PDA

Zobacz pełną wersję : Nieostre z objektywem 18-50



Bedol
04-11-2005, 15:07
Witam,
focę krótko bardzo, tj. od 3 m-cy.
Znajomi jednym głosem mówią o moich zdjęciach nieostre.
Tak się składa, że dotyczy to zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych i ZAWSZE z autofocusem, więc albo:
- mam derylium i rączki się trzęsą albo
- popełniam jakiś fatalny błąd robiąc zdjęcia albo
- coś nie tak jest z objektywem.

odrzucam co zrozumiałe to pierwsze, o trzecim nie chcę myśleć i szukam winy w sobie.

Pytanie więc do doświadczonych, jakie są reguły przy korzystaniu z kitowego objektywu 18 -50 dotyczące przesłony/ogniskowej, których łamanie dawałoby tak fatalne efekty

http://www.fotothing.com/bedol/photo/225a2cbdda587f52df09945d0e75153e/
i jeszcze to
http://www.fotothing.com/bedol/photo/b04f3ec37e10708c3a7da7ee4f2b0bb1/

Z góry dzięki za wszelaką pomoc

sprzęt 300d + kit

solti
04-11-2005, 19:54
Trudno stwierdzić nieostrość zdjęć przy tak małych ich rozmiarach;-)

Czy znajomi zarzucają Twoim fotkom brak ostości oglądając je w necie, czy widząc je w oryginalnych rozmiarach? Jeśli to pierwsze, to nie masz się co przejmować, tylko musisz się bardziej przyłożyć do obróbki fotek przed ich publikacją w sieci.
Jeśli jednak to jest ta druga sytuacja to zamieść jakiś przykład w oryginalnym rozmiarze, bo inaczej nie można nic obiektywnie stwierdzić.

Hoody
04-11-2005, 22:53
tak wrzuć linka do oryginalnej wielkości, czasem seria zdjęc wychodzi nie ostra tak bywa, ale wszyskie to coś nie tak, weż ustaw AF na centralny punkt, bo w innym wypadku liczy srednią ostrość zebraną ze wszyskich pkt AF. to na początek, daj twoim zdaniem ze 2 najostrzejsze zdjęcia i z 800x600 minumium żeby było widać coś.

Błajo
05-11-2005, 01:36
18-50 ? Sigma? Jakie swiatlo?

Przemek Białek
05-11-2005, 02:31
kolega chyba troche omylkowo napisal 18-50 , chyba raczej chodzi o 18-55 ktore ma w stopce:)

co do ostrosci to dokladne stwierdze jej braku mozna tylko przy 100%, ew 50% pelnego wymiaru, ponadtko uczulam ze kit jest ostry ale od F8 (mowimy o rozdzialce na fula)

Czacha
05-11-2005, 10:49
niestety ocenic ostrosci na miniaturce sie nie da - co wiecej, przy zmniejszani trzeba fotke wyostrzyc.. tak wiec albo pokaz full size, albo zapomnij ze masz problem ;)

Hoody
05-11-2005, 10:52
myślę też że chodzi o 18-55

jetchan
05-11-2005, 10:53
Te fotki z serwisu zajmują bardzo mało-pierwsza 60kb,druga -40,to stanowczo za mało jak na takie wielkości...minimum przy tej wielkości to chyba 120 kb,ale by dobrze wyglądała musi mieć coś z 200...

Bedol
05-11-2005, 14:18
Na wstępnie dzięki za gromadną reakcję - nie spodziewałem się szczerze mówiąc, bo pytanie trochę idiotyczne.

Następnie: WIELKIE SORRY - teraz już się nie ukryje, że jestem lamerem ;-)
Chodzi oczywiście o kitowy obiektyw canona: EF-S 18-55 f/3.5-5.6. to na początek.

Hoody: Punkt AF zawsze ustawiam. Po to wyle kasy wydałem, żeby móc :-)

Przemek Białek: gdzieś mi się obiło o uszy/oczy, że kit jest ostry od określonej wartości przesłony. Obecnie: robię max zoom lub min zoom - czy w takim wypadku jest jakaś reguła dotycząca przesłony, szczególnie w przypadku tego obiektywu ? Mam niestety skłonność do korzystania ze skrajnych wartości (szczególnie w dole, czyli f3.5-5 chętnie wykorzystuję)

Wrzucam bezpośrednio jedno ze zdjęć. Nie wiem, jak rozmiar/jakość, ale więcej chyba nie da się bezpośrednio, a strony nie mam.
BTW - jeżeli widzieliście gdzieś wątek dotyczący obróbki na www, będę wdzięczny za podrzucenie (sam oczywiście też pobuszuję).

Bedol
05-11-2005, 14:21
Wrzucam bezpośrednio jedno ze zdjęć. Nie wiem, jak rozmiar/jakość, ale więcej chyba nie da się bezpośrednio, a strony nie mam.

Ew. mogę wysłać na e-mail zainteresowanym. Prośba tylko o określenie max. wielkości (bo obecnie ma to to 14Mb) :-)

Czacha
05-11-2005, 14:34
14MB? z 300D?

Bedol
05-11-2005, 14:35
Z RAW do PS i tam dodałem ramki, nieco wzmocniłem kolorki, przyciąłem trochę zdjęcie.
No i mam 14MB

Hoody
05-11-2005, 14:52
weź acdsee i zmiejsz na 30-35% i wal na forum
https://canon-board.info//brak.gif
źródło ( )

popmart
05-11-2005, 16:06
właśnie ???? z aparatu jakieś 3,5-4 mb ??? JPG?

o co chodzi Rawy mają jakieś 7 ?

kolego o0 co chodzi jakie 14 MB ???

gawryl
05-11-2005, 16:36
Znajomi jednym głosem mówią o moich zdjęciach nieostre.

a Twoi znajomi to kto - sami eLkarze? ;) co oni tacy ostrzy?



- popełniam jakiś fatalny błąd robiąc zdjęcia albo

staraj sie focic na f8-f11 o ile pozwala swiatlo, a czas staraj sie trzymac zgodnie ze stara regula: 1/ogniskowa a zdjecia beda OK. co prawda istnieja tragiczne wersje KITow, gdzie nawet te zasady nie pozwalaja otrzymac ostrych zdjec. ale to mniejszosc. powodzenia!

Hoody
05-11-2005, 17:23
weź zrób test z innym body i teat się sam rozwieje, walnij z 800 iso te same ustawiania dobre światło żeby nie było mowy o poruszeniu i najlepiej w M, co do kitów ja miałem mega ostrego kita jak stwierdził człowiek od którego go kupowałem, ale miałem go całe 4h od tamtej chwili służy jakiemuś użytkownikowi allegro :-)

Bedol
05-11-2005, 19:49
właśnie ???? z aparatu jakieś 3,5-4 mb ??? JPG?

o co chodzi Rawy mają jakieś 7 ?

kolego o0 co chodzi jakie 14 MB ???

Ok, nieporozumienie wynika stąd, że nie dopisałem, że oryginalne zdjęcia przechowuję w TIF'ie.

Mam nadzieję, że to wyjaśni wąpliwości dotyczące rozmiaru.
A jak nie, to mnie zabijcie, a ja i tak mam pliki po kilkanaście mega w TIFie :D

Ok, spróbuję z przesłoną >f8 i zobaczymy.

Dzięki tymczasem wszystkim za pomoc

gawryl
06-11-2005, 00:54
Ok, spróbuję z przesłoną >f8 i zobaczymy.
tylko nie przesadzaj z przeslona - nie zmniejszaj otworu mocno powyzej f11 ;)

Yogi
06-11-2005, 01:01
czesc,
na poczatku mialem DOKLADNIE ten sam problem (zreszta jakbys poszperal na foto-forach, to ludzie zawsze maja ten problem z 350d). tez myslalem, ze tym aparatem nie da sie zrobic ostro zdjecia. skonczylo sie na braku moich umiejetnosci (tak jak sadzilem zreszta). nie robilem fotek wg. reguly 1/f i duzo fotek wychodzilo poruszona, stosowalem zla przeslona.
kitowy obiektyw nie jest super, ale da sie nim robic ostre fotki (wydaje mi sie, ze po prostu w lepszych obiektywach detale obiektu są bardziej żywe/ostre, a tak to trzeba sie poslugiwac PS).
rob tak jak piszą Koledzy, a bedzie dobrze. dla mnie sie sprawdzilo.

Vitez
06-11-2005, 14:29
1) Tryb Av, Tv, M (preferowany to Av i manipulowanie ISO by czas naswietlania byl odpowiedni)
2) Przyslona 8 lub 11
3) czas miedzy 1/30 (szeroki kąt) a 1/90 (przyblizenie), dla pewnosci i ulatwienia staraj sie otrzymac czas zawsze krotszy niz 1/60 w razie potrzeby podbijajac ISO . Odszumic zdjecia da sie dosc latwo, wyostrzyc poruszonego zdjecia praktycznie sie nie da.
4) jesli robisz w RAW to nie zapomnij pozniej wyostrzyc zdjecie, parametry na zero ale wywolywanie np BreezeBrowser w HQ mode, w PS / PS Elements po wywolaniu Unsharp Mask na okolo 100/0.6/0
5) nie ogladaj zdjec w 100% powiekszeniu na monitorze bo to tak jakbys ogladal wydruki 40x60 z mniej niz 5cm :roll: . Ogladaj w max 30% powiekszeniu.

michal_sokolowski
06-11-2005, 15:49
Ja się osobiście dopisuję do powyższych porad. mam 350D od kilku miesięcy.
i podobne dylematy (ostre, nieostre? dobre Body, złe Body?).
teraz wiem, że body mam OK, a KIT jest jaki jest, ale nie jest aż taki zły :-)

WARTO WSPOMNIEĆ, ŻE 350D STRASZNIE ŁATWO JEST PORUSZYĆ.


pozdrówka.

Bedol
06-11-2005, 22:51
Jeszcze raz dzięki wszystkim
Zrobiłem sobie notatkę "jak robić zdjęcia moim aparatem" korzystając z Waszych rad do wykucia na pamięć i ... daję sobie jakieś pół roku na opanowanie tych reguł :-)

pozdrawiam wszystkich