PDA

Zobacz pełną wersję : jaki obiektyw stałoogniskowy?



speq
25-08-2009, 13:06
Z racji tego, że mój kit jest strasznie denerwujący i ciemny jak noc szukam czegoś jasnego, co będzie pracowało jako obiektyw podstawowy.

Na tapecie mam 2 obiektywy w podobnych cenach:
Sigma 30/1.4 ex hsm
canon 50/1.4 usm

Bardziej póki co przekonany jestem do sigmy bo:
w pełnej klatce takie obiektywy były podstawą
jest to najwyższa seria obiektywów sigmy
pewnie ma większe pole widzenia.

Ale canon mnie przekonuje bo:
jest canonem,
znajoma fotografka co na ślubie mnie fociła zakochana jest w tym szkiełku,
z racji tego, że jest canonem nie będzie problemu z kalibracją itp.

Poza tym co napisalem wcześniej, że ma slużyć jako podstawowy obiektyw, lubię korzystać z malej GO, często fotografuję osoby, a więc można pokusic się o stwierdzenie, że do portretów będzie używany, ale nie tylko. Wszelakie uroczystości w pomieszczeniach (a z braku lampy potrzeba jasnego obiektywu).

Trzecia sprawa: czy po zastosowaniu pierścieniu dystansowych jest szansa na wykorzystanie obiektywu jako, powiedzmy, makro?

Dzięki wielkie za wszelakie wskazówki, będę z nich niesamowicie wdzięczny i z góry dziękuję za pomoc.

Wszystko ma pracować z puszką 1000d.

Merauder
25-08-2009, 13:13
Hmmm... troche ci namieszam, skoro wymieniasz sigme 30-tke to looknij tez na Canona 28 1.8.

Co do 50 1.4 to co by ci nie mowili i narzekali na to szklo, uwierz bedziesz zadowlony, we wnetrzach wiekszosc kadrow zlapiesz.

mate00sh
25-08-2009, 13:14
http://www.canon-board.info/showthread.php?p=293961
http://www.canon-board.info/showthread.php?p=204827

i inne:
http://www.google.pl/search?q=Sigma+30+canon+50+site%3Awww.canon-board.info&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

pszczółka_maja
25-08-2009, 15:08
Z tych dwóch, które podałeś, brałabym canon 50/1.4 usm, ale przejrzyj wątki na forum dot. wyboru szkła. Jest masa ich tu na forum, więc więcej się dowiesz, niż zakładając nowy wątek. 50/1.4 usm - dlatego, żeby się bardziej do portretów nadawał, głównie po to używam aparatu ;)

speq
25-08-2009, 15:13
Szukać szukałem ale widać nie dość dokładnie - za co z góry przepraszam :)

Natomiast pytanie, które podtrzymam - jak się zachowa którykolwiek z wymienionych obiektywów z pierścieniami dysttansowymi?

Slider
25-08-2009, 19:15
Jednego za bardzo nie kumam;-):



Bardziej póki co przekonany jestem do sigmy bo:
w pełnej klatce takie obiektywy były podstawą


Ano okolice 30mm na pełnej klatce to standard, ale Ty masz cropa i zrobi Ci się 48mm. A na pełną klatkę go nie podepniesz, bo u Sigmy obiektywy oznaczone "DC" są dedykowane do APS-C;-)


pewnie ma większe pole widzenia.

No nie ma innej możliwości, skoro ma krótszą ogniskową..:)

Merauder dobrze mówi, żeby się też zainteresować Canonem 28/1.8. Co prawda trochę ciemniejszy, ale IMHO b.dobry optycznie, co Canon to Canon, no i współpracuje z FF;-)

sylwester Samluk
25-08-2009, 21:05
Witam

Oczywiście, że Canon 1,4 50mm jest bardzo dobrym wyborem, ale pamiętaj to nie jest pełny USM tak jak w 85mm f/1.8. Mimo to wiele osob jest zadowolnoych pięknie chodzi pod cropa i pełną klatkę.

Co do sigmy to tylko mogę powiedzieć tyle rewelacyjne szkło pod warunkiem, że będzie dobrze współpracowaćz Twoim body. Musisz pojechać do sklepu i sprwdzić kilka sztuk, czy trafia w punk, czy nie robi FF lub BF z czego sigma słynie. W razie co wysyłasz puszkęna koszt Sigmy do kalibracji i jesteś zadowolony. Sigma daje CI szersze kadry zaś Canon gwarantuje używalność na Cropie i Full Frame. Ja osobiście nie mam doświadczeń z sigma i nie mogę Ci jednoznacznie powiedzieć co bym wybrał ale wiele osob korzysta i chwali ten obiektyw.

Ja też stłem przed podobnym dylematem, chciałem wybrać Canona 28.. f/1.8 lub sigme 30mm f/1,4 bybrałem Canona dlatego, że szybko go dostałem ale w innym przypadku byla by sigma i pewnie też bym się cieszył.

Muisz poważnie się zastanowić czy będziesz zawsze korzystał z lustrzanek xxxxD czy xxD czy xd jeśli z xd to musisz pomyśleć o szkle do pełnej klatki innaczej kupując sigmę bedziesz musiał ją odsprzedać bo nie bedzie wspołpracować z Full frame.

Kup raz a dobrze ale rozważ najpierw to na co Cię będzie stać w przyszłości.

Pozdrwiam

Sylwek

Merde
25-08-2009, 21:31
Na tapecie mam 2 obiektywy w podobnych cenach:
Sigma 30/1.4 ex hsm
canon 50/1.4 usm

Bardziej póki co przekonany jestem do sigmy bo:
w pełnej klatce takie obiektywy były podstawą
jest to najwyższa seria obiektywów sigmy
pewnie ma większe pole widzenia.

Na pełnej klatce ten obiektyw jest... wcale nie jest - to jest szkło do cropa. Chyba ci ta podstawowa informacja uciekła.


Ale canon mnie przekonuje bo:
jest canonem,
znajoma fotografka co na ślubie mnie fociła zakochana jest w tym szkiełku,
z racji tego, że jest canonem nie będzie problemu z kalibracją itp.

Poza tym co napisalem wcześniej, że ma slużyć jako podstawowy obiektyw, lubię korzystać z malej GO, często fotografuję osoby, a więc można pokusic się o stwierdzenie, że do portretów będzie używany, ale nie tylko. Wszelakie uroczystości w pomieszczeniach (a z braku lampy potrzeba jasnego obiektywu).

Jeśli do 1000D i nie zamierzasz przez najbliższe parę lat kupować FF ani analoga - bez zastanowienia Sigma. 50/1.4 na cropie w pomieszczeniach jest po prostu za wąska.

Merauder
25-08-2009, 22:28
[...]

Jeśli do 1000D i nie zamierzasz przez najbliższe parę lat kupować FF ani analoga - bez zastanowienia Sigma. 50/1.4 na cropie w pomieszczeniach jest po prostu za wąska.
Uuuuuuuuuu... tu sa tacy co mowia, ze 85 na cropie dobre do pomieszczen :)

Co do 50 na cropie do pomieszczen to bez przesady, naprawde duzo da sie 50-tka zrobic.