Lightroom - metadata ?

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • azdanowski
    Dopiero zaczyna
    • 2006
    • 25

    #1

    Lightroom - metadata ?

    Witam,

    W Camera Raw, po obróbce do każdego pliku raw (cr2) tworzył się plik zawierający informacje o obróbce (xmp). Dzięki temu mogłem łatwo:
    a) zarchiwizować pliki raw wraz z "obróbką"
    b) przesłać komuś plik cr2 wraz z zastosowanymi ustawieniami (załączając po prostu xmp).

    Podpowiedzcie proszę jak ten temat wygląda w Lightroomie? Gdzie mam szukać pliku z informacjami o obróbce dla konkretnego RAW?
    Czy wszystkie informacje zawarte są w pliku Lightroom 4 Catalog.lrcat?

    Jeśli tak, to w jaki sposób w przypadku Lightrooma należy procesować punkty a i b, o których powyżej?

    Z góry dzięki za pomoc.
  • strideer
    Pełne uzależnienie
    • 2005
    • 1905

    #2
    Odp: Lightroom - metadata ?

    W module Library zaznaczasz interesujące zdjęcia i wciskasz Ctrl+S - to zapisuje pliki XMP w folderach z plikami CR2 (lub bezpośrednio w plikach DNG/TIFF/JPEG).
    W preferencjach katalogu (nie w preferencjach programu!) możesz ustawić automatyczne zapisywanie XMP po wprowadzeniu zmian w zdjęciach, pamiętaj jednak, że to będzie nieco spowalniać program.
    Możesz również wyeksportować interesujące pliki jako Original lub DNG - to również zapisze je z danymi XMP.

    Komentarz

    • azdanowski
      Dopiero zaczyna
      • 2006
      • 25

      #3
      Odp: Lightroom - metadata ?

      Wielkie dzięki. To rzeczywiście rozwiązuje nieco problem.

      Pytanie dodatkowe:

      czy jeśli z "Library" usunąłem folder (remove) z obrobionymi rawami, to czy bezpowrotnie usunąłem też informacje o obróbce? Po ponownym zaimportowaniu poszczególnych plików, LR nie pokazuje, moich ustawień.

      Komentarz

      • strideer
        Pełne uzależnienie
        • 2005
        • 1905

        #4
        Odp: Lightroom - metadata ?

        Tak jeśli metadane XMP nie zostały zapisane. Nie jeśli zostały :-)

        Komentarz

        • azdanowski
          Dopiero zaczyna
          • 2006
          • 25

          #5
          Odp: Lightroom - metadata ?

          Strideer, jeszcze jedno zatem.
          A jeśli pod obecny plik "ligrtroom 4 catalog lrcat" podstawie plik z backupu to wowczas odzyskam te informacje? Czy ten plik odpowiedzialny jest za to co wyświetlane jest w panelu "folders"?

          Komentarz

          Pracuję...