PDA

Zobacz pełną wersję : Te same przysłony a różne czasy



Richie
15-08-2006, 22:55
Dzisiaj zrobiłem porównanie jakości Canona 18-55 z Tamronem 17-50.Zwycięstwo było z góry przesądzone (17-50 oczywiście) ale zastanowiła mnie pewna sprawa. Gdy ustawiłem te same w obydwu przypadkach ogniskowe i przysłony (50mm ; f5,6) aparat ustawiał różne czasy.Warunki oświetleniowe się nie zmieniały gdyż oswietlenie było sztuczne. Z Tamronem uzyskiwałem czasy 1/10 sek a z Canonem 1/8 sek czyli różnica wynosiła jedną działkę przysłony.

Czy to znaczy,że Canon jest defakto o jedną działkę przysłony ciemniejszy niż podaje producent?

Pozdrawiam

akustyk
15-08-2006, 23:10
nie 1 dzialke, tylko 1/3~1/2 dzialki.

co do roznicy - oznaczenie na obiektywie i to co przekazuje do body, to nie to samo co faktyczna wartosc przeslony. niektore obiektywy "na oko" sa ciemniejsze, mimo iz podaja do body ta sama jasnosc...

tymin3
15-08-2006, 23:18
1/8 a 1/10 to roznica pomijalna.

akustyk
15-08-2006, 23:19
swoja droga, to chocby oslona sloneczna Tamrona (dopasowana do kata widzenia obiektywu) mogla tu zrobic taka roznice.

Richie
15-08-2006, 23:30
nie 1 dzialke, tylko 1/3~1/2 dzialki.



Dokładnie o to mi chodziło,mój błąd. Co do osłony to nie była założona. Pytanie zadałem z ciekawości gdyż pierwszy raz się z takim czymś spotkałem.

Peri Noid
16-08-2006, 07:02
Czy to znaczy,że Canon jest defakto o jedną działkę przysłony ciemniejszy niż podaje producent?
A nie masz przypadkiem na Canonie nakręconego jakiegoś filtra UV albo czegoś podobnego? Bo np. moja Hama Skylight HR przyciemnia obraz (znaczy się, już nie przyciemnia bo ją zdjąłem właśnie z tego powodu).

Richie
16-08-2006, 08:29
Robiłem bez jakichkolwiek filtrów.Pewnie bedzie to to o czym pisał akustyk
''co do roznicy - oznaczenie na obiektywie i to co przekazuje do body, to nie to samo co faktyczna wartosc przeslony. niektore obiektywy "na oko" sa ciemniejsze, mimo iz podaja do body ta sama jasnosc...''

dgi
16-08-2006, 09:01
Robiłem bez jakichkolwiek filtrów.Pewnie bedzie to to o czym pisał akustyk
''co do roznicy - oznaczenie na obiektywie i to co przekazuje do body, to nie to samo co faktyczna wartosc przeslony. niektore obiektywy "na oko" sa ciemniejsze, mimo iz podaja do body ta sama jasnosc...''

Witam
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem sławetnego Tamrona 28-75 2.8 i także zauważyłem taką przypadłość. Niestety w drugą stronę. Ewidentnie przy Tamronie mój 350D niedoświetla. Muszę robić korektę na plus ~1/3;1/2. Teraz nie wiem czy coś jest nie tak ze sprzętem czy ten typ tak ma? :confused: