Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Używam w swoim C-450D kartę: San Disk Extreme III SDHC o pojemności 4 GB. Po jej założeniu aparat mnie informuje, że jest na niej 3,78 GB wolnego miejsca - czyli jest to jej rzeczywista pojemność. Mieszczą się na niej 703 zdjęcia w podstawowym ustawieniu aparatu. Nie wiem jaka jest maksymalna pojemność obsługiwanych kart na tym aparacie, ale sądzę, że w/w podana ilość zdjęć jest przyzwoita dla amatorskiego wykorzystania lustrzanki (nie wiem jakie Ty masz potrzeby) - zawsze można dokupić zapasową kartę, co ja zresztą też uczyniłem. Obawiałem się raczej nagłego "padnięcia" używanej karty - jest to urządzenie, które jak każde inne może ulec awarii a wiadomo, że nie zawsze i od razu można nabyć zapasową. Sama karta nie budzi u mnie żadnych zastrzeżeń. Zapisuje szybciutko obrazy i także ich transfer na PC jest na przyzwoitym poziomie (zależy to też od tego jakim PC się dysponuje). Ponadto w zestawie był czytnik, co ułatwia pracę na kompie starszej daty. Niestety nigdy jej nie zapełniłem "na full" więc nie wiem jaki jest czas transferu "pełnego" przy pojemności 4 GB. Może ktoś z forumowiczów z ciekawości zmierzył taki czas ?? Ogólnie polecam !!
Używam w swoim C-450D kartę: San Disk Extreme III SDHC o pojemności 4 GB. Po jej założeniu aparat mnie informuje, że jest na niej 3,78 GB wolnego miejsca - czyli jest to jej rzeczywista pojemność. Mieszczą się na niej 703 zdjęcia w podstawowym ustawieniu aparatu. Nie wiem jaka jest maksymalna pojemność obsługiwanych kart na tym aparacie, ale sądzę, że w/w podana ilość zdjęć jest przyzwoita dla amatorskiego wykorzystania lustrzanki (nie wiem jakie Ty masz potrzeby) - zawsze można dokupić zapasową kartę, co ja zresztą też uczyniłem. Obawiałem się raczej nagłego "padnięcia" używanej karty - jest to urządzenie, które jak każde inne może ulec awarii a wiadomo, że nie zawsze i od razu można nabyć zapasową. Sama karta nie budzi u mnie żadnych zastrzeżeń. Zapisuje szybciutko obrazy i także ich transfer na PC jest na przyzwoitym poziomie (zależy to też od tego jakim PC się dysponuje). Ponadto w zestawie był czytnik, co ułatwia pracę na kompie starszej daty. Niestety nigdy jej nie zapełniłem "na full" więc nie wiem jaki jest czas transferu "pełnego" przy pojemności 4 GB. Może ktoś z forumowiczów z ciekawości zmierzył taki czas ?? Ogólnie polecam !!
Instrukcja 450D milczy w sprawie największej pojemności.
na 4GB mieści się 703 zdjęć, RAWów czy JPEGów?
Karty SD (nowsze: SDHC) sa tansze na ogol od CF-ek. Dlatego nie szczypal bym sie na Twoim miejscu i zainwestowal w karty Sandisk'a (UWAGA NA PODROBKI!! TYLKO SPRAWDZONE ZRODLO!!), serii Extreeme III
Nie sa super drogie, a pewnosc wyzsza, do tego maja bardzo przyzwoite transfery.
Jak sugeruja koledzy - lepiej kupic 2-3 karty o mniejszej pojemnosci, niz jedna duza. Jesli cos sie stanie z karta (po prostu padnie 'bo tak'), to zawsze czesc fotek bedziesz mial na drugiej (innej) karcie.
Poza tym - dobrym pomyslem jest nie zapisywanie karty do samego konca (dot. glownie CF, ale sam mialem taki problem z karta SD...), tylko jej wymiana, kiedy zostanie na karcie miejsce na kilkanascie zdjec.
Zdarzyc sie moze, ze jesli bedziemy probowac zapisywac do max pojemnosci karty, to dojdzie do utraty danych, poniewaz aparat szacuje pozostale miejsce (ilosc zdjec, ktore POWINNY sie jeszcze zmiescic) na podstawie wagi strzelanych fotek.
Co do zrzucania danych pozniej do kompa - ja kupilem za niecale 35PLN czytnik Hama, jakas wersja UDMA (V3), ktory pozwala kopiowac dane z predkoscia do 32MB/s. Praktycznie na moich CF Sandiska Extreeme III wyciagam srednie transfery 27-28MB/s Karta 4GB kopiuje sie do kompa ok 4min. (Po kablu z aparatu trwalo by to duuuuzo dluzej).
Co do max. pojemnosci - obecnie mozna dostac karty o pojemnosci max 16GB. Skoro aparat obsluguje 4GB i 8GB to napewno obsluzy takze 16GB - poniewaz to ten sam standard (adresowania).
Moja stara malpka miala obslugiwac do 1GB max. Praktycznie hulaly karty 2GB bez zadnego problemu Tak samo bedzie z Twoim 450D
Niemniej - bezpieczniej miec 2-4 karty niz 1 duza.
Dziękuję za odpowiedź. Skoro wszyscy polecają, to nabędę San Disk Extreme III. Zastanawiam się jeszcze nad pojemnością. W codziennym użytkowaniu 4GB powinno w zupełności wystarczyć, ale podczas dłuższych wyjazdów 700 zdjęć pachnie mi malizną. Wcześniej myślałem o 8GB, może jednak jak radzi Max78 zakupić tandem 4+4?
Goodram 150x ... 4GB SD
i wchodzi na nią 255 fotek w RAW w najwyższej rozdziałce i najmniejszej kompresji ...
ale to przy średnim założeniu ze RAW waży 12-13 MB (tak wylicza aparat) - a jak się foci lasy czy trawy to RAW'y i nawet 20 MB ważą ....
JPG coś koło 800 sztuk....
5D MK2, 450D, 10-22/3.5-4.5, 28/1.8, 50/1.4, 100 IS, 70-200/4 IS, 24-105/4 IS, 18-55 IS, Kenko 1,4x, Metz 58 AF-1 i inne
100 2.8 macro - sprzedam
Dziękuję za odpowiedź. Skoro wszyscy polecają, to nabędę San Disk Extreme III. Zastanawiam się jeszcze nad pojemnością. W codziennym użytkowaniu 4GB powinno w zupełności wystarczyć, ale podczas dłuższych wyjazdów 700 zdjęć pachnie mi malizną. Wcześniej myślałem o 8GB, może jednak jak radzi Max78 zakupić tandem 4+4?
Zastanów się czy będziesz fotografował w JPEGu czy w RAWie, gdyż w RAWie zmieści Ci się o wiele mniej zdjęć niż w JPEGu, co może podczas wyjazdu zaowocować brakiem miejsca na karcie. Dlatego przemyśl to, jeśli będziesz robił w RAWie to weź 4+4GB jeśli jesteś zwolennikiem mniejszych kart. Ja mam 8GB CF gdyż w 40D na nim mieści mi się około 500RAWów, a czasami robiąc zdjęcia na uroczystości wolę nie spotkać się podczas ważnego momentu z komunikatem "Full CF". Myślę, że na początku rozwiązanie 4+4 będzie dla Ciebie dobre. Jeśli jednak drażniłoby Cię zmienianie kart (w przypadku RAWów, bo JPEGów zmieści się na niej dużo) rozważ taki zestaw jak ja mam 8+4
Zamieszczone przez noeee
Goodram 150x ... 4GB SD
i wchodzi na nią 255 fotek w RAW w najwyższej rozdziałce i najmniejszej kompresji ...
ale to przy średnim założeniu ze RAW waży 12-13 MB (tak wylicza aparat) - a jak się foci lasy czy trawy to RAW'y i nawet 20 MB ważą ....
JPG coś koło 800 sztuk....
I bierz zdecydowanie Sandiska
Zamieszczone przez Afek
No i polska firma. ;-) Trzeba wspierać własną gospodarkę. ;-)
Pod warunkiem że to dobra firma. Wolałbym dla własnego bezpieczeństwa Sandiska....
Ostatnio edytowany przez Olszewski; 7725.
Powód: Automerged Doublepost
A ja na wyjazdach mam prawie zawsze laptopa ze sobą a robię tylko RAWy których na 4GB mieści mi się ok 400szt. Wieczorkiem siadam przy laptopku, przeglądam fotki i opróżniam kartę. Rzadko używam 2giej sztuki(również 4GB Extreme III).
Ale mam ją zawsze, szczególnie na ślubach gdzie wszystko może się zdarzyć...
Witam
Czy wystarczy karta SD 2 GB z transferem zapisu 5Mb/s (koszt okolo 20 Kingston) pod wzgledem robienia zdjęc seryjnych. Myślałem kupić 4 x 2GB czy moze lepiej kupić 2 x 4GB z szybszym transefem (po 60zł każda)
PS> Przepraszam jeżeli napisałem nie w tym dziale co trzeba, to jest mój pierwszy post
450d ma bufor więc nawet wolna karta może robić zdjęcia seryjne z prędkością 3,5kl/sek o ile nie włączymy redukcji szumów.
Ja mam chyba najtańszą karte Kingstona SD w swoim 450d i nie narzekam.
Komentarz