PDA

Zobacz pełną wersję : poprawa skuteczności af w 5D



kusy
09-10-2007, 10:55
WITAM WSZYSTKICH
od kilku miesięcy używam świetnego 5D ... no właśnie wszystko jest ok za wyjątkiem sprawności af.(oczywiście wiem, że nie mogę wymagać takiego af jak w serii1) - używam to body tylko z zoomem 24-70L 2,8 i zastanawia mnie czy zakup jasnej stałki- np. 50 1,2 znacznie poprawi celność i szybkość ostrzenia??. Wielu z Was drodzy forumowicze używa piątki z tym zooomem i ze stałkami - jaki są Wasze spostrzeżenia - porównania??
...chyba, że to nie pomaga więc lepiej sprzedać 2 miesięczne 5D i roczną 30, dołożyć równowartość obiektywu i kupić 1 markIII
dodam że przeznaczenie to śluby, wesela i to co wokół tego się kręci..
pozdrawiam

Shadow
09-10-2007, 11:42
Co masz na myśli szybkość działania AF, czy brak celności ? Bo jak to drugie to może masz jakiś FF/BF. Możesz pokazać przykładową fotkę ?

kusy
09-10-2007, 12:16
bf/ff i tym podobnych nie mam - obfotografowałem sztachety w płocie i inne "plansze" testowe i trafi w punkt, raczej chodzi o szybkość przy nagle zmieniających się kadrach, w akcji - choćby w tańcu, wejście do kościoła, życzenia itp..

vuki
09-10-2007, 12:58
ale uzywasz AF ciaglego przy fotografowaniu ruchu?

ja nie mam problemow ale czasem dziwnie mi przestrzeli ostrosc o kilka m dalej
mimo, ze na 1 planie mam sporo osob i na nie celuje czujniki

kusy
09-10-2007, 13:16
kurde nie bardzo... nie mam zaufania do automatyki (mam tu na myśli to że aparat za mnie decyduje co ma być ostre) i dla tego używam one shot i centralnego punktu af, za każdym razem przekadrowuje, po trochu są to też stare nawyki z mf..af i cyfrę mam dopiero od roku

Slavko
09-10-2007, 13:56
kurde nie bardzo... nie mam zaufania do automatyki (mam tu na myśli to że aparat za mnie decyduje co ma być ostre) i dla tego używam one shot i centralnego punktu af, za każdym razem przekadrowuje, po trochu są to też stare nawyki z mf..af i cyfrę mam dopiero od roku

Ja myślę, że w takim układzie najwolniejszym elementem nie jest Af tylko Twoje przekadrowywanie. Wiem coś o tym, bo sam stosuję identyczną technikę fotografowania. W praktyce oznacza to, że stosunkowo często, nim przekadruję, obiekt zmieni na tyle położenie, że znajdzie się poza/na granicy ostrości. Ewantualnie ja sam niechcący trochę się przechylę przesuwając tym samym punkt, na którym ustawiona była ostrość. Tak szczerze mówiąc, to niczego w 5D mi nie brakuje - poza jednym - obśmiewanym często eye-control. Miałem to w analogowej 50 i 30 i muszę przyznać, że po początkowej ciężkiej walce z kalibracją i przyzwyczajeniami, w końcu nauczyłem się z tego korzytać. Myślę, że w jakimś stopniu także Tobie by to pomogło, bo sam AF w 5D jest na bardzo przyzwoitym poziomie.

paweleverest
09-10-2007, 14:02
kurde nie bardzo... nie mam zaufania do automatyki (mam tu na myśli to że aparat za mnie decyduje co ma być ostre) i dla tego używam one shot i centralnego punktu af, za każdym razem przekadrowuje, po trochu są to też stare nawyki z mf..af i cyfrę mam dopiero od roku


Zaufaj jej jednak - gwarantuje poprawe rezultatów ;)

tdfoto
09-10-2007, 14:35
kurde nie bardzo... nie mam zaufania do automatyki (mam tu na myśli to że aparat za mnie decyduje co ma być ostre) i dla tego używam one shot i centralnego punktu af, za każdym razem przekadrowuje, po trochu są to też stare nawyki z mf..af i cyfrę mam dopiero od roku


mam i 5d i 20d i focilem ostatnio 1DmII i musze powiedziec ze najlepszy AF jak dla mnie do tej pory mial EOS 3. mam go nadal i jest zajefajny.
Ale do rzeczy: ...... 5D swietnie sobie radzi moim zdaniem o ile uzytkownik wie na jakich zasadach dziala AF. Jesli nadaza za hokejem robionym z wysokosci bandy to dla mnie wystarcza.. a potwierdzam ze nadaza.
Wiec kusy napisz prosze jakie to zdjecie chciales zrobic i AF failed podlinkuj to nieostre zdjecie a zobaczymy czy jakikoilwiek AF mial szanse zmierzyc sie z Twoim wyzwaniem ..:-D :-D

Shadow
09-10-2007, 15:01
Też uważam, że trzeba przejść na AF servo. Wtedy sprawdź i zobacz czy jest poprawa.

paweleverest
09-10-2007, 15:13
mam i 5d i 20d i focilem ostatnio 1DmII i musze powiedziec ze najlepszy AF jak dla mnie do tej pory mial EOS 3. mam go nadal i jest zajefajny.
Ale do rzeczy: ...... 5D swietnie sobie radzi moim zdaniem o ile uzytkownik wie na jakich zasadach dziala AF. Jesli nadaza za hokejem robionym z wysokosci bandy to dla mnie wystarcza.. a potwierdzam ze nadaza.
Wiec kusy napisz prosze jakie to zdjecie chciales zrobic i AF failed podlinkuj to nieostre zdjecie a zobaczymy czy jakikoilwiek AF mial szanse zmierzyc sie z Twoim wyzwaniem ..:-D :-D

Nawet canon oficjalnie przyznaje ze EOS3 to najszybsza maszynka pod tym względem

kusy
09-10-2007, 15:59
Ale do rzeczy: ...... 5D swietnie sobie radzi moim zdaniem o ile uzytkownik wie na jakich zasadach dziala AF. Jesli nadaza za hokejem robionym z wysokosci bandy to dla mnie wystarcza.. a potwierdzam ze nadaza.
Wiec kusy napisz prosze jakie to zdjecie chciales zrobic i AF failed podlinkuj to nieostre zdjecie a zobaczymy czy jakikoilwiek AF mial szanse zmierzyc sie z Twoim wyzwaniem ..:-D :-D[/QUOTE]

1)...sądzę ze cześciowo problem wynika z mojej techniki (patrz post wyzej) czyli ostrzenie one shot centralnym z przekadrowaniem ale widzę że muszę się bliżej przyjżeć ostrzeniu ciągłym af tylko panowie parę wskazówek-metod jakie macie wypróbowane ( tzn wszystkie punkty, ręczny wybór, i takie tam tajemnice Waszego warsztatu) tak by mnie wapniaka do tego przekonać(chyba że założe nowy wątek w dziale dla początkujących:-P )
2) jeżeli chodzi o sytuację zdjęciowe to pisałem wyżej że problemy mam przy zdjęciach w ruchu - taniec, szybka zmiana kadru (np obchodzę młodą pare wokoło celuje i zanim af ustawi ostrość to się kadr zmienia)oczywiście warunki "typowe" jak w kościele - czyli nie najjaśniej, lub sala balowa
dodam ,że używam lampy, która wspomaga cały układ
3)zmiana techniki na AI focus jak zakładam, wyeliminuje "czynnik ludzki " ale moje pytanie tyczyło się tego czy zmiana obiektywu z ogromnego zooma na bardzo jasną stałkę znacząco poprawi szybkość działania całego zestawu.
dzieki za dotychczasowe wypowiedzi

adam_k
09-10-2007, 17:18
Autorowi chodzi za pewne o to że w 5D AF słabo chodzi w trudnych warunkach oświetleniowych np. pod ostre światło
lub gdy jest trochę ciemno wtedy jak się zmienia scenę to AF wariuje i się gubi. Niestety czułość czujnika jest słaba i nie da się tego zmienić. Może jaśniejszy obiektyw pomoże ale będą to zmiany minimalne i na cuda nie ma co liczyć.
Niestety w czułości AF canon przegrywa z nikonem :sad:

kusy
10-10-2007, 16:17
Autorowi chodzi za pewne o to że w 5D AF słabo chodzi w trudnych warunkach oświetleniowych np. pod ostre światło
lub gdy jest trochę ciemno wtedy jak się zmienia scenę to AF wariuje i się gubi. Niestety czułość czujnika jest słaba i nie da się tego zmienić. Może jaśniejszy obiektyw pomoże ale będą to zmiany minimalne i na cuda nie ma co liczyć.
Niestety w czułości AF canon przegrywa z nikonem :sad:

...chyba dobrze ująłeś mój problem (a przynajmniej jeden z aspektów;) )
czyżby groziła mi jednak przesiadka na 1m3....

adam_k
10-10-2007, 16:42
częściowo możesz rozwiązać problem czułości AF przez używanie
w ciemnych miejscach promiennika do AF w lampie błyskowej

kusy
10-10-2007, 16:56
częściowo możesz rozwiązać problem czułości AF przez używanie
w ciemnych miejscach promiennika do AF w lampie błyskowej

używam używam...
...co z wami panie panowie- nikt nie używa zooma i jasnych stałek na 5d by porównać szybkość i skuteczność działania af :-(

pawelloon
10-10-2007, 19:06
według mnie najlepszy AF ma Canon 1D 4.2 mln. "Zapożyczony" z 1V jest do tej pory najlepszym układem AF, nie znam możliwości Marka III ale ostatnio czytalem o jakis problemach i wycofywanej z rynku partii wiec w nowych modelach dalej nie jest różowo....
Pozdr

vuki
10-10-2007, 19:23
coz tu filozofowac, ja:
- punkty ostrosci sam wybieram (jakzeby moglo byc inaczej)
- staram sie jak najmniej przekadrowywac lub nawet wcale (kadrujac najwyzej w PC) zwlaszcza stosujac jasne obiektywy (np. 135/2.0 ale i 24-70/2.8 tez trzeba uwazac)
- przy tancach, ruchu tylko AF servo, statyczne ujecia one shot
- nie bardzo wspomagam sie swiatlem z lampy blyskowej, gdyz nigdy nie mam jej na wprost

Jerzy M
10-10-2007, 19:30
Na 5D uzywam 70-200 f2.8 IS i Ameryki nie odkryje jak powiem ze jest to najlepszy zoom Canona, ale praw fizyki nawet tym najlepszym zoomem nie przeskoczycz - a mam tu na mysli brak swiatla. Kiedy jest na tyle ciemno ze zoom zaczyna zachowyaac sie jak bledny rycerz wtedy podpinam 35f1.4,szkielko fantastyczne - tyle ze moje nogi robia za zooma.Nie pomne ile razy to szklo ratowalo moje cztery litery, jest szybsze i skuteczniejsze od zooma ale wymaga "oswojenia" zeby wycisnac wszystkie jego atuty.

towersivy
10-10-2007, 20:09
według mnie najlepszy AF ma Canon 1D 4.2 mln. "Zapożyczony" z 1V jest do tej pory najlepszym układem AF, nie znam możliwości Marka III ale ostatnio czytalem o jakis problemach i wycofywanej z rynku partii wiec w nowych modelach dalej nie jest różowo....
Pozdr

Pozwolę się z tobą zgodzić, AF diabelnie szybki dodatkowo pucha wypuszcza diabelnie ostre obrazy, miałem przyjemność posiadania tego korpusu AF-servo nie do porównania z 5D, według mnie lepszy od tego w marku II. Jeśli komuś wystarczają 4mln pixli i upoluję sztukę od amatora to korpus bajka mi się tak udało :)

Pzdr.

Kolekcjoner
10-10-2007, 20:19
według mnie najlepszy AF ma Canon 1D 4.2 mln. "Zapożyczony" z 1V jest do tej pory najlepszym układem AF, nie znam możliwości Marka III ale ostatnio czytalem o jakis problemach i wycofywanej z rynku partii wiec w nowych modelach dalej nie jest różowo....
Pozdr

Z dostępnych źródeł wynika, że w 1DmkII/n i 1DsmkII jest taki sam AF jak w 1D czyli ten z EOS-a 1V.

marekb
10-10-2007, 20:38
używam używam...
...co z wami panie panowie- nikt nie używa zooma i jasnych stałek na 5d by porównać szybkość i skuteczność działania af :-(
Kusy "konkurencjo ty moja" używam 5D z 24-70, 5/1,4, 85/1,8 i nie zauważyłem poprawy z jasnymi stałkami wspomagam sie podczerwienia z lampy i dla mnie nie ma problemu bo tak naprawde to chyba w kościele nie ma aż takich ciemności. Najwiekszy problem na weselu jak światła zgasną ale wtedy też jakoś daje radę, Może masz cos nie tak z AF skoro aż tak często ci się to zdaża...??

habakuk
11-10-2007, 16:02
u mnie j.w. mam graty takie jak w stopce i zadnych problemow z szybkoscia, celnoscia AF. jasne, ze przy słabych warunkach osw., otwartym szkle i dynamiczxnej scenie pewna czesc zdjec jest przestrzelona, ale innych mozliwosci nie ma.

adam_k
11-10-2007, 16:28
ale optymista z Ciebie :lol: co to za auto które ładnie jedzie po prostej ale nie hamuje a na zakręcie wypada z drogi:roll:

W dobrych warunkach oświetleniowych to każdy AF chodzi dobrze a niestety w słabych też powinien:(

scooter
12-10-2007, 00:41
a ja myślę, że problemem jest przekadrowanie, http://www.canon-board.info/showthread.php?t=24520

kusy
13-10-2007, 12:37
wnioski::)
przechodzę na servo(taniec ruch)
zostaję przy one shot przy portrecie (oczywista oczywistość)
zostaje przy 5 (ceny spadły żal sprzedawać, jakość powiększeń itp...niech zarabia na 1Ds mark IV ))
kupię stałki - rozbudowa szklarni
właściwości sensora nie przeskoczymy - trza lubić co się ma i nauczyć się z tego kożystać
dziękuję, skończyłem, biorę się do roboty....

Niedzwiedz
13-10-2007, 22:20
machnolem 14000 klatek 5d zadnych problemow z celnoscia i skutecznoscia AF, bledne klatki sa wina uzytkownika , niedawno psioczylem na to ale wiem gdzie lezal problem.

mjastrzebski
15-10-2007, 09:00
machnolem 14000 klatek 5d zadnych problemow z celnoscia i skutecznoscia AF, bledne klatki sa wina uzytkownika , niedawno psioczylem na to ale wiem gdzie lezal problem.

To pochwal sie jesli mozesz w czym tkwil problem. Moze wiele osob popelnialo podobny blad??

Marcin

Wini
15-10-2007, 09:33
wnioski::)
przechodzę na servo(taniec ruch)
zostaję przy one shot przy portrecie (oczywista oczywistość)
zostaje przy 5 (ceny spadły żal sprzedawać, jakość powiększeń itp...niech zarabia na 1Ds mark IV ))
kupię stałki - rozbudowa szklarni
właściwości sensora nie przeskoczymy - trza lubić co się ma i nauczyć się z tego kożystać
dziękuję, skończyłem, biorę się do roboty....

U mnie było tylko servo i centralny punkt AF. Przy jasnych szkłach parę milimetrów odchylenia (człowiek zawsze się buja :( ) i kłopot.
Ostrzenie bocznymi punktami dużo wolniejsze. Czułość AF niestety jest "średnia" i tu pomoc lampy bardzo się przydaje.

kusy
15-10-2007, 09:42
machnolem 14000 klatek 5d zadnych problemow z celnoscia i skutecznoscia AF, bledne klatki sa wina uzytkownika , niedawno psioczylem na to ale wiem gdzie lezal problem.
..niedźwiedz zapadł w sen zimowy i nie zdążył się podzielić...:-P
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

U mnie było tylko servo i centralny punkt AF. Przy jasnych szkłach parę milimetrów odchylenia (człowiek zawsze się buja :( ) i kłopot.
Ostrzenie bocznymi punktami dużo wolniejsze. Czułość AF niestety jest "średnia" i tu pomoc lampy bardzo się przydaje.
dlaczego kłopot??? przecież servo powinno zdążyć ze śledzeniem Twojego odchyłu i doostrzyć czy się myle

Niedzwiedz
15-10-2007, 19:59
Wini napisal pierwsza wazna rzecz , druga t czasy zbyt krotkie by utrzymac ludzi zamroznych , i ostatnie takze napisal wini z bliska na f1,4-2 bujamy sie i ciezzko trafic, po jakims czasie trenigu idzie sie nauczyc

Wini
15-10-2007, 20:57
.. !!!

dlaczego kłopot??? przecież servo powinno zdążyć ze śledzeniem Twojego odchyłu i doostrzyć czy się myle

Ja to napisałem do opinii "zostaję przy one shot przy portrecie (oczywista oczywistość)"


...bujamy sie...

oczywiście modelki/ modele też. Gdyby trafić, że w fazie ...:-?