PDA

Zobacz pełną wersję : Ładowanie kart do czytnika



satriani
07-10-2005, 21:37
Niedawno kupiłem czytnik CF, montowany w kompie i połączony 5-stykowym przewodem z płytą główną. Moje pytanie : czy można podczas pracy i włączonego PC ładować i wyciągać kolejne karty CF, czy jednak zalecane jest wyłączenie kompa, załadowanie karty , włączenie kompa? Czy takie działanie wiąże się to z możliwością uszkodzenia karty?

Pszczola
07-10-2005, 21:40
A instrukcja do czytnika nie ma nic w tym temacie do powiedzenia? Ja na szczescie mam czytnik na usb. Najpierw wpycham w niego CFa, a potem siup do gniazda.

birez
07-10-2005, 21:42
Niedawno kupiłem czytnik CF, montowany w kompie i połączony 5-stykowym przewodem z płytą główną. Moje pytanie : czy można podczas pracy i włączonego PC ładować i wyciągać kolejne karty CF, czy jednak zalecane jest wyłączenie kompa, załadowanie karty , włączenie kompa? Czy takie działanie wiąże się to z możliwością uszkodzenia karty?

Nie sadze zeby byla taka potrzeba, zeby wylaczac kompa. Pomijajac juz to, ze byla by to mordega, to gniazdo CF jest bodajze zkonstruowane tak jak PCMCIA, czyli przy wyjmowaniu najpierw wypinasz zasilanie, pozniej sygnal, pozniej dopiero uziemienie (przy wkladaniu na odwrot).

Tak czy owak (nie wiem jak w wingrozie sie to realizuje) warto urzadzenie 'odmontowac'.

EDIT: Niezaleznie jednak do powyzszego przychylam sie do sugestii kolegi Pszczola - use the manual ;)

satriani
07-10-2005, 22:01
instrukcji niestety nie było ani w formie papierowej , ani elektornicznej na płytce ze sterownikami. Czytnik ma ok 20cm przewód usb do którego dołączono redukcję z usb na tą 5stykową wtyczkę do płyty gł. Nie mam możliości włączenia lub wyłączenia zasilania z samego czytnika, a restart rzeczywiście jest problemem kiedy chcę zgrać zdjęcia z kilku kart. Na razie restartuję z kartą w środku, jakoś nie mam odwagi zrobić inaczej...

Hipek
07-10-2005, 22:07
instrukcji niestety nie było ani w formie papierowej , ani elektornicznej na płytce ze sterownikami. Czytnik ma ok 20cm przewód usb do którego dołączono redukcję z usb na tą 5stykową wtyczkę do płyty gł.
odłącz redukcję i podłącz bepośrednio przez USB i wtedy możesz wkładać i wyciągać karty przy włączonym kompie. Ja tak robię i nic się jeszcze nie stało przynajmniej niedobrego......:lol:

satriani
07-10-2005, 22:10
no... a ja tak wytuningowałem obudowę z czytnikiem w środku...

maku
07-10-2005, 22:18
Mam taki panel.
Nigdy nie bawiłem się wyłączanie kompa i nic się w związku z tym nie dzieje (pracuję na XP). Zalecana jest zdaje się tzw. „bezpieczne usuwanie sprzętu” tyle tylko że powoduje to usunięcie z systemu nie karty a całego panelu więc żeby odczytać następną kartę trzeba i tak restartować system co by znowu zobaczył czytnik (chyba że coś robię nie tak).
Tak więc od wielu miesięcy po prostu wkładam i wyciągam kolejne karty i nic się z niczym nie dzieje.

Tomasz Golinski
07-10-2005, 22:31
zamiast resetowac sprobuj we wlasciwosciach "mojego komputera" -> menadzerze sprzetu wybrac "wyszukaj nowy sprzet" czy jakos tak.

satriani
07-10-2005, 22:34
tomku, sugerujesz tak jak wynikało to z tekstu wyżej, żeby przed zmianą karty usuwać czytnik a potem go dodawać z już założoną kartą bez restartu?

Driver
07-10-2005, 22:37
Wszystko jest tak jak napisal maku. Zatrzymujesz urządzenie w systemie. Tylko zamiast ponownie rrestartowac po prostu wypinasz go z sub i wkładasz z nową kartą. i to wszystko.

Driver
07-10-2005, 22:39
satriani czytnik sie sam "znajdzie"
wystarczy go wpiąć w usb

satriani
07-10-2005, 22:41
driver, problem w tym że nie mam możliwości po zamontowaniu w zatoczce 3,5' wypinać czytnika, mogę go oczywiście wyjąć, kupić przedłużacz usb włączać i wyłączać wtyczkę - ok. Pytałem o to czy z czytnika można wyjmować i wkładać karty bez obawy o jej uszkodzenie ;)

Hipek
07-10-2005, 22:44
a może tak przez analogię: urządzenie zainstalowane i podłączone np: CD przy wymianie płytki nie wymaga odinstalowania ani restartu. Więc i to, jeżeli jest instalowane na płytę przez złącze też nie wymaga - można śmiało wymieniać karty!!!! Na kompach się znam dobrze bo je skłądam i naprawiam jak trzeba. Pozdro

Driver
07-10-2005, 22:46
koledzy wyżej napisali juz na ten temat. wiec chyba mozesz
ja mam czyt na usb i jak go wypne bez zatrzymania to system mi "drze morde" ze coś tam zle robie. ( winn 2000 )
wpinac mozesz na 100 % w "locie". co do wypinania. ? poza komunikatem u mnie sie nic nie stało.

McKane
07-10-2005, 22:48
Nie ma potrzeby wylaczania komputera czy tez usuwania czytnika i wyszukiwania go ponownie. Sam mam kilka takich i zmieniam karty kiedy tylko mam ochote badz potrzebe. Warunkiem takiego dzialania jest posiadanie windowsa XP :) Pod w2k bez wzgledu na to czy w2k sp4, sp3, w2k AS potrafia wystapic bledy objawiajace sie nieskasowaniem przeniesionych na dysk twardy zdjec. Po wyciagnieciu karty na nieodmontowanym czytniku zaraz po operacji kasowania nadal potrafia na niej byc (operacja wykonywana jest z opoznieniem). Pod XP nigdy mi sie cos takiego nie przydazylo.

satriani
07-10-2005, 22:48
dziękuję ;) moja obawa wynikała z analogii do info jakie producent aparatu umieszcza w instrukcji o wkładaniu i wyjmowaniu karty do włączonego aparatu. Jeśli mówisz, że masz taki czytnik i u ciebie wszystko jest w porządku od dłuższego czasu to ok. Dzięki za info

Tomasz Golinski
07-10-2005, 22:53
a może tak przez analogię: urządzenie zainstalowane i podłączone np: CD przy wymianie płytki nie wymaga odinstalowania ani restartu. Więc i to, jeżeli jest instalowane na płytę przez złącze też nie wymaga - można śmiało wymieniać karty!!!! Na kompach się znam dobrze bo je skłądam i naprawiam jak trzeba. Pozdro
taka analogia to o kant d... Moznaby podobnie rozumowac: kupilem kontroler IDe wiec moge dyski odlaczac/podlaczac. ale nie zmienia to faktu, ze pewnie masz racje.

Tomasz Golinski
07-10-2005, 22:53
dziękuję ;) moja obawa wynikała z analogii do info jakie producent aparatu umieszcza w instrukcji o wkładaniu i wyjmowaniu karty do włączonego aparatu. Jeśli mówisz, że masz taki czytnik i u ciebie wszystko jest w porządku od dłuższego czasu to ok. Dzięki za info
karty do wlaczonego aparatu nie wlozysz, bo otwarcie drzwiczek odcina prad.

Hipek
07-10-2005, 22:57
Tak Tomaszu mam rację, bo CDROM jest jak czytnik masowym urządzeniem magazynującym, które może być rekonfigurowane w czasie pracy kompa - a niestety dysk HDD to już inna sprawa: to tak jakbyś chciał wymieniać całego CDROMa w czasie pracy kompa i ....czuć swąd.....

satriani
07-10-2005, 22:58
tomek - no fakt ;)

przetestowałem i faktycznie gra, dzięki jeszcze raz . Po włożeniu CF do czytnika przy włączonym kompie win po prostu pyta co ma zrobić i jakim softem zgrać zdjęcia. Kartę wyjmuję wkładam nową i procedura się powtarza... i po co tyle krzyku?...nie wiem... ;)

Tomasz Golinski
07-10-2005, 23:01
Tak Tomaszu mam rację, bo CDROM jest jak czytnik masowym urządzeniem magazynującym, które może być rekonfigurowane w czasie pracy kompa - a niestety dysk HDD to już inna sprawa: to tak jakbyś chciał wymieniać całego CDROMa w czasie pracy kompa i ....czuć swąd.....
zależy od konstrukcji urzadzenia. widzialem w sprzedazy takie czytniki cf, ktore jakos bezposrednio podpinaly sie pod ide i przy takim rozwiazaniu watpie, zeby to bylo hot-pluggable. zreszta, to nieistotne. u satrianiego dziala :>

McKane
07-10-2005, 23:08
Tak Tomaszu mam rację, bo CDROM jest jak czytnik masowym urządzeniem magazynującym, które może być rekonfigurowane w czasie pracy kompa - a niestety dysk HDD to już inna sprawa: to tak jakbyś chciał wymieniać całego CDROMa w czasie pracy kompa i ....czuć swąd.....

Eee tam gadasz :) Bez wiekszych problemow mozna odpiac naped CD czy HDD w czasie pracy komputera (zeby nie bylo robilem to wielokrotnie). Sprzet nie powinien ulec uszkodzeniu natomiast moze sie zdarzyc ze pojawia sie jakies bledy zwiazane z plikami czy tez ich systemem (ale to zadna nowosc bo w czasie awarii pradu to tez moze sie stac). Windows po odpieciu dysku dodatkowego moze sie tez zawiesic aczkolwiek do czasu kiedy z niego nie korzysta mozna pracowac bez przeszkod (gorzej jak sie wyjmie dysk systemowy albo swapowy albo co juz bardzo najgorsze woluminowy czy tez raidowy ;) ).

Klopot pojawia sie natomiast w czasie podlaczania dyskow czy tez napedow w czasie pracy komputera :) Tu tylko technologie hot swapowe wychodza obronna reka (pomiajac oczywiscie dyski w kieszeniach na usb).

McKane
07-10-2005, 23:10
zależy od konstrukcji urzadzenia. widzialem w sprzedazy takie czytniki cf, ktore jakos bezposrednio podpinaly sie pod ide i przy takim rozwiazaniu watpie, zeby to bylo hot-pluggable

Tych na 100% nie mozna podlaczac przy wlaczonym kompie bo potrzebuja resetu magistrali IDE do poprawnego dzialania identycznie jak dyski twarde.

birez
07-10-2005, 23:15
zależy od konstrukcji urzadzenia. widzialem w sprzedazy takie czytniki cf, ktore jakos bezposrednio podpinaly sie pod ide i przy takim rozwiazaniu watpie, zeby to bylo hot-pluggable. zreszta, to nieistotne. u satrianiego dziala :>
Takie czytniki sa tak samo hot-plugable jak kontroler do ktorego je podpinasz. Przy nich filozofia pracy jest troche inna niz przy USB - sa poprostu konwerterem interface IDE - CF, maja praktycznie 0 elektroniki (no jakies diodki, czy rezystorki).
Jezeli wiec masz jakies hot-plug ide, to i w takim mozna wymieniac.

Ale to juz troche OT