PDA

Zobacz pełną wersję : M50 jako powrót do foto z lat niebytu i 50d w szufladzie?



voriax
26-12-2022, 17:44
Cześć.

Planuję powrót na łono hobby fotograficznego.
Szukam porady odnośnie sprzętu gdyż wygląda na to że nieźle zardzewiałem.
Stara puszka lekko mnie zniechęciła...

Mam 50d z kilkoma szkłami:
35 F2 is usm
50 F1.8 STM
L 70-200 F4
UWA pod APSC
Kit pod APSC

Częściowo pod FF, celowo, przyszłoścjowo.

Myślałem o powrocie i puszkach bezlusterkowych.

50d nie leży mi ostatnio bardzo i widzę że często profanuje foto, wolę słabe detale ze smartfonu niż żmudną pracę nad postprocesongiem raw z 50d.
Na dodatek 50d to już starszek.

Mam dwa skrajne pomysły
M50
Lub
R6 Mk II

Foto? Rodzinne, podróże oraz maluch w akcji (5-cio latka zwariowane akcje)

Obawiam się że M50 będzie za mało
Oraz boje się że R6 Mk II to za droga sprawa i pod tym kątem będzie kulą w płot.

Macie duże doświadczenie jako grupa forum.
Czy widzicie alternatywy albo odradzicie coś by błędu nie popełnić?

Dzięki

cosinus
26-12-2022, 17:57
System M, choć aktu zgonu nie wystawiono, powszechna plotka uznaje za martwy.
Co nie znaczy, że pewnego dnia o pólnocy wszytskie Canony M przestaną działać, bo będą działać.

Argument dla kupujacych używki, aby negocjowac tanio.
Pewnie do tego już nie dojdzie, ale spoglądałem na ten system przez jeden obiektyw 22/2
Pytanie, który kit, bo nie oszałamia wyborem

System pełnoklatkowy dla celów podrózniczo-rodzinnych ??? Chyba że masz hobby kulturystyka

Nie rozumiem co masz do postprocesingu ???
Na każdym aparacie który mi wpadnie w ręce, ustawiam dualny JPG w jakiejś niewygórowanej rozdzielczości (gotowy do pochwalenia się mailem) jednocześnie z RAW (jakby chcieć popieścić np tonalność). Karty dziś są olbrzymie i tanie.

A może powtórzyć dwucyfrową lustrzankę z wtórnego rynku?

zdebik
26-12-2022, 18:46
M50 jest ok, wystarczy wyłączyć pare opcji jak ciągły AF i można używac.

voriax
26-12-2022, 18:57
Odpowiem wyrywkowo.

Dotychczas brałem że sobą na wakacje 50d i szkła uwa, 35 in70-200.
Więc FF wagi to nie doda i problemem nie jest.

Postprocesing,
Z raw da się wyciągać oczywiście, ale to u mnie tylko opcja dla wybranych zdjęć. Przykładowo tych na duże wydruki.

jpg na szybki mail z 50d są slabiutkie tonalnie i ze słabym nasyceniem kolorów mimo grzebania w ustawieniach jpg'ow.

W dwucyfrówki chyba iść już nie chce, patrzę raczej w kierunku bezlusterkowców...

Ewentualnie 6d Mk II ale raczej też tego modelu nie chcę... niemniej nie wykluczam.

Hubert Multana
27-12-2022, 01:00
Brakuje mi w tym wszystkim budzetu - bo rozbieznosc cenowa miedzy M50 a R6 mkII jest olbrzymia...

voriax
27-12-2022, 08:54
Cześć.

Budżet ogranicza tylko zdrowy rozsądek.
Zaskoczyła mnie cena R6MKII - 14k (choć można było się jej spodziewać pewnie),
liczyłem, że R6MKII wejdzie w cenę R6 i wtedy nie byłoby dylematu.
Jestem w stanie wysupłać na R6MKII ale ta cena już graniczy z nieadekwatną - mając na uwadze wykorzystanie.
Stąd ekstremalny pomysł rozważyć budżet niski czyli przykładowe M50.

Szukam rozsądnej alternatywy, jeśli jej nie będzie pewnie poczekam i sprawdzę czy używanie 50d jeszcze mnie irytuje czy już nie (po sprawdzeniu aktualnych cen).
Różnica techngologiczna pomiędzy 50d a bezlusterkowcami pozostawia mnie w dużej rozterce mimo wszystko - stabilizacja w puszcze, wysokie iso, mnóstwo innych detali...

Bangi
27-12-2022, 12:10
IMHO M50 vs R6II to zupełnie abstrakcyjne skrajności.
W ogóle po co Ci R6II w kontekście fotografii o jakiej piszesz? R6 też spokojnie da radę , zresztą R i Rp również ;)
Jako posiadacz R (wcześniej 6dII, 6d i wcześniej cropy) mogę polecić R, który do fotografii rodzinno - wakacyjnej - podróżniczej sprawdza się bez żadnych problemów. Ja jeszcze tą R-ką fotografuję samoloty i w tym kontekście ewentualnie chciałbym R6 lub R6II.

Przemek_PC
27-12-2022, 14:01
Moim zdaniem myślenie, że po przesiadce z 50D na R6II fotki zaczną same się obrabiać jest błędem. Smartfon owszem fotki obrobi ad-hoc ale lustro czy bezlustro już nie.

mystek
27-12-2022, 14:04
Również polecę R i masz podobne cele/obiekty jak ja do fotografowania, czyli (w moim przypadku) - zdjęcia z podróży (góry i mniejsze miejscowości) + rodzinne spotkania (Wigilia itp) + 4 latka szalejąca, ale bardzo fotogeniczna. Rka jest genialna do tych 2 ostatnich poprzez funkcję śledzenia oka (robi to bardzo dobrze, czyli daję ocenę 5-/6, czasami się myli). Obrazek jest genialny (pisałem o tym dzisiaj w dziale o EOS R). Jeszcze nie przetestowałem go w górach, ale gorzej od 6D raczej nie będzie. Będzie albo podobnie, albo lepiej.

voriax
27-12-2022, 16:17
Dziękuję bardzo za podpowiedzi

Zgadzam się, pucha sama zdjęć nie zrobi i nie obrobi.
Niemniej nowe bezlusterkowce dają większe spektrum możliwości i to o wiele niż leciwa 50d

Przyjrzę sure zatem R'ce :-)

Nie ujmując niczego 50d, ale każde w miarę świeże full frejm dla dużo lepszą jakość zdjęć w połączeniu z ML to już w ogóle będzie bajka.

NorthPole
27-12-2022, 16:58
Przyjrzę sure zatem R'ce :-)
Przyjrzyj się obydwu.
Jeśli chodzi o guzikologię, to R6 jest bardziej podobne do 50D. Pomacaj gdzieś te aparaty. Jeśli pieniądz nie jest głównym ogranicznikiem wyboru, to AF w R6 jest czymś za co warto dopłacić, szczególnie jeśli robisz zdjęcia "zwariowanej 5-cio latce" ;-).

mystek
27-12-2022, 17:06
Obejrzyj sobie jakieś przykładowe zdjęcia z Rki. Najlepiej jakieś surowe RAWy tak dla większej pewności. Pooglądaj oczywiście też jakieś recenzje na Youtube, porównania z R6, o które pytasz. Jednak kasa jest nie mała. Niemniej, jak szukałem Rki od początku listopada jakoś, to da się kupić używany korpus z przebiegiem 100k za 4000-4500zł. No ale wiadomo, że co nowe to nowe i ja wolałem mimo wszystko "dopłacić" za nowy aparat + gwarancję 2 lata.

cauchy
27-12-2022, 17:44
Tak czy siak nie unikniesz postprocesingu, nawet z R3 czy Z9. To nie jest fotografia AI-owo obliczeniowa, jak w ajfonach. Nie wiem jakie masz wyobrażenie o aktualnych fotach z najnowszych puszek, ale gwarantuje Ci że żadno nie da w jednym RAW takiej rozpietosci jak ktorykolwiek smartfon na podstawie swoich algorytmow.

Jesli jestes z tym ok, to kupuj pelna klatke. Moze byc R6, moze byc starszy i ciagle dobry R.

janpur
27-12-2022, 19:00
Kocham M50..nie filmuje.

voriax
27-12-2022, 20:15
Wielkie dzięki za porady i opinie.
Spojrzę w R-ki zatem.
R, R6 a R6MKII jako ostatni
FF kusi :-)

Hubert Multana
27-12-2022, 20:53
Mam R6, mam M6 mkII i szczerze to czesto gdy mam ochote na zdjecia na szybko to brakuje mi po prostu najnowszego iPhone PRO...

Przemek_PC
27-12-2022, 22:46
Od zawsze było tak, że to co odróżniało lustrzanki od kompaktów to konieczność obróbki zdjęć. Kompakty z automatu aplikowały auto-levels, auto-color, auto-contrast, sharpen, skin tone itp. Teraz robią to smartfony a zdjęcia z bezluster nadal wymagają obróbki.

Leon007
27-12-2022, 23:32
Przecież lustrzanka lub nielustrzanka nie wymusza obróbki. Można, jak już ktoś napisał, fotografować w JPG+RAW (a nawet tylko JPG). I na szybkiego mieć gotowy obrazek w JPG, a jeśli nie odpowiada - bawić się w opracowanie RAWa. Trochę popracować nad profilem w aparacie, żeby przeważnie było ładnie i włala! Z tego co pamiętam, to oprogramowanie fabryczne Canona pozwala na stworzenie profilu i wgranie go jako custom do aparatu ewentualnie dość zaawansowane opcje w samym aparacie.

Przemek_PC
28-12-2022, 01:18
Ale czytałeś że kolega który założył ten temat nie jest zadowolony z obróbki zdjęć jaką oferują profile i ustawienia w 50D?

Leon007
28-12-2022, 01:26
Owszem, czytałem. Ale czytałem też, że Koledze nie chce się obrabiać, a prawie wszyscy chcą go do tego przekonać.
Nie chcę się tu bawić w psychologa... ajfon pro lub samsung s-cośtam.

Bangi
28-12-2022, 09:09
Bez problemu da się tak ustawić własny Picture Style, by mieć w miarę ładny JPG i wcale nie trzeba jakichś cudownych zmian ;)

voriax
28-12-2022, 10:20
Dotarliśmy do sedna.
Tak, obrabiam Raw'y tylko kilku zdjęć z całej serii kilkuset, 50d i jego profile do jpg dają slabiutkie rezultaty.

Wszystko pstrykam raw+jpg na wszelki wypadek :-)

Wiem że warto popracować nad zautomatyzowaniem podstawowej obróbki być może i iść w indywidualną tylko dla wybranych zdjęć.

Fotki telefonem?
Owszem robię,wiem jakie mają ograniczenia. Stąd nadal używam 50d - niemniej nadszedł czas pomyśleć o zmianie gdyż technologia nie spała przez te 14 lat.

Leon007
28-12-2022, 12:28
No i dotarliśmy do sedna.
Jak wolisz świeżą technikę, to odpowiedź jest oczywista. Wszystko zależy od chęci wydawania pieniędzy. Można też sprawdzić nową lustrzankę - nie wiem czy da się jeszcze kupić taką w sklepie.
Ale w każdym przypadku sprawdź oprogramowanie firmowe, chyba było coś o nazwie Profile Editor lub Style Editor. właśnie do wyprodukowania własnego.