Lampy typu KH i balans bieli

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • iza73
    Bywalec
    • 2010
    • 222

    #1

    Lampy typu KH i balans bieli

    Witam,
    mam pytanie do użytkowników lamp KH-150 lub podobnych.
    Na stronie sprzedawcy jest podana temperatura barwowa 5300K
    Tak naprawdę po ustawieniu w 5dmkII tej temperatury zdjęcia są "fioletowe" na szczęście RAW da się zmienić.
    Ale druga ciekawostka, w aparacie ustawione 5300K a w Adobe Photoshop Lightroom 2.7 pokazuje 4950K
    I komu teraz wierzyć - sprzedawcy z Łodzi, firmie Adobe czy firmie Canon i informacji w body.
    Firmware body to 2.1.1
  • janmar
    Pełne uzależnienie
    • 2006
    • 3468

    #2
    Odp: Lampy typu KH i balans bieli

    To nie jest takie oczywiste, ani proste.
    Prawdopodobnie wszystkie dane są prawdziwe.Jeden parametr to nie wszystko.Np. żarówka ma deklarowana temp. barwowa przy określonym napięciu...RAW w zasadzie jej nie ma ,ma tylko zapis o nastawach dla aparatu itd.
    Ostatnio edytowany przez janmar; 7379.

    Komentarz

    • iza73
      Bywalec
      • 2010
      • 222

      #3
      Odp: Lampy typu KH i balans bieli

      Dzięki za odp. Troszkę to dla mnie takie masło maślane. Nie przeszkadza mi to bo robię tylko RAW ale zastanawia

      Komentarz

      • Sempoo
        Początki nałogu
        • 2007
        • 273

        #4
        Odp: Lampy typu KH i balans bieli

        Pamiętaj Izo, że obiektywy też wpływają na balans bieli, bo mają one swój 'lekki zafarb'. Poza tym nie lepiej po prostu zbalansować WB na wzornik przy tych lampach i zapisać presecik?
        60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

        Komentarz

        • Grzesiek_PL
          Uzależniony
          • 2008
          • 834

          #5
          Odp: Lampy typu KH i balans bieli

          Temperatura barwowa 5300K to tylko określenie "żółty - niebieski"
          Problemem mogą być jeszcze zielone-fioletowe zafarby, można to skorygować w aparacie, ale najlepiej i najwygodniej zrobić to z pliku raw w programie np LR/ACR co kto lubi

          Problem mamy wtedy, gdy używamy kilku lamp i każda daje światło innej barwy

          O tym, że balans bieli to nie tylko temperatura barwowa "żółty-niebieski" zapominają również producenci monitorów. Kalibrowałem raz 2 identyczne modele Eizo, wyjęte z pudełka, obydwa fabrycznie na 6500K, jeden miał zielony zafarb drugi fioletowy/czerwony, po kalibracji było już ok.

          Komentarz

          Pracuję...