PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepszy wg Was obiektyw w podróży



mp79
15-08-2009, 13:24
Witam wszystkich mam Canona 5D i zastanawiam się nad zakupem szkiełka, które było by najlepsze do zabrania ze sobą na 1-miesięczną wyprawę. Co wg Was najlepiej mieć ze sobą ? 8)

GhostRider
15-08-2009, 13:42
28-300 l is

sbogdan1
15-08-2009, 13:44
Podejrzewam że trudno się ograniczyć do jednego szkła , choć nie mówię że się nie można.Jeśli chodzi o mnie i miałbym wybierać tylko jedno szkło to na pewno zabrałbym 24-105 mm L. lub coś w tym stylu .Ale to też w zależności co chciałbyś fotografować czy wolisz bardziej tele czy szeroko.Można też podejść nieco ekstremalnie czyli 18-200 mm . tylko co będzie dla Ciebie priorytetem jakość czy tylko uwiecznienie miejsc w których byłeś.

szandor
15-08-2009, 14:45
W podróż zabieram wszystkie szkła, plecak z laptopem waży trochę ponad 10 kg (komputreker), idzie jako bagaż podręczny. Później praktycznie w 99% używam 24-105L. W czasie mojej ostatniej wycieczki po Egipcie, nie zdjąłem ani razu tego szkła z mojego 5D. Na weekendowych wypadach rowerowych, cały czas 5D+24-105 dynda mi na szyi. Mięśnie karku już mi się wzmocniły, ale klatę mam poobijaną, trochę ten zestaw waży. Jak mam już tego dosyć, biorę kompakta żony w kieszeń i jest pełny luz, ale po chwili zaczynam tęsknić za poprzednim balastem. Nie widzę bardziej uniwersalnego szkła o takiej jakości.

mp79
15-08-2009, 15:34
Podejrzewam że trudno się ograniczyć do jednego szkła , choć nie mówię że się nie można.Jeśli chodzi o mnie i miałbym wybierać tylko jedno szkło to na pewno zabrałbym 24-105 mm L. lub coś w tym stylu .Ale to też w zależności co chciałbyś fotografować czy wolisz bardziej tele czy szeroko.Można też podejść nieco ekstremalnie czyli 18-200 mm . tylko co będzie dla Ciebie priorytetem jakość czy tylko uwiecznienie miejsc w których byłeś.

Tak myślałem, że bez co najmniej 4 tys. się nie obędzie i 24-105 L to jednak będzie najwłaściwszy wybór. Masz rację, że jakość liczy się przede wszystkim :-D no bo po co kupować 5D i robić zdjęcia po to tylko żeby je robić :lol:
Zastanawiałem się również nad Tamronem 18-270, ale w porównaniu do 24-105 to plastikowa zabawka na krótką metę. Fakt może i ma większy zakres ogniskowej, jednak jakość w pewnych zakresach zostawia wiele do życzenia.

BuRton
15-08-2009, 16:33
Wersja z jednym szkłem: 50mm/1,4
Z dwoma: 28mm/1,8 i 85mm/1,8 ;)
Z trzema: 28mm, 50mm i 85mm :) (miejsca zajmie to tyle co z takim 24-105)

Propozycje są zdecydowanie ekonomiczne.

Udanej podróży.

Vitez
15-08-2009, 18:21
no bo po co kupować 5D i robić zdjęcia po to tylko żeby je robić :lol:
Zastanawiałem się również nad Tamronem 18-270

Żaden 18-200, 18-250 czy 18-270 nie "podejdzie" do 5D, więc raczej nie patrz w tym kierunku.
To obiektywy do puszek z cropem 1.6x a nie do pełnej klatki.
24-105 ale 28-300 byłby lepszy (tylko droższy...) :p

mp79
15-08-2009, 20:25
24-105 ale 28-300 byłby lepszy (tylko droższy...) :p

na 28-300 jeszcze trochę muszę pozbierać :-D
24-105 jest do ugryzienia 8)

piotrek72t
15-08-2009, 21:10
24-105 jest do ugryzienia 8)
to "gryź" bez zastanowienia....gdybym miał zostać z jednnym obiektywem zostawiłbym własnie ten... mimo , że ciemny.

szuler
15-08-2009, 22:12
również polecam 24-105 choć czasami brakowało mi przy tym szkle światła

kol
15-08-2009, 22:32
ja z racji tego ze ostatnio w wakacje tylko na rowerze i kazdy kilogram sie liczy, a aparat musi zmiescic sie wraz z kasa, dokumentami itp itd. w torbie nieduzej na kierownice, zabieram 5d plus 50 1/4. Boli ze krotko czasem, innym razem trzeba mocno kombinowac bo za dlugo, ale za to jaka moblinosc. I jak miejsca malo zabiera.Ale na dluzsze wyprawy na rower zestaw idealny

Sunders
15-08-2009, 22:39
Ja z 5d zabrałbym 24-70/2,8L.

Robson01
15-08-2009, 23:29
Ja z 5d zabrałbym 24-70/2,8L.

Potwierdzam.
W tym roku (z przymusu) z takim zestawem "obskoczyłem" Turcję i nie narzekam. Choć nie twierdzę, że wcześniej polecany 24-105 jest gorszy - no może we wnętrzach :-).

Pirx
16-08-2009, 08:58
Wg mnie również tylko 24-105. Nie ma dla mnie bardziej uniwersalnego, a przy tym dobrego jakościowo szkła.
Chyba, że preferujesz krótkie ogniskowe, to jeszcze 17-40 można rozważyć.

Jeśli musi być wybitnie lekko i poręcznie, to za Vitezem : 50/1.4 (wiem co mówię, bo sam tak robię - tyle, że biorę 35/2 w zestawie z cropem, co na to samo wychodzi jeśli chodzi o ogniskową).

Fly
16-08-2009, 15:12
Podpisuję się obiema rękami pod 24-105 ...
W tym roku zamierzam spędzić z nim całe wakacje :)

Dla sytuacji ciasności i braku światła (pomieszczenia wieczorem) i ruchu ludzi biorę 17-55. Sam jestem ciekawe ile razy go zapnę.

Robson01
16-08-2009, 15:53
Tylko że do 5d nie podepniesz 17-55.

Vitez
16-08-2009, 20:08
Jeśli musi być wybitnie lekko i poręcznie, to za Vitezem : 50/1.4 (wiem co mówię, bo sam tak robię - tyle, że biorę 35/2 w zestawie z cropem, co na to samo wychodzi jeśli chodzi o ogniskową).

Hę? Ale ja tu nigdzie o 50 1.4 nie pisałem :roll: .

Pikczer
16-08-2009, 20:52
Witam wszystkich mam Canona 5D i zastanawiam się nad zakupem szkiełka, które było by najlepsze do zabrania ze sobą na 1-miesięczną wyprawę. Co wg Was najlepiej mieć ze sobą ? 8)
Kup sobie kompakta a nie zawracaj glowy lustrzanka jak masz takie podejscie.
Cala zabawa z lustrzankami to wlasnie dobieranie roznych obiektywow do sytuacji i warunkow a nie do miesiecznego wyjazdu.

Pirx
16-08-2009, 21:08
Hę? Ale ja tu nigdzie o 50 1.4 nie pisałem :roll: .

Ooo, przepraszam Vitez. Rzeczywiście, skleił mi się w pamięci post BuRtona z poprzedniej strony z Twoim avatarem znajdującym się bezpośrednio pod nim :oops:

rostek andrzej
16-08-2009, 21:13
10kg na bagaż podręczny? Nie wiem, czy to przejdzie. Zdaje się, że limit to 5kg. Więc to taki ryzyk fizyk. Raz przejdzie, a raz nie. Zależy od humoru kontrolującego. Na wszelki wypadek lepiej zawiesić aparat na szyi, a obiektyw w kieszeń. 24-105 jest ok. Na Egipt raczej więcej nie potrzeba.

Robson01
16-08-2009, 21:19
Na czarterach i tak podręcznego nie ważą, istotne aby gabarytowo się nie wyróżniał.

Fly
16-08-2009, 21:32
Na czarterach i tak podręcznego nie ważą, istotne aby gabarytowo się nie wyróżniał.

Ważenie bagażu lub nie zależy od humoru Pani/Pana na lotnisku.
Za bagaż odpowiada port lotniczy, gdzie ma miejsce boarding.

Niestety generalizacja faktu, że nie ważą dla lotów czarterowych nie jest prawdziwa.
Oczywiście nie życzę nikomu problemów z wagą bagażu. Temat sprzętu i lotniska opisany w wątku:
http://canon-board.info/showthread.php?t=18163&page=1

pozdrawiam

iDD
16-08-2009, 22:06
Na czarterach i tak podręcznego nie ważą, istotne aby gabarytowo się nie wyróżniał.


Ważenie bagażu lub nie zależy od humoru Pani/Pana na lotnisku. Za bagaż odpowiada port lotniczy, gdzie ma miejsce boarding.

Może was zmartwię, ale absolutnie się mylicie w przypadku lotów czarterowych, a już szczególnie jak polski touroperator podnajmuje samolot od zagranicznych linii lotniczych. W tych mocno !@#!$! przy serwisie bagażowym kręci się ktoś z linii lotniczych i konkretnie waży bagaże (rejestrowany i podręczny) licząc "nadbagaż" w euro po stawkach niebotycznych. Szczególnie przesympatyczni są cypryjczcy. Baaardzo niepolecam tych linii i to nie tylko przez zachowanie przy rejestrowaniu bagażu. Ciekawe, że dodatkowo traktują czartery jak własne taksówki bezlimitowe, ale to już inna opowieść.

Loty rejsowe są zupełnie inaczej traktowane i tu faktycznie od obsługi na lotnisku dużo zależy, ale żeby dostać stikcera "Heavy" to naprawdę trzeba się postarać. 5 kg podręcznego to norma, ale najczęściej zwracają na niego uwagę tylko jak przekracza wizualnie dopuszczalne rozmiary - tu ma rację Robson.

Od jakiegoś czasu za to zauważyłem nową tendencję przy przewożeniu sprzętu foto: pasek biodrowy z poprzyczepianymi obiektywami i aparatem + oczywiście plecak/walizka dodatkowo :)

paswal
16-08-2009, 22:46
No tak. Mam EF 50/1.4 i co z takim czymś zrobić?Ani zoomu ani....UMS jest fajny ale czy wszystko da radę wykombinować? RAW, rozdzielczość jest na maksa i wtedy kadrowanie?
Sorki, że wciąłem się w temat. To mój pierwszy raz na tym forum i jeżeli będą baty to je przyjmę:)
Te słowa powinny być na początku.
Witam wszystkich serdecznie

m_o_b_y
16-08-2009, 22:49
Witam wszystkich mam Canona 5D i zastanawiam się nad zakupem szkiełka, które było by najlepsze do zabrania ze sobą na 1-miesięczną wyprawę. Co wg Was najlepiej mieć ze sobą ? 8)


Niedawno to przerabiałem.
Do Egiptu zabrałem cały ciężki plecak, który zawadzał w samolocie, a na miejscu używałem prawie cały czas 24-105.
To jedno z najbardziej uniwersalnych szkieł i stosunkowo niezbyt ciężkie i niewielkie.
Używane dość często nawet przez największych pejzażystów.
Pozdrówka

paswal
16-08-2009, 22:57
A ztym bagażem to mam takie doświadczenie, że w głównym nikt nie kwestionował 2 kilo w tę czy w tę, podręczny to już w ogóle luz. Leciałem 2 lata temu do śzkocji z CENTRALWINGS a w czerwcu br. do Tunezji z AURELIA (to takie Litewskie czarterówki).
Kochani. Żadnych problemów.

rostek andrzej
16-08-2009, 22:57
Ja często zakładam aparat na szyję, a obiektywy wciskam w kieszeń kurtki, gdy tylko obsługa zaczyna na mnie krzywo patrzeć. Generalnie najgorzej jest zawsze podczas lądowanie na którymś z lotnisk UE. (normy) Podczas wylotów do krajów tzw trzeciego świata z problemem raczej się nie spotkałem. Tak samo z przelotami pomiędzy krajami które nie należą do światowych potęg. Tam miłym uśmiechem można często wiele załatwić;)

jz7
16-08-2009, 23:00
10kg sprzetu na wycieczke, niektorzy maja zdrowie :)
Ciezar sprzetu na wycieczce powinien byc na granicy osobistej satysfakcji z mozliwosci/efektow i komfortu przezywania danego miejsca, wiec zalezy gdzie u kogos ta granica lezy i w jaki sposob lubi spedzac wycieczki.


Wersja z jednym szkłem: 50mm/1,4
Z dwoma: 28mm/1,8 i 85mm/1,8 ;)
Z trzema: 28mm, 50mm i 85mm :) (miejsca zajmie to tyle co z takim 24-105)

Propozycje są zdecydowanie ekonomiczne.

Udanej podróży.
to zdecydowanie wycieczkowa konfiguracja jaka bym zastosowal do 5D.

paswal
16-08-2009, 23:03
Niedawno to przerabiałem.
Do Egiptu zabrałem cały ciężki plecak, który zawadzał w samolocie, a na miejscu używałem prawie cały czas 24-105.
To jedno z najbardziej uniwersalnych szkieł i stosunkowo niezbyt ciężkie i niewielkie.
Używane dość często nawet przez największych pejzażystów.
Pozdrówka
Lecę we wrześniu do Egiptu. Jestem zielony. Podaj co to za szkło i czy się nadaje do EOS 1000d
Pozdróweczko

rostek andrzej
16-08-2009, 23:03
W Egipcie 24-105 w zupełności wystarczy nawet podczas objazdówki. Tele raczej nie będzie potrzebny. Macro też się nie przyda.

m_o_b_y
16-08-2009, 23:05
Z trzema: 28mm, 50mm i 85mm :) (miejsca zajmie to tyle co z takim 24-105)
...

Akurat !!!
:mrgreen: :mrgreen:

piotrr
16-08-2009, 23:16
24-105 , potwierdzam.. w słonecznych krajach rzadko go zdejmowałem. Jeśli, to tylko kiedy zmieniałem go na 70-200. Te dwa polecam na wyjazd.

paswal
16-08-2009, 23:23
W Egipcie 24-105 w zupełności wystarczy nawet podczas objazdówki. Tele raczej nie będzie potrzebny. Macro też się nie przyda.
Dzięki. Zaczynam swoje podróże po świecie ale czy w fotografii...? Obejrzałem Twoją galerię. Cudo.

Matsil
16-08-2009, 23:42
Kup sobie kompakta a nie zawracaj glowy lustrzanka jak masz takie podejscie.
Cala zabawa z lustrzankami to wlasnie dobieranie roznych obiektywow do sytuacji i warunkow a nie do miesiecznego wyjazdu.

I takie podejście mi się podoba :). U mnie zawsze jest tak, że na bylejaką wycieczkę zabieramy z żoną 2 plecaki - ja ze sprzętem, ona z resztą potrzebnego ekwipunku (nie jest nigdy zachwycona ;) ). Nie ma zmiłuj, tylko na narty zabieram kieszonkowego lumixa.
Jak chcesz z miesięcznego wyjazdu mieć pamiątkowe fotki a nie zdjęcia to nie potrzeba zabierać 5D, wystarczy byle pstrykacz. Jeżeli chcesz przywieźć coś z czego później można być dumnym, to trzeba zmienić podejście.

Jeżeli mimo wszystko tylko jedno szkło to zdecydowanie 24-105.

Pikczer
17-08-2009, 07:32
I takie podejście mi się podoba :)
Jeżeli mimo wszystko tylko jedno szkło to zdecydowanie 24-105.
Wiesz - to nie jest tylko moje podejscie - to smutna krytyka czlowieka, ktory nawet nie raczyl napisac co zamierze focic :lol:
Wszyscy sie rozpisuja, doradzaja, a nikt nie ma zielonego pojecia do czego ma mu sie przydac - tylko jajas kobieca intuicja ;)

jz7
17-08-2009, 08:55
Wszyscy sie rozpisuja, doradzaja, a nikt nie ma zielonego pojecia do czego ma mu sie przydac - tylko jajas kobieca intuicja
Skoro autor nie wie jaki chce obiektyw i nie precyzuje, i jesli nie jest to wycieczka na safari, tzn ze wszystko po trochu, jak to na wycieczce: street, pejzaz, architektura. Pewnie jakby mial sprecyzowane to by nie pytal o uniwersalny zestaw.

Pikczer
17-08-2009, 09:22
Skoro autor nie wie jaki chce obiektyw i nie precyzuje, i jesli nie jest to wycieczka na safari, tzn ze wszystko po trochu, jak to na wycieczce: street, pejzaz, architektura. Pewnie jakby mial sprecyzowane to by nie pytal o uniwersalny zestaw.
To jak juz wczesniej napisalem, kompakta powinien kupic a nie "uniwersalnej lustrzanki" szukac.

mp79
17-08-2009, 09:42
zawsze można wziąć 50 1.8 II, w sumie mały, lekki i zawsze gdzieś się zmieści :)

Nie szukam uniwersalnej lustrzanki :) Tylko jak jedziesz na misiąc z samym plecakiem na road trip to nie chcesz drugiego takiego samego zestawu brać w sprzęcie fotograficznym. Gdym chciał mieć kompakta to bym kupił G10 i nie pytało zdanie.8)
Poza tym pytam się jakie jest Wasze zdanie a nie szukam odpowiedzi jaka jest moja motywacja zabrania jednego uniwersalnego obiektywu i czy powinienem kupić kompakta czy lustrzankę

mp79
17-08-2009, 10:57
Co do bagażu to max 10 kg podręcznego mogę mieć i to tylko jedną sztukę, więc aparat muszę wrzucić do plecaka, który będę miał w ręku - Rayanair ma takie zasady. W czarterach jest może tak jak mówicie. Dalej lecę innymi liniami i tam już tacy rygorystyczni nie są, ale do Lądka jakoś dolecieć ze sprzętem trzeba. Najchętniej zabrałbym ze 3 obiektywy, jednak czasami się nie da i stąd moje pytanie o uniwersalny obiektyw.

Matsil
17-08-2009, 11:49
Najchętniej zabrałbym ze 3 obiektywy, jednak czasami się nie da i stąd moje pytanie o uniwersalny obiektyw.
No to odpowiedź dostałeś, 90% poleca 24-105. Z 5D to takie szkło do wszystkiego i do niczego :) i jak to mówią KIT do kitu.

m_o_b_y
17-08-2009, 11:52
Lecę we wrześniu do Egiptu. Jestem zielony. Podaj co to za szkło i czy się nadaje do EOS 1000d
Pozdróweczko


To jedno z fajniejszych szkieł Canona, prawie same zalety.
Jeśli szukać wad, to mogą tym być flary, które można złapać przy zdjęciach pod słońce.
Bardzo ostre, skuteczna stabilizacja, ładny bokeh.
Niestety, ostatnio dosyć podrożało. :confused:
Obok 70-200 F4 LIS - to moje podstawowe szkiełko.
W Egipcie rzadko odpinałem 24-105, czasem zakładałem szeroki kąt, bo mam aparat 30D.
Innych szkieł w ogóle nie używałem i niepotrzebnie je zabrałem.
Życzę pięknych fot w Egipcie !!!

mp79
17-08-2009, 14:02
No to odpowiedź dostałeś, 90% poleca 24-105. Z 5D to takie szkło do wszystkiego i do niczego :) i jak to mówią KIT do kitu.

Dziękuję wszystkim za dobre rady, przynajmniej mam ogląd na to co polecają inni i na co się zdecydować. Po podróży oczywiście nie omieszkam zamieścić kilku fotek ze swojej podróży :-D