Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Witam
Jestem tutaj nowy wiec proszę mnie nie zmieszać z błotem...
Mam canona 600d głownie używany podczas wakacji, od jakiegoś czasu sprzedaż moich przedmiotów na allegro wzrosla, wiec chciałem zrobić lepsze fotki.
Planuje w domu sobie zrobić studio, fotografowane przedmioty maja wymiary masz 50x50cm, czytając forum wiem ze najlepiej użyć katonowego tla, natomiast zupełnie nie wiem jakiego oświetlenia użyć...?
Chciałem kupic 2 softboxy czy do moich celów wystarcza?
czy do tego celu uzyc obiektywu z kitu czy lepiej 50mm ?
Z kitu z obiektywu to najlepiej uszczelnić okna
A na serio. 50mm i tak będziesz musiał przymknąć żeby uzyskać odpowiednią głębię ostrości więc różnica czy kit czy 50mm schodzi na dalszy plan - użyj tego czym ci wygodniej.
Jeden soft wystarczy, ale do przedmiotów o rozmiarach 50x50cm weź większego softa.
Coś w stylu 80x120cm powinno starczyć.
Obiektyw kitowy na żadnej przysłonie nie będzie tak ostry jak dobra stałka. Przy zdjęciach produktowych liczy się wysoka ostrość zdjęć. 2 źródła światłą to absolutne minimum aby w miarę poprawnie oświetlić produkt. 3 źródła światła dająjużdobry komfort pracy i pozwalają na dobre doświetlenie tła.
1. obiektyw kit sięnie nadaje, bo będize nieostro. Kup 50 1.8
2. Konieczne lampy błyskowe o mocy przynajmniej 200 Ws
3. Softboxy 60x90 2 sztuki (jeśli Twoje produkty nie mają błyszczącej powierzchni to można zaryzykować kupno parasolek)
4. warto zaopatrzyć się też w duże arkusze białego papieru i stosować jako blendy
5. Jeśli fotografujesz produkty błyszczące lub mocno lakierowane to zwracaj uwagę na swój ubiór - najlepiej szara koszulka bez napisów czy wzorków.
Namiot do dobry pomysł. Z kolei zestaw z ebaya to kiepska opcja. Prawdopodobnie nie przetrwa gratisowego transportu. Nie daj się nabrać na ilość sprzętu bo to bardzo złudny atut. Za podobne pieniądze kupisz w Polsce 2 rozsądne lampki z gwarancją, do tego namiot i można już coś powalczyć. Poszukaj np lampek Freepower MQ 100 albo 150 (są mocniejsze niż te nominalne wartości) z czaszami w zestawach. Powinny być tanie a jakościowo to przyzwoity produkt. Zestaw 2 lampy, statywy, namiot i 2 softboxy wystarczy żeby zrobić fotki znacznie lepsze niż ma 90% użytkowników allegro. I oczywiście obowiązkowo i przede wszystkim trzeba sobie przyswoić trochę teorii i zyskać nieco praktyki. Tu jest artykuł, który może nieco pomóc na starcie: Fotografia produktu
PS.
Co do obiektywu. Nie martwiłbym się za bardzo niedostatkami kitu. To prawda, że stałka z lepszym światłem nadawałaby się bardziej do takich zastosowań, ale po co kiedy efekt uzyskany tym co już masz może okazać się dla Ciebie wystarczający. Trzeba sprawdzić i tyle.
Ostatnio edytowany przez Ulisses; 44474.
Powód: post scriptum
Obiektyw kitowy na żadnej przysłonie nie będzie tak ostry jak dobra stałka. Przy zdjęciach produktowych liczy się wysoka ostrość zdjęć. 2 źródła światłą to absolutne minimum aby w miarę poprawnie oświetlić produkt. 3 źródła światła dająjużdobry komfort pracy i pozwalają na dobre doświetlenie tła.
1. obiektyw kit sięnie nadaje, bo będize nieostro. Kup 50 1.8
Się uśmiałem, konia z rzędem temu kto odróżni zdjęcia robione 85/1.2 L od 15-85 oba na tej samej sporo domkniętej np f11 przysłonie, zmniejszone i wyostrzone do wymogów neta czyli jakieś 1000px po dłuższym boku.
Namiot do dobry pomysł. Z kolei zestaw z ebaya to kiepska opcja. Prawdopodobnie nie przetrwa gratisowego transportu. Nie daj się nabrać na ilość sprzętu bo to bardzo złudny atut. Za podobne pieniądze kupisz w Polsce 2 rozsądne lampki z gwarancją, do tego namiot i można już coś powalczyć. Poszukaj np lampek Freepower MQ 100 albo 150 (są mocniejsze niż te nominalne wartości) z czaszami w zestawach. Powinny być tanie a jakościowo to przyzwoity produkt. Zestaw 2 lampy, statywy, namiot i 2 softboxy wystarczy żeby zrobić fotki znacznie lepsze niż ma 90% użytkowników allegro. I oczywiście obowiązkowo i przede wszystkim trzeba sobie przyswoić trochę teorii i zyskać nieco praktyki. Tu jest artykuł, który może nieco pomóc na starcie: Fotografia produktu
PS.
Co do obiektywu. Nie martwiłbym się za bardzo niedostatkami kitu. To prawda, że stałka z lepszym światłem nadawałaby się bardziej do takich zastosowań, ale po co kiedy efekt uzyskany tym co już masz może okazać się dla Ciebie wystarczający. Trzeba sprawdzić i tyle.
obiektyw do takiej fotografii starczy kit. namiot - dobra opcja - często pomaga ładniej pokazać fakturę przedmiotu w bardziej "miękki" sposób, kiedy lampy nawet z softboxie z podwójnym dyfuzorem mocno podkreślają fakturę - nie zawsze w przyjemny sposób. W namiocie fotografuje się zdecydowanie łatwiej - co nie oznacza, że wystarczy jakkolwiek postawić dwie lampy i zdjęcia będą od razu dobre - tak czy siak polecam namiot - z zapasem duży, tak żeby pomieścić z zapasem każdy przedmiot, ale zarazem nie jak największy - żeby oświetlić naprawdę duży namiot potrzebujesz dużo/dużych lamp, najlepiej jeszcze w sporych softboxach. BTW - na ceramice i na skórze może się odbijać jak najbardziej... //Poczytaj ten artykuł, który zlinkował ktoś wyżej.
Komentarz