły w porównaniu do wielu znajomych. Więc od biedy wolę RAW a Arek z optycznych sam wiesz co Ci odpowie ;)

Kolekcjoner
10-11-2007, 19:36
Vitez, pokazywanie RAW-ów jako materiałów wyjściowych ma głęboki sens. Każdy kto wie jak to wygląda wyrobi sobie o aparacie jakieś zdanie. Przeróbka w PS bardzo taką opinię wypacza bo jeden prawie nic nie poprawia (lub bardzo mało) a drugi czaruje PS-em w sposób nieosiągalny dla przeciętniaka. Ja ten program mam bardzo słabo opanowany a i tak jestem niezły w porównaniu do wielu znajomych. Więc od biedy wolę RAW a Arek z optycznych sam wiesz co Ci odpowie ;)

Ale w tym jest pewien haczyk. To pośrednio dowodzi, że tak na prawdę to co wychodzi z puszki może mieć niewiele wspólnego z tym co oglądamy. Zatem całe te boje o jakość, ostrość etc. może nie mają głębszego sensu ;):).

Max_im
10-11-2007, 21:49
ale ostrość w 40D to nie to samo co
(ostrość w 40D + PS + znajomość obróbki w PS) zmniejszona przez 3

paulusus
10-11-2007, 23:36
jam myślał, że z ostrością w 40D jest tragicznie....jak zrobiłem kilka zdjęć...ale po ściągnięciu na kompa było już lepiej...zresztą ten wyświetlacz jest troszkę tragiczny i przy podglądzie można mieć takie wrażenie....

raster
11-11-2007, 01:10
no niestety LCD w Canonie to jakaś pomyłka (jestem świeżo po przesiadce z Nikona).

Ale reszta: miodzik :D

Leone
11-11-2007, 01:46
Ten wyświetalacz jest "dziwny". Z jednej strony fakktycznie do oceny ostrości wykonanego zdjęcia się nie nadaje - pokazuje niostro, z drugiej strony ostość się fajnie w live view nastawia. Z resztą to chyba tradycja canona począwszy od 300D , że ostrości zrobionego zdjęcia na wyświetlaczu ocenić się nie da... :(

paweleverest
11-11-2007, 11:54
Dla mnie ten wyświetlacz ma jeszcze jeden problem - wyyraźną fioletową dominante w stosunku do rzeczwistego obrazu oglądanego na monitorze. Czy macie podobne odczucia ??

Leone
11-11-2007, 19:49
Dla mnie ten wyświetlacz ma jeszcze jeden problem - wyyraźną fioletową dominante w stosunku do rzeczwistego obrazu oglądanego na monitorze. Czy macie podobne odczucia ??

Dokładnie. Mój też ma ten fiolet niestety.

MMM
11-11-2007, 20:24
Dokładnie. Mój też ma ten fiolet niestety.
W 30D ludzie narzekali na zielony. Wygląda na to że Canon przedobrzył w druga stronę :-)

raster
11-11-2007, 20:44
Wybacz ale zdjęcia 1000 pikseli dłuższy bok nie nazwałbym miniaturką... chyba że w celach demagogicznych :roll: .

Vitez - chodzi mi o to, że jeżeli zrobię nawet lekko nieostre zdjęcie, które będzie miało 10 MPIX to po zeskalowaniu go do rozmiaru o boku 1000 px i lekuchnym wyostrzeniu - będzie ostre... I tylko o to mi chodzi. Dlatego nazwałem to zdjęcie miniaturką. W porównaniu do 10 Mpix to jest miniaturka.

paweleverest
11-11-2007, 21:01
W 30D ludzie narzekali na zielony. Wygląda na to że Canon przedobrzył w druga stronę :-)


Tak tyle że w 30D tą zieloność można było oceniac na poziomie +1 w 10 stopniwoej skali a w 40D wg mnie mamy +5.

Vitez
11-11-2007, 22:05
Vitez - chodzi mi o to, że jeżeli zrobię nawet lekko nieostre zdjęcie, które będzie miało 10 MPIX to po zeskalowaniu go do rozmiaru o boku 1000 px i lekuchnym wyostrzeniu - będzie ostre... I tylko o to mi chodzi.

Ale w tym wątku chodzi o tragiczną a nie lekką nieostrość 40D. Lekka nieostrość to matrycowa norma z zalecanym przez producenta wyostrzaniem w sofcie przecież.

raster
11-11-2007, 22:35
Ale w tym wątku chodzi o tragiczną a nie lekką nieostrość 40D. Lekka nieostrość to matrycowa norma z zalecanym przez producenta wyostrzaniem w sofcie przecież.

Zgadza się - w tym wątku chodzi o tragiczną nieostrość.
Ja tylko zauważyłem, że na zmniejszonych i wyostrzonych zapewne zdjęciach nie powinno się oceniać ostrości jaką daje zestaw aparat+szkło. To wszystko :)

serav
12-11-2007, 00:12
i teraz pytanie-odnosnie tego zdjecia-co mozna wiecej chciec??o ile lepsze wyjdzie z 5d??moze ludzie macie jakies ostrzejsze oczy??do czego zmierzam-dzisiejsze puszki robia super zdjecia-pod warunkiem,ze umie sie je robic.5d mniej wymaga od "fotografa",a z 40d trzeba troszke umiejetnosci,zeby osiagnac taki efekt.
pozdrowienia

Co według Ciebie oznacza że 5d wymaga mniej od fotografa ?Nie ma mozliwości wyłączenia mechanizmu usuwania kurzu w 40D ?Jeśli jest taka możliwość i problem z ostrością znika to lepiej chyba kupić 30D i zaoszczędzone 1000 zł przeznaczyć na dobre szkło.

Podchodzę do tematu poważnie bo właśnie przymierzam się do zmiany puszki z wysłużonego 350D na coś "lepszego" ... i bardzo bym prosił o konkretną odpowiedź.

paweleverest
12-11-2007, 00:34
To co napisał Paulx raczej zakrawa na bzdure - poza sytuacjami gdy zalezy nam na minimalnej głebi ostrości to właśnie pełna klatka sprawia więcej kłopotów niż crop :

- na cropie mamy większą GO przez co dla krajobrazu, architektury i innych motywów wymagając dużej GO możemy stosować mniejsze przesłony a co za tym idzie krótsze czasy ( w wielu przypadkach odpada nam konieczność uzywania statywu)

- Pełna klatka wymaga bardzo dużo od obiektywu gdyż zazwyczaj rogi kadru są najbardziej narażone na niedoskonałość szkła - w cropie mamy tzw prima sort z samego centrum.

-Crop za darmo wydłuza nam ogniskową - dzieki czemu możemy stosować mniejsze lżejsze i tańsze teleobiektywy - jak ktoś lubi bardzo szeroko to ma 10-22 i w 99% bedzie aż za szeroko.

Generalnie kto przesiadł się z cropa na FF szybko zauważa opisane wyżej różnice . 5D robi przepiekne zdjęcia cieżkie do porównania z innymi aparatami ale ...łatwiej nie jest ;)

Narvin
13-11-2007, 20:33
mój kolega kupil na zachodzie 40D i ma firmware 1.0.4 ,a w Polsce są na razie wersje 1.0.3

Max_im
13-11-2007, 22:06
...bo o jakości obrazu decyduje w większej mierze rozmiar klatki filmu niż jakość obiektywu. "Książka o fotografowaniu" Andrzej A. Mroczek

balc3r
13-11-2007, 22:25
mój kolega kupil na zachodzie 40D i ma firmware 1.0.4 ,a w Polsce są na razie wersje 1.0.3

No to może mieć przez chwilkę mały problem,
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1019&message=25475526&q=firmware&qf=s

Dziwne, że nie można tego firmwaru ściągnąć (ciekawe co poprawia ;) ).

Narvin
17-11-2007, 19:54
nie będzie miał już żadnego problemu bo pokazał się nowy camera RAW 4.3 i odpala raw-y bez problemu w PS3 z canona 40D z firmwarem 1.0.4

1507
18-11-2007, 11:39
nie będzie miał już żadnego problemu bo pokazał się nowy camera RAW 4.3 i odpala raw-y bez problemu w PS3 z canona 40D z firmwarem 1.0.4

a sRaw