Forum Canon-Board.info jest własnością prywatną. Decyzje Właściciela Forum są ostateczne.
Celem serwisu i forum Canon-Board.info jest wymiana doświadczeń i gromadzenie wiedzy z zakresu fotografii,zarówno techniki fotografowania jak i dot. sprzętu, w szczególności sprzętu fotograficznego marki Canon.
Zasady Forum
Wypowiedzi na Forum należy konstruować z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Naruszenia nie będą tolerowane. Nie zezwala się na publikowanie materiałów (linki, zdjęcia, treści) o treści wulgarnej, sprzecznej z prawem lub mogące wywoływać spory, polemiki , działania, na tle religijnym, politycznym czy światopoglądowym.
Pisząc nową wiadomość - sprawdź czy wnosi ona coś do dyskusji oraz czy nie odbiega ona od tematu wątku. Niemile widziane jest pisanie postów w stylu "zgadzam się" i koniec lub powtarzanie argumentów.
Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi).(Z uwagi na ograniczenia techniczne wbudowanej wyszukiwarki Forum, alternatywnie proponujemy używać wyszukiwarki Google z komendą
"szukana_fraza site:Canon-Board.info")
Zakładając wątek nadaj mu tytuł, który dobrze podsumuje jego treść. Jeśli masz pytanie dotyczące obiektywu/aparatu, to podaj jego nazwę i zaznacz na czym problem polega. Nie jest mile widziane pisanie postów pod tytułem: "Pomocy", "Nie działa", "Co kupić?".
Należy przestrzegać tematyki na poszczególnych forach. Mam nadzieję że tematyka poszczególnych
forów jest dość jasna i proszę o jej przestrzeganie. Pisanie w nieodpowiednich miejscach powoduje dodatkową pracą dla moderatorów.
Ortografia - każdy piszący na forum powinien dokładnie sprawdzić pisownie przed wysłaniem posta. Zwracanie uwagi innym użytkownikom na ich błędy ortograficzne może odbywać się jedynie przez przesyłanie prywatnej wiadomości do użytkownika lub zaraportowanie posta do moderatorów. Należy unikać niechlujnego pisania wiadomości. Jeżeli szanujesz czas i wiedzę innych użytkowników Forum i chcesz od nich otrzymać odpowiedź, zadbaj o schludny i poprawny ortograficznie wygląd swojej wiadomości. Moderatorzy mają prawo poprawiać błędy w treści posta i przyznawać ostrzeżenia za rażące naruszenia niniejszego punktu. Dopuszczamy pisanie bez polskich liter.
Nie mile widziane jest odsyłanie do archiwum bez podania linka do odpowiedniego wątku.
Reklama na forum.
Dopuszczalne jest reklamowanie działalności fotograficznej tj. usług fotograficznych, wykonywania fotografii.
Wszystko co jest przeznaczone DLA fotografów uznawane jest za działalność komercyjna (np. warsztaty, albumy, odbitki, cały sprzęt fotograficzny).
Zasady reklamowe uregulowane są szczegółowo w odpowiedniej sekcji FAQ 'Zasady reklamy i działalności komercyjnej' które stanowią załącznik do niniejszego regulaminu.
Oferty sprzedaży/kupna sprzętu należy umieszczać jedynie w odpowiednim podforum zgodnie z zasadami Działu Giełda. Użytkownicy naruszający zasady działalności komercyjnych będą odpowiednio ostrzeżeni/ukarani, a ich wpisy usunięte.
Prezentowane zdjęcia muszą mieć rozmiar do 1280 pikseli w poziomie i do 900 pikseli w pionie.
Dostęp do forum z bramek internetowych może być niemożliwy z przyczyn technicznych - dla ograniczenia dostępu "anonimom" lubujących się w nagminnym łamaniu Regulaminu Forum. Zakładanie kolejnych użytkowników w celu ominięcia nałożonych ograniczeń na użytkownika (blokada tzw. Ban czasowy lub stały) skutkować będzie blokadą na numer IP.
Zasady porządkowe
Moderatorzy mają prawo ostrzegać w przypadku naruszenia ww. zasad lub netykiety oraz zablokować możliwość wypowiadania się na forum (czasowo lub stale) w przypadku poważnych/powtarzających się przypadków łamania regulaminu przez użytkownika. Administrator ma prawo zablokować konto użytkownika w przypadku rażącego naruszenia regulaminu. Administrator forum nie usuwa kont "na życzenie".
Posty i wątki naruszające regulamin, prawo lub dobre obyczaje będą edytowane, przenoszone lub kasowane przez moderatorów. Moderatorzy nie usuwają postów, ani nie zamykają wątków "na życzenie", tak więc proszę się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.
Zastrzeżenia co do decyzji i działań Moderatorów należy zgłaszać w pierwszej kolejności poprzez prywatną wiadomość do danego Moderatora. Kolejnym krokiem jest link 'Kontakt' na dole strony Serwisu do Właściciela forum ? użytkownik fomag . Moderatorzy nie mają prawa zmieniać decyzji innych moderatorów.
2014.10.12 - zmiana dot. działań komercyjnych; patrz też tutaj: http://www.canon-board.info/faq.php
2017.12.01 - zmiana pkt 9. dotycząca dopuszczalnych rozmiarów zdjęć, od teraz można 1280 x 900 pikseli.
Witam Serdecznie !
Dziś pierwszy raz zabrałem się za wywoływanie RAW'ów w związku z tym mam pytanie a może prośbę o ocenę czy w dobrym kierunku idę.
Poczytałem już "RAW-y - Podstawy obróbki" ale nadal nie jestem pewien czy wszystko poustawiałem optymalnie, może coś dało by się jeszcze polepszyć?
Zdjęcie robione Takumar'em 1.4/50 mm.
Zdjęcia robiłem w trybie JPG+RAW, tutaj zapodaję oryginalnego jpg'a (zmniejszony tylko do 800px i zapisany w najlepszej jakości jpg):
i co myślicie ?
Ostrzenie było ustawione na wartość 5 i nic tam nie zmieniałem ale z tego co wyczytałem to lepiej jest już w samym photoshopie ostrzyć.
Szczerze mówiąc też bym tego tak nie nazwał, niestety tak się to już chyba przyjęło co można zaobserwować po innych tematach i nic na to nie poradzisz.
Najlepiej by pasowała obróbka lub konwersja RAW jak piszesz ale "zrobienie RAWa." to już na pewno odpada, RAW'a robimy przecież aparatem.
Ja sam kiedyś za czasów mojego starego Zenita ET bardzo dużo wywoływałem tracąc nie jedną godzinę i wcale nie czuje się obrażony, ale dzięki, że o mnie pomyślałeś.
takie stewierdzenia ze "takumary tak w maja" w przypadku wolania z rawa raczej nie powinny miec miejsca
zacznijmy od tego ze wyjsciowy jpg jest za zimny, wiec nie staraj sie go uzywac jako punkt odniesienia. jasnosc pierwszego wolania byla ok, imho wcale nie za zolto, ewentualnie przesun tint w strone magent. przesadziles tez chyba troche z fill light i recovery.
szwayko zapewniam Cie ze nad dobrym wolaniem rawa mozna siedziec nie krocej niz nad wolaniem tasmy. to Twoje czepialstwo to mam nadzieje taki zarcik tylko, wiec pozwole sobie zazartowac na podobnym poziomie - w ciemni spedzilem lata swietlne i na podstawie swoich doswiadczen moge Ci tylko wspolczuc, ze nazywasz czas tam spedzony "stratą".
pozdrawiam
Witam !
Z tym zażółcaniem to tak słyszałem, że takumar'y tak mają więc jakoś mi to tak przyszło na myśl
Widzę, że nie ma uniwersalnej recepty (optymalnych ustawień) na uzyskanie dobrych wyników, postaram się wykorzystać wskazówki i zapodam wyniki moich eksperymentów.
pzdr.
Tak mi się wydaje że jakbym tego mojego raw'a dał paru osobom do obróbki to chyba bym miał różne zdjęcia Mam takie wrażenie, że trzeba przy tych operacjach robić wszystko "na oko" a moje oko chyba jeszcze nie jest na tyle dobre, żeby ocenić które ustawienia są najlepsze dla mojej fotki
Tu nasuwa mi się pytanie czy jeżeli nie znam się dobrze na obróbce raw'ów to czy z aparatu nie uzyskam już poprawnego zdjęcia no wiecie balans bieli jakieś tam cienie itd. ?
Może jakieś ustawienia auto dadzą mi jakąś pewność, że będzie to w miarę optymalnie ustawione ?
Tak mi się wydaje że jakbym tego mojego raw'a dał paru osobom do obróbki to chyba bym miał różne zdjęcia Mam takie wrażenie, że trzeba przy tych operacjach robić wszystko "na oko" a moje oko chyba jeszcze nie jest na tyle dobre, żeby ocenić które ustawienia są najlepsze dla mojej fotki
Tu nasuwa mi się pytanie czy jeżeli nie znam się dobrze na obróbce raw'ów to czy z aparatu nie uzyskam już poprawnego zdjęcia no wiecie balans bieli jakieś tam cienie itd. ?
Może jakieś ustawienia auto dadzą mi jakąś pewność, że będzie to w miarę optymalnie ustawione ?
pzdr.
Jezeli zdjecie robisz dla siebie to najlepsze jest to które sie TOBIE podoba,jezeli dla kogos,to musisz poznac i przeniknac jego gusta i sposob odbioru,jezeli chcesz zareklamowac swoje usługi no to pod gust masowy itd,itp.Bo nie jest dobre to co jest dobre tylko to co sie komus podoba.Jednemu blondynki,drugiemu brunetki.To po prostu jest subiektywne.Ale warto,bardzo warto czytac, ogladac,wywolywac, pytac i słuchac innych bo to pozwala sie zmieniac rozwiijać.Oko sie wyrobi.Jedna rzecza jest "wywoływanie " Raw-u a inna przetwarzanie przy tym wywolywaniu.Najlepsze zdjecia to te przy których nic nie zmieniasz bo nie ma takiej potrzeby.Czyli wlasciwie naswietlone.Tryb auto zastepuje Twoje myslenie jakims stalym programem.No, ale w lustrzance całkiem nie o to chodzi.Wystarczy powiedziec ze w aparatach Cx nie ma trybów auto .
Czy to JPEG czy RAW jak dobrze naswietlisz bedzie Ok.[Powyzszy wywód nie dotyczy kolegów uzdolnionych artystycznie ,ale to juz inna bajka.]Jak dojśc do prawidłowych ekspozycji?Dokładnie tak samo jak w ocenie zdjecia,wymaga to niestety czasu,jak wszystko.Pozdrawiam:smile:
@Janmar wszystko się zgadza tylko może ja nie mam takiego wyczucia kolorów i nie chciałby żeby moje zdjęcia były nienaturalne. Może by ktoś jednak na przykładzie tego zdjęcia doradził które lepiej wyszło?
Ewentualnie byłby ktoś w stanie mi tego raw'a prawidłowo wywołać wtedy miałbym porównanie, jakiś punkt odniesienia.
pzdr.
@Janmar wszystko się zgadza tylko może ja nie mam takiego wyczucia kolorów i nie chciałby żeby moje zdjęcia były nienaturalne. Może by ktoś jednak na przykładzie tego zdjęcia doradził które lepiej wyszło?
Ewentualnie byłby ktoś w stanie mi tego raw'a prawidłowo wywołać wtedy miałbym porównanie, jakiś punkt odniesienia.
pzdr.
Nie chcialbym Ci przeszkadzac w uzyskaniu satysfakcjonujacej Cie odpowiedzi ale jeszcze raz powtorze.Tylko ty znasz kolory ubranka i mozesz porownac z fotką,tylko ty masz przed oczyma kolor sciany stanowiacej tło.Kolor oczu,wloskow dziecka i wreszcie wiesz jak chcialbys zeby to zdjecie wygladało.Dla mnie prawidlowo wywolany RAW oddaje wiernie rzeczywistosc lub moje plany.Bo dobre zdjecia mogą czasem powstac przypadkiem[niestety rzadko].Dobry fotograf to ten który umie swiadomie dzialajac oddac rzeczywiste lub wydumane obrazy.Popatrz uwaznie na zdjęcie na to co fotografowałes i odpowiedz sobie na pytanie czy dobrze wywolałes Raw-a.Pozdrawiam
Komentarz