Już się poprawiam Panowie:
Chciałem podzielić się z wami informacjami co i jak z drukowaniem wielkoformatowych fotografii, których jestem wykonawcą i entuzjastą.
Na początek garść informacji gdzie można mnie znaleźć i jak skorzystać z dobrodziejstw druku... w dobrej cenie
Aktualnie urzęduję w firmie Centrum Papieru. Firma ma dwa sklepy z materiałami do druku i drukarkami:
http://centrumpapieru.pl/drukarki_tonery_sklep.html
Mam to szczęście, że urzęduję w biurze Canon Showroom, gdzie prezentujemy sprzedawane plotery wielkoformatowe a jest to tu:
http://centrumpapieru.pl/info,7,nasz...ukujacych.html
Przy ulicy Czarnowiejskiej 47b/2.
tel. 12 633 01 28, do mnie bezpośrednio 792 898 848 (Michał)
Ważne jest to że można mnie tam złapać i przy kawie, i ciastkach pomogę uzyskać odpowiednie efekty fotograficzne. Wystarczy umówić się wcześniej. Siądziemy zrobimy próbki, obejrzymy jakość techniczną plików i będzie OK
Dział dotyczący druku będzie miał nazwę XXLFOTO.PL a dochrapał się strony na fejsbuku http://pl-pl.facebook.com/pages/XXLF...2453308?ref=ts
Co do jakości wydruków, chyba nie muszę nikogo przekonywać. Nie przekonanych zapraszam na stronę http://www.luminous-landscape.com/re...ers/x300.shtml
Jak przygotować pliki do druku
Zmiany technologiczne dotyczące „produkcji”, fotografii spowodowały, ze mamy ogromną kontrolę nad tworzonym obrazem. Zupełnie nie porównywalną do ery ciemni łazienkowej.
Mam szczęście pracować przy kilku generacjach maszyn, różnych firm. Poza niewątpliwą przyjemnością związaną z obcowaniem z fotografią (często wysokich lotów), zdobyłem doświadczenie w produkcji fotografii i zarządzaniu kolorem
Służę poradą i indywidualnie możemy usiąść nad każdym zdjęciem (chyba, że daj boże będę miał tyle zleceń że nie dam rady). Jeżeli ktoś jednak nie chce podzilić się ze mną pracą i koniecznie musi zrobić sam to piszę co i jak.
Po pierwsze pliki oddajemy w takiej przestrzeni barwnej jaką dał aparat. Żadnych konwersji do kolorów jak z drukarni typu CMYK czy inne patenty. To nie ta technologia i nie warto pozbawiać się przestrzeni kolorystycznej, skoro możemy wydrukować AdobeRGB, czyli wszystko co wyciśnie wasz monitor aparat a często i aparat wzroku.
Rozdzielczością też proszę się nie martwić zbytnio. O ile ktoś jej nie zmniejszał to te średnio 1?Mpix ze współczesnych puszek do wszystkiego wystarczy. Jeżeli chcemy mieć pewność to otwieramy plik w fotoszopie i wciskamy Alt+Ctrl+I (lub z menu obraz\rozmiar obrazu)
Teraz w okienku odznaczamy „przeprowadź ponowne próbkowanie obrazu”
W polu szerokość lub wysokość piszemy żądany rozmiar i dostajemy rozdzielczość (ważne byśmy mięli podane piksele/cal - czyli dpi, a nie na centymetr)
Ponieważ im większa fotografia tym dalsza odległość oglądania - zasada jest prosta. Chcemy większy rozmiar to wystarczy mniejsze dpi. Optimum to zakres 200-300dpi. Przy większych obrazach może być 150dpi, ewentualnie 120przy formacie 100x70.
Z tą krzepiącą wiedzą zapraszam prosto do mnie. Wszelkie operacje ostrzenia wykonujemy, najlepiej przed samym drukiem. Ewentualnie na końcu całej obróbki fotografii. Największą krzywdę jaką można zrobić fotografii to najpierw ją wyostrzać a potem powiększać.
Kwestia profili, które obrosły legendą
Polecam w pierwszej kolejności skalibrować monitor.
Profil z jakim wydajemy pliki do druku to AdobeRGB lub Srgb.
Natomiast profile papierów służyć mogą do podglądu (zbliżonej symulacji) jak wydruk będzie prezentował się na konkretnym podłożu. Każdy papier ma swoją charakterystykę i jasność.
Jeżeli nie ma się skalibrowanego monitora (kalibratorem, a nie na oko) to szkoda zachodu. Jeżeli ma się monitor z matrycą tn, to szkoda zachodu (bo często nawet nie daje się skalibrować). Jeżeli ma się solidny monitor PVA to proszę po doborze papieru podać mi mail i wyślę profil.
Taki profil klikamy prawym przyciskiem i instalujemy. Następnie w PS menu widok/ustawienia próby/własne i wybieramy profil (wybieramy komp. Punktu czerni) i metodę percepcyjną. Robimy ok i teraz za pomocą kombinacji Ctrl Y, włączamy i wyłączamy podgląd symulacji wydruku
W sytuacji kiedy nie dacie rady odwiedzić mnie osobiście.
Fotki wysyłamy na maila i dajemy znać mailowo lub telefonicznie, że jest do zrobienia
Dziękuję za uwagę... można klaskać
PS. Istnieje możliwość powiększenia sztucznie fotografii o małej rozdzielczości, ale proszę zostawić to mnie.... wiele i tak się nie wyczaruje
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Wydruki są odporne na wilgoć i UV