Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: Nieostre z objektywem 18-50

  1. #1
    Bedol
    Guest

    Domyślnie Nieostre z objektywem 18-50

    Witam,
    focę krótko bardzo, tj. od 3 m-cy.
    Znajomi jednym głosem mówią o moich zdjęciach nieostre.
    Tak się składa, że dotyczy to zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych i ZAWSZE z autofocusem, więc albo:
    - mam derylium i rączki się trzęsą albo
    - popełniam jakiś fatalny błąd robiąc zdjęcia albo
    - coś nie tak jest z objektywem.

    odrzucam co zrozumiałe to pierwsze, o trzecim nie chcę myśleć i szukam winy w sobie.

    Pytanie więc do doświadczonych, jakie są reguły przy korzystaniu z kitowego objektywu 18 -50 dotyczące przesłony/ogniskowej, których łamanie dawałoby tak fatalne efekty

    http://www.fotothing.com/bedol/photo...9945d0e75153e/
    i jeszcze to
    http://www.fotothing.com/bedol/photo...da7ee4f2b0bb1/

    Z góry dzięki za wszelaką pomoc

    sprzęt 300d + kit
    Ostatnio edytowane przez Bedol ; 04-11-2005 o 18:05

  2. #2
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    959

    Domyślnie

    Trudno stwierdzić nieostrość zdjęć przy tak małych ich rozmiarach;-)

    Czy znajomi zarzucają Twoim fotkom brak ostości oglądając je w necie, czy widząc je w oryginalnych rozmiarach? Jeśli to pierwsze, to nie masz się co przejmować, tylko musisz się bardziej przyłożyć do obróbki fotek przed ich publikacją w sieci.
    Jeśli jednak to jest ta druga sytuacja to zamieść jakiś przykład w oryginalnym rozmiarze, bo inaczej nie można nic obiektywnie stwierdzić.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  3. #3
    Zablokowany Awatar Hoody
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    47
    Posty
    205

    Domyślnie

    tak wrzuć linka do oryginalnej wielkości, czasem seria zdjęc wychodzi nie ostra tak bywa, ale wszyskie to coś nie tak, weż ustaw AF na centralny punkt, bo w innym wypadku liczy srednią ostrość zebraną ze wszyskich pkt AF. to na początek, daj twoim zdaniem ze 2 najostrzejsze zdjęcia i z 800x600 minumium żeby było widać coś.

  4. #4
    Początki nałogu Awatar Błajo
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Gdynia
    Wiek
    39
    Posty
    473

    Domyślnie

    18-50 ? Sigma? Jakie swiatlo?
    Sprzęt: Canon + wymienne obiektywy + zewnętrzna lampa błyskowa

  5. #5
    Uzależniony Awatar Przemek Białek
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Świnoujście
    Wiek
    46
    Posty
    832

    Domyślnie

    kolega chyba troche omylkowo napisal 18-50 , chyba raczej chodzi o 18-55 ktore ma w stopce

    co do ostrosci to dokladne stwierdze jej braku mozna tylko przy 100%, ew 50% pelnego wymiaru, ponadtko uczulam ze kit jest ostry ale od F8 (mowimy o rozdzialce na fula)
    dobry sprzęt jeszcze lepszy fotograf tylko tyle potrzeba
    "galeria zdjęć artystycznych" www.bandit.digart.pl

  6. #6
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    niestety ocenic ostrosci na miniaturce sie nie da - co wiecej, przy zmniejszani trzeba fotke wyostrzyc.. tak wiec albo pokaz full size, albo zapomnij ze masz problem

  7. #7
    Zablokowany Awatar Hoody
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    47
    Posty
    205

    Domyślnie

    myślę też że chodzi o 18-55

  8. #8
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    39
    Posty
    101

    Domyślnie

    Te fotki z serwisu zajmują bardzo mało-pierwsza 60kb,druga -40,to stanowczo za mało jak na takie wielkości...minimum przy tej wielkości to chyba 120 kb,ale by dobrze wyglądała musi mieć coś z 200...
    Canon 5d mark II, C 24-105 L | C 70-200 2,8 | C 100 2,8 | zapraszam na moją stronę: www.foto-bank.net

  9. #9
    Bedol
    Guest

    Domyślnie

    Na wstępnie dzięki za gromadną reakcję - nie spodziewałem się szczerze mówiąc, bo pytanie trochę idiotyczne.

    Następnie: WIELKIE SORRY - teraz już się nie ukryje, że jestem lamerem ;-)
    Chodzi oczywiście o kitowy obiektyw canona: EF-S 18-55 f/3.5-5.6. to na początek.

    Hoody: Punkt AF zawsze ustawiam. Po to wyle kasy wydałem, żeby móc :-)

    Przemek Białek: gdzieś mi się obiło o uszy/oczy, że kit jest ostry od określonej wartości przesłony. Obecnie: robię max zoom lub min zoom - czy w takim wypadku jest jakaś reguła dotycząca przesłony, szczególnie w przypadku tego obiektywu ? Mam niestety skłonność do korzystania ze skrajnych wartości (szczególnie w dole, czyli f3.5-5 chętnie wykorzystuję)

    Wrzucam bezpośrednio jedno ze zdjęć. Nie wiem, jak rozmiar/jakość, ale więcej chyba nie da się bezpośrednio, a strony nie mam.
    BTW - jeżeli widzieliście gdzieś wątek dotyczący obróbki na www, będę wdzięczny za podrzucenie (sam oczywiście też pobuszuję).

  10. #10
    Bedol
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bedol
    Wrzucam bezpośrednio jedno ze zdjęć. Nie wiem, jak rozmiar/jakość, ale więcej chyba nie da się bezpośrednio, a strony nie mam.
    Ew. mogę wysłać na e-mail zainteresowanym. Prośba tylko o określenie max. wielkości (bo obecnie ma to to 14Mb) :-)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •