PDA

Zobacz pełną wersję : Canon RF 50mm F1.8 STM

candar
04-11-2020, 11:49
standardowy RF 50 mm f/1.8 STM , cena 999 zł.
https://www.optyczne.pl/15665-news-Nowe_obiektywy_Canon_RF.html

Obiektyw RF 50mm f/1.8 STM, bazując na modelu EF 50mm f/1.8 STM – szerzej znanym jako „nifty fifty” – ze względu na swoją wszechstronność i niewielkie rozmiary to propozycja idealna dla entuzjastów fotografii rozpoczynających przygodę z bezlusterkowcami EOS R. To obiektyw uniwersalny, który świetnie sprawdzi się w różnych scenariuszach i warunkach – od portretów po krajobrazy, w dzień i po zmierzchu – a jednocześnie daje gwarancję znakomitej jakości obrazu w połączeniu z pełnoklatkowymi korpusami serii EOS R.

Obiektyw RF 50 mm F1,8 STM w połączeniu z EOS R5 i EOS R6 osiąga 7-stopniową stabilizację obrazu. Za płynność i celność autofokusa odpowiada tu silnik STM, zapewniający nienaganną wydajność AF i bezgłośną pracę w trybie Servo AF – także jest to doskonałe rozwiązanie dla twórców wideo.

Praktyczna konstrukcja
Nowa konstrukcja obiektywu RF 50mm F1.8 STM posiada oczywiście pierścień regulacji ostrości oraz konfigurowalny pierścień nastaw – charakterystyczny dla serii RF. Dzięki temu fotografowie i twórcy wideo mają pełną kontrolę nad ostrością i kluczowymi nastawami bez odrywania wzroku od wizjera.

https://www.canon.pl/lenses/rf-50mm-f1-8-stm/specifications/

5342

robertskc7
04-11-2020, 12:04
7 listków przesłony :(

candar
04-11-2020, 12:17
7 listków przesłony :(

Toć to EF 50 mm f/1.8 STM w nowej obudowie RF ;) Tyle, że zamiast 500 zł kosztuje 1000 zł :mrgreen: Zabawa w "znajdź dwie różnice" :roll: Poza tą wynikającą z flange focal distance (FFD) .

Można? :D

A Canonowi wróżę nieustające sukcesy, bo to całkiem fajny biznes ;) zmieniając tylko obudowę i mocowanie z EF na RF zarabiają na tym dwukrotnie :mrgreen: Ciekawe kiedy następne takie szkła RF à la EF ujrzą światło dzienne :confused:

5344

jinks
04-11-2020, 12:35
7 listków przesłony :(Dopóki nie przymykasz do przynajmniej f2.5-2.8 to nie będzie tego widać, że kółeczka nie są idealnie okrągłe.

Pewnie będzie ostry jak ef50stm, kontrastowy, szybki i celny (dopóki się poważnie nie ściemni) i z "bardzo ładnym" bokehem :) a najważniejsze, że każdy może kupić coś co rozmywa tło i mieści się to do kieszeni!

Cena pewnie szybko spadnie do 800zł. Choć nawet przy 1000 zł to szło oferuje bardzo wiele.

robertskc7
04-11-2020, 13:08
Dopóki nie przymykasz do przynajmniej f2.5-2.8 to nie będzie tego widać, że kółeczka nie są idealnie okrągłe.

Pewnie będzie ostry jak ef50stm, kontrastowy, szybki i celny (dopóki się poważnie nie ściemni) i z "bardzo ładnym" bokehem :) a najważniejsze, że każdy może kupić coś co rozmywa tło i mieści się to do kieszeni!

Cena pewnie szybko spadnie do 800zł. Choć nawet przy 1000 zł to szło oferuje bardzo wiele.

Ja mam 50L i jak błyskam na sali, to często go przymykam. Tam jest 8 listków i tak sobie to wygląda( gwiazdki od lamp) Tu zapewne będzie szybszy AF, ostrzej, mniej CA, ale gwiazdki ze światełek będą jeszcze bardziej paskudne. Mimo wszytko jako beckup i do studio pewnie go kupię. Optycznie na bank będzie na poziomie 50L albo lepszym dzięki innej odległości od matrycy.

Bangi
04-11-2020, 13:21
Mam EF 50/1.8 STM i używam z R - działa super. Czy jest sens dopłacać do RF, to się okaże po testach rozdzielczości na 1.8, choć też RF z body będzie zajmował delikatnie mniej miejsca, bo odejdzie adapter.
Może kiedyś się skuszę ;)

candar
04-11-2020, 13:22
Optycznie na bank będzie na poziomie 50L albo lepszym dzięki innej odległości od matrycy.

Khem, khem.

Używałem L-ki Canona EF 50 1,2 USM oraz EF 50 f/1.8, ale napisanie przez Ciebie wprost, że RF 50mm F1.8 STM "na bank będzie na poziomie 50L albo lepszym" trąci mi Paulo Coelho. Piszę to bez żadnej złośliwości.

BTW - soczewki w RF 50 mm f/1.8 STM są ustawione bliżej przodu niż wersja EF i są niestety skutecznym "adapterem" , czyli nie wykorzystują tutaj zalet krótszego rejestru. Para idzie w gwizdek.

5345

robertskc7
04-11-2020, 14:29
Faktycznie. Dzięki.

Bechamot
04-11-2020, 16:22
Khem, khem.

Używałem L-ki Canona EF 50 1,2 USM oraz EF 50 f/1.8, ale napisanie przez Ciebie wprost, że RF 50mm F1.8 STM "na bank będzie na poziomie 50L albo lepszym" trąci mi Paulo Coelho. Piszę to bez żadnej złośliwości.

BTW - soczewki w RF 50 mm f/1.8 STM są ustawione bliżej przodu niż wersja EF i są niestety skutecznym "adapterem" , czyli nie wykorzystują tutaj zalet krótszego rejestru. Para idzie w gwizdek.

to nie jest dokladnie identyczna optyka.
schemat jest zmieniony - wprawdzc wciaz uklad podwojnego gaussa , ale z elementem asferycznym.

ukladypodwojnego gaussa Maja pewne ograniczenia- jednym z nich jest zwiazek pomiedza jasnoscia a ogniskowa.
Gaussy aby byly jasne musza miec dluzsza ogniskowa
jesliby przyblizyc gaussa do matrycy , czyli skrocic ogniskowa wyjsciowa , wowczas utraci symetrie i spadnie jasnosc.
Gauss nie pozwala na stosowanie jasnych obiektywow o krotkich ogniskowych ( ze wzgledu na pojawiajace sie potezne aberacje ).

slynny 75/1,5 zeissa to gauss ale wlasnie o wydluzonej ogniskowej by uzyskac duza jasnosc bez poteznych aberacji .
heliosy Maja 58 mm aby utrzymac swiatlosile 2.0
tutaj przy 1,8 nie za bardzo mozna skrocic ogniskowa.
nalezaloby dodac siodma soczewke z tylu by ja skrocic i podniesc swiatloscile , ale to nie bylby juz tani obiektyw.

slowem to, ze przesuneli optyke do przodu nie wynika z lenistwa projektowego a z ograniczen wynikajacych z przyjetegp schematu optycznego.
Zaleta podwojnego gaussa - piekny bokeh.
ale wystepuje koniecznosc obnizenia swiatlosily dla krotkich ogniskowych.

tyle w skrocie.

candar
04-11-2020, 21:24
https://www.youtube.com/watch?v=iGT_o7oHfQ4&ab_channel=IreneRudnyk

Bangi
04-11-2020, 23:11
Jakkolwiek można się śmiać, że RF to odgrzewany kotlet tylko w innej panierce wersji EF, to uważam, że czy to EF czy RF to warto mieć to szkło, bo efkety w stosunku do ceny daje rewelacyjne.

candar
04-11-2020, 23:19
Jakkolwiek można się śmiać, że RF to odgrzewany kotlet tylko w innej panierce wersji EF, to uważam, że czy to EF czy RF to warto mieć to szkło, bo efkety w stosunku do ceny daje rewelacyjne.

Back to the Future 4 8-) Wybór miedzy dwoma 50-kami. Czyli entry level EF/RF f/1.8 vs profi L-ka EF/RF f/1.2 L. Niektóre rzeczy się zmieniają, a inne pozostają takie same.

W EF wyczekiwaną dobrą 50 mm z f/1.4 dała dopiero sigma. Neverending story. Niezaprzeczalnie jednak RF 50mm F1.8 STM będzie głównym startowym szkłem w systemie RF dla wielu osób.

marfot
05-11-2020, 00:02

Myślę, że wersja RF50/1.4 o konstrukcji typu M32/1.4 dopiero pokaże klasę. No ale będzie pewnie 3x droższa.

szwayko
06-11-2020, 09:29
układ soczewek jest blizej matrycy niz w EF - mimo ze w obudowie jest nieco odsuniety to i tak jest znacznie blizej matrycy. Porownanie zdjec rozwieje watpliwosci. Wielkosciowo sa takie same - tyle ze filtr ma 43mm zamiast 49mm
https://media.the-digital-picture.com/Images/Other/Canon-RF-50mm-F1.8-STM-Lens/Canon-EF-50mm-f-1.8-STM-Compared-to-EF-50mm-f-1.8-STM-Lens.jpg

Bechamot
06-11-2020, 09:39
układ soczewek jest blizej matrycy niz w EF - mimo ze w obudowie jest nieco odsuniety to i tak jest znacznie blizej matrycy. Porownanie zdjec rozwieje watpliwosci. Wielkosciowo sa takie same - tyle ze filtr ma 43mm zamiast 49mm
https://media.the-digital-picture.com/Images/Other/Canon-RF-50mm-F1.8-STM-Lens/Canon-EF-50mm-f-1.8-STM-Compared-to-EF-50mm-f-1.8-STM-Lens.jpg

obiektyw bedzie z pewnoscia rysowal slicznie - da typowo "zeissowski " rysunek jak to wynika z konstrukcji gaussa.

to co mnie calkowicie nieprzekonuje to pierscien o podwojnym znaczniu.

jesli jestem np na MF a chcialbym zmienic iso , ktore mialbym przypisane piersceniowi, to najpierw trzeba przelaczyc przelacznik na obudowie na AF a potem krecic pierscieniem.
Inaczej mowiac , tak chetnie stosowane przypisanie ISO temu pierscieniowi w trybie MF nie dziala. Typowa filozofia @ - drapania sie prawa reka w lewe ucho.
Wygodne to nie jest- co do samej zasady wydaje mi sie uciazliwe .

robertskc7
06-11-2020, 10:14
obiektyw bedzie z pewnoscia rysowal slicznie - da typowo "zeissowski " rysunek jak to wynika z konstrukcji gaussa.

to co mnie calkowicie nieprzekonuje to pierscien o podwojnym znaczniu.

jesli jestem np na MF a chcialbym zmienic iso , ktore mialbym przypisane piersceniowi, to najpierw trzeba przelaczyc przelacznik na obudowie na AF a potem krecic pierscieniem.
Inaczej mowiac , tak chetnie stosowane przypisanie ISO temu pierscieniowi w trybie MF nie dziala. Typowa filozofia @ - drapania sie prawa reka w lewe ucho.
Wygodne to nie jest- co do samej zasady wydaje mi sie uciazliwe .

A da się ten obiektyw ustawić w tryb manualny ?

jinks
06-11-2020, 10:26
Do MF są inne ciekawsze szkła. Do filmowania również. Nikt z tego nie będzie korzystał.

Bechamot
06-11-2020, 12:55
Do MF są inne ciekawsze szkła. Do filmowania również. Nikt z tego nie będzie korzystał.

a dlaczego nie ?

chocby do macro z pierscieniami , zdjec ze statywu , itd itp.
bedzie sie tak samo korzystac z MF jak dla kazdego innego obiektywu o tej ogniskowej

to bedzie bardzo popularny obiektyw o dobrej jakosci obrazowania ( gdyz zapewne nie gorszej niz poprzednicy) i dobrym stosunku jakosci do ceny.

--- Kolejny post ---

A da się ten obiektyw ustawić w tryb manualny ?

Canon podaje ze tak , przelacznikiem na obudowie a pierscien ma podwojna funkcje - MF lub takie jak w RF

szwayko
07-11-2020, 12:22
Tu troche zdj. Wyglada super.
https://www.parkcameras.com/shop/canon-rf-50mm-f18-stm-prime-lens_1242101l

Na filmie w 2.50 min porownanie do wersji ef. Inna bajka ten rf
https://youtu.be/Tf05zRJ6RLY

Bechamot
07-11-2020, 13:33
ja mysle , ze jesli Canon wypusci kilka stalek RF , ktore beda odpowiednikami dawnych 100/2,0 85/1.8 ( 50/1,8 juz jest ) czyli male , lekkie , tanie i jeszcze lepsze optycznie to podbije sobie serca wielu tych , ktorzy jeszcze nie zdecydowali sie przejsc na RF.

candar
07-11-2020, 13:43
ja mysle , ze jesli Canon wypusci kilka stalek RF , ktore beda odpowiednikami dawnych 100/2,0 85/1.8 ( 50/1,8 juz jest ) czyli male , lekkie , tanie i jeszcze lepsze optycznie to podbije sobie serca wielu tych , ktorzy jeszcze nie zdecydowali sie przejsc na RF.

Z pewnością szkła typu RF 50mm F1.8 STM będą tymi, dla "których warto zmienić system" (cytat c CB) kupując do nich R5 za 20k zł. Nie piszę tego złośliwie, bo wreszcie Canon zaczyna dostrzegać wołania posiadaczy obecnych i przyszłych Canona RP, którzy czekali na takie właśnie małe i zgrabne oraz tanie obiektywy.

Bechamot
07-11-2020, 18:11
Z pewnością szkła typu RF 50mm F1.8 STM będą tymi, dla "których warto zmienić system" (cytat c CB) kupując do nich R5 za 20k zł. Nie piszę tego złośliwie, bo wreszcie Canon zaczyna dostrzegać wołania posiadaczy obecnych i przyszłych Canona RP, którzy czekali na takie właśnie małe i zgrabne oraz tanie obiektywy.

R kosztuje nowy ok 1500-1700 euro. to jest cena akceptowalna i powiedzilbym fair. Aparat o takim samym DR jak R6 ( wedlug dxo ) i nawet nieco wyzszej rozdzielczosci . Jesi komus lustrzanka idzie na nerwy to ma nieprzesadnie droga i przyzwoita alternatywe.
Co do polityki cenowej canona , to parokrotnie pisalem tutaj , problemem canona jest to, ze nie potrafi produkowac sprzetu rownie tanio jak konkurencja. Aparaty nikona w ostatnich latach - lepsze niz canona - byly tansze , nie mowiac juz o sony czy pentaksie ( jak dotad o niepobitym DR w klasie FF) .

Cena R5 jest przejawem arogancji , o czym pisalem pierwszygo dnia i do tej pory zdania nie zmieniam. To nie jest jakas kosmiczna technologia w przeciwienstwie do ceny .

Bangi
07-11-2020, 22:16
Ja się chyba skuszę na tą RF 50/1.8 STM jak już będzie w powszechnej sprzedaży.

sebcio80
07-11-2020, 23:48
R kosztuje nowy ok 1500-1700 euro. to jest cena akceptowalna i powiedzilbym fair. Aparat o takim samym DR jak R6 ( wedlug dxo ) i nawet nieco wyzszej rozdzielczosci . Jesi komus lustrzanka idzie na nerwy to ma nieprzesadnie droga i przyzwoita alternatywe.
Co do polityki cenowej canona , to parokrotnie pisalem tutaj , problemem canona jest to, ze nie potrafi produkowac sprzetu rownie tanio jak konkurencja. Aparaty nikona w ostatnich latach - lepsze niz canona - byly tansze , nie mowiac juz o sony czy pentaksie ( jak dotad o niepobitym DR w klasie FF) .

Cena R5 jest przejawem arogancji , o czym pisalem pierwszygo dnia i do tej pory zdania nie zmieniam. To nie jest jakas kosmiczna technologia w przeciwienstwie do ceny .

Patrząc na wyniki finansowe ostatnich lat Canon dobrze wie co robi i dobrze na tym wszystkim wychodzi. Oczywiście duży wpływ na polityki cenowe firm ma ich sytuacja na rynku. Gdyby Nikon miał taką część rynku jak Canon też miałby większe ceny. Sony jako nowy system musiał czymś zachęcić do kupna aparatów. Problemem Sony jsst to że cała masa ludzi kupując ich puszki używała ich z obiektywami innych firm. Więc teraz jak Canon i Nikon mają sensowne body to Sony bardzo szybko straci Ogromna część rynku.

R5 mimo niby lini 5 czyli półprofesjonalnej to aparat który w 100% może być uważany za flagowy na równi z 1Dx. A jedynkę w wielu kwestiach przewyższa. A ona kosztuje ponad 30tys. Nikon jeszcze nie ma podobnej klasy bezlustra w ofercie a Sony A9II kosztuje więcej niż R5 a bardziej ze względu na rozdzielczość można go porównywać do R6. A7 R IV jest tańszy o 5 tys zł ale to nie ten poziom wydajności/szybkość fps i bufora.

Problemem R5 jest właśnie to że jest za dobry. Ma wszystko i musi tyle kosztować. To jakby połączyć Sony A9 II i A7 R IV.

Jedyny problem nowych puszek to ich pozycjonowanie. R5 nie kontynuje Lini 5 z luster. To robi moim zdaniem R póki co. I właśnie taką puszke jak R wszyscy pewnie by tu chcieli tylko z technologią z R5 i R6. Czyli 30mpx, IBIS, AF z R6, max 8fps z dużo mniejszym buforem i słabszymi ekranami.

Cena R5 jak na te czasy jest moim zdaniem ok. Jest to zdecydowanie aparat wart swojej ceny.

atsf
08-11-2020, 02:04
Khem, khem.

5345

Posiadam EF 1,8/50 mm Mk I i używam go tak rzadko, jak to tylko możliwe, ale gdy go używam, to za niezaprzeczalną zaletę uważam cofnięty w głąb tubusa zespół soczewek, co daje całkiem skuteczną osłonę przeciwsłoneczną i, wkładając aparat do torby, nie zawracam sobie głowy zakładaniem kapsla, bo soczewka jest dobrze chroniona przez sam tubus. Podobnie z Tamronem 100-400, przy odwrotnie założonej osłonie przeciwsłonecznej nigdy w transporcie i w warunkach zdjęciowych nie zakładam kapsla, bo wystająca osłona zabezpiecza szkło. Mniej zwracania głowy i szybciej jest po prostu, a i kapsle się nie gubią. Całą resztę optyki staram się przenosić z zamontowanymi osłonami w pozycji bojowej i .... strzela całą ich przereklamowaną kompaktowość. W przypadku tego RF 50 mm co szlag trafił- każdy widzi.

szwayko
13-11-2020, 21:12
Nowe zdj. i porównanie do 1.2
https://petapixel.com/2020/11/11/photographer-reviews-the-rf-50mm-f-1-8-stm-on-the-canon-eos-rp/

Bangi
04-12-2020, 15:44
Mikołaj przyszedł wcześniej w tym roku i nabyłem, płacąc podatek od nowości. Zakupu nie żałuję.
Odnoszę wrażenie, że jednak RF 50 STM na 1.8 jest ostrzejszy od EF 50 STM, choć EF też niczego nie brakowało.

jinks
04-12-2020, 16:06
Mikołaj przyszedł wcześniej w tym roku i nabyłem, płacąc podatek od nowości. Zakupu nie żałuję.
Odnoszę wrażenie, że jednak RF 50 STM na 1.8 jest ostrzejszy od EF 50 STM, choć EF też niczego nie brakowało.Myślałem, że jeszcze nie są dostępne. Też kupię, ale na wiosnę/lato. Jak Af w eyeAF? Nadąża za dzieckiem? :)

mkkaczy
04-12-2020, 17:13
Gdybym nie miał wersji EF, to z pewnością bym go zakupił już teraz.

robcio
04-12-2020, 21:19
Odnoszę wrażenie, że jednak RF 50 STM na 1.8 jest ostrzejszy od EF 50 STM, choć EF też niczego nie brakowało.

Gratuluję zakupu :)

Byłbyś skłonny opublikować kilka sampli może i ja zdążę jeszcze list do Mikołaja wysłać.

Bangi
04-12-2020, 22:39
jinks - nie testowałem w boju.
mkkaczy - mam wersję EF, ale jeszcze kilka dni w sumie ;)
robcio - proszę bardzo.

Sample (RAWy) takie bez jakiejś szczególnej inwencji twórczej, takie głupie pstryki na szybko, w tym również z EF (opisałem nazwy plików jakim szkłem robione).

https://1drv.ms/u/s!AlfyHdbqn2_VjSrqLKLgmUTDHg_r?e=TEOt93

robcio
04-12-2020, 22:51
Dziękuje bardzo za sample.

splice
06-12-2020, 07:02
A jak z AF, chodzi trochę szybciej? Sam obiektyw RF bez adapteru też chyba sprawia że zestaw jest bardziej mobilny.

RobertoM
06-12-2020, 12:40
Gdzie w PL można go kupić ?

tomfoot
06-12-2020, 12:56
Gdzie w PL można go kupić ?

W sklepie canona. W nikonie i sony raczej nie.

jinks
06-12-2020, 13:12
W sklepie canona. W nikonie i sony raczej nie.Wszędzie są na razie pre-ordery. Stąd zaskoczenie niektórych. Nowe R-ki też nie wiadomo kiedy będą dostępne.

marfot
06-12-2020, 13:18
Wszędzie są na razie pre-ordery. Stąd zaskoczenie niektórych. Nowe R-ki też nie wiadomo kiedy będą dostępne.

Tu np. deklarują dostępność:
https://www.fotoplus.pl/obiektywy/obiektywy-do-bezlusterkowcow/Canon-RF-50mm-f18

tomfoot
06-12-2020, 13:22
Fotoforma pokazuje, że ma dostępność.

mkamelg
06-12-2020, 13:57
Na ten moment można go kupić tylko tutaj https://www.fotoplus.pl/obiektywy/obiektywy-do-bezlusterkowcow/Canon-RF-50mm-f18 czyli tam gdzie kupował go Bangi. Przez moment były też dostępne w sklepach Cyfrowe.pl i Fotoforma.

Mnie osobiście Canon zrobił w bambuko. Wczoraj w momencie czytania posta Bangi dostałem maila od Canon Sklep Polska (oficjalny sklep internetowy Canona), że moje zamówienie przedsprzedażowe (składałem je 6 listopada) zostało anulowane ("Niestety nie możemy przetworzyć wybranej metody płatności za poniższe produkty."). Pieniądze miały być ściągnięte z karty płatniczej. W międzyczasie zrobiłem kilka zakupów w różnych zagranicznych sklepach internetowych, i tam jakoś nie mieli problemów ze ściągnięciem moich pieniędzy z karty płatniczej. Klituś-bajduś. Moim zdaniem centrala (Canon Europa N.V.) pchnęła sztuki do sklepów detalicznych (prowadzących również sprzedaż online), bo pewno sprzedawcy miauczeli że klienci się domagają a oni nie mają czego sprzedawać.

Drugiej szansy im nie dam, bo na stanie mam 5 różnych 50-tek z mocowaniem EF, jedną z mocowaniem M42 i dwa aparaty (EOS R i EOS 5DS R), więc mi na nim jakoś wybitnie nie zależy. Chciałem go zamówić żeby zrobić jakiś fajny test porównawczy i być może go sobie zostawić, ale jak nie chcą moich pieniędzy to niech spieprzają na drzewo.

Tak przy okazji, przepinanie się pomiędzy obiektywami Canona z różnymi mocowaniami nie należy do przyjemności ze względu na dekielki tylne w obiektywach z mocowaniem RF, gdzie te wypustki w środku są różnej długości i nie można tych dekielków nakręcać "na czuja" tak jak tych od obiektywów z mocowaniem EF. Dlatego żaden profesjonalny fotograf nie używa kilku obiektywów z mocowaniem RF na raz (o ile w ogóle używa obiektywów z mocowaniem RF ze swoim RP/R/R6/R5), bo go denerwują te dekielki jak je ma nakręcać. Dlatego jeśli jesteś świeżakiem, kupiłeś sobie jakiś aparat z serii R i nie posiadasz żadnych obiektywów z mocowaniem EF, to wchodź od razu w obiektywy z mocowaniem RF przez co siłą rzeczy przyzwyczaisz się do tych dekielków, bo nie będziesz miał porównania do tych od obiektywów z mocowaniem EF.

Robert Dy
06-12-2020, 14:12
A jak z AF, chodzi trochę szybciej? Sam obiektyw RF bez adapteru też chyba sprawia że zestaw jest bardziej mobilny.Wczoraj go sprawdziłam na spacerze z biegającym dzieckiem. AF działa szybko i pewnie. Ostrzejszy od EF 50 1.8 STM. Do tego dochodzi niewielka waga i wymiary, jest mniejszy od EF 40 2.8 z adapterem.

jinks
06-12-2020, 14:18
Z tą dostępnością jest tak, że na stronach oczywiście podają iż "jest na stanie" a tak na prawdę nawet nie wiedzą kiedy będzie. Teraz kupiłem aparat, który był "na magazynie sprzedawcy" (jeden z wymienionych tu sklepów) a tym czasem Canon nawet im nie potwierdził kiedy dotrą. Sprawa o tyle skomplikowana, że sporo osób kupuje na koniec roku ze względu na potrzebne koszty.

marfot
06-12-2020, 14:45
przepinanie się pomiędzy obiektywami Canona z różnymi mocowaniami nie należy do przyjemności ze względu na dekielki tylne w obiektywach z mocowaniem RF, gdzie te wypustki w środku są różnej długości i nie można tych dekielków nakręcać "na czuja" tak jak tych od obiektywów z mocowaniem EF.

Canon ma teraz dwie drogi:
1. zastosować innowacyjne rozwiązanie, w którym piórka są równe i najkrótsze jak w dekielku EF i umożliwić zapinanie dekielka co 120 stopni (jak EF),
2. wprowadzić innowacyjny dekielek z blokadą zatrzasku (jak w body) i wtedy zakładanie dekielka będzie równie trudne jak zapinanie szkła do body :mrgreen:.

Osobiście nie wierzą, że projektant dekielka RF ugadał się z Chińczykiem, że stworzy mu rynek na dekielek RF zapinany co 120 stopni.

RobertoM
06-12-2020, 14:59
W sklepie canona. W nikonie i sony raczej nie.

Przed kolejną mądrą wypowiedzią, proponuję sprawdzić informacje.

jinks
06-12-2020, 16:14
Ogólnie jeśli chodzi o dostawy z Azji dziś natknąłem się na taki wpis:
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/paczki-z-chin-czy-dojda-na-swieta-w-chinach-brakuje-kontenerow/wn9p07b?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi

Stąd pewnie też podwyższone ceny na wiele rzeczy. Szczególnie tych nowych, bo stare zalegają w Europejskich magazynach.

tomfoot
06-12-2020, 22:26
Przed kolejną mądrą wypowiedzią, proponuję sprawdzić informacje.

Przed zadaniem kolejnego pytania wykonaj większy wysiłek i sprawdź sam dostępność w sklepach.

Bangi
07-12-2020, 00:48
Tak, kupiłem w Krakowie, w sklepie na ul. Studenckiej (jak tylko na stronie pojawiło się, że mają dostępne od ręki).
Tak, zestaw jest dużo zgrabniejszy niż EF i adapter.
Czy AF jest szybszy niż z EF, nie mam pewności.
IMHO jest ostrzej niż z EF.
Nie zawiodłem się, podsumowując zakup i nie żałuję.

RobertoM
07-12-2020, 12:28
Dzięki

Zamówiłem od nich .

Ratel
14-12-2020, 09:24
Gdyby ktoś poszukiwał jakąś konfrontację EF vs RF:
https://www.youtube.com/watch?v=66GZ9MdmVI8

Niby odrobinę ostrzej, ale spodziewałem się większej różnicy.

jinks
14-12-2020, 10:15
Ef był już bardzo ostry. Szczególnie jak na szło z najniższej półki. Krótko miałem ten obiektyw, ale to było pierwsze co mnie bardzo zaskoczyło.

candar
14-12-2020, 19:48
https://www.fotopolis.pl/testy/obiektywy/34258-canon-rf-50-mm-f-1-8-stm-zdjecia-przykladowe-sample-pierwsze-wnioski-wrazenia-opinia

K_f
15-12-2020, 11:01
Ef był już bardzo ostry. Szczególnie jak na szło z najniższej półki. Krótko miałem ten obiektyw, ale to było pierwsze co mnie bardzo zaskoczyło.

Potwierdzam, na Rce naprawdę fajnie się spisuje. Super Funkcja w eosie R przy manualnym ostrzeniu można włączyć aby podczas kręcenia pierścieniem zbliżał punkt ostrzenia.
Czy ten obiektyw można przełączyć na MF? Jest przełącznik Control i Focus , na jednym i drugim działa autofocus.

Bangi
15-12-2020, 11:15
Potwierdzam, na Rce naprawdę fajnie się spisuje. Super Funkcja w eosie R przy manualnym ostrzeniu można włączyć aby podczas kręcenia pierścieniem zbliżał punkt ostrzenia.
Czy ten obiektyw można przełączyć na MF? Jest przełącznik Control i Focus , na jednym i drugim działa autofocus.

Można przełączyć na MF, tylko trzeba to zrobić w body.

szwayko
17-12-2020, 21:31
Kolejne solidne porownianie z EF i RF 1.2
https://www.youtube.com/watch?v=TsZxPI4AEWk

K_f
18-12-2020, 11:12
Tutaj kilka ciekawych informacji o RF 50 1.8 STM

https://www.youtube.com/watch?v=lz4i1iK9zWM

Bangi
18-12-2020, 13:52
A propos kwestii bokeh

1.8
5515

2.8
5516

4
5517

5.6
5518

robertskc7
18-12-2020, 14:08
Kształt lepszy niż z ef 50 1.2 za 6,5K :)

Eberloth
18-12-2020, 14:26
Bangi jakiś mydlany masz ten egzemplarz - wymień na inny :mrgreen:

parman
18-12-2020, 14:48
Bangi jakiś mydlany masz ten egzemplarz - wymień na inny :mrgreen:
W ogóle ten egzempalrz ma jakiś front focus :lol:.

jinks
18-12-2020, 16:05
Jak na szło o tak małych soczewkach ma bardzo fajne rozmycie. W mojej ocenie jest wyraźnie inaczej niż w wersji ef. Na pewno go kupię za jakiś czas :)

robcio
18-12-2020, 16:07
ciekawostka zakupowa część osób liczyła na nazwijmy to racjonalizację ceny obiektywu w dół, bo podatek od nowości itd.
Tymczasem w oficjalnej dystrybucji szkło zdrożało z 999 startowego do około 1050 ;) Bangi bardzo dobry zakup, sam się na niego czaje, może na święta będzie promocja minus 50 zł :D

jinks
18-12-2020, 16:37
ciekawostka zakupowa część osób liczyła na nazwijmy to racjonalizację ceny obiektywu w dół, bo podatek od nowości itd.
Tymczasem w oficjalnej dystrybucji szkło zdrożało z 999 startowego do około 1050 ;) Bangi bardzo dobry zakup, sam się na niego czaje, może na święta będzie promocja minus 50 zł :DJak się sytuacja uspokoi, czyli za jakieś 2 lata ;) cena zejdzie do 600-700 zł. A teraz nawet wolą dać wyższą, bo nie mają na stanie a sporo osób ciągle pyta :) oprócz podatku od nowości obecnie dochodzi podatek od oferty w pandemii.

mkamelg
18-12-2020, 18:59
Tymczasem w oficjalnej dystrybucji szkło zdrożało z 999 startowego do około 1050 ;) Bangi bardzo dobry zakup, sam się na niego czaje, może na święta będzie promocja minus 50 zł :D

Cena podskoczyła do góry, ponieważ Canon dorzucił ten obiektyw do swojej oferty promocyjnej https://www.canon.pl/lens-promo/ Kwota zwrotu pieniędzy została ustalona na 90 zł.

Bangi
18-12-2020, 19:03
Jak na szło o tak małych soczewkach ma bardzo fajne rozmycie. W mojej ocenie jest wyraźnie inaczej niż w wersji ef. Na pewno go kupię za jakiś czas :)

Mam jeszcze EF to postaram się zrobić podobne i wrzucić.

jinks
18-12-2020, 20:31
Mam jeszcze EF to postaram się zrobić podobne i wrzucić.Miło, że się fatygujesz, ale po takim teście ciężko to ocenić, bo to tylko jeden z kilku najbardziej typowych scenariuszy. Chociaż niektórym pewnie wystarczy żeby kupić :)

Bangi
18-12-2020, 23:09
Nie traktujcie tego jako testy, po prostu dzielę się i tyle.

A tak wygląda EF (starałem się zrobić podobne), IMHO nie ma jakiejś diametralnej różnicy.

1.8
5521

2.8.
5522

4
5523

5.6
5524

A jakby ktoś chciał z lupą to tutaj udostępniam większe i bezpośrednie sklejki:
https://1drv.ms/u/s!AlfyHdbqn2_VjWwFJDoBXuVD-xyb?e=QfIND2

Wychodzi na to, że EF też nie ostrzy LOL

robcio
18-12-2020, 23:42
hmm ot ciekawostka co to są za kropki na kółkach bokehowych przy EF? na RF ich nie ma.

Bangi
19-12-2020, 00:20
Nie mam pojęcia, choć też się zastanawiałem.

cybertoman
19-12-2020, 13:07
Różnica jest - weźmy np. obwódki przy f1.8. Przy f2.8 EF traci kolistość a RF jeszcze nie.

robertskc7
19-12-2020, 13:43
hmm ot ciekawostka co to są za kropki na kółkach bokehowych przy EF? na RF ich nie ma.

brud wewnątrz obiektywu lub na matrycy ale raczej to pierwsze.

Bangi
19-12-2020, 21:47
brud wewnątrz obiektywu lub na matrycy ale raczej to pierwsze.

Zarówno matryca jak i szkło są czyste.

robertskc7
19-12-2020, 22:18
Zarówno matryca jak i szkło są czyste.

A ja Ci mówię, że na bank masz pyłek wewnątrz obiektywu. Sprawdź dokładnie :)

Bangi
20-12-2020, 12:06
A ja Ci mówię, że na bank masz pyłek wewnątrz obiektywu. Sprawdź dokładnie :)

W środku na pewno nic nie było, ale na tylnej soczewce rzeczywiście był mały paproszek. Przedmuchałem i jest OK.

5533

robcio
20-12-2020, 13:35
Bangi no i rewelacja, przepraszam, że wywołałem dygresyjną dyskusje o brudnym obiektywie.

robertskc7
20-12-2020, 15:10
W środku na pewno nic nie było, ale na tylnej soczewce rzeczywiście był mały paproszek. Przedmuchałem i jest OK.

5533

Ja mam 3 pyłki wewnątrz, których ni sposób wydmuchać.

szwayko
30-12-2020, 11:27
Na the digital pojawil sie pelny test tego szkla.
https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-RF-50mm-F1.8-STM-Lens.aspx

Mi posiadaczowi ef50/1.2 chodzi jednak po glowie ttartisan 50/1.4 jako niewielkie szklo zaprojektowane pod bezlustro, ale poczekam jak pojawia sie porownania. Czy obrazowanie jest jakies ciekawsze. Cena podobna, ok 1300zl, a kawal szkla.
https://www.kenrockwell.com/tech/ttartisan/50mm-f14-m.htm

Bangi
31-12-2020, 00:00
Po prawie miesiącu używania stwierdzam, że szkło naprawdę super i mogę polecić ;)

5564

ludwich
28-01-2021, 01:17
Zakupiony dwa dni temu. Też jestem zadowolony z zakupu :-)
5745

--- Kolejny post ---

5746

gnd
04-04-2021, 20:43
Jest już zamiennik osłony od chińskiego JJC.
13 $ czyli tyle samo co większa od 85stm
https://a.aliexpress.com/_vaoF9X

mkamelg
28-04-2021, 17:45
Zamiennik można już kupić na polskim Amazon https://www.amazon.pl/JJC-pokrywa-bagnetowa-obiektywu-zamiennik/dp/B08ZMMK68C/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3 %91&dchild=1&keywords=ES-65B&qid=1619615883&sr=8-1 Chyba się komuś nudziło w JJC, bo wymyślili sobie jeszcze wersję tu cytat "Kolor: W kształcie płatka" droższą od tej normalnej o kilka złotych. Ta normalna ("Kolor: Okrągły kształt") kosztuje z dostawą do paczkomatu InPost 61,88 zł.

Jeżeli ktoś nie posiada konta na AliExpress, Amazon, czy eBay (czyli tam gdzie aktualnie można kupić sobie zamiennik) i nie chce specjalnie dla jednego zakupu go zakładać, to niech się zgłosi do mnie (wyśle do mnie prywatną wiadomość poprzez forum) bo mam jedną sztukę do sprzedania. Zamawiałem dwie sztuki prosto z Chin żeby trochę zejść z ceny i nieco pod kątem pewnego forumowicza, niestety tenże forumowicz stwierdził iż nie jest zainteresowany jej zakupem bo rzadko używa osłon. Chińczycy wysłali je do mnie w kopercie bąbelkowej, więc oryginalne opakowania zostały nieco pogniecione, na szczęście samym osłonom nic się nie stało. Sprawdziłem obydwie sztuki i montują się bez problemów na obiektywie.

Jeśli chcecie sobie zobaczyć jak RF 50mm f/1.8 STM wypadł w porównaniu do innych posiadanych przeze mnie 50-tek, to zapraszam do mojego porównania opublikowanego na forum CR na początku tego roku https://www.canonrumors.com/forum/threads/rf-50mm-f1-8-stm-review.39800/#post-877700 Jak się kliknie na którychś z tych zrzutów ekranu, to otworzy się on w nowej karcie przeglądarki, i po ponownym kliknięciu na nim ulegnie on powiększeniu.

Ketchup
08-07-2021, 16:22
Taka ciekawostka że przy obecnej promocji gdzie do R5 dają "Voucher 1000 zł na obiektyw RF" ten obiektyw można mieć za 1 zł :)ewentualnie przy R6 "Voucher 400 zł na obiektyw RF" daje 600 zł :) .

bakulik
25-08-2021, 14:42
Gdyby ktoś był zainteresowany nabyciem tego obiektywu, to tutaj https://fotostrada.pl/canon-rf-50-mm-f-18-stm można go dostać za 999 zł minus natychmiastowy rabat 100 zł minus 10% z kodem CANON10% = 809,10 zł.