PDA

Zobacz pełną wersję : ETTL w 40d



darek-td
09-09-2009, 06:24
Witam.
Nabyłem ostatnio sprzęcik do portretów - parasolka na statywie i lampa wyzwalana fotocelą. Problem polega na tym, że aparat używając ettl czyni mój sprzęcik bezużytecznym. Tylko z ttl błysk w lampie koordynuje się z błyskiem flesza w aparacie.
Pytanie moje jest następujące, czy można wyłączyć ETTL? W menu, w ustawieniach lampy wewnętrznej opcja ettl II nie jest aktywna i nic nie mogę zrobić oprócz korekcji błysku.
Jeśli macie jakieś pomysły i wiedzę -jak to ominąć, będę bardzo wdzięczny.

Wats0n
09-09-2009, 06:56
Wyłączyć - nie. Ale da się to obejść na kilka sposobów.
a) kup fotocelę z możliwością ignorowania przedbłysku
b) kup dowolną lampę z trybem manualnym, moc na minimum i jedziesz (proporcje błysku lampy na aparacie i lampy wyzwalanej takie, aby błysk wyzwalający nie miał praktycznie znaczenia dla zdjęcia)
c) FEL (Flash exposure lock) - najpierw FEL, żeby wyzwolić przedbłysk, potem zdjęcie - tym razem poleci już sam błysk właściwy. Co ciekawe, dzięki tej metodzie można b. mocno zejść z siłą błysku, wystarczy, że FELując wycelujesz aparat w jakąś bliską powierzchnię (ok. 50cm).
d) zakładam, że zawsze pozostaje opcja wyzwalania po kablu, mało komfortowa, ale lepsza niż kombinacje z fotocelą

Kombinuj waść :)