PDA

Zobacz pełną wersję : AI-Focus - dziala albo nie dziala



akustyk
23-11-2007, 13:20
30D w trybie AI-Focus sobie dziala albo i nie dziala wedlug wlasnego widzimisie. czasem po przelaczeniu w One Shot i powrocie do AI-Focus "zalapuje" i zaczyna wykrywac zmiane, czasem "odblokowuje" go powciskanie przycisku AF lock (skonfigurowany w C.fn. do inicjowania AF przy wcisnietym polspuscie - cfn 18 - 1 lub 4). ale ogolnie, to jak z kobieta - zero regul i przewidywalnosci kiedy zechce dzialac a kiedy nie :)

ktos sie z tym zetknal?

nie jest to jakis wielki problem, ale czasem byloby milo moc po prostu wlaczyc AI-Focus i liczyc, ze bedzie dzialac

MacGyver
23-11-2007, 13:23
...nie jest to jakis wielki problem, ale czasem byloby milo moc po prostu wlaczyc AI-Focus i liczyc, ze bedzie dzialac
Panie, takie rzeczy to tylko w Erze ;-)
Poczytaj ten wątek (http://canon-board.info/showthread.php?t=26750&highlight=focus+servo), koledzy trochę napisali na temat działania AI Focusa.

akustyk
23-11-2007, 15:00
nie no. mnie nie chodzi o skutecznosc tego, bo to wiem i wiem kiedy trzeba przelaczyc w Servo :)

chodzi mi tylko o to, zeby w ogole dzialalo. bo jak to moje 30D zalapie o co chodzi, to AI-Focus dziala, czyli po wycelowaniu w inny obiekt AF startuje. a jak nie zalapie to trzyma ostrosc na starym obiekcie i ani drgnie.

skutecznosc to zupelnie inna bajka :)

gwozdzt
23-11-2007, 15:09
bo jak to moje 30D zalapie o co chodzi, to AI-Focus dziala, czyli po wycelowaniu w inny obiekt AF startuje. a jak nie zalapie to trzyma ostrosc na starym obiekcie i ani drgnie.
Tzn. chciałbyś aby AI-Focus działał w wyniku przekadrowania? IMHO nie tedy droga.
Wg mojego rozumienia tego co stoi napisane w instrukcji, AI-Focus ma startować jeżeli obiekt zacznie się ruszać. To chyba całkiem inna sytuacja niz przekadrowanie.

Viracocha
23-11-2007, 15:34
Ja po zakupie 30D przetestowałem AI Focus i ... przestałem używać. Wg mnie funkcja ta jest zupełnie nieprzewidywalna.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Wg mojego rozumienia tego co stoi napisane w instrukcji, AI-Focus ma startować jeżeli obiekt zacznie się ruszać. To chyba całkiem inna sytuacja niz przekadrowanie.
Ale AF nieraz rusza też przy przekadrowaniu, a nieraz nie rusza przy poruszającym się obiekcie. Kluczowe słowo - "nieraz", chyba najlepiej obrazuje działanie AF przy AI Focus.

MacGyver
23-11-2007, 15:52
Ja po zakupie 30D przetestowałem AI Focus i ... przestałem używać. Wg mnie funkcja ta jest zupełnie nieprzewidywalna.

Ja też próbowałem, w 40D, zrozumieć zasady działania tego trybu AF, nie udało mi się, więc zrezygnowałem z użytkowania :-)

akustyk
23-11-2007, 16:04
nie no...

ale moje pytanie nie jest o to jak dziala AI-Focus. ja to wiem.

kwestia taka, ze wczesniej w tym 30D dzialal normalnie a teraz w wiekszosci przypadkow dziala jak One-Shot. co, abstrahujac zupelnie od zasadnosci uzywania AI-Focus (mnie akurat sie czasem przydaje), nie jest normalne.


co do pytania Tomka - nie ma roznicy, czy to obiekt sie rusza w czujniku AF czy to fotograf sie rusza badz ogolnie przekadrowuje. AI-Focus powinien dzialac na zasadzie przekaznika, ktory wlacza AF po wykryciu utraty ostrosci we wszystkich(?) polach AF. w odroznieniu od Servo, ktore wlaczone jest zawsze i caly czas koryguje brak ostrosci w wybranych polach. z punktu widzenia aparatu to, co wzgledem czego w ukladzie "czujnik AF - fotografowany obiekt" sie zmienia/rusza jest szajsegal :)

aptur
23-11-2007, 16:05
Też tylko raz to włączyłem. Zaraz po zakupie. Po 10 min. zrezygnowałem z tego hiper super rozwiązania.

Vitez
23-11-2007, 18:02
ale moje pytanie nie jest o to jak dziala AI-Focus. ja to wiem.


A moje pytanie jest - co cię zmusza do używania AI-Focus ?

janmar
23-11-2007, 18:29
Ostatnio w 5d mialem kłopoty z joystickem przy przelaczaniu punktow AF.:oops: Przełączal poziome i centralny i wszystkie w dół.Górne ni hu,hu..:mrgreen:
Zaczałem sie z nim siłować więc od czasu do czasu zadziałał.Byłem na 100% przekonany ze jest to wina styku na joyu.No cóż widzialem sie w serwisie,ale cośik mnie najszło i zrobiłem clear custom functons.Miałem tam nastawione MLU,wybór sterownika AF,Wybór ostrzenia gwiazdką, cos tam może jeszcze,Po przejściu na ustawienia fabryczne wszystko ok.Ponownie poustawiałem cf. dalej ok.Chodzi b.dobrze wszystkie punkty od dotkniecia
Hmm.... Zgiń, przepadnij....
Pozdrawiam:-)

adamek
23-11-2007, 19:16
popieram pytanie Viteza - akustyku, w jakich sytuacjach wolisz używać ai-focus zamiast ai-servo?

akustyk
23-11-2007, 21:38
nic mnie nie zmusza. a juz na pewno nie zamierzam tego uzywac zamiast Servo. panowie, litosci :) ja fotografem akcji nie jestem, ale az tak glupi tez nie :D

po prostu jest dla mnie o tyle wygodniejsze, ze moge uzywac zamiast One-Shot i kadrowac trzymajac paluchem polwcisniety spust i odrobine szybciej zrobic zdjecie, niz gdybym to robil puszczajac palucha :)

bardziej mnie natomiast w tym wszystkim ciekawi kuriozum polegajace na kapryszeniu aparatu i robieniu sobie fochow. sklaniam sie chyba do tezy janmara, ze trzeba bedzie cfn-y poresetowac, bo to akurat nie pierwszy przypadek, o ktorym slysze, gdy DSLR Canona po zresetowaniu ustawien robi sie bardziej "rzeski" (dotyczy zwlaszcza AF).

no nic.. zrobimy zaraz resetowanko i jutro poogladamy. nie zebym liczyl na zbyt duzo swiatla w tym dziwnym kraju z awersja na slonce, ale jednak jest troche jasniej niz w nocy :)

dzieki wszystkim

EDIT: no... reset c.fn. wydaje sie dzialac. i czemu nagle mi sie przypomnialo, ze ten aparat chodzi pod jakas odmiana DOS-a i do tego jak zywo stanelo przed oczami logo Microsoft i zelazna regula, ze co jakis czas musi sie kaszanic i w definicje wpisane jest restartowanie... :( ech...

fotosc
23-11-2007, 23:47
a ja czesto uzywam all servo i mi to pasuje , tylko ze z jednym pkt ostrosci lepiej mi sie wydaje ze pracuje niz ze wszystkimi :)

michalab
24-11-2007, 02:08
tylko ze z jednym pkt ostrosci lepiej mi sie wydaje ze pracuje niz ze wszystkimi :)
Zdecydowanie tak. Najczęściej na One Shot jest czas przełączyć natomiast na Servo właśnie często nie ma czasu, dlatego czasem zamiast One Shot stosuję AI Focus.

MacGyver
05-12-2007, 11:47
Siadłem sobie ostatnio na kanapie i protestowałem AI Focus w 40D (warunki domowo-wieczorno-pokojowe, z wielożarówkowym żyrandolem stanowiącym źródło światła) i podtrzymuje moją opinię że tego raczej używać nie należy. Niby działa, ale w stylu "prawie jak..." z reklamy zupki chmielowej z Żywca :-)

HenrykG
05-12-2007, 12:07
Niestety, C. 40D w trybie AI potrafi przeostrzyć podczas przekadrowania...

akustyk
05-12-2007, 12:21
Niestety, C. 40D w trybie AI potrafi przeostrzyć podczas przekadrowania...

ale mnie wlasnie o to chodzi, zeby to robil :) i niejako to AI ma robic :)

HenrykG
05-12-2007, 12:22
A mnie chodzi o to, żeby tego nie robił ;)

akustyk
05-12-2007, 12:26
A mnie chodzi o to, żeby tego nie robił ;)
no to dla Ciebie jest One Shot ;)

MacGyver
05-12-2007, 12:28
... i niejako to AI ma robic :)
Tyle że on powinien to robić kiedy jest taka potrzeba a nie kiedy sam ma akurat na to ochotę :-)

HenrykG
05-12-2007, 12:33
Tyle że on powinien to robić kiedy jest taka potrzeba a nie kiedy sam ma akurat na to ochotę :-)

Właśnie...

Do tego, żeby przeostrzać, to ja mam tryb Servo :-?
A z One Shot to często nie nadążam przełączyć. To jest tak, niestety, gdy człek się skrada do motywów...

akustyk
05-12-2007, 12:58
Tyle że on powinien to robić kiedy jest taka potrzeba a nie kiedy sam ma akurat na to ochotę :-)

nie no... Panowie... wchodzimy w temat, ktory wymagalby sztucznej inteligencji. a poki co, mimo zaklec walczacych w tym temacie jajoglowych, jest to bardziej "sztuczna" niz "inteligencja" :)

AF w aparacie ma dzialac mozliwie szybko i mozliwie dokladnie. tu nie ma miejsca na kombinowanie co fotograf moze miec na mysli i procesor przetwarzajacy jakas potezna baze danych, zeby odgadnac kiedy zmienic ostrosc a kiedy nie :)

nie ma kontrastu na osi czujnika = jest nieostro = poprawic (o ile nie One Shot). koniec i kropka.

to fotograf ma myslec w tym ukladzie :) niezmiennie od 100 lat z okladem :D

MacGyver
05-12-2007, 13:08
Właśnie...
Do tego, żeby przeostrzać, to ja mam tryb Servo :-?
A z One Shot to często nie nadążam przełączyć. To jest tak, niestety, gdy człek się skrada do motywów...
Niestety, puszki się zmieniają a AI Focus pozostaje nieużytkowy :-)

HenrykG
05-12-2007, 13:27
Niestety, puszki się zmieniają a AI Focus pozostaje nieużytkowy :-)

I wszystko jasne :twisted:

Ale dałoby się polubić ten tryb, gdyby raczył działać...

MacGyver
05-12-2007, 13:51
...nie ma kontrastu na osi czujnika = jest nieostro = poprawic (o ile nie One Shot). koniec i kropka.
Tyle że to nie działa w ten sposób, raczej w:
nie ma kontrastu na osi czujnika = jest nieostro = poprawić lub nie poprawić

akustyk
05-12-2007, 14:18
Tyle że to nie działa w ten sposób, raczej w:
nie ma kontrastu na osi czujnika = jest nieostro = poprawić lub nie poprawić
no tak, ale poza One Shot to jest "poprawiac" :) przy czym w AI jest bezwzglednie jakas wartosc progowa miary nieostrosci (wesze tu jakis uklad rozniczkujacy) a w Servo zawsze. tylko tu zdaje sie wchodzi funkcja wazona, ktora daje niektorym czujnikom wiekszy priorytet.

koncepcyjnie to nie jest to rocket science. sek w tym, zeby to odpowiednio wykalibrowac, zeby ostrzylo wtedy i tak jak bedzie najlepiej :)

HenrykG
05-12-2007, 19:11
no tak...

A tak "po ludzku" ? ;)

MacGyver
05-12-2007, 22:27
...koncepcyjnie to nie jest to rocket science. sek w tym, zeby to odpowiednio wykalibrowac, zeby ostrzylo wtedy i tak jak bedzie najlepiej :)
Ależ oczywiście, tyle że to wszystko... teoretycznie :mrgreen:
Bo w praktyce, w pewnym uproszczeniu, można przyjąć że nie działa wcale :-)

michalab
06-12-2007, 16:29
nie no... Panowie... wchodzimy w temat, ktory wymagalby sztucznej inteligencji.
A mnie się wydawało, że AI przy Focus właśnie to oznacza.

ciechas
20-03-2008, 15:28
A ja mam jeszcze inne pytanie: czesto musze pstrykac w halach oswietlonych... no tak sobie. W mojej 30-stce servo - mam wrazenie nieco mi sie spoznia i ostrosc zostaje z tylu. Przyjmijmy, ze zawodniczka biegnie prostopadle do mnie - mam servo ktore TEORETYCZNIE powinno nadazac za zawodnikiem. Spust migawki i czesto okazuje sie, ze ostrosc zostala na nodze wyrzuconej w tyl. Moglaby to byc wina obiektywu (70-200 2.8L), ale nie jest. Pytanie - dlaczego tak sie dzieje? wysylac aparat na zytnia, czy nie?

Riccardo
20-03-2008, 17:54
co do pytania Tomka - nie ma roznicy, czy to obiekt sie rusza w czujniku AF czy to fotograf sie rusza badz ogolnie przekadrowuje. AI-Focus powinien dzialac na zasadzie przekaznika, ktory wlacza AF po wykryciu utraty ostrosci we wszystkich(?) polach AF.

W/g moich obserwacji jest tak, ze jak AI Focus sie "zafiksuje" na jednym obiekcie, to zaczyna przesostrzac dopiero, jak zaczne sie zblizac do tego obiektu (albo obiekt do mnie) i to jeszcze pod jakims katem. Na wedrujacym w gore i w dol haku dzwigu AIF ani drgnal, natomiast na zblizanie sie do lodowki reaguje bardzo dobrze. :)

A, no i odleglosc od obiektu - jak jest blisko to AF ma pole do popisu, ale jak jest dalej to co tam ma sie przeostrzac? ;)