Wyzwalanie lamp studyjnych.

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • grzana92
    • 2009
    • 4

    #1

    Wyzwalanie lamp studyjnych.

    Witam ! Mam zamiar stworzyć studio w domu. Potrzebuje porady dotyczącej oświetlenia: wybrałam lampy http://www.quantuum.pl/detal.php?id=...ng=pl&curr=PLN do tego softboxy http://www.quantuum.pl/detal.php?id=...ng=pl&curr=PLN i stojaki. Zastanawiam się nad wyzwalaniem tych lamp, bo nie mogłam znaleźć nigdzie informacji czy fotocelą można wyzwalać dwie lampy a gdybym jedną wyzwalała kablem synchronizacyjnym na pewno by ograniczało to moje pole manewru, kable zwykle mają ok. 2 m . Nie znam się na tym wyzwalaniu lamp i proszę o porady jak dwie mogłabym wyzwolić bez kabli i za nieduże pieniądze
    Canon EOS 50D + Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM // Canon 85mm f/1.8 USM // Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM

    ;-)
  • AMMarshall
    Uzależniony
    • 2009
    • 671

    #2
    Zamieszczone przez grzana92
    Witam ! Mam zamiar stworzyć studio w domu. Potrzebuje porady dotyczącej oświetlenia: wybrałam lampy (...)
    wyzwalała kablem synchronizacyjnym na pewno by ograniczało to moje pole manewru, kable zwykle mają ok. 2 m . Nie znam się na tym wyzwalaniu lamp i proszę o porady jak dwie mogłabym wyzwolić bez kabli i za nieduże pieniądze
    Praktycznie każdy wyzwalacz radiowy załatwia Ci temat.
    Najtaniej Phottixy PT-04, tanio i bardzo dobrze Yongnuo RF602, drogo i bardzo dobrze PocketWizard.

    Poza tym, było o tym setki razy:
    http://canon-board.info/showthread.php?t=30095
    Poszperaj - http://maciejko.net/cbsearch/
    Adam Marczak Marshall
    Moje fotki na CB: Człowiek/Portret | Galeria ogólna

    Komentarz

    • Whucash
      Dopiero zaczyna
      • 2010
      • 44

      #3
      Mozesz miec problem z dostaniem PT300, nie ma ich w zadnym sklepie plus dostawca nie ma ich na stanie..

      Komentarz

      • tomekde
        Bywalec
        • 2006
        • 159

        #4
        Zamieszczone przez grzana92
        a gdybym jedną wyzwalała kablem synchronizacyjnym na pewno by ograniczało to moje pole manewru, kable zwykle mają ok. 2 m . Nie znam się na tym wyzwalaniu lamp i proszę o porady jak dwie mogłabym wyzwolić bez kabli i za nieduże pieniądze
        Tanio i dobrze:
        Przewód 5m
        a druga lampa na fotoceli, akurat Quantuum ma w miarę czułe cele i nie ma problemu z zadziałaniem choć oczywiście lepiej zaciemnić nieco pomieszczenie

        Tanio i średnio wygodnie:
        tanie radio (które nie zawsze może zadziałać - sporo było o tym na różnych forach) + druga lampa na fotoceli

        Drogo i mega wygodnie:
        Pocket Wizard - w 100% niezawodny tylko obowiązkowo do niego jakieś akumulatorki np. rewelacyjne Sanyo Eneloop bo żre baterie niemiłosiernie + druga lampa na fotoceli

        Drogo i ciekawie:
        580EX w fotocelę jednej lampy dzięki temu w trybie HSS można uzyskać na lampach studyjnych mega krótkie czasy + druga lampa po fotoceli - to rozwiązanie opłacalne w sumie tylko po to żeby wyciągnąć czasy poniżej synchro
        pozdrawiam
        Tomek

        Komentarz

        • Maggot
          Początki nałogu
          • 2008
          • 286

          #5
          Zamieszczone przez tomekde
          Drogo i ciekawie:
          580EX w fotocelę jednej lampy dzięki temu w trybie HSS można uzyskać na lampach studyjnych mega krótkie czasy + druga lampa po fotoceli - to rozwiązanie opłacalne w sumie tylko po to żeby wyciągnąć czasy poniżej synchro
          Do drogo i ciekawie dodalbym jeszcze "duza strata mocy" szczegolnie jak sie ustawi wartosc daleka od przepisowego synchro
          Po za tym ta zarlocznosc baterii w pocketach to taka ogolna przypadlosc? W starszych modelach czy w najnowszych z TTLem?

          Komentarz

          • fmagik
            Początki nałogu
            • 2006
            • 334

            #6
            Yongnuo RF602 podłaczone do lamp i aparatu jako zdalny pilot nie działa? albo ja coś źle robię? [lampy i aparat na odbiornikach] moim zdaniem jest jakieś opóżnienie między wyzwalanym błyskiem a migawką czy ktoś z Was próbował podobnego wyzwalania?
            Canon EOS, Tokina, Tamron, SpeedLite, Quantuum, Yongnuo

            Komentarz

            • AMMarshall
              Uzależniony
              • 2009
              • 671

              #7
              Zamieszczone przez fmagik
              Yongnuo RF602 podłaczone do lamp i aparatu jako zdalny pilot nie działa? albo ja coś źle robię? [lampy i aparat na odbiornikach] moim zdaniem jest jakieś opóżnienie między wyzwalanym błyskiem a migawką czy ktoś z Was próbował podobnego wyzwalania?
              Jest opóźnienie, opisane gdzieś w wątku:
              http://www.canon-board.info/showthread.php?t=30095

              Rozwiązanie - dwa zestawy RF-602
              - jeden jako zdalny wyzwalacz migawki, drugi do wyzwolenia lamp.
              Adam Marczak Marshall
              Moje fotki na CB: Człowiek/Portret | Galeria ogólna

              Komentarz

              • gregmaslowski
                Dopiero zaczyna
                • 2007
                • 41

                #8
                Zamieszczone przez Maggot
                Do drogo i ciekawie dodalbym jeszcze "duza strata mocy" szczegolnie jak sie ustawi wartosc daleka od przepisowego synchro
                Ale jeśli nie potrzeba lampy do oświetlenia, to można zmniejszyć maksymalnie jej moc tak, aby lampy błyskały z celi (1/32 chyba wystarczało).

                Przy takich warunkach (mniej więcej) pstrykaliśmy splashe. Starczyło chyba na jakieś 200 - 250 ujęć.

                Komentarz

                • fmagik
                  Początki nałogu
                  • 2006
                  • 334

                  #9
                  czyli jednym zestawem lamp i aparatu nie uda się wyzwolić
                  Canon EOS, Tokina, Tamron, SpeedLite, Quantuum, Yongnuo

                  Komentarz

                  • mxw
                    Pełne uzależnienie
                    • 2005
                    • 2315

                    #10
                    Zamieszczone przez grzana92
                    nie mogłam znaleźć nigdzie informacji czy fotocelą można wyzwalać dwie lampy
                    oczywiście, że można - i dwie, i dziesięć lamp - szczególnie w pomieszczeniu zamkniętym.

                    a czy masz jakąkolwiek lampę zewnętrzną z trybem M?
                    (canona: 430EX, 580EX, 550EX, 540EZ itd.)
                    gdybyś miała, to ustawiasz ją w tryb ręczny, palnik do tyłu, moc na minimum (1/128 spokojnie wystarczy), i gotowe: focisz bezprzewodowo.
                    pozdro.,
                    m.
                    __________________

                    Komentarz

                    • tomekde
                      Bywalec
                      • 2006
                      • 159

                      #11
                      Zamieszczone przez Maggot
                      Po za tym ta zarlocznosc baterii w pocketach to taka ogolna przypadlosc? W starszych modelach czy w najnowszych z TTLem?
                      zanim doświadczyłem tego osobiście słyszałem od jednego kolegi, u mnie również się to potwierdziło, zwłaszcza odbiornik przy lampie bo wiadomo że ten na sankach można w przerwach wyłączać o tamtym z reguły się zapomina
                      chodzi o stary PW,
                      pozdrawiam
                      Tomek

                      Komentarz

                      • Patryk_mirek
                        Bywalec
                        • 2008
                        • 235

                        #12
                        Co do lamp zamiast pt300 polecam R+300 (nie mylić z R+300 Digital lub Dual power). Czemu? Bo r+300:
                        -ma gałkę którą "na pamięć" ustawisz ilość światła jak np lampa jest wysoko na statywie, -ma łatwo wymienialny palnik (jak się zużyje to nie musisz rozkręcać całej lampy) oraz -uchwyt, za który możesz złapać lampę i podnieść wraz z softboksem nie obawiając się o nic.
                        Kupiłem r+300. Zapłaciłem ~150zł? drożej niż bym dał za PT i jestem zadowolony. Widziałem niedawno lampy PT i nie żałuję - ale to tylko moje przyzwyczajenia.

                        Softboksy i inne rozpraszacze? to kwestia dyskusyjna, ale softboksy innych firm są tańsze nie ustępując jednocześnie jakością.

                        Do moich lamp dostałem po kablu synchronizacyjnym - długość hm... Na oko będzie z 5m i jak na moje pomieszczenie jest wystarczający, a nawet zbyt długi - żeby się trzymał od strony wtyku PC (aparat, wyzwalacz itp) przydałaby się uniwersalna taśma izolacyjna bo lubi z gniazda wypadać.

                        Ja osobiście wyzwalam Phottixem najtańszym lampę systemową oraz w/w przewodem jedną z lamp studyjnych (ustawiona na tło systemówka (580EX) zdecydowanie wystarczy do wyzwalania fotoceli w Quantuumach.
                        C 50D, C 350D, C 50E. Słoiki: kit, S 10-20 f/4-5,6, T 28-75 f/2.8, C 50mm f/1.8, C 85mm 1.8, Sigma 70-200 f/2.8, 580EX

                        Regulamin pkt 8.

                        Komentarz

                        • foto-oko
                          Dopiero zaczyna
                          • 2010
                          • 30

                          #13
                          Kolega sie chce wmanewrowac w koszty? Kabelek 5 m. i styka. No chyba ze pokoj ma 10x12 metrow wtedy przepraszam

                          Komentarz

                          • Maggot
                            Początki nałogu
                            • 2008
                            • 286

                            #14
                            zwykly kabelek nie jest najszczesliwszym wyjsciem. Nie dosc ze przeszkadza w trzymaniu body, wtyczka jest dosc delikatna i wchodzi imho za lekko po za tym nawet mimo tego ze siedzi lekko to jak sie zaczepi za kabelek to body moze wyladowac na ziemi... Po za tym nie da sie bez kombinownaia wyzwolic lamp bez klapania migawka (tak uwazam ze w studiu praca ze swiatlomierzem to podstawa).
                            Imho duzo lepsze sa takie ktore mozna wsunac w miejsce lampy chociaz te potrafia wchodzic w kadr jak sie kabelek zle ulozy. Za to maja przycisk do testowego wyzawalania lamp i nie przeszkadzaja w trzymaniu puszki.
                            Ale i tak polecam radia ktore jeszcze nigdy nie byly tak tanie chociaz juz jakies 2 lata temu kupilem chinczyka ktory okazywal sie skuteczny w ok 99,9% ktorego niedawno wymienilem na rf-602 tylko dlatego ze myslalem ze uzyskam synchro ponad 1/125 ale wiem ze nowe 5d plus studyjniaki (Bowensy) nie lubia szybszych czasow.

                            Komentarz

                            • gregmaslowski
                              Dopiero zaczyna
                              • 2007
                              • 41

                              #15
                              Od biedy można kablem. Mam studio 9.5m długości. Do tego raczej mniej niż 50mm nie zakładam (na całą postać), a pełnej klatki nie mam. Zazwyczaj 70mm wzwyż. Myślę, że warto zainwestować w wyzwalanie radiowe. Mam jakieś takie chyba za 190zł i narazie oprócz tego, że nie przenosi TTLa, to innych wad nie widzę.

                              Komentarz

                              Pracuję...