PDA

Zobacz pełną wersję : 400D usterka matrycy?



fr3d
04-11-2007, 00:08
Witam, o to co dzieje mi sie ostatnio podczas focenia:
www.witnet.pl/~fred/cos.jpg
nie wiem czy ktos juz mial taki problem i ciekaw jestem jakis spostrzezen badz sugestii

Wats0n
04-11-2007, 11:48
Może migawka, matryca raczej nie.
Warunki zdjęcia? Z flashem czy bez? I jakim? może to być kwestia gubienia synchronizacji z lampą (pionowy przebieg migawki by to tłumaczył).

fr3d
04-11-2007, 19:58
bez flasha, na roznych czasach probowalem, "kolor" ktory tam wchodzi w innych warunkach byl zielony, wiec to raczej nie to

sniper88
04-11-2007, 20:01
Moze masz robala w srodku? Niektorym chodzil na lcd, moze u Ciebie wybral matryce:lol: A tak serio, to zanies aparat do serwisu;) Ja cos takiego pierwszy raz widze, wiec trudno mi cos doradzic...oprocz zytniej:mrgreen:

paweleverest
04-11-2007, 22:49
Ja też głosuje za migawką - miałem kiedyś w analogowej piatce taki objaw że naswietlała mi sie tylkoczęśc klatki - wymieniłem migawke i wróciło do normy

Bagnet007
04-11-2007, 23:04
Witam, o to co dzieje mi sie ostatnio podczas focenia:
www.witnet.pl/~fred/cos.jpg
nie wiem czy ktos juz mial taki problem i ciekaw jestem jakis spostrzezen badz sugestii

Mógłbyś podać czas na jakim robiłeś te zdjęcia oraz jakie tam było oświetlenie (ilość i rodzaj źródła światła) ?
I czy w świetle dziennym dzieje się to samo ?

fr3d
05-11-2007, 00:09
jest pewna zaleznosc, gdzie owe smugi sa lepiej widoczne im mniejszy czas otwarcia migawki, na fotkach rzedu 1/60 jest to mniej widoczne mimo ze widac zabarwienie i przyciemnione zdjecie, na 1/200 idzie juz odroznic cale "paski" tak jak na przykladzie ze zlewem
Jesli chodzi o swiatlo to robilem zdjecia w wiekszej sali gdzie zrodel bylo sporo, oraz w lazience z tym zlewem, nie mialem okazji sprawdzic przy swietle dziennym.

tutaj jeszcze przyklad z tej salki 1/400 www.witnet.pl/~fred/cos2.jpg
jak widac mamy tu inne zabarwienie

świstak
05-11-2007, 01:18
roznice w kolorze zabarwienia to pewnie jeszcze da sie podciagnac pod roznice balansu bieli, sprobuj w obu zdjeciach ustawic na te sama temperature i o ile pozna pora mnie nie oglupia to powinny wyjsc prawie zblizone
a takie zabarwienie to chyba migawka, ewentualnie spiskowa teoria, mianowicie moze cos wpadlo pod nia i migawka rozmazuje to po matrycy? bo jak rozumiem zdjecia z pierwszego posta to seria kolejnych klatek? czy taka powtarzalnosc jest zachowana?

Bagnet007
05-11-2007, 08:41
jest pewna zaleznosc, gdzie owe smugi sa lepiej widoczne im mniejszy czas otwarcia migawki, na fotkach rzedu 1/60 jest to mniej widoczne mimo ze widac zabarwienie i przyciemnione zdjecie, na 1/200 idzie juz odroznic cale "paski" tak jak na przykladzie ze zlewem
Jesli chodzi o swiatlo to robilem zdjecia w wiekszej sali gdzie zrodel bylo sporo, oraz w lazience z tym zlewem, nie mialem okazji sprawdzic przy swietle dziennym.

tutaj jeszcze przyklad z tej salki 1/400 www.witnet.pl/~fred/cos2.jpg
jak widac mamy tu inne zabarwienie

Jeżeli w świetle dziennym nie ma takich efektów to wytłumaczenie jest tylko jedno.
Przykład : zrób zdjęcie ekranu TV przy czasie 1/200.
Najprawdopodobniej oświetlenie zastosowane na tej hali podobnie jak telewizor bardzo zauważalnie "mryga", stąd ten efekt.
Z aparatem wszystko ok.

piast9
05-11-2007, 09:23
Właśnie taki sam pomysł wpadł mi do głowy. Oświetlenie to może pojedyncza świetlówka ze starterem bimetalicznym? Taka lampa straszliwie mruga 100 Hz.

BlackMan23
07-11-2007, 20:45
Tez jestem za teza wczesniejszych wypowiedzi! To nie wina aparatu tylko oswietlenia.Zrob testy przy swietle dziennym,powinno byc wszystko ok.

Bagnet007
07-11-2007, 22:39
Rozwiązanie jest tylko jedno...
kupić kompakta lub jakiś aparat z migawką centralną :wink: