PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R5



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

sv
09-07-2020, 14:03
Już oficjalnie:
https://www.newsshooter.com/2020/07/09/canon-eos-r5-officially-announced/?fbclid=IwAR3Swa6fTJIfucv4VeCpLoH5cqIzv57uYWFHFEml lDy4ZMDLvQ16bjTtfwg

espe
09-07-2020, 14:25
Filmik z możliwościami AF (ten z łyżwiarką) robi wrażenie.

Jacek_Z
09-07-2020, 15:20
R5 - imponująca specyfikacja. Są powody by się wszyscy na niego rzucili.
Pomijam cenę. Choć chyba to właśnie jest powód, dla którego wszyscy go nie kupią.

candar
09-07-2020, 15:30
R5 - imponująca specyfikacja. Są powody by się wszyscy na niego rzucili.
Pomijam cenę. Choć chyba to właśnie jest powód, dla którego wszyscy go nie kupią.

Za optycznymi specyfikacja i opis: https://www.optyczne.pl/15165-news-Canon_EOS_R5_i_R6.html

Kwestia ostatecznej ceny sklepowej będzie najważniejsza ;)

kmeg
09-07-2020, 15:38
R5 - imponująca specyfikacja. Są powody by się wszyscy na niego rzucili.
Pomijam cenę. Choć chyba to właśnie jest powód, dla którego wszyscy go nie kupią.Myślę, że może jednak powtórzyć sukces 5dmk2. 8k będzie robiło robotę...

candar
09-07-2020, 15:43
Myślę, że może jednak powtórzyć sukces 5dmk2. 8k będzie robiło robotę...

Może :)

Martwi mnie słaba żywotność baterii - Nowy akumulator (490-510 zdjęć na jednym ładowaniu)

Ceny: 20 650 zł (EOS R5), 12 390 zł (EOS R6) podane przez https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/33729-canon-eos-r5-i-r6-powrot-na-szczyt

jan pawlak
09-07-2020, 16:13
Warto przeczytać : https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-r5-initial-review

Wygląda na to, że Canon wreszcie skonstruował odpowiednik serii EOS 5d w technologii ML.
Teraz można tylko spokojnie poczekać na wersję EOS R5M2 i wtedy kupować

jp

PS
Tylko cena 20650zł, teraz A7R4 to 13500 zł (15000 - 1500 cashback) dla "niefilmujących"

tomfoot
09-07-2020, 16:50
Choć chyba to właśnie jest powód, dla którego wszyscy go nie kupią.

To znaczy, że nikt go nie kupi? Czy, że nie wszyscy go kupią?

--- Kolejny post ---



Teraz można tylko spokojnie poczekać na wersję EOS R5M2 i wtedy kupować


Zgodnie z zasadami należy czekać na mkIII i następnie szybko wymieniać go na sony, który przecież jest najlepszy.

candar
09-07-2020, 17:50
Dane producenta: wydajność nowej baterii LP-E6NH w R5: 490 zdjęć / 320 z wizjerem

Zakładając, że 99% zdjęć w ML kadruje się przez EVF to jak dla mnie bardzo słabo rozwiązali zasilanie w R5 i R6 , praktycznie to samo co w R.

BTW - co ciekawe w R6 jest stara bateria LP-E6N , wydajność 510 zdjęć / 380 z wizjerem. Ten sam akumulator co w lustrzankach z serii 5D, 6D i 7D.

Czyli bez wiaderka akumulatorów ani rusz. Postępu na tym polu brak. Szkoda.

jan pawlak
09-07-2020, 18:31
Dane producenta: wydajność nowej baterii LP-E6NH w R5: 490 zdjęć / 320 z wizjerem

Zakładając, że 99% zdjęć w ML kadruje się przez EVF to jak dla mnie bardzo słabo rozwiązali zasilanie w R5 i R6 , praktycznie to samo co w R.

BTW - co ciekawe w R6 jest stara bateria LP-E6N , wydajność 510 zdjęć / 380 z wizjerem. Ten sam akumulator co w lustrzankach z serii 5D, 6D i 7D.

Czyli bez wiaderka akumulatorów ani rusz. Postępu na tym polu brak. Szkoda.

W pierwszych wersjach A7 też było kiepsko z ilością zdjęć na jednym aku.
W następnych było już lepiej, tutaj też tak będzie.

Wersje Mark 2 to dopracowane wersje, usunięte słabości "debiutantów" na których poprawę z powodu konieczności pojawienia się na rynku (bitwy konkurencyjnej) nie starczyło czasu.

jp

kmeg
09-07-2020, 18:48
W pierwszych wersjach A7 też było kiepsko z ilością zdjęć na jednym aku.
W następnych było już lepiej, tutaj też tak będzie.

Wersje Mark 2 to dopracowane wersje, usunięte słabości na których poprawę z powodu konieczności pojawienia się na rynku (bitwy konkurencyjnej) nie starczyło czasu.

jpJak na tak zaawansowane przetwarzanie dużych danych obrazowych to wyniki baterii są ok. Nie przesadzajmy więc.

Canon to sobie testował pewne rozwiązania w R (i reszcie M plus nowszych DSLR). R5/R6 są już wg mnie dopracowane i trzeba być naiwnym aby myśleć, że Canon je tworzył na kolanie i dopiero MK2 będzie dopracowane. To,że pewnych rozwiązań nie dawał wcześniej to nie znaczy, że ich nie miał lub nie rozwijał. Rynek się zmienił to i Canon się musiał zmienić ze swoim podejściem. Cena też jest dobrze skalkulowana (5dmkIV mające dużo mniej weszlo na polski rynek za 18500). Czuje, że będzie ciężko z dostępnością tak jak po premierze 5dII.

Nie mam czasu teraz na fotografię ale te premiery powodują, że mam chęć za jakiś czas wymienić 5d2 na nowe eRki.

szandor
09-07-2020, 19:45
Nigdzie tego nie widzę, czy po wyłączeniu aparatu zasłaniana jest matryca, tak jak w R? Bardzo sobie chwalę ten patent, zrobiłem 15k zdjęć i na matrycy nie ma ani jednego pyłka (bez czyszczenia). W sony na każdy wyjazd zabierałem gruszkę.

espe
09-07-2020, 19:49
Nigdzie tego nie widzę, czy po wyłączeniu aparatu zasłaniana jest matryca, tak jak w R? Bardzo sobie chwalę ten patent, zrobiłem 15k zdjęć i na matrycy nie ma ani jednego pyłka (bez czyszczenia). W sony na każdy wyjazd zabierałem gruszkę.
w r6 jest to programowalne więc w r5 raczej na pewno jest

gnd
09-07-2020, 19:50
Tak, ale będzie możliwość wyłączenia tej funkcji.

sv
09-07-2020, 21:12
Dane producenta: wydajność nowej baterii LP-E6NH w R5: 490 zdjęć / 320 z wizjerem

Zakładając, że 99% zdjęć w ML kadruje się przez EVF to jak dla mnie bardzo słabo rozwiązali zasilanie w R5 i R6 , praktycznie to samo co w R.

BTW - co ciekawe w R6 jest stara bateria LP-E6N , wydajność 510 zdjęć / 380 z wizjerem. Ten sam akumulator co w lustrzankach z serii 5D, 6D i 7D.

Czyli bez wiaderka akumulatorów ani rusz. Postępu na tym polu brak. Szkoda.

Twoja troska o użytkowników Canona jest już przysłowiowa. Ale nie martw się, te dane wyliczane są według standardów CIPA. Baterie spokojnie wytrzymają 1500 zdjęć. Wiaderko może zostać w domu. Swoją drogą będziesz miał spaprany weekend. Zamiast wyjść na spacer będziesz przeszukiwał internet szukając czegoś do czego będziesz mógł się na forum przyczepić :-)

candar
09-07-2020, 21:27
Twoja troska o użytkowników Canona jest już przysłowiowa. Ale nie martw się, te dane wyliczane są według standardów CIPA. Baterie spokojnie wytrzymają 1500 zdjęć. Wiaderko może zostać w domu. Swoją drogą będziesz miał spaprany weekend. Zamiast wyjść na spacer będziesz przeszukiwał internet szukając czegoś do czego będziesz mógł się na forum przyczepić :-)

;) zapewne podobnie jak fabryczne dane spalania podawane przy Toyotach (cykl NEDC). W realu 2x tyle ;) поживём – увидим !

BTW - oby nie jak w Fuji, gdzie bateria NP-W126 miała deklarowaną wydajność przez CIPA na poziomie 350 zdjęć, a w rzeczywistości wychodziło 200 zdjęć ;)

sv
09-07-2020, 21:50
;) zapewne podobnie jak fabryczne dane spalania podawane przy Toyotach (cykl NEDC). W realu 2x tyle ;) поживём – увидим !

BTW - oby nie jak w Fuji, gdzie bateria NP-W126 miała deklarowaną wydajność przez CIPA na poziomie 350 zdjęć, a w rzeczywistości wychodziło 200 zdjęć ;)

1dx mk III ma wg CIPA na 1 baterii wykonać nieco ponad 1200 zdjęć. Ja zrobiłem około 1100 zdjęć i pół godziny filmu. W baterii zostało 72% pojemności.
Poszukaj sobie czegoś innego do narzekania.

candar
09-07-2020, 22:07
1dx mk III ma wg CIPA na 1 baterii wykonać nieco ponad 1200 zdjęć. Ja zrobiłem około 1100 zdjęć i pół godziny filmu. W baterii zostało 72% pojemności.
Poszukaj sobie czegoś innego do narzekania.
sven - z całym szacunkiem do Ciebie!

Serio chwalisz się wykonaniem 1100 zdjęć DSLR-em 1dx mk III z OVF i porównujesz ten ogromny Battery Pack LP-E19 z DSLRa 1dx mk III o pojemności 2750 mAh do małej baterii LP-E6NH o pojemności 2130 mAh w bezlustrze R5 , gdzie EVF wyssie ją błyskawicznie (wg. producenta 320 zdjęć z włączonym wizjerem) ????

Trochę realizmu zdałoby się w Twoich wpisach ;) Ja wiem, że Canon jest najlepszy i rozjechał już całą konkurencję, ale proszę... są granice narcyzmu ;)

supermario
09-07-2020, 22:35
https://youtu.be/ZZBwZeL0cfU?t=2675

Z tego filmu wynika, że bateria daje radę.

sv
09-07-2020, 23:28
sven - z całym szacunkiem do Ciebie!

Serio chwalisz się wykonaniem 1100 zdjęć DSLR-em 1dx mk III z OVF i porównujesz ten ogromny Battery Pack LP-E19 z DSLRa 1dx mk III o pojemności 2750 mAh do małej baterii LP-E6NH o pojemności 2130 mAh w bezlustrze R5 , gdzie EVF wyssie ją błyskawicznie (wg. producenta 320 zdjęć z włączonym wizjerem) ????


Liczyłem na Twoją inteligencję, ale się zawiodłem. Przecież nie porównuję tych dwóch aku, tylko pokazuję jak pomiar wg CIPA ma się do realnego fotografowania. Nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi.

gnd
10-07-2020, 00:09
Seriami można naklepać dużo zdjęć na jednej baterii:)

szandor
10-07-2020, 08:55
W normalnym fotografowaniu, tzn bez strzelania seriami w moim przypadku ilość wykonanych zdjęć jest bardzo zbliżona do tych podanych przez CIPA, a nawet jest mniejsza. Argument, że zaawansowana elektronika potrzebuje dużo prądu, świadczy tylko o tym, że akumulator jej nie dorównuje. Z tego co widzę, R5 podobnie się zachowuje jak R. 320 klatek na jednym aku, to trochę za mało. Na moich wyjazdach robię ~ 300 zdjęć dziennie i nie zdarzyło mi się, aby jedna bateria to załatwiła. W przypadku A7II (używałem przez rok) 2 baterie to było mało.Oczywiście używam wizjera do wszystkich operacji, ale po to on jest.
Do R-ki miałem 4 akumulatory, piszę miałem bo 2 oryginalne canona LP-6N padły w ciągu roku, 5-cio letni newell z 6D, stracił może 20% pojemności, ale dalej śmiga.

candar
10-07-2020, 09:03
Liczyłem na Twoją inteligencję, ale się zawiodłem. Przecież nie porównuję tych dwóch aku, tylko pokazuję jak pomiar wg CIPA ma się do realnego fotografowania. Nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi.

No tak, ale może jednak bez inwektyw ? Trochę nie przystoi.

Zacytuję Twoją odpowiedź na mój wpis o tym, że: wydajność nowej baterii LP-E6NH w R5 wynosi 490 zdjęć / 320 z wizjerem


Twoja troska o użytkowników Canona jest już przysłowiowa. Ale nie martw się, te dane wyliczane są według standardów CIPA. Baterie spokojnie wytrzymają 1500 zdjęć. Wiaderko może zostać w domu. Swoją drogą będziesz miał spaprany weekend. Zamiast wyjść na spacer będziesz przeszukiwał internet szukając czegoś do czego będziesz mógł się na forum przyczepić :-)


Przy 14 kl./s w 1dx mk III to można i 100.000 zdjęć naklepać na jednej baterii ;) Twój film: https://www.youtube.com/watch?v=klroODRHNB8&t=774s#t=7m03s

Nie zmienia to faktu, że testy CIPA odnoszą się do realnego użytkowania aparatu i o takim tu piszemy. A dokładniej to wątek dotyczy Canona R5 w codziennym użytkowaniu.

Miłego dnia życzę !

Bechamot
10-07-2020, 09:51
na podstawie dotychczas opublikowanych zapowiedzi mozna chyba stwierdzic , ze nie beda to najlepsze aparaty pod wzgledem jakosci obrazowania na rynku. Beda" prawie ze jak te sprzed dwoch lat ". Natomast sa najdrozsze w tej klasie tzn sa o najgorzym stosunku jakosci / ceny.

R5 bedzie niezwykle rzadko spotykanym aparatem na ulicy , jeszcze rzadziej niz c5mkIV

natomiast R6 stanie sie zapewne hitem , ze wzgledu na cene - na razie zawyzona , ale nic tanszego ze stabilizowana matryca Canon nie ma z matryca FF. Wydajnoscia baterii rzeczywiscie nie imponuje - wiec czym ? chyba tylko ergonoma , tutaj wyglada na swietnie rozwiazany.

Wkrotce okaze sie , ze mozna obejsc sie bez przeszacowanych cenowo aparatow i da sie uzywac te ze sredniej polki cenowej i za pare lat przy takim wzorscie cen optyki okaze sie , ze i bez fotografii da sie zyc.
Canon nie potrafi wyprodukowac aparatow tanio a to najwieksza sztuka.

djtermoz
10-07-2020, 22:58
R6 wygląda bardzo przyzwoicie. R5 to już pełen wypas i dużo więcej niż potrzebuję.

Jednak kierunek w którym Canon zdaje się zmierzać z obiektywami RF jednocześnie mnie martwi i cieszy. Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie:


[Wg CR]
Prezentacja nowych elementów RF podobno 9 lipca:

4709

sprzedaż R6 rusza w sierpniu, a R5 we wrześniu.

Zazwyczaj tania pięćdziesiątka była pierwszym "poważnym" szkłem po kicie. Była fajna bo tania, lekka i mała, więc zawsze się ją brało ze sobą upychając w kieszeni kurtki. Tymczasem tutaj widać, że RF50/1.8 będzie sporym słoikiem po ogórkach (jeśli zdjęcie nie kłamie). Z pewnością będzie lepszy optycznie niż poprzednie 50-tki Canona ale jednak nie jest to już mała, poręczna stałka. Szkoda.

Jednocześnie mnie to cieszy, bo raz, że Canon stawia na jakość (optyczną) a dwa, że decyzja by opuścić ten system był właściwa. Nie bawi mnie dźwiganie takich słoików.

rysz
10-07-2020, 23:18
R6 wygląda bardzo przyzwoicie. R5 to już pełen wypas i dużo więcej niż potrzebuję.

Jednak kierunek w którym Canon zdaje się zmierzać z obiektywami RF jednocześnie mnie martwi i cieszy. Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie:



Zazwyczaj tania pięćdziesiątka była pierwszym "poważnym" szkłem po kicie. Była fajna bo tania, lekka i mała, więc zawsze się ją brało ze sobą upychając w kieszeni kurtki. Tymczasem tutaj widać, że RF50/1.8 będzie sporym słoikiem po ogórkach (jeśli zdjęcie nie kłamie). Z pewnością będzie lepszy optycznie niż poprzednie 50-tki Canona ale jednak nie jest to już mała, poręczna stałka. Szkoda.

Jednocześnie mnie to cieszy, bo raz, że Canon stawia na jakość (optyczną) a dwa, że decyzja by opuścić ten system był właściwa. Nie bawi mnie dźwiganie takich słoików.

To zdjęcie pochodzi z plotek i zostało błędnie podpisane. To nie jest 50/1.8, tylko świeżo zaprezentowany 85/2 macro. Pięćdziesiątka na pewno będzie mniejsza (trudno ocenić o ile, ale mniejsza będzie).

sv
10-07-2020, 23:41
. Natomast sa najdrozsze w tej klasie tzn sa o najgorzym stosunku jakosci / ceny.



Porównując do nieśmiertelnego na tym forum Sony: R5 oferuje więcej niż A7R III i A9II razem wzięte. Myślę, że po pojawieniu się R5 i R6 na rynku, Sony będzie zmuszone potroić cashback :-) bo trudno w tej chwili znaleźć powód, żeby kupić Sony. A9II powinna kosztować nie więcej niż połowę ceny R6, bo o ile specyfikacja foto jest podobna, to w video nie ma nawet czego porównywać.
Ceny obu body są mniej więcej w przedziale jakiego się spodziewałem (jest chyba nawet nieco lepiej). Nie spodziewałbym się szybkich spadków cen. Po co obniżać ceny, skoro produkt jest w każdym aspekcie lepszy od konkurenta? Myślę, że Canon zamknie ten rok bardzo dobrym wynikiem finansowym, a Sony... no cóż, zawsze zostaje im jeszcze PlayStation.

Kolekcjoner
11-07-2020, 01:16
Porównując do nieśmiertelnego na tym forum Sony: R5 oferuje więcej niż A7R III i A9II razem wzięte. Myślę, że po pojawieniu się R5 i R6 na rynku, Sony będzie zmuszone potroić cashback :-) bo trudno w tej chwili znaleźć powód, żeby kupić Sony. A9II powinna kosztować nie więcej niż połowę ceny R6, bo o ile specyfikacja foto jest podobna, to w video nie ma nawet czego porównywać.
Ceny obu body są mniej więcej w przedziale jakiego się spodziewałem (jest chyba nawet nieco lepiej). Nie spodziewałbym się szybkich spadków cen. Po co obniżać ceny, skoro produkt jest w każdym aspekcie lepszy od konkurenta? Myślę, że Canon zamknie ten rok bardzo dobrym wynikiem finansowym, a Sony... no cóż, zawsze zostaje im jeszcze PlayStation.

Myślę że Sony nic nie musi. Mają już na tyle rozbudowany system i na tyle wiernych użytkowników iż nie ma obawy i spokojnie znajdą nabywców. Wystarczą lekkie przeceny i nawet nowi klienci się znajdą.
To działa w obie strony. Canon jakoś nie upadł mając w ofercie słabsze ML od konkurencji.
Dla wielu użytkowników tak naprawdę jest zupełnie bez znaczenia czy dany producent ma w ofercie najlepszy sprzęt na świecie. Onanizowanie się sprzętem to prosta droga do zabicia najważniejszego - fotografii. Dobre przykłady masz tego nawet tu na forum ;)....

Bechamot
11-07-2020, 07:24
Porównując do nieśmiertelnego na tym forum Sony: R5 oferuje więcej niż A7R III i A9II razem wzięte. Myślę, że po pojawieniu się R5 i R6 na rynku, Sony będzie zmuszone potroić cashback :-) bo trudno w tej chwili znaleźć powód, żeby kupić Sony. A9II powinna kosztować nie więcej niż połowę ceny R6, bo o ile specyfikacja foto jest podobna, to w video nie ma nawet czego porównywać.
Ceny obu body są mniej więcej w przedziale jakiego się spodziewałem (jest chyba nawet nieco lepiej). Nie spodziewałbym się szybkich spadków cen. Po co obniżać ceny, skoro produkt jest w każdym aspekcie lepszy od konkurenta? Myślę, że Canon zamknie ten rok bardzo dobrym wynikiem finansowym, a Sony... no cóż, zawsze zostaje im jeszcze PlayStation.

r6 odpowiada specyfikacja sony a III , ktory formalnie biorac ma nawet nieco lepsza matrycy , gdyz i rozdzielczosc i DR nieco lepsze.

R6 jest aktualnie o 900 euro drozszy . Cos tem bedzie lepsze , cos tam bedzie pewnie gorsze. Canoniarze z paroletnim opoznieniem za wyzsze pieniadze otrzymuja to co sony ma od paru lat.
Nie zmienia to faktu , ze R6 jest aparatem b. udanym ( sadzac po specyfikacji) , ale ze wzgldu na cene nie stanowi jednak konkurencji dla a7III.
Owszem - jest to alaternatywa dla dotychczasowych uzytkownikow lini 5.

Na temat piatki glosu nie zabieram , gdyz nie czytalem specyfikacji. Moim zdaniem jest to gwozdz do trumny ze wzgledu na cene. Znakomita w przeszlosci linia eos 5 , dla zaangazowanej fotografii amatorskiej i zawodowej w umiarkownej i akceptowalnej cenie ( to bylo ok 50-60 % pensji miesiecznej na zachodzie , dslr - jedna ) jest oferowana w cenie zaporowej ( dwie pensje miesieczne netto ). Jedynym argumentem dla canoniarzy jest to , ze do tych aparatow mozna podpiac stare 30 - letnie i tanie obiektywy EF ( jak np niesmiertelny 85/1,8 , 50/1,8 itp) dzieki czemu udaje sie skompensowac wysoka cene Body tania optyka. Ale to kosztem ograniczenia mozliwosci aparatu jakie wynikaja u bagnetu i optyki RF.


Nie oczekuje aby r5 stal sie aparatem popularnym , jak kiedys byl 5mk2 i mk3.

W dodatku sytuacja ekonomiczna spowodowana virusem nie bedzie ulegac szybkiej poprawie , to moze potrwac pare lat , sam wirus raczy wiedziec kiedy zechce ustapic, nalezy liczyc sie ze wzrostem inflacji , bezrobocia , spadkiem realnych dochodow.

Nie zdecycduje sie na zakup R5, nawet gdyby to byl najlepszy aparat swiata, dlatego ze te same motywy , ktore fotografowalbym R5 moge sfotografowac nie gorzej a znacznie taniej czyms innym. Osobiscie uwazam ze ekonomia i moralnosc Ida w parze. z tego punktu widzenia zakup zbyt drogiej zabawaki jest czyms niemoralnym. Canon sie pomylil wyceniajac ten aparat tak drogo , jak zreszta mylil sie nieustannie w ciagu ostatnich 8 lat , czego przejawenm jest dramatyczny spadek sprzedazy w odroznieniu od sony , ktory potrafi sprzedawac wiecej.

W celach zarobkowych - owszem tak- to taniej niz warsztat pracy np taksowkarza , tylko ze zawod fotgrafa dzisiaj to marna profesja.

Marcinus
11-07-2020, 09:30
Bechamot po ostatniej podróży taksówką do serwisu po swój samochód mam duże wątpliwości co do tego co napisałeś o warsztacie taksówkarza. Mam wrecz wrażenie że moj "warsztat" fotograficzny amatora skladajacy sie z Rki 3 obiektywow i kilku dodatkowych rzeczy jest zdecydowanie droższy niż warsztat taksowkarza ktory mnie wiózł.

RHF
11-07-2020, 10:13
5Dmk3 w dniu premiery w UK kosztował ponad 2800 (50-60% pensji lekarza, prawnika, head manager-a ale nie przeciętnego mieszkańca tego kraju), to jakieś 40% mniej niż R5 ale 5Dmk4 kosztował już 3600 i tu R5 jest droższy "tylko" o niecałe 17% Patrząc na cenę i możliwości 1DXmk3 oraz R5, to jednak nie wygląda to tak źle.

sv
11-07-2020, 10:20
Myślę że Sony nic nie musi. ...

Oczywiście, że nic nie musi :-) Napisałem ten post w odpowiedzi na wynurzenia Bechamota, bo czytanie ciągle tych samych bzdur jest męczące. Na tym forum jest już tradycją narzekanie na wszystko co wyprodukował Canon. Dobry przykład masz w ostatnich postach wątku o 1dx mk III. Posta napisałem dla równowagi wobec tego co wypisują Bechemot i Candar. Po prostu to ciągłe biadolenie aż się prosi o reakcję. Pace! Fotografujta czym chceta!

Bechamot
11-07-2020, 10:50
5Dmk3 w dniu premiery w UK kosztował ponad 2800 (50-60% pensji lekarza, prawnika, head manager-a ale nie przeciętnego mieszkańca tego kraju), to jakieś 40% mniej niż R5 ale 5Dmk4 kosztował już 3600 i tu R5 jest droższy "tylko" o niecałe 17% Patrząc na cenę i możliwości 1DXmk3 oraz R5, to jednak nie wygląda to tak źle.

5dmk4 mial cene z kosmosu , absolutnie nieadekwatna do zastosowanych technologii.
na canonie wieszano z tego powodu psy i nie byl to sukces komercyjny Canona. Nie wiem czy choc raz zobaczylem mk4 na ulicy.

w chwili ukazania sie byl aparatem drozszym od odpowiednikow sony lub nikona , przy wyraznie gorszej matrycy.

analogowa linia 5 kosztowala ok 1000 euro ( w przeliczeniu ) co odpawiadalo ok 50 % pensji miesiecznej fachowca.

cyfrowa linia 5 ( mk 2 ) to ok 2200- 2500 euro co odpowiadalo o.k pensji miesiecznej fachowca w czasie premiery

aktualny R5 to ile ? cos ok 4600 euro - prawie dwie pensje fachowca.


porownywalny specyfikacja sony a7III , kosztuje 1700 euro - jego odpowiednik R6 - ok 2600 euro.
R6/5 ma jeden powazny Argument za - kto ma optyke EF moze ja nadal stosowac.

Tzn wyobrazam sobie ze posiadacze dslrow beda przechodzic na R6 wlasnie ze wzgledu na mozliwosc stosowania posiadanej optyki bez ograniczen.
Przejscie na S nie ma juz sensu , gdyz mozliwosci zblizone , a odpada koszt wymiany optyki.
Z pewnoscia obydwa to beda b. udane modele , niestety o zawyzonej cenie - szczegolnie R6.
Mysle, ze kwestia ceny jest jednak decydujaca przy wyborze modelu. Nie sadze by Canon zagrozil pozycji sony , ktory potrafi produkowac aparaty ( na pewno nie gorsze ) taniej. Ustala jedynie migracja z c do s . ale to juz sie stalo dwa lata temu w chwili opublikowania R.

capo-di_tutti-capi
11-07-2020, 11:32
https://www.bhphotovideo.com/c/products/Battery-Holders-Grips/ci/10044/N/4288586266?filters=fct_brand_name%3Acanon%2Cfct_ca mera-model-compatibility_3050%3Acanon-eos-r5%7Ccanon-eos-r6

Było?


https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/products/details/cameras/wireless-file-transmitters-and-adapters/wireless-file-transmitter-wft-r10a

Bechamot
11-07-2020, 12:24
Oczywiście, że nic nie musi :-) Napisałem ten post w odpowiedzi na wynurzenia Bechamota, bo czytanie ciągle tych samych bzdur jest męczące. Na tym forum jest już tradycją narzekanie na wszystko co wyprodukował Canon. Dobry przykład masz w ostatnich postach wątku o 1dx mk III. Posta napisałem dla równowagi wobec tego co wypisują Bechemot i Candar. Po prostu to ciągłe biadolenie aż się prosi o reakcję. Pace! Fotografujta czym chceta!

a co ty tytan intelektu jestes by oceniac czy inni pisza bzdury ?
pokaz mi jeden post , w ktorym wypowiedzialem sie na temat 1dx.

wyrazam swoja opinie i g... ci to tego.

faktem jest , ze Canon z ok dwuipolletnim opoznieniem wypuszcza R6 o charkterystyce matrycy prawie jak s7aiii ( formalnie nieco slabszej ) i bardzo podobnej specyfikacji ogolnej , za to aparat w cenie o ok 900 eu wyzszej ( czyli o 50 % wyzszej).

jesli przyjmiemy , ze jakosc obrazowania bedzie taka sama , to C ma o 50 % gorszy stosunek jakosci do ceny.

To jest fakt , a ze ci sie nie podoba to miej pretensje do siebie.

p.s za opinia Candara przemawia poziom techniczny jego prac. o czyms takim nie mozesz nawet pomarzye we snie.
ilez ja opini nawiedzonych samozwanczych fachowcow i misjonarzy z YT napotkalem

sv
11-07-2020, 14:11
wyrazam swoja opinie i g... ci to tego.

faktem jest , ze Canon z ok dwuipolletnim opoznieniem wypuszcza R6 o charkterystyce matrycy prawie jak s7aiii ( formalnie nieco slabszej ) i bardzo podobnej specyfikacji ogolnej , za to aparat w cenie o ok 900 eu wyzszej ( czyli o 50 % wyzszej).


To jak TY oceniasz R5, czy R6 z własnej perspektywy, jest jak najbardziej OK, ale zaraz zaczynasz generalizować (za drogo, Canon tego nie sprzeda itd). Nie każdy ma takie potrzeby jak Ty. Dla wielu (bardzo wielu) kupujących R5, czy R6, podstawowym kryterium będą możliwości video, które w obu znacznie przekraczają to, co oferuje Sony w serii A..., a w przypadku R5 przekraczają wszystko to co oferują pozostali konkurenci. Spora grupa tych, którzy przeszli z Canona na inne marki, to osoby dla których tryb filmowy jest ważniejszy (lub równie ważny) niż specyfikacja foto i wiele z tych osób wybierze R5 czy R6, akceptując cenę bez najmniejszych oporów. Patrzysz na wszystko z perspektywy niewielkiego rynku jakim jest polski rynek foto. To klienci zdecydują portfelami, czy R5 i R6 odniosą sukces. IMHO dadzą sobie radę :-)

Co do prac Candara: od wielu lat nie wypowiadam się na temat zdjęć innych fotografujących. Sam również nie publikuję swoich zdjęć i nie oczekuję ich oceny. Jedyną oceną jaką akceptuję w przypadku moich zdjęć czy filmów, jest kwota na fakturze, którą wystawiam klientowi. I nie, nie marzę o poziomie technicznym Candara, ani nie mam mokrych snów patrząc na jego zdjęcia (temat tych prac jest bardzo daleki od tego co cenię w fotografii). Twoich zdjęć również nie oceniam i niech tak lepiej pozostanie, a twoje personalne wycieczki świadczą wyłącznie o poziomie jaki swoją osobą reprezentujesz..

Bechamot
11-07-2020, 16:39
Mam wrażenie, że Ty masz po prostu problemy z przeczytaniem i zrozumieniem tego co pisze Twój adwersarz.

ja nie mam wrazenie , tylko pewnosc ze wciansz sie calkowicie bez sensu.

poprosilem adwersaza by zacytowal moje slowa " ze za drogo " - co mi imputuje.

potem bedziemy dyskutowac.

otoz w stosunku do R6 napisalem , ze ma gorszy stosunek jakosci do ceny od sa7iii

natomiast w stosunku do r5 napisalem iz cena dla amatorow , zaangazowanych milosnikow fotografii jest zaporowa.

przy dochodach miesiecznych powiedzmy 4000 pln netto to rwnowartos 5 miesicy pracy.
Jakosc zdjec , porownywalna ze znacznie tanszym a7iii R.
owszem dla dzialalnosci komercyjnej kakulacja moze byc inna.

O ile analogowy 5 byl dla wszystkich , dslr 5 , prawie dla wszystkich to aktualnie R5 jest dla nielicznych - podobnie jak a9 czy 1dx.

film ?
-poczekajmy

pobor pradu w fotografii jest porownywalny z R , oznacza to ze nie zastosowano wyraznie mniej pradozerczej technologii ( porowywalna liczba zdjec z tego samego zrodla pradu).
Przy okazji R Canon wyjasnial, ze stosuja w 4K cropowanie ze wzgledu na koniecznosc ograniczenia wydzielania ciepla , nie daloby sie odprowadzic dostatecznie szybko ciepla gdyby wykorzystano caly Format FF.

zatem przy obrazie 8 K na pelnym FF Problem ciepla bedzie znacznie wiekszy. Zobaczymy jak to w praktyce Canon rozwiazal. Oby sie nie okazalo , ze tylko pare minut filmu sa mozliwe w pelnej rozdzielczosci. Ale nie wiem na pewno wiec nie gdybam- Pytanie pozostaje , tak wiec dopoki nie bedzie danych doswiadczalnych , nie chwalilbym dnia przed zachodem slonca.
Na temat filmu specjalnie sie nie wypowiadam , gdyz tutaj lepsze sa kamery i nie pod tym katem oceniam aparat.
Zreszta cena kamer jest juz porownywalna , wiec dla tej samej optyki nie widze przeciwskazan aby komercyjnie stosowac do filmiu kamery C , do filmu aparaty. Nie bardzo widze rzeczywiscie profesjonalne , komercyjne fotografowani i filmowanie jedna skrzynka. A skoro dwie to oddzielnie Kamera oddzielnie aparat.Chyba ze robi to Jakis partacz - amator.

mirror
11-07-2020, 18:02
R5 fajny aparat - kiedyś napisałem że po dwóch latach spadków canon może poczuje dno albo ścianę i w końcu będzie musiał coś pokazać - wygląda na to że tym razem coś pokazał i dal więcej niż musiał dać - niespotykane u naszej ulubionej firmy, napisałem kiedyś że nie spodziewam się znaczącego zwiększenia DR bo nie wierzę w możliwość gwaltownej zmiany technologii przez naszą ulubioną firmę i jak będzie 1EV to będzie dobrze - jest ponoć 1EV lepiej niż w 5DIV czyli praktycznie analogicznie jak u konkurencji biorąc pod uwagę 45megapikseli jestem pod wrażeniem, na video się nie znam więc się wypowiem - specyfikacja video jest bezkompromisowa - jak będzie z przegrzewaniem - w instrukcji napisali że się będzie przegrzewał przy 8K po 20 minutach a przy 4K po 25 minutach (pewnie będzie gorzej) - paradoksalnie może to być zaletą nie będzie kupowany przez ślubnych filmowców (albo kupią dwa) co może odrobinę zmnieszy popyt na ten aparat, wiem że nie ma nic bardziej nudnego niz oglądanie jednego długiego ujęcia z cyklu "tubyłemzdziećmi" czy "myzrodzinąnaobiedzieprzez40minut", "komuniacórki", "ślubnaszychpociech" - nikt zwykle nie jest w stanie tego na trzeźwo oglądnąć - jednym zdaniem ja nie spodziewam się kręcić tak długich ujęć bo bym się zanudził je oglądając - ja osobiście oczekuję jakiejś sensownej specyfikacji video od tego typu aparatu i większej niż moje aktualne amatorskie potrzeby - nie będę dźwigał jeszcze kamery do tego wszystkiego co noszę (tele w bagażniku, korpus filtry i dwa obiektywy w torbie i statyw i butelka z wodą, raz na ruski rok coś więcej) - to już chyba bym wolał filmować smartofonem gdybym miał nosić kamerę.
co do ceny to miałem nadzieję bardziej na 3500USD niz 3900USD - czy cena jest za wysoka? - widziałem już głosy że aparat jest agresywnie wyceniony więc pewnie nie dla wszystkich - cena zawiera podatek od nowości i cenę zweryfikuje rynek i czas.
ogólnie jestem pod dużym wrażeniem i uważam że to może być przełomowy korpus (w wersji II nie dostaniemy prawie nic nowego lub lepszego więc nie ma na co czekać) wyglądający jak znany nam wszystkim aparat fotograficzny a nie urządzenie do testowania ergonomii, teraz trzeba poczekać na opinie ludzi mniej związanych z naszą ulubioną firmą.
kurcze chyba nie napisałem ani jednego krytycznego zdania - może chory jestem albo cóś

sv
11-07-2020, 18:12
AF sobie nieźle radzi:
https://www.youtube.com/watch?v=LkXWQpvU0mI
https://www.youtube.com/watch?v=vrjf3TMxhw8


R5 fajny aparat - kiedyś napisałem że po dwóch latach spadków canon może poczuje dno albo ścianę i w końcu będzie musiał coś pokazać - wygląda na to że tym razem coś pokazał i dal więcej niż musiał dać

Mirror, umarudziłeś się w tym wątku jak stara baba, ale konkluzja trafna.

R5 raczej na ślubach nie będzie filmował 8k, bo ilość danych w postprodukcji zabiłaby takiego filmowca. Dla ślubniaków to raczej R6.
R5 w 8k i 4k/120 fajny na drona, do ujęć stockowych i budżetowych reklam.

jan pawlak
11-07-2020, 18:32
R5 fajny aparat - kiedyś napisałem że po dwóch latach spadków canon może poczuje dno albo ścianę i w końcu będzie musiał coś pokazać - wygląda na to że tym razem coś pokazał i dal więcej niż musiał dać - niespotykane u naszej ulubionej firmy, napisałem kiedyś że nie spodziewam się znaczącego zwiększenia DR bo nie wierzę w możliwość gwaltownej zmiany technologii przez naszą ulubioną firmę i jak będzie 1EV to będzie dobrze - jest ponoć 1EV lepiej niż w 5DIV czyli praktycznie analogicznie jak u konkurencji biorąc pod uwagę 45megapikseli jestem pod wrażeniem, na video się nie znam więc się wypowiem - specyfikacja video jest bezkompromisowa - jak będzie z przegrzewaniem - w instrukcji napisali że się będzie przegrzewał przy 8K po 20 minutach a przy 4K po 25 minutach (pewnie będzie gorzej) - paradoksalnie może to być zaletą nie będzie kupowany przez ślubnych filmowców (albo kupią dwa) co może odrobinę zmnieszy popyt na ten aparat, wiem że nie ma nic bardziej nudnego niz oglądanie jednego długiego ujęcia z cyklu "tubyłemzdziećmi" czy "myzrodzinąnaobiedzieprzez40minut", "komuniacórki", "ślubnaszychpociech" - nikt zwykle nie jest w stanie tego na trzeźwo oglądnąć - jednym zdaniem ja nie spodziewam się kręcić tak długich ujęć bo bym się zanudził je oglądając - ja osobiście oczekuję jakiejś sensownej specyfikacji video od tego typu aparatu i większej niż moje aktualne amatorskie potrzeby - nie będę dźwigał jeszcze kamery do tego wszystkiego co noszę (tele w bagażniku, korpus filtry i dwa obiektywy w torbie i statyw i butelka z wodą, raz na ruski rok coś więcej) - to już chyba bym wolał filmować smartofonem gdybym miał nosić kamerę.
co do ceny to miałem nadzieję bardziej na 3500USD niz 3900USD - czy cena jest za wysoka? - widziałem już głosy że aparat jest agresywnie wyceniony więc pewnie nie dla wszystkich - cena zawiera podatek od nowości i cenę zweryfikuje rynek i czas.
ogólnie jestem pod dużym wrażeniem i uważam że to może być przełomowy korpus (w wersji II nie dostaniemy prawie nic nowego lub lepszego więc nie ma na co czekać) wyglądający jak znany nam wszystkim aparat fotograficzny a nie urządzenie do testowania ergonomii, teraz trzeba poczekać na opinie ludzi mniej związanych z naszą ulubioną firmą.
kurcze chyba nie napisałem ani jednego krytycznego zdania - może chory jestem albo cóś

EOS R5 wygląda jak na razie ok, ale niezależne testy tak na prawdę pokażą czym jest.
Tym niemniej Canon wrócił do gry w rozwoju technologii ML.

Ciekaw jestem :
1.
Jak w sensownych testach wypadnie stabilizacja
Sensownych czyli np. https://www.dpreview.com/reviews/sony-a7-iii-review/7
Może doczekam że nie będę targał statywu, 45 Mpix, dobra stabilizacja, (oby) dobre DR przy wyższych ISO i małe szumy, ....
2.
Jak wygląda programowanie przycisków i czy są programowane zestawy ustawień chwilowych

Już teraz mam 2 pretendentów do poprawy w R5 MK2 : aku i przegrzewanie w 4K, ..?
No ale jeśli ktoś nie jest fanem filmowania, zapasowe aku zawsze w kieszeni, ..., można, mi by te dwa ".." zbytnio nie przeszkadzały

jp

sv
11-07-2020, 18:37
Ciekaw jestem jak w sensownych testach wypadnie stabilizacja


Na 100% lepiej niż w Sony :-) Tu już Sony nie podskoczy powyżej tego co ma, bo średnica bagnetu jest jaka jest i raczej tego nie zmienią.

jan pawlak
11-07-2020, 18:51
Na 100% lepiej niż w Sony :-) Tu już Sony nie podskoczy powyżej tego co ma, bo średnica bagnetu jest jaka jest i raczej tego nie zmienią.

Poczekajmy na wyniki testów.

Różnica w filozofii stabilizacji pomiędzy Sony i Nikon a Canon i Panasonic polega na innym podziale zadań.
U Sony i Nikona jest ścisły podział jeśli i body i obiektyw mają stabilizację, body zawsze tylko stabilizacja x,y i obrót a obiektyw zawsze tylko pochylenie i odchylenie od od osi obiektywu.
U Panasonic i Canon body ingeruje/współpracuje dodatkowo w/z pochyleniem/odchyleniem z obiektywem co ma zalety ale i wady.

jp

sv
11-07-2020, 19:00
Sony jako jedyny producent ma bagnet o tej średnicy. Wiadomo jak działa stabilizacja: rekompensuje ruch aparatu, przesuwając matrycę. Wychylenie matrycy poza obrys bagnetu spowoduję winietę.

candar
11-07-2020, 19:36
Oczywiście, że nic nie musi :-) Pace! Fotografujta czym chceta!

sven Popieram! Nikt nic musi! Canon wypuścił dwie doskonałe puszki R5 i R6! Kogo będzie na nie stać to je kupi i będzie się cieszyć doskonałymi zdjęciami. Osobiście to wychodzę z pułapu ekonomicznego. Być może skusiłbym się na R6, ale sensu ekonomicznego nie widzę żadnego , a i poprawy jakości swoich zdjęć zapewne również nie zobaczę, to i po co ? ;)

--- Kolejny post ---


Myślę że Sony nic nie musi. Mają już na tyle rozbudowany system i na tyle wiernych użytkowników iż nie ma obawy i spokojnie znajdą nabywców. Wystarczą lekkie przeceny i nawet nowi klienci się znajdą.
To działa w obie strony. Canon jakoś nie upadł mając w ofercie słabsze ML od konkurencji.
Dla wielu użytkowników tak naprawdę jest zupełnie bez znaczenia czy dany producent ma w ofercie najlepszy sprzęt na świecie. Onanizowanie się sprzętem to prosta droga do zabicia najważniejszego - fotografii. Dobre przykłady masz tego nawet tu na forum ;)....

Zgadzam się ;) Czytając różne fora w większości przeważają cyferki i tabelki onanistów sprzętowych, którzy muszą mieć w rękach najnowszy sprzęt od razu po premierze. Wielokrotnie pisałem, że dla wielu fotografów nie ma żadnego znaczenia jakiego producenta puszki używają oraz jakie szkła dopinają. Często , gęsto pochodzą od różnych producentów i to całkiem dobrze działa, jak cała elektronika obecna w dowolnym sprzęcie codziennego użytku pochodząca od różnych producentów.

jan pawlak
11-07-2020, 19:54
Sony jako jedyny producent ma bagnet o tej średnicy. Wiadomo jak działa stabilizacja: rekompensuje ruch aparatu, przesuwając matrycę. Wychylenie matrycy poza obrys bagnetu spowoduję winietę.

Mówimy o stabilizacji, o utrzymaniu ostrości zdjęcia z powodu ruchu aparatu a nie o winiecie większej lub mniejszej

jp

sv
11-07-2020, 20:44
Mówimy o stabilizacji, o utrzymaniu ostrości zdjęcia z powodu ruchu aparatu a nie o winiecie większej lub mniejszej

jp

Dokładnie o tym pisałem. O stabilizacji.

michalab
11-07-2020, 21:11
Wersje Mark 2 to dopracowane wersje, usunięte słabości "debiutantów".

R5 i R6 to właśnie wersje mark 2 odpowiednio R i RP. Czyli jak ktoś ma kasę to może kupować już.

jan pawlak
11-07-2020, 22:07
R5 i R6 to właśnie wersje mark 2 odpowiednio R i RP. Czyli jak ktoś ma kasę to może kupować już.

Oczywiście, jak się ma kasę to można kupować.
Ale dla mnie np. zmiana wydajności aku (CIPA) z R = 370 na R5 = 320 to raczej nie jest dopracowanie.

jp

mirror
11-07-2020, 22:21
EOS R5 wygląda jak na razie ok, ale niezależne testy tak na prawdę pokażą czym jest.
Tym niemniej Canon wrócił do gry w rozwoju technologii ML.

Ciekaw jestem :
1.
Jak w sensownych testach wypadnie stabilizacja
Sensownych czyli np. https://www.dpreview.com/reviews/sony-a7-iii-review/7
Może doczekam że nie będę targał statywu, 45 Mpix, dobra stabilizacja, (oby) dobre DR przy wyższych ISO i małe szumy, ....
2.
Jak wygląda programowanie przycisków i czy są programowane zestawy ustawień chwilowych

Już teraz mam 2 pretendentów do poprawy w R5 MK2 : aku i przegrzewanie w 4K, ..?
No ale jeśli ktoś nie jest fanem filmowania, zapasowe aku zawsze w kieszeni, ..., można, mi by te dwa ".." zbytnio nie przeszkadzały

jp

a jak ma wypaść znaczy jaki czas na jakiej ogniskowej będzie dobry? widziałem film na którym facet pokazywał zdjęcie na 1/4s (chyba bo słabo zapamietałem więc mogę się mylić) ale dość szeroko było - to nie jest jakiś wybitny wyczyn chyba że ten korpus robi to w trzęsacych się rączkach za każdym razem

jeszcze dużo wody upłynie wiśle zanim stabilizacja utrzyma aparat przez minutę więc ja statywu raczej się nie pozbędę

aparat ma wyglądać jak aparat i działać jak aparat (np. mieć af-on)
aku, przegrzewanie ogolnie to niewiele zmieni (może dla bardzo konkretnych zastosowań) - a w wersji II zawsze coś mogą obciąć :mrgreen: już kombinują co :mrgreen:

michalab
11-07-2020, 22:44
Ale dla mnie np. zmiana wydajności aku (CIPA) z R = 370 na R5 = 320 to raczej nie jest dopracowanie.
jp
Osobiście dla mnie, kwestia wydajności baterii nie jest kluczowa. Dopóki bateria ładuje się szybciej niż jestem w stanie ją rozładować wystarczają mi dwie + powerbank o wielkości dostosowanej do warunków wyjazdu. Oczywiście są zastosowania, w których liczba zdjęć na 1 baterii ma decydujące znaczenie, ja ich nie uprawiam.

mkamelg
12-07-2020, 00:27
Poczekajmy na wyniki testów.

W międzyczasie może zapoznać się Pan z informacjami które są już dostępne w Internecie.

4805

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=F7KuUgUqOfk

Do 8 stopni stabilizacji:

RF 24-105 mm f/4L IS USM
RF 24-105 mm f/4-7.1 IS STM
RF 24-70 mm f/2.8 L IS USM
RF 28-70 mm f/2L USM
RF 85 mm f/1.2L USM
RF 85 mm f/1.2L USM DS
RF 85 mm f/2 MACRO IS STM

Do 7.5 stopni stabilizacji:

RF 70-200 mm f/2.8L IS USM

Do 7 stopni stabilizacji:

RF 15-35 mm f/2.8L IS USM
RF 50 mm f/1.2L USM
RF 35 mm f/1.8 IS STM Macro

Do 6.5 stopni stabilizacji:

RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM

Do 6 stopni stabilizacji:

RF 100-500 mm f/4.5-7.1L IS USM

Przewijając sobie poniższy filmik w okolice 11:38 można zobaczyć, jak wygląda działanie stabilizacji obrazu w aparacie EOS R5 przy podpiętym pod niego obiektywie RF 50 mm f/1.2L USM.


https://youtu.be/PvU4WNb6-J4?t=698

jan pawlak
12-07-2020, 07:34
Filmik widziałem, fajna, dobra robota PRowa

Dla mnie istotne jest prawdopodobieństwo że zdjęcie które zrobię będzie miało maksymalną (możliwą dla danego zestawu) ostrość, do jakich czasów mogę zejść bym był pewien że na pewno tak (jeszcze) będzie lub ewentualnie ile zdjęć muszę zrobić by mieć pewność że jedno będzie ostre.
Matryca 45 Mpix (na powiększeniach 1:1 na monitorze kompa) to bardzo wymagające "narzędzie" dla dokładności/jakości/stałości pracy systemów AF i stabilizacji.

Autorzy testów : https://www.dpreview.com/reviews/sony-a7-iii-review/7 "zobowiązali się" że zrobią te testy dla R5
To będzie dla mnie wiarygodne

jp

scooter
13-07-2020, 08:56
Masz na myśli tą przejściówkę:
https://www.ceneo.pl/27331190;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q0_UL_WUc7rQs&gclid=Cj0KCQiAkKnyBRDwARIsALtxe7hNaHCkbbaGSAAp13OS 24b4rAO2abdsEebPULdFZ9xLOitIEqZ8UrMaArhYEALw_wcB#t ab=click&shop=147405774

Tanio nie jest i podobno szkła A działają gorzej niż szkła EF podpięte przez Sigmę. Porównaj to z przejściówką EF-RF, gdzie masz właściwie tylko styki i odsunięcie od bagnetu. W dodatku za darmo z body.

Do R6 i chyba do R5 już nie będzie darmowej przejściówki ....

akustyk
13-07-2020, 10:15
przejsciowka kosztuje teraz 90 EUR za sztuke. przy cenie 4500 EUR za R5. pewnie ze lepiej miec niz nie, ale z drugiej strony jak kto kupuje R5 tylko do szkiel RF (a potrafie sobie to latwo wyobrazic) to na cholere ma doplacac do czegos, czego nie wykorzysta?

na etapie R/RP adapter mial sens, bo wybor szkiel byl mizerny (R - w ogole, RP - majacych sens z tym korpusem). nie wiem czy Canon jeszcze produkuje R-ki, podejrzewam ze nie, ale one moga teraz zaczac trafiac do sklepow w nizszej cenie i bez ww. adaptera. tylko RP w wersji bez tego ciemnego jak noc kita jest jeszcze w takiej sytuacji, ze dla jego nabywcy i tak konczy sie na adapterze i szklach EF (bo one wymiarowo/cenowo duzo bardziej do tego RP pasuja :) )

scooter
13-07-2020, 10:36
przejsciowka kosztuje teraz 90 EUR za sztuke. przy cenie 4500 EUR za R5. pewnie ze lepiej miec niz nie, ale z drugiej strony jak kto kupuje R5 tylko do szkiel RF (a potrafie sobie to latwo wyobrazic) to na cholere ma doplacac do czegos, czego nie wykorzysta?

na etapie R/RP adapter mial sens, bo wybor szkiel byl mizerny (R - w ogole, RP - majacych sens z tym korpusem). nie wiem czy Canon jeszcze produkuje R-ki, podejrzewam ze nie, ale one moga teraz zaczac trafiac do sklepow w nizszej cenie i bez ww. adaptera. tylko RP w wersji bez tego ciemnego jak noc kita jest jeszcze w takiej sytuacji, ze dla jego nabywcy i tak konczy sie na adapterze i szklach EF (bo one wymiarowo/cenowo duzo bardziej do tego RP pasuja :) )

Ale zgodzisz się że póki co brakuje jeszcze trochę szkieł w RF, np mój ulubiony 135/2 :)

akustyk
13-07-2020, 10:50
Ale zgodzisz się że póki co brakuje jeszcze trochę szkieł w RF, np mój ulubiony 135/2 :)

ale bardzo wolisz szklo wazace 1kg, z nowoczesnym "bokiehem" (jak jakas Sigma) i w cenie 2000 EUR (szacuje od dolu, 2500 EUR jest chyba bardziej realne)? od tego adaptera? ;)

dla mnie EF 135/2 nie ma slabych punktow. dokladnie tyle mikrokontrastu ile w takim szkle chce, przyjemny bokeh, swietna transmisja kolorow, ostrosci dokladnie tyle co trzeba przy f/2 i po przymknieciu... szklo marzenie.
gdyby mial wyjsc RF 135/2 to zyczylbym sobie optyki EF-a z najnowszymi powlokami i z dodanymi czujnikami dla stabilizacji matrycy. tak zeby mozna nim bylo na upartego i do 1/30 sekundy zejsc przy statycznych tematach. czyli w zasadzie zwiekszyc funkcjonalnosc istniejacego szkla zachowujac jego wszystkie pozytywne cechy (oczywiscie oprocz ceny, tego akurat mam swiadomosc :) )

EDIT: po namysle stwierdzam, ze rowniez bez tych nowych powlok. to jednak tez urok tego szkla, ze ono tak "zaciaga" swiatlo 8-)

https://live.staticflickr.com/65535/50040514116_b2dc838037_b.jpg

Jacek_Z
13-07-2020, 12:23
Jak widzisz starsze obiektywy mają sens, przejściówka zawsze się przyda. Wiele osób nie będzie miało tego co chcą w szkłach natywnych minimum parę lat.
Przydadzą się kolejne przejściówki na inne systemy (np dla szkieł z fajnym bokeh, nawet M42).

akustyk
13-07-2020, 12:33
wydaje mi sie, ze szkla EF przez adapter sa rownie natywne jak RF, za wyjatkiem dodatkowych sensorow do stabilizacji w tych drugich (bo najwyrazniej nawet szkla RF bez wlasnego IS maja takowe). znajac Canona nie zdziwilbym sie przy tym, gdyby nowe szkla EF tez takie sensory juz dostaly i gadaly ze stabilizacja matrycy w R5/R6 tak samo jak natywne szkla RF. pewnie przekonamy sie jak ludzie zaczna w praktyce klepac R5 + 24-70/2.8 II, bo to jest model zaprojektowany w czasach kiedy Canon juz nad bagnetem RF siedzial i kminil :)

sv
13-07-2020, 14:22
Jak widzisz starsze obiektywy mają sens, przejściówka zawsze się przyda.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją kupić skoro jest potrzebna, a z drugiej strony dlaczego Ci którzy jej nie potrzebują, mają za nią płacić. Przecież w zestawach też nie jest za darmo.

jinks
13-07-2020, 14:31
135L w związku z pojawieniem się IBIS w puszcze nie już żadnych wad. Nawet do ceny nie można się przyczepić, bo to najtańsza stałka L.

akustyk
13-07-2020, 15:34
135L w związku z pojawieniem się IBIS w puszcze nie już żadnych wad. Nawet do ceny nie można się przyczepić, bo to najtańsza stałka L.

oj nie...
200/2.8 tanszy, a i 300/4 IS mozna trafic ponizej ceny 135/2 (wersji bez IS juz praktycznie nie da sie zdobyc)

optycznie 200/2.8 rownie dobry co 135/2. ale duzo mniej uniwersalny

gnd
13-07-2020, 17:12
Mam 200 2.8L i świetnie współgra z Rką. Rewelacyjnie szkło.

Ven
13-07-2020, 19:39
przeczytalem wszystkie wypowiedzi ale wcia sie zastanawiam jaka karta bedzie odpowiednia do R5 aby nie spowalniać serii zdjec 12 lub 20 klatek w RAW.
Ktos podsunie podpowiedz bo zachodzę w głowę...

Tom77
13-07-2020, 19:50
przeczytalem wszystkie wypowiedzi ale wcia sie zastanawiam jaka karta bedzie odpowiednia do R5 aby nie spowalniać serii zdjec 12 lub 20 klatek w RAW.
Ktos podsunie podpowiedz bo zachodzę w głowę...

Pewnie z 400 lub 600 MB/s zapisu będzie potrzebne - Sandisk CFExpress Extreme Pro to ogarnie bez problemu, SD V90 to 300MB/s, może nie dać rady

sv
13-07-2020, 21:11
przeczytalem wszystkie wypowiedzi ale wcia sie zastanawiam jaka karta bedzie odpowiednia do R5 aby nie spowalniać serii zdjec 12 lub 20 klatek w RAW.
Ktos podsunie podpowiedz bo zachodzę w głowę...

CFast Express

Jacek_Z
14-07-2020, 00:30
Filmy 8K na CFast, a zdjęcia w serii 20 fps to da radę i na SD, ale pewnie z ograniczeniami co do długości serii i zapis jpg czy RAW (przecież jest bufor).
Przy naładowaniu akku 40% spada do 9 fps przy migawce mechanicznej. I diabli wiedzą co jeszcze powoduje spowolnienie. Bo niby coś ma mieć do tego użyty obiektyw. Nie wiem dlaczego.

Kolekcjoner
14-07-2020, 00:32
Filmy 8K na CFast, a zdjęcia w serii 20 fps to da radę i na SD, ale pewnie z ograniczeniami co do długości serii i zapis jpg czy RAW (przecież jest bufor).
Przy naładowaniu akku 40% spada do 9 fps przy migawce mechanicznej. I diabli wiedzą co jeszcze powoduje spowolnienie. Bo niby coś ma mieć do tego użyty obiektyw. Nie wiem dlaczego.

Możliwe że niektóre obiektywy są bardziej prądożerne....

Jacek_Z
14-07-2020, 00:39
To zmniejsza fps? Jak juz to wydajność. No chyba, że akku nie wyrabia prądowo. Wątpię. Może uzycie VR i IBIS razem ciągnie za dużo prądu? Spekulacje.

candar
14-07-2020, 08:44
Niezbyt optymistyczne informacje. Szczególnie te pod koniec wpisu.


Tony Northrup mówi, że w rzeczywistości Canon EOS-R5 to aparat 4k 30p


https://www.youtube.com/watch?v=JWDqKEh8SkM&feature=emb_title

Canon nie pozwolił niewielu recenzentom przetestować wiele aspektów aparatu. Na przykład Gordon Laing z CamerLabs został wyraźnie poproszony, aby NIE mówić o Rolling Shutter. Wszystkie rewitalizatory nie mogły udostępniać próbek obrazów w pełnym rozmiarze.

Tylko 4k30p pozwala na nieograniczone nagrywanie. Wszystkie inne tryby nagrywania są ograniczone z powodu przegrzania.
W trybie 4K występuje niewielki kadr 1,05x. Nic poważnego, ale Canon reklamował to jako kamerę 4K „bez kadrowania”.
Ma filtr AA, który może zmniejszać ostrość zdjęć


Canon EOS R5 przegrzewa się podczas nagrywania 8K… ORAZ podczas nagrywania 4K

Canon potwierdza, że ​​przegrzanie nakłada ograniczenia nagrywania nie tylko na 8K, ale także wideo 4K - w tym 4K 30p




https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.digitalcameraworld.com/news/the-canon-eos-r5-overheats-when-shooting-8k-and-when-shooting-4k&prev=search&pto=aue
Canon EOS R5 przegrzewa się podczas nagrywania 8K… ORAZ podczas nagrywania 4K
(Źródło zdjęcia: CVP)
Wiedzieliśmy już, że nowy Canon EOS R5 jest ograniczony przegrzaniem w trybie wideo 8K. Jednak Canon potwierdził, że przegrzanie wpływa również na czas nagrywania podczas nagrywania wideo 4K - aż do 4K 30p.

Producent był bardzo otwarty na temat limitów przegrzania wideo 8K i wiemy, że Canon EOS R5 nagra około 20 minut 8K, zanim będzie musiał się wyłączyć.

Jednak ograniczenia narzucone przez przegrzanie nie były tak wyraźne, jeśli chodzi o inne tryby nagrywania, i są szokiem dla wielu konsumentów, którzy spodziewali się - choć nierealnie - że rzeczy takie jak 4K 120 fps nie spowodują, że kamera podgrzać.

Profesjonalny specjalista od aparatów CVP został poinformowany przez firmę Canon o limitach nagrywania każdego trybu wideo spowodowanych przegrzaniem. Zostało to wyjaśnione w szczegółowym rozbiciu specyfikacji R5 przez CVP , a firma Canon przekazała dalsze informacje doradcy technicznemu firmy, Jake'owi Ratcliffe'owi.

4820

Co się dzieje, gdy R5 się przegrzewa? Aparat wyłącza się i wymaga czasu odnowienia, aby mógł wznowić kręcenie filmu. Podział CVP wyszczególniał ilość „czasu regeneracji” wymaganą po przegrzaniu aparatu oraz ilość nagrań, które są możliwe później:

Przykładowo, jeśli nagrywasz film w rozdzielczości 8K 30p przez 20 minut, kamera się przegrzeje i wyłączy. Jeśli pozostawisz aparat wyłączony na 10 minut, będziesz mógł go ponownie włączyć i nagrać kolejne 3 minuty filmu; oczywiście, jeśli pozostawisz to wyłączone na dłużej (a tym samym pozwolisz aparatowi ostygnąć więcej), będziesz mógł nagrać więcej filmów.

Niektórzy mogą postrzegać te ograniczenia jako ukąszenie w ogon, a niektórzy krytycy sugerują, że Canon źle sprzedał możliwości R5 - nawet posuwając się do stwierdzenia, że ​​ograniczenia te oznaczają, że nie jest to aparat profesjonalnej jakości.



https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&u=https://www.eoshd.com/news/canon-eos-r5-has-serious-overheating-issues-in-both-4k-and-8k/&usg=ALkJrhjSWvbc9izoK6Xnwx5OFfZdfg73AA

Należy o tym pamiętać, ponieważ doprowadzi to do utraty ważnych ujęć. Z pewnością, jeśli planujesz używać aparatu EOS R5 do przeprowadzania wywiadów, wydarzeń na żywo, ślubów i fotografowania dzikiej przyrody, gdzie wymagane są długie ciągłe ujęcia, możesz trzymać się rozdzielczości 1080p.

W trybie 8K RAW i ALL-I / IPB mamy 20 minut odcięcia (maksimum). Jest to mierzone w temperaturze otoczenia 23 stopni. Słyszałem, że liczba ta może spaść do około 10 minut w cieplejszych warunkach lub w bezpośrednim świetle słonecznym.

Po przegrzaniu EOS R5 może działać tylko przez kolejne 3 minuty w 8K, nawet jeśli pozostanie wyłączony przez dłuższy czas - 10 minut. To długa przerwa, gdy jesteś w pełni płynny podczas ważnej płatnej sesji.

akustyk
14-07-2020, 09:08
najpierw DXO teraz Northup... #facepalm

nastepny pewnie bedzie Ken Rockwell i mamy komplet autorytetow. znanych z wywazonych i... bezinteresownych* opinii, nigdy ale to nigdy nie klepanych wylacznie po to, zeby lowic kliki i generowac mlyn w internetach...


* dla tych co pamietaja Poranek Kojota ;)

jinks
14-07-2020, 09:15
Nie oglądaj Tonego. To przemądrzały ściemniacz.

Ludzie, którzy kręcą profesjonalnie zazwyczaj mają kilka aparatów i kamer. W canonie głównym wołem roboczym do długich sekwencji będzie seria C, która jest pod tym kątem zoptymalizowana. Kręcenie aparatem to może być tylko dodatek. Zresztą jak się ogląda współczesne montaże to poszczególne sekwencje nie trwają dłużej niż kilka sekund, ew. minut.

Tymczasem zainteresowanie jest spore. Szczególnie w zamożnej części świata.
https://www.dpreview.com/news/9728111189/canon-japan-warns-r5-r6-and-accessories-could-ship-later-than-expected-due-to-demand

candar
14-07-2020, 09:17
najpierw DXO teraz Northup... #facepalm

nastepny pewnie bedzie Ken Rockwell i mamy komplet autorytetow. znanych z wywazonych i... bezinteresownych* opinii, nigdy ale to nigdy nie klepanych wylacznie po to, zeby lowic kliki i generowac mlyn w internetach...


* dla tych co pamietaja Poranek Kojota ;)

Proponuję na spokojnie przeczytać, kto oficjalnie przekazał komu ww. informacje

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&u=https://www.eoshd.com/news/canon-eos-r5-has-serious-overheating-issues-in-both-4k-and-8k/&usg=ALkJrhjSWvbc9izoK6Xnwx5OFfZdfg73AA
"Informacje te zostały przekazane przez firmę Canon największemu brytyjskiemu dealerowi pro-video CVP. Pochodzi bezpośrednio z wyników własnych testów producenta."

4821

Jacek_Z
14-07-2020, 09:42
Nie widzę tu niczego dziwnego. Musi sie grzać, we wszystkich aparatach jest to samo. Jest rozwiązanie, chłodzenie, ale to "pogrubia" body i producenci aparatu muszą się zdecydować czy to bardziej aparat, czy bardziej kamera. Jeśli aparat to z ograniczeniami w filmowaniu. Mają zrobić R5 z chłodzeniem większe, cięższe i co też istotne - droższe?
Przepuszczanie ogromnej ilości danych ma swoje konsekwencje. Popatrzcie na temperaturę pracy procesora czy karty grafiki w komputerach. Z chłodzeniem (wentylatory).

gnd
14-07-2020, 09:50
Ciekawe czy pomoże przymocowanie radiatora do placków tak jak w którymś staszym lumixie:)

candar
14-07-2020, 09:54
Nie widzę tu niczego dziwnego. Musi sie grzać, we wszystkich aparatach jest to samo. Jest rozwiązanie, chłodzenie, ale to "pogrubia" body i producenci aparatu muszą się zdecydować czy to bardziej aparat, czy bardziej kamera. Jeśli aparat to z ograniczeniami w filmowaniu. Mają zrobić R5 z chłodzeniem większe, cięższe i co też istotne - droższe?
Przepuszczanie ogromnej ilości danych ma swoje konsekwencje. Popatrzcie na temperaturę pracy procesora czy karty grafiki w komputerach. Z chłodzeniem (wentylatory).

Nic dziwnego? Musi? To jak kupię nowy samochód z nowym 8-śmio litrowym silnikiem to co każde 20 km będę "musiał" się zatrzymać i poczekać aż ostygnie 10 minut ? To będzie normalne?

W specyfikacji A7sIII wpisano: nowy rodzaj pasywnego (bezszumowego) układu chłodzenia, bez przegrzania, bez limitów czasu nagrywania. Jest też Panasonic S1H https://spidersweb.pl/2019/08/panasonic-s1h-6k.html Tak więc można tak, że nie musi się przegrzewać. No chyba , że to celowa "kastracja" R5, aby nie kanibalizować kamer Canona.

capo-di_tutti-capi
14-07-2020, 09:59
Ale zimą te ograniczenia będą mniejsze.

Ciekawe jak przy 30° C.

--- Kolejny post ---

Ale zimą te ograniczenia będą mniejsze. ?

Ciekawe jak przy 30° C.

candar
14-07-2020, 10:06
Ale zimą te ograniczenia będą mniejsze. ������



Ślubniacy muszą się wcześniej domówić z księdzem, aby w kościele włączali klimę :mrgreen:




Ciekawe jak przy 30° C.



5-10 minut zapewne ;)

jan pawlak
14-07-2020, 10:16
Nie widzę tu niczego dziwnego. Musi sie grzać, we wszystkich aparatach jest to samo. Jest rozwiązanie, chłodzenie, ale to "pogrubia" body i producenci aparatu muszą się zdecydować czy to bardziej aparat, czy bardziej kamera. Jeśli aparat to z ograniczeniami w filmowaniu. Mają zrobić R5 z chłodzeniem większe, cięższe i co też istotne - droższe?
Przepuszczanie ogromnej ilości danych ma swoje konsekwencje. Popatrzcie na temperaturę pracy procesora czy karty grafiki w komputerach. Z chłodzeniem (wentylatory).

Ciekawym byłoby poznać przyczyny decyzji Canona o 8k na tym poziomie rozwoju technologii ML, wprowadzenie np. razem 8k, stabilizacji, .....
Jakie argumenty były za/przeciw, czego się spodziewają w rozwoju sprzedaży/zysków teraz i w przyszłości, jak określili ryzyko sukcesu/porażki
I jaki to będzie miało wpływ na strategię R&D Canona.

Cena wejściowa R5 sugeruje że jest to raczej pokaz możliwości, prestiżu firmy w technologii ML a nie pomyślne jako źródło kasy/zysku.
Kasę będzie przynosić R6


8k matrycy to fajnie, ale ile/jakie obiektywy przenoszą taką rozdzielczość i jaka musi być dokładność AF by uzyskać taką rozdzielczość/ostrość na filmie/zdjęciach.

Trzymam kciuki by było ok.

jp

capo-di_tutti-capi
14-07-2020, 10:16
"Reportaż ślubny w jakości 4K

*zimą promocja: W cenie dostajesz 8K."

-Co ma sens, bo poza sezonem ślubnym trzeba walczyć o klienta.

jinks
14-07-2020, 11:26
Ciekawym byłoby poznać przyczyny decyzji Canona o 8k na tym poziomie rozwoju technologii ML, wprowadzenie np. razem 8k, stabilizacji, .....
Jakie argumenty były za/przeciw, czego się spodziewają w rozwoju sprzedaży/zysków teraz i w przyszłości, jak określili ryzyko sukcesu/porażki
I jaki to będzie miało wpływ na strategię R&D Canona.

Cena wejściowa R5 sugeruje że jest to raczej pokaz możliwości, prestiżu firmy w technologii ML a nie pomyślne jako źródło kasy/zysku.
Kasę będzie przynosić R6


8k matrycy to fajnie, ale ile/jakie obiektywy przenoszą taką rozdzielczość i jaka musi być dokładność AF by uzyskać taką rozdzielczość/ostrość na filmie/zdjęciach.

Trzymam kciuki by było ok.

jp

Powrót z przytupem. Nikt nie potrzebuje jeszcze 8k. Wszyscy będą tego używać w 4K lub nawet ...FHD ;)


Cena wejściowa R5 sugeruje że jest to raczej pokaz możliwości, prestiżu firmy w technologii ML a nie pomyślne jako źródło kasy/zysku.
Kasę będzie przynosić R6.

Na to wygląda.

Przemek_PC
14-07-2020, 11:42
Trzeba będzie z księdzem się umówić żeby przysięga i założenie obrączek trwało nie dłużej niż 3 minuty a resztę jakoś się ogarnie.

sv
14-07-2020, 11:58
Niezbyt optymistyczne informacje.

:-) W ubiegłym tygodniu coś mało cię było widać na forum. Napisałem, że siedzisz w internetach i szukasz czegoś do czego można by się przyczepić :-) No i znalazłeś; Tony Northrup :-)
Swoją drogą nie wiedziałem, że teraz żyć bez video nie możesz. Bardzo mnie to cieszy, bo ja też lubię sobie pofilmować.

To może porównamy możliwości video R5 i R6 i Sony?

Ustalmy fakty:
w RAW 8k Sony się nie przegrzewa, a Canon owszem
w 4k/120kl/ 10 bit Sony znowu się nie przegrzewa
w 4k/60kl/10 bit Sony się nie przegrzewa
w 4k/30kl/ 10 bit SOny znowu się nie przegrzewa.
Nic tylko kupować Sony :-)

Moja lodówka w 8k RAW też się nie przegrzewa, w 4k też
nie :-) Dokładnie tak jak Twoje Sony (mają podobne możliwości w tym zakresie).

Może zapytajmy odwrotnie: ile czasu możesz nagrać swoim Sony jednym z powyższych trybów?

candar
14-07-2020, 12:07
:-) W ubiegłym tygodniu coś mało cię było widać na forum. Napisałem, że siedzisz w internetach i szukasz czegoś do czego można by się przyczepić :-) No i znalazłeś; Tony Northrup :-)
Swoją drogą nie wiedziałem, że teraz żyć bez video nie możesz. Bardzo mnie to cieszy, bo ja też lubię sobie pofilmować.

To może porównamy możliwości video R5 i R6 i Sony?

Ustalmy fakty:
w RAW 8k Sony się nie przegrzewa, a Canon owszem
w 4k/120kl/ 10 bit Sony znowu się nie przegrzewa
w 4k/60kl/10 bit Sony się nie przegrzewa
w 4k/30kl/ 10 bit SOny znowu się nie przegrzewa.
Nic tylko kupować Sony :-)

Moja lodówka w 8k RAW też się nie przegrzewa, w 4k też
nie :-)

Jak znam Canona (a znam długo ;) zawsze jest haczyk ;) Jak dla mnie to aparat foto ma robić zdjęcia, kamera - "kamerować" ;) a telefon dzwonić ;) R5 w domyśle to All Inclusive ;) Zgodnie z przysłowiami ludowymi - jak coś jest do wszystkiego..... ;)

MZ jak pisano wcześniej dopiero R5 Mark II będzie całkiem fajnym i dopracowanym aparatem.

Od czasów cyfrowych DSLR trzeba wybierać puszkę, lub kamerę pod swoje potrzeby i jeśli ktoś filmuje i fotografuje - to może jednak mieć mały zgryz :)

mirror
14-07-2020, 12:08
na video się nie znam więc się wypowiem - specyfikacja video jest bezkompromisowa - jak będzie z przegrzewaniem - w instrukcji napisali że się będzie przegrzewał przy 8K po 20 minutach a przy 4K po 25 minutach (pewnie będzie gorzej) - paradoksalnie może to być zaletą nie będzie kupowany przez ślubnych filmowców (albo kupią dwa) co może odrobinę zmnieszy popyt na ten aparat, wiem że nie ma nic bardziej nudnego niz oglądanie jednego długiego ujęcia z cyklu "tubyłemzdziećmi" czy "myzrodzinąnaobiedzieprzez40minut", "komuniacórki", "ślubnaszychpociech" - nikt zwykle nie jest w stanie tego na trzeźwo oglądnąć - jednym zdaniem ja nie spodziewam się kręcić tak długich ujęć bo bym się zanudził je oglądając - ja osobiście oczekuję jakiejś sensownej specyfikacji video od tego typu aparatu i większej niż moje aktualne amatorskie potrzeby

zacytuję swój post napisany trzy dni temu - już wtedy było wiadome że się grzeje - zmniejszy to sprzedaż w niektórych zastosowaniach profesjonalnych i tyle (dla amatorów lepiej bo podatek od nowości szybciej zniknie) - ciekawe dlaczego będą kolejki do zakupu tego korpusu (już się ponoć nie wyrabiają z preorderami) skoro jest taki zły :)

a Tony się żali że nie dostał !jeszcze! korpusu do obiektywnej :mrgreen: oceny stąd taki filmik - ci co dostali czyli ambasodorzy marki zarabiają kasę na youtube a on nie stąd te żale - też bym się wkurzył :mrgreen:

candar
14-07-2020, 12:09
Trzeba będzie z księdzem się umówić żeby przysięga i założenie obrączek trwało nie dłużej niż 3 minuty a resztę jakoś się ogarnie.

Przenośna lodówka na plecach załatwi problem ;)

mirror
14-07-2020, 12:11
Trzeba będzie z księdzem się umówić żeby przysięga i założenie obrączek trwało nie dłużej niż 3 minuty a resztę jakoś się ogarnie.

e tam pro kupią dwa albo trzy korpusy - i tak trzeba mieć backup :mrgreen:, a klient zapłaci

sv
14-07-2020, 12:43
Od czasów cyfrowych DSLR trzeba wybierać puszkę, lub kamerę pod swoje potrzeby i jeśli ktoś filmuje i fotografuje - to może jednak mieć mały zgryz :)

Wątpię, chyba, że szuka kamery do monitoringu 24h. Wtedy rzeczywiście, nagrywanie R5 w 8k się nie sprawdzi. W pozostałych przypadkach raczej nie będzie miał wyboru, bo konkurencja jet daleko w tyle: Panas jest fajny, ale zapomnieli dołożyć AF (tak to jest jak się kupuje sensory w Sony), a reszta nie istnieje (zwłaszcza Sony) w tym temacie. Sony jest jak pies ogrodnika; owszem sprzeda sensory Panasonicowi, czy Nikonowi, ale zawsze coś uwali w ich funkcjonalności. Jedyną nadzieją użytkowników Sony jest A7sIII, o którym od trzech lat słyszę, że już wychodzi :-) Choć to też cienka alternatywa, bo 12 mpix słabo nadaje się do zdjęć.

Przemek_PC
14-07-2020, 12:45
Przy pieciu korpusach temat "ciągłego" filmowania jest do ogarnięcia, jedna puszka filmuje a cztery pozostałe stygną.
Nie jestem zagorzalym fanem żadnej marki, mam aparaty i kamerę Canon, aparat Panasonic, kamerę Sony. Czasem filmujemy ze znajomym na dwa Sony A7sII w FHD i nie kojarzę żeby cokolwiek się przegrzewało. Moim Panasonic GH2 filmowałem longiem koncert 2 godziny i też nic się nie przegrzało. Celowe działanie Canona?

sv
14-07-2020, 13:01
Czasem filmujemy ze znajomym na dwa Sony A7sII w FHD

ale porównujesz do RAWa 8k. Ciekawe.

Poczekamy i zobaczymy, czy sukces finansowy potwierdzi niewątpliwy sukces technologiczny Canona. Weryfikacja zawsze następuje przy kasie :-)

Przemek_PC
14-07-2020, 13:12
Jak napisałem nie jestem fanatykiem żadnej marki więc jest mi bez różnicy czy R5 będzie sukcesem czy nie.

sv
14-07-2020, 13:23
Jak napisałem nie jestem fanatykiem żadnej marki...

Skoro tak piszesz... ;-)

jan pawlak
14-07-2020, 13:38
Jak napisałem nie jestem fanatykiem żadnej marki więc jest mi bez różnicy czy R5 będzie sukcesem czy nie.

Chyba jednak jesteś w błędzie, nie powinno Ci być obojętnie

Konkurencja to rozwój technologii i niska cena, to podstawa/warunek byśmy mieli coraz lepsze i tańsze wyroby.
Jeśli Canon nie będzie miał konkurencyjnych dla Sony aparatów ML to będzie to źle dla wszystkich fotografujących (a co najmniej gorzej niż gdy R5/R6 będzie sukcesem)

jp

Przemek_PC
14-07-2020, 13:50
Nie zamierzam inwestować w sprzęt foto-wideo bo to co mam robi zdjęcia i filmuje na wystarczającym poziomie. Przestałem gonić króliczka kilka lat temu.

Tom77
14-07-2020, 16:08
Nie zamierzam inwestować w sprzęt foto-wideo bo to co mam robi zdjęcia i filmuje na wystarczającym poziomie. Przestałem gonić króliczka kilka lat temu.

Tak się chyba nie da do końca. Ja gonię króliczka który wybiegł tak ze 2 lata temu. Pokusa jest duża :)

kmeg
14-07-2020, 16:37
zacytuję swój post napisany trzy dni temu - już wtedy było wiadome że się grzeje - zmniejszy to sprzedaż w niektórych zastosowaniach profesjonalnych i tyle (dla amatorów lepiej bo podatek od nowości szybciej zniknie) - ciekawe dlaczego będą kolejki do zakupu tego korpusu (już się ponoć nie wyrabiają z preorderami) skoro jest taki zły :)

a Tony się żali że nie dostał !jeszcze! korpusu do obiektywnej :mrgreen: oceny stąd taki filmik - ci co dostali czyli ambasodorzy marki zarabiają kasę na youtube a on nie stąd te żale - też bym się wkurzył :mrgreen:Dokładnie, info o przegrzewaniu już obiegła internet parę dni temu :)

Dla youtubera przy tak gorącej premierze to duża strata (a konkurencja duża) - o ograniczeniach Canona jeśli chodzi o testowanie i publikowanie info też już od kilku dni krążą informacje.

Ci co mysleli, że za 1/4 ceny c500 II będą mieli to samo są zaskoczeni, szok :)

Canon ponoć bardzo zadowolony z ilości preorderow

Ps. Z tego też co mi wiadomo to nikt jeszcze nie opublikował swoich doznan z pełni produkcyjnej wersji sprzętu (ci co dostali to mieli preproduction).

mirror
14-07-2020, 19:06
Tak się chyba nie da do końca. Ja gonię króliczka który wybiegł tak ze 2 lata temu. Pokusa jest duża :)

młode mięso jest mniej żylaste :mrgreen:

candar
14-07-2020, 19:26
Firma Canon opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym odnosi się do podnoszonego przez testerów i dziennikarzy zagadnienia limitów czasu nagrywania wynikającego z przegrzewania się modeli R5 i R6.
https://www.optyczne.pl/15184-news-Canon_EOS_R5_i_R6_-_czasy_nagrywania.html

4825

sv
14-07-2020, 21:18
o ograniczeniach Canona jeśli chodzi o testowanie i publikowanie info też już od kilku dni krążą informacje.


To ani nie jest nic nowego, ani nic szczególnego. Aparaty od wielu miesięcy były u testerów, lub ambasadorów, wiele funkcji było testowanych i poprawianych. Te egzemplarze są oznaczone jako SAMPLE i Canon najczęściej zastrzega brak możliwości publikacji zdjęć, czy filmów z tych body. Z czasem pojawiają się body "produkcyjne" z finalnym firmware i tu już nie ma tych zastrzeżeń.

Ven
14-07-2020, 21:31
Witajcie ponownie,
nie widzialem tego tematu poruszonego ale czy R5 może mieć FF lub BF ? tak jak to sie zdaża z lustrzankami ?

marfot
14-07-2020, 22:01
czy R5 może mieć FF lub BF ?

Algorytmy ustawiania ostrości przy DPAF są inne niż w zwykłym fazowym AF w DSLR. Całkowicie losowy obiektyw typu 50/1.8II zapięty do R mozoli się aż ustawi ostrość czyli zmieści się w jakiejś tam tolerancji. W DSLR szkło ma jedną próbę i albo trafi albo nie.

Jacek_Z
14-07-2020, 22:07
Nic dziwnego? Musi? To jak kupię nowy samochód z nowym 8-śmio litrowym silnikiem to co każde 20 km będę "musiał" się zatrzymać i poczekać aż ostygnie 10 minut ? To będzie normalne? .
Jak kupisz Bugatti Chirona i pojedziesz 400 km/h to wiesz na ile ci starczy bak paliwa? I ile wytrzymają opony? Będziesz w szoku. To wystarcza na kilkanaście minut jazdy, opony do wymiany po jednym takim przejeździe.
Chiron kosztuje 3 mln USD, czyli ponad 12.000.000 zł

Kolekcjoner
14-07-2020, 23:29
Ogólnie to zdruzgotała mnie ta wiadomość. Brak możliwości kręcenia ujęć dłuższych niż 20 minut w 8K - no tragedia po prostu, a już miałem rozbijać świnkę :lol:....

candar
14-07-2020, 23:32
Jak kupisz Bugatti Chirona i pojedziesz 400 km/h to wiesz na ile ci starczy bak paliwa? I ile wytrzymają opony? Będziesz w szoku. To wystarcza na kilkanaście minut jazdy, opony do wymiany po jednym takim przejeździe.
Chiron kosztuje 3 mln USD, czyli ponad 12.000.000 zł

Widzę, duży rozpęd już na starcie ;) Wyhamuję zapał znanym i lubianym T-34 z silnikiem Diesla o pojemności 38 880 cm³. Gąsienice w przypadku braku min pod drodze starczały więcej niż na "na kilkanaście minut jazdy" a silnika nie trzeba było chłodzić co kilkanaście minut jak w R5 :) Zużycie paliwa w terenie 250-350 l/100 km, czyli podobne do tego z R5 - 250 zdjęć z EVF ;)

--- Kolejny post ---


Ogólnie to zdruzgotała mnie ta wiadomość. Brak możliwości kręcenia ujęć dłuższych niż 20 minut w 8K - no tragedia po prostu, a już miałem rozbijać świnkę :lol:....

Fakt, bo po co dawać ludziom użyteczne funkcje video w topowym i flagowym najnowszym aparacie fotograficznym? Od tego przecież są kamery i smartfony :mrgreen: No i 16K nie dali :( A mogli dać tak chociaż z 2 minuty ;)

Kolekcjoner
14-07-2020, 23:40
Widzę, duży rozpęd już na starcie ;) Wyhamuję zapał znanym i lubianym T-34 z silnikiem Diesla o pojemności 38 880 cm³. Gąsienice w przypadku braku min pod drodze starczały więcej niż na "na kilkanaście minut jazdy" a silnika nie trzeba było chłodzić co kilkanaście minut jak w R5 :) Zużycie paliwa w terenie 250-350 l/100 km, czyli podobne do tego z R5 - 250 zdjęć z EVF ;)


No tylko że T-34 wygrał wojnę więc może wiedzą co robią ;)...

Co do filmowania to ja się już dawno wyleczyłem z aparatów - ogólnie da się ale dla moich zastosowań to by była męczarnia. Szczególnie że u mnie naprawdę potrzebny jest sprzęt pracujący bez przerw (spektakle teatralne) - 20 minut to jest nic, a 8K jest mi do niczego niepotrzebne. Najlepsze że jeszcze mi się nie zdarzył klient który by potrzebował 4K.

candar
14-07-2020, 23:52
No tylko że T-34 wygrał wojnę więc może wiedzą co robią ;)...


Wydawało mi się, że nie muszę tego dodawać Xd
Ale jednak trzeba i napiszę wprost - gdyby T-34 musiały co 20 minut studzić silniki, to raczej by dużo nie zwojowały na polu bitwy.




Co do filmowania to ja się już dawno wyleczyłem z aparatów - ogólnie da się ale dla moich zastosowań to by była męczarnia. Szczególnie że u mnie naprawdę potrzebny jest sprzęt pracujący bez przerw (spektakle teatralne) - 20 minut to jest nic, a 8K jest mi do niczego niepotrzebne. Najlepsze że jeszcze mi się nie zdarzył klient który by potrzebował 4K.

Ja się wychowałem na naramiennej VHS :) Nie zmienia to faktu, że warto mieć w aparacie użyteczne video w razie potrzeby. Pisanie o tym, że "8K nie jest do niczego niepotrzebne" brzmi całkiem podobnie jak to, że aparat fotograficzny z funkcjami video w smartfonach to zbytek. Nam być może tak, ale zapewne są osoby, które chciałyby używać 8K.

Kolekcjoner
14-07-2020, 23:57
Wydawało mi się, że nie muszę tego dodawać Xd
Ale jednak trzeba i napiszę wprost - gdyby T-34 musiały co 20 minut studzić silniki, to raczej by dużo nie zwojowały na polu bitwy.


Podobno sumarycznie więcej Teciaków stracili przez awarię i błędy konstrukcji/obsługi niż podczas walk. One miały fatalne skrzynie biegów i jak załoga nie wiedziała że właściwie jedyny użyteczne bieg to dwójka to bardzo szybko była katastrofa ....8-).
Także w sumie ta analogia tutaj nie jest taka zła ;).....

candar
15-07-2020, 00:07
Podobno sumarycznie więcej Teciaków stracili przez awarię i błędy konstrukcji/obsługi niż podczas walk. One miały fatalne skrzynie biegów i jak załoga nie wiedziała że właściwie jedyny użyteczne bieg to dwójka to bardzo szybko była katastrofa ....8-).
Także w sumie ta analogia tutaj nie jest taka zła ;).....

Też się zgadzam ;) Ale raczej z tym, że Rosjanie budowali więcej T-34, niż Niemcy byli ich w stanie zniszczyć. Jeśli R5 i R6 powtórzy ten scenariusz w obecnych realiach rynkowych to Canon się nieźle obłowi ;) Tylko coś tradycyjnie twierdzą, że już się nie wyrabiają z produkcją :P

RHF
15-07-2020, 10:52
To już naprawdę ciężko się czyta. Jeszcze śmieszniej jest na YT, gdzie można porównać materiały np. Armando Ferreira i Tony & Chelsea Northrup. Pierwszy jest filmowcem w LA i tłumaczy jak, po co i dlaczego taki aparat będzie wykorzystywany przy ogólnie pozytywnym przekazie. Drugi zestaw natomiast to "Jutubowi" celebryci, którzy przez ponad połowę materiału wymyślają scenariusze, gdzie przegrzewanie zakończy karierę profesjonalnego filmowca czyli ich dwoje.
Ogólnie czekam z niecierpliwością na te wszystkie koncerty w 8K, śluby w 8K, wywiady w 4K120fps na jednym, dwugodzinnym ujęciu i to za jedyne 4000$. Rozumiem, że karty pamięci będziecie wymieniać w locie... Odnoszę wrażenie, że część użytkowników Sony każdego ranka, zaraz po przebudzeniu powtarza sobie "Kupiłem Sony i jestem z tego dumny a wszystko inne to ch**! "

kmeg
15-07-2020, 10:57
^^ Dziwne, że nikt nie płacze o cenach pojemnych CFast i dlaczego zły Canon nie nagrywa 8K Raw na tanich SD :)

Mozna by jeszcze zacytować tutaj Lema ale ... ;)

Przemek_PC
15-07-2020, 11:41
RHF praca na planie filmowym gdzie wszystko można powtórzyć a reportaż np. ślubny czy spektakl to dwie różne sprawy. Wyobrażasz sobie prośbę o chwilę przerwy bo aparat mi się przegrzał?

sv
15-07-2020, 12:16
Odnoszę wrażenie, że część użytkowników Sony każdego ranka, zaraz po przebudzeniu powtarza sobie "Kupiłem Sony i jestem z tego dumny a wszystko inne to ch**! "

To raczej wyraz frustracji po przeliczeniu ile kasy wtopią na sprzedaży tego co mają ;-)

candar
15-07-2020, 12:24
Odnoszę wrażenie, że część użytkowników Sony każdego ranka, zaraz po przebudzeniu powtarza sobie "Kupiłem Sony i jestem z tego dumny a wszystko inne to ch**! "



To raczej wyraz frustracji po przeliczeniu ile kasy wtopią na sprzedaży tego co mają ;-)

Przypomnę nieśmiało, że to jest wątek o R5 i swoje fobie na temat innych systemów można uskuteczniać w innych watkach ku temu przeznaczonych. Robicie znowu śmietnik z wątku wyśmiewając inne systemy i ich użytkowników.

Tmwstw
15-07-2020, 12:24
RHF praca na planie filmowym gdzie wszystko można powtórzyć a reportaż np. ślubny czy spektakl to dwie różne sprawy. Wyobrażasz sobie prośbę o chwilę przerwy bo aparat mi się przegrzał?

Tak więc nic tylko się cieszyć że informacje o przegrzewaniu i dość dokładne wytyczne/wskazówki do czego poszczególnych trybów używać ujrzały światło dzienne jeszcze zanim aparaty trafiły na półki sklepowe. Ci którzy dotychczas np. kręcili śluby w 4K60p na swoim nieprzegrzewającym się sprzęcie wiedzą, że lepiej pozostać przy tym co mają, a ci co tego nie robili a chcieliby zacząć wiedzą, żeby szukać gdzie indziej niż w Canonie R5.

tomfoot
15-07-2020, 12:32
To już naprawdę ciężko się czyta. Jeszcze śmieszniej jest na YT, gdzie można porównać materiały np. Armando Ferreira i Tony & Chelsea Northrup. Pierwszy jest filmowcem w LA i tłumaczy jak, po co i dlaczego taki aparat będzie wykorzystywany przy ogólnie pozytywnym przekazie. Drugi zestaw natomiast to "Jutubowi" celebryci, którzy przez ponad połowę materiału wymyślają scenariusze, gdzie przegrzewanie zakończy karierę profesjonalnego filmowca czyli ich dwoje.
Ogólnie czekam z niecierpliwością na te wszystkie koncerty w 8K, śluby w 8K, wywiady w 4K120fps na jednym, dwugodzinnym ujęciu i to za jedyne 4000$. Rozumiem, że karty pamięci będziecie wymieniać w locie... Odnoszę wrażenie, że część użytkowników Sony każdego ranka, zaraz po przebudzeniu powtarza sobie "Kupiłem Sony i jestem z tego dumny a wszystko inne to ch**! "

Pozwalam sobie podbić, bo to kwintesencja "dyskusji".

Kolekcjoner
15-07-2020, 12:36
RHF praca na planie filmowym gdzie wszystko można powtórzyć a reportaż np. ślubny czy spektakl to dwie różne sprawy. Wyobrażasz sobie prośbę o chwilę przerwy bo aparat mi się przegrzał?
To jest tzw. oczywista, oczywistość ;). Po prostu trzeba wybrać właściwe narzędzie do zadania.

RHF
15-07-2020, 12:37
@RHF (https://www.canon-board.info/member.php?u=15827) praca na planie filmowym gdzie wszystko można powtórzyć a reportaż np. ślubny czy spektakl to dwie różne sprawy. Wyobrażasz sobie prośbę o chwilę przerwy bo aparat mi się przegrzał?
Ale że co, będziesz kręcić ślub w 8K czy może 4K120fps? W sumie spoko, stawiasz aparat w jednym miejscu i potem w postprocesie przekadrowujesz, robisz zbliżenia itd. Albo slow mo kiedy młodzi mówią "TAK". Najwidoczniej to nie jest aparat przeznaczony do rejestracji koncertów czy ślubów, ale jak Wam profesjonalistom potrzeba ciągłego ujęcia w wysokiej rozdzielczości, to może czas pomyśleć o np. Red 8K? To spokojnie pociągnie 8K60fps dłużej niż R5. Mogę się założyć, że gdyby w R5 było aktywne chłodzenie, to wszyscy by narzekali że to przecież miał być ML - czyli mały i kompaktowy a nie takie bydle z wiatrakiem, bo przecież skrót ML oznacza Mini-Light!
Osobiście będę zawiedziony, jeśli przy 4K24fps nie dociągnie do tych umownych 30 minut, bo na zdrowy rozsądek 4K120 i 8KRAW jeśli potrzeba to raczej w ujęciach max 2-3 minuty.

candar
15-07-2020, 12:41
Pozwalam sobie podbić, bo to kwintesencja "dyskusji".

Jakoś nie czuję się w ogóle zaskoczony, że podbijasz wypowiedź https://www.canon-board.info/threads/111996-Canon-EOS-R5/page62?p=1411799&viewfull=1#post1411799 w której ktoś napisał, że poza Canonem "wszystko inne to ch**!"

Nic do dodania.

tomfoot
15-07-2020, 12:45
Czytanie ze zrozumieniem być trudna sprawa.

sv
15-07-2020, 13:14
Robicie znowu śmietnik z wątku wyśmiewając inne systemy i ich użytkowników.

A ja przypomnę, że zawsze możesz zmienić forum, jeżeli to ci nie odpowiada :-) Obrońca "czystości" wątków się znalazł :-)

candar
15-07-2020, 13:22
A ja przypomnę, że zawsze możesz zmienić forum, jeżeli to ci nie odpowiada :-) Obrońca "czystości" wątków się znalazł :-)

Ten akuratnie własnymi odnóżami założyłem , to i bronić jego "czystości" jak mniemam mogę ;)

RHF
15-07-2020, 13:38
EOS R jest tylko dla amatorów bo:
za wolny, nie ma IBIS, stary sensor, za małe DR, 4K crop, nie ma 120fps, tylko jedna karta pamięci, śledzenie AF to jest żart...
EOS R5 jest tylko dla amatorów bo:
Kilku wizjonerów zostało poważnie ograniczonych czasem nagrywania (Tony & Chelsea nie mogą zarejestrować swojego programu na YT w 8K na jednym ujęciu, po czym robią filmik o nowym Sony i stwierdzają po co komu 8K...)

sv
15-07-2020, 13:45
OK. Wracając do tematu; Canon opublikował pełne info na temat przegrzewania. Dla 95% użytkowników nie będzie to stanowiło problemu, podobnie jak limit czasu nagrywania 29,59 wynikający ze stawki celnej nie stanowił problemu. Oprócz 8k, 4k/120 i 4k/60 są dwa tryby 4k/30, których limit przegrzewania nie dotyczy. To dla tych, którzy potrzebują nagrać coś longiem. Pisanie jakoby R5 nie nadawał się do ślubów, bo ma limit 20min w 8k, to takie narzekanie, żeby ponarzekać. Film ślubny (gotowy) na zachodzie trwa od 3 do max 30 minut, więc nie piszcie, że R5 się nie wyrobi. Nasi kameruni realizujący dłuższe filmy powoli też odchodzą do przeszłości, a ci którzy jeszcze są nie kupią R5, bo musieliby na niego pracować dwa lata. Piszącym, że "R5 się nie nadaje", bo ma limit czasowy w 8k, czy 4k/120, proponuję poszukać zamiennika, czyli kamery zapisującej FF RAW 8k do wewnątrz. R5 doskonale sprawdzi się w wielu zastosowaniach: budżetowej reklamie, jako drugie body dla C500 mk II, czy C300 mk III, jest idealny na drona do dużych produkcji i warto pamiętać, że przy tym wszystkim jest jeszcze znakomitym aparatem foto. Canon mógł uniknąć problemu stosując rozwiązanie Panasonica S1H, ale wtedy body byłoby większe i nieuszczelnione.

Przemek_PC
15-07-2020, 14:23
Mały off top. Niedawno znalazłem film z mojego ślubu i wesela na VHS, trwający 3 godziny. Dzięki tym trzem godzinom zobaczyłem i usłyszałem wiele osób, które od kilku-kilkunastu lat nie żyją. Cieszę się, że kiedyś była moda na długie filmy bo na 3-30 minut filmie pewnie bym ich nie zobaczył. Małoatrakcyjni filmowo dla montażysty wylecieli by przy selekcji ujęć.

szwayko
15-07-2020, 14:59
Porównanie aparatów R5, R6, R
https://www.the-digital-picture.com/News/News-Post.aspx?News=34957

gnd
15-07-2020, 17:15
Porównanie aparatów R5, R6, R
https://www.the-digital-picture.com/News/News-Post.aspx?News=34957Czyli na aktualizację firmware Roku już nie ma co liczyć.

Ven
15-07-2020, 21:03
tak czytam wasze wypowiedzi i ogolnie robi sie niedobrze. bierze na wymioty. A dlaczego ? a dlatego że to jest wciaz aparat fotograficzny a wy biadolicie jakby to byla nieudana kamera.
Ludzie, nie bądzcie tacy perfidni zeby skupiac sie na tym korpusie tylko pod kątem filmowania ! popatrzcie na inne aspekty i mozliwosci tego korpusu. poki co inny korpus tego nie zaoferowal.
jestescie zbyt wygodni albo mylicie pojęcia film=foto, chcą krecic te wasze wesela aparatem stworzonym do robienia zdjec. filmowanie powinniscie uznac jako dodatkowa fajna cecha tego produktu A NIE PODSTAWOWA.

Druga sprawa jest taka ze mnostwo ludzi sie tu udziela a dam sobie reke uciąc ze nawet co druga osoba nie kupi tego sprzetu.
Ja stosuje inna kategorię fotografii - tylko dla przyjemnosci/nie portety itp a sprzet ten oferuje to czego chce i na pewno go kupię.

Generalnie jesli ktos chce wydac 20 tys za aparat co kreci filmy to powinien po prostu te same pieniadze wydac na kamerę ktora jest do tego stworzona.

sv
15-07-2020, 21:09
Generalnie jesli ktos chce wydac 20 tys za aparat co kreci filmy to powinien po prostu te same pieniadze wydac na kamerę ktora jest do tego stworzona.

Byłoby pięknie, ale za te same pieniądze (20 tyś) nie da się kupić kamery o tych samych możliwościach. Trzeba dołożyć minimum 100 tyś.

Ven
15-07-2020, 21:34
no i ok. taka jest sytuacja. trzeba sie dostosowac. tego kogo stac niech kupi a tego kogo nie stać niech nie lamentuje jak baba sprzedająca korbacze na placu.
popatrzcie, przeciez 80% tekstu w tym watku to są ciagle te same lamenty na jeden temat ! i po co ? jest jak jest, Can wypuscil swietny aparat a cale grono ktorym to nie pasuje lamentuje i syfi temat swoimi spostrzezeniami.
ale powiem wam jedno, są tutaj mądrzy tacy, ktorzy sie slowem nie odezwa tylko kupią ten sprzet i wycisną z niego 100% - zarobią dobrze, beda zadowoleni, i beda czekać na nastepcę R5. chwala im za to ;) madrzy ludzie.

jan pawlak
15-07-2020, 21:34
tak czytam wasze wypowiedzi i ogolnie robi sie niedobrze. bierze na wymioty. A dlaczego ? a dlatego że to jest wciaz aparat fotograficzny a wy biadolicie jakby to byla nieudana kamera.
Ludzie, nie bądzcie tacy perfidni zeby skupiac sie na tym korpusie tylko pod kątem filmowania ! popatrzcie na inne aspekty i mozliwosci tego korpusu. poki co inny korpus tego nie zaoferowal.
jestescie zbyt wygodni albo mylicie pojęcia film=foto, chcą krecic te wasze wesela aparatem stworzonym do robienia zdjec. filmowanie powinniscie uznac jako dodatkowa fajna cecha tego produktu A NIE PODSTAWOWA.

Druga sprawa jest taka ze mnostwo ludzi sie tu udziela a dam sobie reke uciąc ze nawet co druga osoba nie kupi tego sprzetu.
Ja stosuje inna kategorię fotografii - tylko dla przyjemnosci/nie portety itp a sprzet ten oferuje to czego chce i na pewno go kupię.

Generalnie jesli ktos chce wydac 20 tys za aparat co kreci filmy to powinien po prostu te same pieniadze wydac na kamerę ktora jest do tego stworzona.

Piszesz : sprzet ten oferuje to czego chce i na pewno go kupię.

Mam nadzieję że jeśli kupujesz dla rozdzielczości (45 Mpix) to jesteś świadom że jest (jeszcze) niewiele (najczęściej najnowsze) obiektywów które pozwalają na osiągnięcie takiej rozdzielczości/ostrości na zdjęciach.

jp

marfot
15-07-2020, 21:45
tak czytam wasze wypowiedzi i ogolnie robi sie niedobrze. bierze na wymioty. A dlaczego ? a dlatego że to jest wciaz aparat fotograficzny a wy biadolicie jakby to byla nieudana kamera.

Specyfika tego forum polega na tym, że każdy nowy produkt Canona musi być obrzucony g..em przez wyznawców innego bożka.
Akurat to się odbywa i trzeba to wziąć na przeczekanie. Jak pojawią się głosy użytkowników to się trochę unormuje.

Łączny czas filmów jakie w życiu nakręciłem nie doprowadziłby to przegrzania R5 ;) więc nie jest to dla mnie problemem.
Czekam na RAWy z nowej matrycy i to będzie dla mnie ciekawe. Trochę cicho w tym temacie ale takie widać Canon ma procedury.
Obrazek z R bardzo mi odpowiada ale jestem ciekawy jak nowa matryca się zaprezentuje w zakresie szczególików.

Ven
15-07-2020, 22:07
Piszesz : sprzet ten oferuje to czego chce i na pewno go kupię.

Mam nadzieję że jeśli kupujesz dla rozdzielczości (45 Mpix) to jesteś świadom że jest (jeszcze) niewiele (najczęściej najnowsze) obiektywów które pozwalają na osiągnięcie takiej rozdzielczości/ostrości na zdjęciach.

jp

osobiscie wolalbym zeby to mialo max 30ml pix. takze nie jest to moj cel matrycowy. argumentem nr 1 dla mnie jest fascynujacy autofocus i iso jak i rowniez 12-20 klatek na sekunde. tyle mi wystarczy ;) i sensowniejsze ulozenie klawiszy niż w R z 2018 co uwazam za prymitywny aparat na te czasy jesli chodzi o obslugę.

--- Kolejny post ---


Specyfika tego forum polega na tym, że każdy nowy produkt Canona musi być obrzucony g..em przez wyznawców innego bożka.
Akurat to się odbywa i trzeba to wziąć na przeczekanie. Jak pojawią się głosy użytkowników to się trochę unormuje.

Łączny czas filmów jakie w życiu nakręciłem nie doprowadziłby to przegrzania R5 ;) więc nie jest to dla mnie problemem.
Czekam na RAWy z nowej matrycy i to będzie dla mnie ciekawe. Trochę cicho w tym temacie ale takie widać Canon ma procedury.
Obrazek z R bardzo mi odpowiada ale jestem ciekawy jak nowa matryca się zaprezentuje w zakresie szczególików.

dobrze gadasz. taka prawda.
20 min pewnie wystarcza dla tych ktorzy wiedzą co trzeba nakrecic ;)
tak samo sie odnosi do zdjec ze zslubow. madry fotograf zrobi malo zdjec ale wspanialych, a inny bedzie mydlił oczy klientowi ze natrzaska 5 tys zdjec z czego wybiorą najlepsze...wkoncu brak instyktu fotoreportera trzeba czymś przytuszować hahaha :D

scooter
15-07-2020, 23:59
Trochę szkoda ze aparaty maja te wszystkie tryby filmowe, być może bez nich były by tańsze...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

marfot
16-07-2020, 00:03
Trochę szkoda ze aparaty maja te wszystkie tryby filmowe, być może bez nich były by tańsze...

To wymóg pod testerów-vlogerów. Bez tego zgnoją sprzęt i w ogóle się nie sprzeda ;)
Stopień skomplikowania mechanicznego przez te tryby raczej nie wzrasta. Procesor i soft mają za to dużo do roboty.

jinks
16-07-2020, 01:16
Obrazek z R bardzo mi odpowiada ale jestem ciekawy jak nowa matryca się zaprezentuje w zakresie szczególików.
Pewnie świetnie, ale trafiłem na posty fotografów z R-ką lubujących się w krajobrazie i astro i ...nie czują potrzeby zakupu nowej puszki. Bdb 30mpix w zupełności im wystarcza. W sumie się nie dziwię. Ostrość mogą ustawiać nawet manualnie, IBIS nie potrzebny, bo i tak użyją statywu. Więc tych wszystkich fajnych ulepszeń i tak nie wykorzystają. Przy tej cenie R wydaje się im atrakcyjniejszy.


To wymóg pod testerów-vlogerów. Bez tego zgnoją sprzęt i w ogóle się nie sprzeda ;)
Teraz ludzie, którzy chcą żyć z fotografii przynajmniej starają się również filmować. Dla mnie filmowanie w aparacie to miły dodatek do rejestracji rodzinnych momentów. Rozumiem jednak, że obecnie jest zapotrzebowanie na urządzenia (i umiejętności ;) ) hybrydowe.

szandor
16-07-2020, 12:42
Pewnie świetnie, ale trafiłem na posty fotografów z R-ką lubujących się w krajobrazie i astro i ...nie czują potrzeby zakupu nowej puszki. Bdb 30mpix w zupełności im wystarcza. W sumie się nie dziwię. Ostrość mogą ustawiać nawet manualnie, IBIS nie potrzebny, bo i tak użyją statywu. ...

Tym bardziej, że po ostatniej aktualizacji softu, do AF-u w R-ce nie można mieć zastrzeżeń. Oczywiście ta puszka nie jest do zdjęć sportowych, ale w fotografii podróżniczej, do krajobrazów jest OK.

sv
16-07-2020, 18:39
Dla tych, którzy pytali po co komu 8k, BM właśnie zaprezentował kamerę 12k.

BartasPL
19-07-2020, 23:56
Dla mnie oba aparaty R5 i R6 to coś na co czekałem od lat. W międzyczasie rozważałem przejście do Nikona DSLR i na bagnet Z, Sony A7RIV i Fuji GFX (MF). Żaden z tych systemów mi nie odpowiadał w pełni z różnych względów, dlatego dałem sobie ostatnią szansę i zdecydowałem się poczekać na nowe body w Canonie (w międzyczasie kupując EOS R). Gdyby te puszki (R5, R6) nie były udane wylądowałbym najpewniej w Sony, a tak zostanę w Canonie i z mojej gęby uśmiech nie będzie schodził przez kolejne kilka lat. Dlaczego?
1) wszystkie szkła EF (a mam tylko takie) dostaną solidną stabilizację,
2) AF w nowych puszkach jest doskonały w porównaniu do DSLR,
3) największa bolączka Canona czyli matryce !!! W R6 matryca z 1DX III odchyla się o 0,2-03ev do ISO 400 wyżej ma przewagę o 0,5 ev nad Nikonem D850 i Sony A7R IV. Gramy w pierwszej lidze! Mam nadzieję, że matryca w R5 będzie równie dobra lub lepsza (zdaje się, że obie mają filtr AA),
4) jest kółko, joystick i dodatkowy pierścień w obiektywach RF,
5) dwa sloty sensownych kart plus backup w chmurze,
6) uchylny na wszystkie strony wyświetlacz - nikt tego nie ma, a jest to bardzo praktyczne. Sesję w studio robię patrząc pionowo w dół i celując z wysokości pasa - jak w starych aparatach,
6) nowe obiektywy RF to kolejny poziom rozwoju optyki np. 28-70 f/2 w połączeniu ze stabilizacją w puszcze,
7) kolory Canona i dual raw - mam nadzieję, że Adobe lub inny ważny producent softu wreszcie je obsłuży,
8) filmy 8K kręci telefon Samsung S20 Ultra, telewizory są prezentowane na targach od paru lat więc za jakiś rok pojawią się w normalnych sklepach. W dodatku w R5 jest downsizing 8K do 4k HQ, a to dla kręcących filmy jest istotne,
9) wyciąganie klatek 30MP z filmów 8K - na ważne i krótkie momenty jest fantastyczne, generalnie szybkość tych aparatów jest świetna,
10) zobaczcie jak wyglądają te puszki z gripem - to pełnoprawne profesjonalne aparaty.

Jedyne czego nie rozumiem to wycięcie górnego ekranu z R6. Dla mnie ta premiera to coś na co czekałem od czasu 5D mark II, przechodząc przez 5D III, 5D IV, 5DsR i Eosa R. Znów będę dumny z tego, że jestem w najlepszym systemie czego i Wam życzę! :D

Jacek_Z
20-07-2020, 00:25
3) największa bolączka Canona czyli matryce !!! W R6 matryca z 1DX III odchyla się o 0,2-03ev do ISO 400 wyżej ma przewagę o 0,5 ev nad Nikonem D850 i Sony A7R IV. Gramy w pierwszej lidze! Mam nadzieję, że matryca w R5 będzie równie dobra lub lepsza (zdaje się, że obie mają filtr AA),
Popatrz sobie na wielkość pojedynczego piksela (albo na ilość Mpx) w tych aparatach. Porównujesz aparaty z różnych klas. Niedługo królem będzie filmowe Sony A7s. Dlaczego?

sv
20-07-2020, 00:47
Niedługo królem będzie filmowe Sony A7s. Dlaczego?

Królem czego? Ten aparat to jest genetyczna pomyłka, bo zaletą filmujących aparatów jest możliwość robienia zdjęć i filmów tym samym body. W A7s III pozostały tylko możliwości filmowe, bo dla 12 mpix nikt go do zdjęć nie kupi. Po jaką cholerę robić upośledzoną kamerę (brak XLR i szarych filtrów) w body aparatu?

BartasPL
20-07-2020, 00:54
No tak.. z różnych klas. Za nimi stoi też optyka z różnych klas i obrazek też różny. Mam na myśli przede wszystkim dobrą dynamikę bliską 15EV, którą ma Fuji, ma Nikon i Sony, a Canon zawsze odstawał pod tym względem. Przez długie lata. Oczywiście na wyższych ISO było spoko, ale... wyobraź sobie taką sytuację. Jadę na wyjazd fotograficzny w celu zrobienia zdjęć krajobrazowych. Długie przygotowania, daleka podróż, trekking w ciężkich warunkach. Wyjazd kosztuje kilka tysięcy. Mam dowolne body Canona, dobre szkła i filtry. To znaczy, że na pewno mam słabą matrycę na niskim ISO. Muszę ratować się szarymi połówkami (spróbuj ich używać na wietrze i/w bryzie razem z 11-24 na długich czasach) czy też klejąc HDRy. Ruchu HDRem nie wyeliminiujesz. To są półśrodki. Matryca i to co z niej można wyciągnąć jest szalenie ważne. Również w reportażu.
A odnośnie wielkości piksela. Sony A7R IV ma na FF 61 mpx, D850/Z7 45mpx. Fuji GFX 50 i 100 odpowiednio 50/100mpx przy ciut większej matrycy. I mają świetną dynamikę? Mają. A Canon ma porównywalną? Nie ma.Czy w tym przypadku wielkość piksela ma znaczenie (30mpx w 5D4 czy 50 w 5DsR Canona vs konkurencja)? Nie ma. Odnośnie zaś Sony to 15EV nie przeskoczą (fizyka), a wysokie ISO nie jest dla mnie kluczowe, mam jasne szkła i będę mieć stabilizację. Canon bardzo dobrze sobie radzi z wysokim ISO.

Dlatego dla mnie Canon wrócił do gry i jest numerem 1. Łącząc go ze szkłami RF/EF dostanę wszystko czego potrzebuję. Dla mnie to fundamentalna zmiana.

PS. Liczą się też perspektywy na przyszłość. Udział w rynku, wyniki finansowe, potencjał rozwojowy.
Nikon to słabe tempo rozwoju systemu Z i kondycja finansowa.
Fuji GFX - brak jasnych stałek, stabilizacji w puszce i dobrego AF, śladowy udział w rynku.
Sony - malutki bagnet (why?) który jednak jest i będzie ograniczeniem dla topowych szkieł.
Panasonica/Leici/Sigmy - marazm, brak dobrych szkieł i udziału w rynku. Oni są i tyle. Znasz kogoś kto przeszedł do tego systemu?

Odnośnie komentarza Svena to się zgadzam. Uważasz, że dla moich potrzeb powinienem kupić A7S3? Bo będzie królem plamki, da mi super wysokie ISO lepsze i będę mógł filmować wesela? I jednocześnie robić zdjęcia w 12 mln pikseli? To prehistoria. 5D miał tyle 15 lat temu. Po co kupować wybitne szkła, które dają 30 i więcej mpx rozdzielczości, których nie ogarnie matryca? Dla filmów 4K i wysokiego ISO? R5 powinien dać mi znacznie więcej niż ten Sony. On jest dla ślubniaków, którzy kręcą wideo ;)

jan pawlak
20-07-2020, 06:59
Królem czego? Ten aparat to jest genetyczna pomyłka, bo zaletą filmujących aparatów jest możliwość robienia zdjęć i filmów tym samym body. W A7s III pozostały tylko możliwości filmowe, bo dla 12 mpix nikt go do zdjęć nie kupi. Po jaką cholerę robić upośledzoną kamerę (brak XLR i szarych filtrów) w body aparatu?

12Mpix to 4240 x 2832pix
Ile pikseli potrzeba by prezentować zdjęcie w necie albo wyświetlić zdjęcie na monitorze lub wydrukować odbitkę o rozmiarze porównywalnym np. z A4 lub A3 ?

A4 : 297 x 210mm (rozmiar zdjęcia 297 x 198mm)
A3 : 420 x 297mm (rozmiar zdjęcia 420 x 280mm)

jp

cybertoman
20-07-2020, 07:21
I kto to mówi ...
Będzie nowa odsłona mantry Nikona o "12mpx dla każdego"

jinks
20-07-2020, 10:17
Ciekawe jak te nowe R-ki wyjdą w porównaniu do topowych serii Sony a7 i a9 w kwestii AF-u.

Jacek_Z
20-07-2020, 10:24
Królem czego? Ten aparat to jest genetyczna pomyłka, bo zaletą filmujących aparatów jest możliwość robienia zdjęć i filmów tym samym body.
Uważam dokładnie tak samo. To już tylko kamera, a nie aparat. I to body nie ma sensu, bo kamera powinna być zupełnie inna jeśli chodzi o ergonomie.

Zwracajcie uwagę na to z jakim argumentem sie nie zgadzacie. Ktoś porównuje DR w matrycy 20 Mpx i się cieszy, że jest wieksze niż w matrycy 45 Mpx. To nie powinno być nic szokującego, tylko norma. Jesli się z czegoś cieszyć to z tego, że Canon po kilku latach mając łatwiej (większe piksele) dogonił to co dawała konkurencja parę lat temu.
Czyli określenie
Gramy w pierwszej lidze! jesli chodzi o DR to jest mocno na wyrost.
I dajmy spokój temu DR, bo to nie jedyna cecha systemu. Jeszcze trochę optyki natywnej i tak Canon będzie liderem. Zresztą jest nim cały czas.
Nie rozumiem tej chęci udowadniania, że wszystko jest w Canonie najlepsze i w dodatku się bierze do udowadniania tego najgorszą z jego cech. Canonierzy nie powinni wywlekać tego zagadnienia, bo tu przyjdzie candar i inni i znowu się zacznie dyskusja nad tym gdzie DR jest większe i czy to komuś potrzebne. To było wałkowane X razy.

zdebik
20-07-2020, 10:49
I kto to mówi ...
Będzie nowa odsłona mantry Nikona o "12mpx dla każdego"I ta ostrośc na dużych wyrukach :)

candar
20-07-2020, 10:50
bo tu przyjdzie candar i inni i znowu się zacznie dyskusja nad tym gdzie DR jest większe i czy to komuś potrzebne. To było wałkowane X razy.

Przyszedłem. Faktycznie nie chce mi się dyskutować o tym: "gdzie DR jest większe i czy to komuś potrzebne". Jedni wolą ogórki kiszone a inni małosolne.

Zapytanie, "czy to komuś potrzebne" pozwolę sobie pominąć milczeniem.

kmeg
20-07-2020, 12:59
Ciekawe jak te nowe R-ki wyjdą w porównaniu do topowych serii Sony a7 i a9 w kwestii AF-u.Kudłaty testował 1dx3 vs Sony A9II. Nowe R to w zasadzie to samo to będziesz miał pogląd. Wygrało aptekarsko a9II.

Kolekcjoner
20-07-2020, 17:00
Ciekawe jak te nowe R-ki wyjdą w porównaniu do topowych serii Sony a7 i a9 w kwestii AF-u.
Jednak współczuję niektórym tych dylematów. To musi być niesamowita męczarnia to poczucie że co przyjdzie coś nowego to nie wiadomo czy jest lepsze od konkurencji. Kupi ktoś taki wypasiony sprzęt a tu po pół roku okaże się że konkurencja jednak w czymś jest do przodu. Jak ja się cieszę że już dawno się z tego wyleczyłem.
Chyba nic bardziej skutecznie nie oducza przywiązywania się do posiadania tego rodzaju dóbr ;)....

jan pawlak
20-07-2020, 17:33
Jednak współczuję niektórym tych dylematów. To musi być niesamowita męczarnia to poczucie że co przyjdzie coś nowego to nie wiadomo czy jest lepsze od konkurencji. Kupi ktoś taki wypasiony sprzęt a tu po pół roku okaże się że konkurencja jednak w czymś jest do przodu. Jak ja się cieszę że już dawno się z tego wyleczyłem.
Chyba nic bardziej skutecznie nie oducza przywiązywania się do posiadania tego rodzaju dóbr ;)....

Owe "rozterki" przed/po zakupie jeszcze można zrozumieć i na ogół jest faktem że następna/nowsza wersja konkurencji jest lepsza niż "nasza" kupiona.

Są jednak także talibowie firmy tacy którzy z różnych powodów tego aparatu nie kupią ale mają "problem" czy konkurencja ma lepsze/gorsze rozwiązanie od tego "naszego".

jp

jan pawlak
21-07-2020, 07:00
W muzeum fotografii na półce lustrzanek pojawił się nowy eksponat, seria 5D
https://petapixel.com/2020/07/20/canons-5d-dslr-line-is-dead-report/

4843

Canona seria 5D DSLR jest zamknięta.
W działach rozwoju, na liniach produkcyjnych i w sklepach ustępuje miejsca nowej technologii ML R5/R6

jp

Jacek_Z
21-07-2020, 10:39
Nie pisz tak definitywnie, bo na portalu plotkarskim piszą, że podobno.
Jest to prawdopodobne. Choć zobacz że nie takie były plany. 5D pokonał spadek sprzedaży, koronawirus.

jan pawlak
21-07-2020, 13:31
Nie pisz tak definitywnie, bo na portalu plotkarskim piszą, że podobno.
Jest to prawdopodobne. Choć zobacz że nie takie były plany. 5D pokonał spadek sprzedaży, koronawirus.

Jakaś szansa że pojawi się jeszcze jakaś lustrzanka (1, 5, 6, 7 ?) jest o ile była w trakcie ostatniej fazy przygotowania produkcji (już przygotowana linia, zamówione części, ...) tylko po to by zminimalizować koszty rozwoju. Ale szansa mała.
Trzeba sprzedawać co wyprodukowano i co jest w trakcie produkcji (zamówione, wydzierżawione, zaplanowane) by jak najmniej stracić z oczekiwanych zysków

To rozwój technologii ML jest teraz siła napędową sprzedaży.

jp

Kolekcjoner
21-07-2020, 17:14
Moim zdaniem szansa na to że pojawią się jakieś lustra od Canona jest całkiem spora.

RHF
21-07-2020, 17:49
Ale po co? Jedyną poważną wadą ML jest bateria. Drugą wadą i zaletą jednocześnie jest wizjer. Reszta to już same zalety dla 80% fotografujących. Kupiłem R jakieś 2 miesiące po premierze i dziś, kiedy biorę do ręki DSLR to odczuwam dyskomfort. Uwielbiam mojego starego 5D za ten jego obrazek, ale po R mam wrażenie, że pracuję z upośledzonym sprzętem. Nie ma sensu zostawać lustra, bo wnosi ono więcej złego niż dobrego względem elektronicznego wizjera. Kwestą czasu jest poprawa zarządzania energią w ML Canona, na bazie R5 i R6 powstanie reporterska R-ka i lustra pozostaną historią...

Przemek_PC
21-07-2020, 19:35
Nie liczylbym na zmniejszenie prądożerności. Każdy nowszy model to więcej pikseli, więcej danych do obrobienia i zapisania oraz inne funkcje wspomagające fotografa. Smartfony są na rynku od wielu lat a nadal trzeba je ładować codziennie.

marfot
21-07-2020, 20:05
Nie liczylbym na zmniejszenie prądożerności.

W R wystarczy aby przycisk Lock, który nic nie robi, umożliwiał natychmiastowe uśpienie. Gasną wyświetlacze, nic się nie wybudza przypadkowo, a przycisk już jest :idea:.

taniFotograf
21-07-2020, 20:43
W muzeum fotografii na półce lustrzanek pojawił się nowy eksponat, seria 5D
https://petapixel.com/2020/07/20/canons-5d-dslr-line-is-dead-report/

4843

Canona seria 5D DSLR jest zamknięta.
W działach rozwoju, na liniach produkcyjnych i w sklepach ustępuje miejsca nowej technologii ML R5/R6

jp

Dobra decyzja, 6d mark2 i 5d mark 4 to była kompromitacja

Pawel92
21-07-2020, 21:35
Dobra decyzja, 6d mark2 i 5d mark 4 to była kompromitacja
I to jeszcze jaka.

jinks
22-07-2020, 00:00
Jednak współczuję niektórym tych dylematów. To musi być niesamowita męczarnia to poczucie że co przyjdzie coś nowego to nie wiadomo czy jest lepsze od konkurencji. Kupi ktoś taki wypasiony sprzęt a tu po pół roku okaże się że konkurencja jednak w czymś jest do przodu. Jak ja się cieszę że już dawno się z tego wyleczyłem.
Chyba nic bardziej skutecznie nie oducza przywiązywania się do posiadania tego rodzaju dóbr ;)....

Obecenie nie planuję zakupu żadnego z nich zatem nie ma żadnych dylematów. Ot ciekawość jak rozwija się technologia. Zresztą po to tu jesteśmy... bo przecież nie o zdjęcia chodzi ;) :D

solti
22-07-2020, 10:12
Jedyną poważną wadą ML jest bateria.
Piszesz, że masz i używasz R. Sam również go posiadam od listopada. W wątku obok już też to napisałem. Nie wiem, skąd te mity o baterii. Ostatnio fotografowałem na komunii (dla wszystkich dzieci) + przyjęcie po kościele u jednej z rodzin + sesja. W sumie wyszło ponad 1000 zdjęć. Wszystko na jednej baterii, która na koniec dnia miała jeszcze 12%.
Wczoraj robiłem sesję w plenerze dla czteroosobowej rodziny. Sporo kombinowania i zabawy. W sumie ponad 700 zdjęć. Przez cały czas zapięty obiektyw z IS + przez większość czasu na sankach założony nadajnik do lampy. Bateria na koniec pracy 62%. Czy to są złe wyniki??? Dla mnie bateria naprawdę daje radę. Jeśli w nowych puszkach będzie to porównywalnie działało do R, to nie potrzeba mi nic więcej. Zresztą nie wyobrażam sobie wyjść na zdjęcia bez zapasu, czy bez naładowanej baterii w body do pełna (mam na myśli zaplanowane zdjęcia, nie mówię o spontanicznym spacerze).

arkosol
22-07-2020, 11:35
Mnie na weselu R robi na baterii 550-600 zdjęć, gdzie 5dmk4 900-1000.

technik8pl
22-07-2020, 11:37
Mnie na weselu R robi na baterii 550-600 zdjęć, gdzie 5dmk4 900-1000.

Dziwne. Mi na weselu R na jednym aku robi 900-950 zdjęć, gdzie 5d2/6d/6d2 robiły 1400-1800 zdjeć. Ogólnie proporcje wychodzą podobne - bezlustro na jednym aku robi ~60% tego co lustro.

marfot
22-07-2020, 11:53
Nowe firmware do R, wersja 1.7.0, ma suportować baterie LP-E6NH. Niby ciut mocniejsze :)

solti
22-07-2020, 17:50
R po sesji w plenerze i jeszcze kilku zdjęciach:4849

szandor
22-07-2020, 21:05
W czasie moich wyjazdów na jednej baterii nie udaje mi się zrobić więcej niż 300 klatek, plus 1-3 mim. filmu (Full HD). Używam/używałem 4 akumulatorów: 3 oryginały canona LP-E6N i jeden 5-cio letni newell Lp-E6, spadek po 6D. 2 półtoraroczne oryginały mi padły, a staruszek newell śmiga (zachowując pojemność ~ 80% ).

RHF
22-07-2020, 23:23
Piszesz, że masz i używasz R. Sam również go posiadam od listopada. W wątku obok już też to napisałem. Nie wiem, skąd te mity o baterii. Ostatnio fotografowałem na komunii (dla wszystkich dzieci) + przyjęcie po kościele u jednej z rodzin + sesja. W sumie wyszło ponad 1000 zdjęć. Wszystko na jednej baterii, która na koniec dnia miała jeszcze 12%.
Wczoraj robiłem sesję w plenerze dla czteroosobowej rodziny. Sporo kombinowania i zabawy. W sumie ponad 700 zdjęć. Przez cały czas zapięty obiektyw z IS + przez większość czasu na sankach założony nadajnik do lampy. Bateria na koniec pracy 62%. Czy to są złe wyniki??? Dla mnie bateria naprawdę daje radę. Jeśli w nowych puszkach będzie to porównywalnie działało do R, to nie potrzeba mi nic więcej. Zresztą nie wyobrażam sobie wyjść na zdjęcia bez zapasu, czy bez naładowanej baterii w body do pełna (mam na myśli zaplanowane zdjęcia, nie mówię o spontanicznym spacerze).

Ja wiem, że "mało czy dużo" to w przypadku czasu pracy baterii aparatu jest mocno uwarunkowane stylem użytkowania. Ogólnie liczby podawane przez katalogi oraz przez użytkowników są mocno rozbieżne, dlatego dla mnie ważne są moje doświadczenia. Dla przykładu 70D z gripem potrafił mi zrobić dwa dni na airshow łącznie 3,5tyś zdjęć (serie max po 3 bo 70D przy 5 zdjęciu w serii potrafi mieć problem z buforem). 40D czy 5D po 5-6 miesiącach w plecaku trzymały powyżej 50% (niekiedy na uśpieniu bo się zapomniało wyłączyć), no i np można było całymi dniami obserwować przez wizjer na uśpionym aparacie i energii nie ubywało. R bardzo powoli sam się rozładowuje, dodatkowo ekran a zwłaszcza wizjer drenują baterie. Czasem jestem zaskoczony prędkością opadania kresek na wskaźniku baterii i uważam, że przy moim stylu fotografowania na DSLR robię jakieś 50-60% więcej zdjęć niż na R.

solti
23-07-2020, 01:22
uważam, że przy moim stylu fotografowania na DSLR robię jakieś 50-60% więcej zdjęć niż na R.
Ale z tym nie dyskutuję! Też zrobię więcej, na jednym akumulatorze, lustrzanką. Na airshow, 7D2 bez gripa, spokojnie robię 2,5-3 tys. zdjęć na jednej baterii. ML tyle nie wytrzyma, co wcale nie znaczy, że słabo sobie radzi ze zużyciem prądu. Dla mnie prądożerność (a raczej jej brak) R jest bardzo OK! Spodziewałem się (zwłaszcza po info z sieci), że będzie dużo, dużo gorzej! Jeśli na jednaj baterii zazwyczaj spokojnie robię po tysiąc zdjęć, to mi to wystarcza. W DSLR mało używam ekranu - głównie patrzę w wizjer. W ML jest podobnie, ale jednak do zasilania wizjera idzie też sporo prądu, czego nie ma w lustrzankach.
Trochę inaczej wygląda zapotrzebowanie R na prąd, na wyjazdach wakacyjno-turystycznych. Tutaj bateria starcza na krócej, ale to wynika ze znacznie częstszego używania LCD do przeglądania zrobionych zdjęć, czy pokazywania ich innym. W takim trybie akumulator starcza mi na ok. 500 zdjęć. W lustrzance, przy podobnym sposobie używania, mam wtedy problem z przekroczeniem tysiąca zdjęć.

wain
23-07-2020, 10:10
R po sesji w plenerze i jeszcze kilku zdjęciach:

To by się w sumie zgadzało z moimi doświadczeniami. Na ostatniej robocie zrobiłem 1800+ i zostało 9% baterii.
Fakt zdarzało się robić czasem seriami po 2-3 zdjecia. Przeglądane było średnio co 2-3 zdjecie. WIFI/GPS/BT => Off / Brak podglądu / Eco mode.

Dla porównania na 6dI zrobiłem kiedyś 2800 zdjęć. Na 5dIV rekord to okolice 1600 (Nie wiem dlaczego ale u mnie 5dIV mocno żarło baterie).
Zestaw obiektywów (wszystkie EF) oczywiście ten sam we wszystkich przypadkach.

gnd
23-07-2020, 11:46
wain 5d ma bardziej prądożerny procesor.
Ef zje też pewnie mniej niż RF.
Nie denerwuje cię klatkowanie trybu eco?

wain
23-07-2020, 12:45
wain 5d ma bardziej prądożerny procesor.
Ef zje też pewnie mniej niż RF.
Nie denerwuje cię klatkowanie trybu eco?

W trybie ECO nie ma klatkowania, z tego co kojarze to chodzi o szybkie usypianie przy bezczynności. Wizjer mam ustawiony na smooth.

candar
23-07-2020, 19:49
Ciekawe porównanie oddania barw R vs R5 vs R6 oraz DR
https://www.canon-board.info/threads/112774-Canon-EOS-R6/page11?p=1412176&viewfull=1#post1412176

dan_jo
23-07-2020, 20:43
Tu jest kilka klatek z produkcyjnego już modelu.;)
https://www.flickr.com/photos/cameralabs/albums/72157715132567071

aptur
24-07-2020, 18:14
Jak dla mnie za dużo mpx. Z kolei R6 będzie pewnie jakoś wykastrowany aby kupować R5. Na razie czekam.

marfot
24-07-2020, 18:26
Jak dla mnie za dużo mpx.

A w analogu Ci to nie przeszkadzało? ;)

aptur
24-07-2020, 20:13
Gdy robiłem zdjęcia analogiem to takie pojęcie jak mpx u mnie nie istniało. Skanera też nie miałem.

marfot
24-07-2020, 21:10
Gdy robiłem zdjęcia analogiem to takie pojęcie jak mpx u mnie nie istniało.

No właśnie.
Dla mnie matryca powinna być tak gęsta żeby tylko optyka była ograniczeniem.
Oczywiście żeby nie szumiała jak wściekła ale w przypadku R5 będzie chyba ok.
Dla mnie wadą R5 są zbędne możliwości video, za które trzeba płacić.

jan pawlak
24-07-2020, 21:41
No właśnie.
Dla mnie matryca powinna być tak gęsta żeby tylko optyka była ograniczeniem.
Oczywiście żeby nie szumiała jak wściekła ale w przypadku R5 będzie chyba ok.
Dla mnie wadą R5 są zbędne możliwości video, za które trzeba płacić.

Ale sens wydawania kasy na "dużo pikseli" jest tylko wtedy gdy wydajesz dużo kasy na optykę przenoszącą tą rozdzielczość.
Drogą i ciężką.

jp

marfot
24-07-2020, 22:03
Ale sens wydawania kasy na "dużo pikseli" jest tylko wtedy gdy wydajesz dużo kasy na optykę przenoszącą tą rozdzielczość.
Drogą i ciężką.

45Mpx to jeszcze nie tak dużo. Matryca nawet nie tak gęsta jak 24Mpx w standardowej matrycy APS-C Canona.
W miarę świeża optyka EF nadążała za 5DsR a nowe RF to już w ogóle inna liga.
Dużo detalu ogląda się w landszafcie przyjemniej. Każda korekta (dystorsja, obrót) wychodzi lepiej z gęstą matrycą.

jan pawlak
25-07-2020, 06:22
45Mpx to jeszcze nie tak dużo. Matryca nawet nie tak gęsta jak 24Mpx w standardowej matrycy APS-C Canona.
W miarę świeża optyka EF nadążała za 5DsR a nowe RF to już w ogóle inna liga.
Dużo detalu ogląda się w landszafcie przyjemniej. Każda korekta (dystorsja, obrót) wychodzi lepiej z gęstą matrycą.

Tych obiektywów przenoszących rozdzielczość 5DsR nie jest dużo i na ogół ciężkie i drogie
Które obiektywy RF są projektowane pod 45 Mpix (i więcej) to specjaliści Canona wiedzą a my się przekonamy po niezależnych testach na R5
Jestem przekonany że to nie będą wszystkie które do tej pory się ukazały.

Ale jak się lubi "landszafty" to na pewno znajdzie do R5 odpowiednie obiektywy.

Przekonałem się że by uzyskać w dużym powiększeniu szczegółowe/ostre zdjęcie przy matrycy 42 Mpix to nie jest prosta sprawa.
To duże wyzwanie dla optyki, dokładności AF, stabilizacji, stanu "powietrza", obróbki, ....

I to też "wyzwanie" dla dotychczasowych przyzwyczajeń oglądających to tej pory zdjęcia z matryc o mniejszej rozdzielczości.
https://www.dpreview.com/galleries/5184011425/photos/3985813/santorini1
A to zdjęcie nie było wykonane najlepszym (rozdzielczość/ostrość) obiektywem dostępnym na rynku

jp

sv
25-07-2020, 23:51
Praca AF z wykrywaniem oka:
https://www.youtube.com/watch?v=zDl9sk9Xc2M

sv
26-07-2020, 23:29
Można już ściągnąć instrukcję obsługi R5 po polsku:
https://www.canon-europe.com/support/consumer_products/products/cameras/digital_slr/eos-r5.html?type=manuals&language=pl

dan_jo
27-07-2020, 11:47
Jest już i tu:

https://www.dpreview.com/articles/7182873832/canon-eos-r5-added-to-studio-test-scene?utm_source=self-desktop&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

Jacek_Z
27-07-2020, 12:33
Instrukcja liczy prawie 1000 stron.
Teraz nie będzie można na kogoś nakrzyczeć "przeczytaj instrukcję".

candar
27-07-2020, 12:39
Instrukcja liczy prawie 1000 stron.
Teraz nie będzie można na kogoś nakrzyczeć "przeczytaj instrukcję".

Niezależnie od tego, czy instrukcja będzie miła 10, czy 1.000 stron zawsze znajdzie się "nieczytaty" , który będzie piłował każdą funkcję aparatu na forum ;) Jakoś zawsze zaczynam od instrukcji , aby wszystko wiedzieć i nie pytać co się co 5 minut a dlaczego coś działa tak, a nie inaczej...

aptur
27-07-2020, 13:46
Jest już i tu:

https://www.dpreview.com/articles/7182873832/canon-eos-r5-added-to-studio-test-scene?utm_source=self-desktop&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

Porównałem z 5D i na ISO 1600 nie ma różnicy :mrgreen:

zdebik
27-07-2020, 14:18
5d3 wygląda dobrze lepiej, ale w R5 jest 2x wiecej pixeli.

Marcinus
27-07-2020, 16:14
No to proszę:
https://www.optyczne.pl/15229-news-Modu%C5%82_ch%C5%82odz%C4%85cy_Tilta_dla_Canona_R5 .html

zdebik
27-07-2020, 16:20
No to proszę:
https://www.optyczne.pl/15229-news-Modu%C5%82_ch%C5%82odz%C4%85cy_Tilta_dla_Canona_R5 .html6400rpm... to już lepiej Silent Wings Bequieta na gumce doczepić.

Kolekcjoner
27-07-2020, 16:33
No to proszę:
https://www.optyczne.pl/15229-news-Modu%C5%82_ch%C5%82odz%C4%85cy_Tilta_dla_Canona_R5 .html
Koledzy używający ML przy filmowaniu używają takich różnych gadżetów na co dzień.
Wiele kamer ma swoje własne chłodzenie więc problem już w praktyce nie występuje. Sam nie mogłem uwierzyć, że REDa to się momentami nie da dotknąć.
Pytanie czy R5 rzeczywiście będzie tak mocny co do właściwości na rynku filmowym, że ludzie będą skłonni się pieprzyć z takimi dodatkowymi gadżetami.

Tom77
27-07-2020, 16:44
Koledzy używający ML przy filmowaniu używają takich różnych gadżetów na co dzień.
Wiele kamer ma swoje własne chłodzenie więc problem już w praktyce nie występuje. Sam nie mogłem uwierzyć, że REDa to się momentami nie da dotknąć.
Pytanie czy R5 rzeczywiście będzie tak mocny co do właściwości na rynku filmowym, że ludzie będą skłonni się pieprzyć z takimi dodatkowymi gadżetami.

Ciekawe czy to zda egzamin w aparatach. Chłodzimy tym plastikową tylną ściankę aparatu a nie element który się nagrzewa. Druga sprawa to pobór prądu

mkamelg
27-07-2020, 17:31
No właśnie.
Dla mnie matryca powinna być tak gęsta żeby tylko optyka była ograniczeniem.
Oczywiście żeby nie szumiała jak wściekła ale w przypadku R5 będzie chyba ok.

Jakby na Pańskie zamówienie R5 właśnie trafiła do porównywarki DPReview:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=lowlight&attr13_0=canon_eosr5&attr13_1=canon_eos5dsr&attr13_2=nikon_z7&attr13_3=sony_a7riv&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr126_1=1&attr126_2=1&attr126_3=1&normalization=full&widget=1&x=-0.007848739495798326&y=0.29152804331473703

Jeżeli chodzi o poziom szumów w plikach RAW przy słabym świetle (low light), to ja widzę to tak (na bazie modeli aparatów które wybrałem do porównania):

1. Sony A7R IV
2. Canon EOS R5
3. Nikon Z7
4. Canon EOS 5DS R

Jeżeli chodzi o poziom szumów w plikach JPEG przy słabym świetle (low light), to zamieniłbym miejscami dwie pierwsze pozycje:

1. Canon EOS R5
2. Sony A7R IV
3. Nikon Z7
4. Canon EOS 5DS R

Natomiast nie jestem zachwycony tym, jakiej jakości kolor zostaje zachowany przy słabym świetle (low light) w plikach RAW. Jeżeli przyjmiemy iż kolory z Phase One IQ180 są wzorcowe, to najbliżej jemu będzie Canon EOS 5DS R wraz z aparatami Canon EOS 5D Mark III oraz Canon EOS 6D.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=lowlight&attr13_0=phaseone_iq180&attr13_1=canon_eosr5&attr13_2=canon_eos5dsr&attr13_3=canon_eos5dmkiii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=35&attr16_1=100&attr16_2=100&attr16_3=100&attr126_0=1&attr126_1=1&attr126_2=1&attr126_3=1&normalization=full&widget=1&x=0.5059980987933482&y=0.7329122629730889


Dla mnie wadą R5 są zbędne możliwości video, za które trzeba płacić.

Za które trzeba płacić a być może nigdy się z nich nie skorzysta. Jeżeli jednak przyjdzie nam na to ochota, to trzeba się liczyć z tym że:

https://www.canonrumors.com/forum/index.php?threads/taking-photos-with-the-r5-causing-overheating-when-switching-to-video.38910/

Teksty pochodzą z tweetów youtubera Gerald Undone (https://www.youtube.com/c/geraldundone/about):


More bad news about the R5. Every minute that you spend taking photos with it reduces the time you can shoot HQ video. Today I shot photos for 1 hour in 30C summer weather, and by the end of it, I switched to video and the overheat warning was on and 0 mins remaining due to heat.


Więcej złych wiadomości w temacie R5. Każda minuta jaką spędziłeś na robieniu zdjęć tym aparatem, redukuje czas nagrywania wideo HQ. Dzisiaj robiłem zdjęcia przez godzinę przy letniej pogodzie w temperaturze 30C, i pod koniec przełączyłem się na tryb wideo gdzie ostrzeżenie o przegrzaniu pojawiło się od razu, i pozostało zero minut nagrywania z powodu gorąca.

Następnie odpowiedział na pytania kogoś z Tweetera:


Can you answer a couple of questions?
1. Was the camera powered on continuously for the 1hr of shooting?
2. What kind of shooting (continuous, high framerate shots?)
3. Were you able to continue taking pictures after you saw the overheat warning?

1. Yes, but the screen was allowed to turn off after 1 minute.
2. Just single shot drive. Only about 30-40 images total.
3. Yes, you can keep taking photos. And you could switch to low quality video or cropped mode, but 8K, 4KHQ, and 4K60 were not available.


Czy mógłbyś odpowiedzieć na parę pytań?
1. Czy aparat był włączony cały czas przez godzinę robienia zdjęć?
2. W jakim trybie były robione zdjęcia (ciągłym, o wysokiej ilości klatek/sek.?)
3. Czy byłeś w stanie kontynuować robienie zdjęć po tym, jak zobaczyłeś ostrzeżenie o przegrzaniu się aparatu?

1. Tak, ale ekran był ustawiony na automatyczne wyłączanie się po jednej minucie.
2. W trybie zdjęć pojedynczych. Łącznie tylko około 30-40 zdjęć.
3. Tak, nadal możesz robić zdjęcia. Mogłeś się też przełączyć na wideo niskiej jakości lub tryb przycięcia, ale 8K, 4KHQ i 4K60 nie były dostępne.

---

Tak w ogóle to nie za bardzo rozumiem, dlaczego 8K miałoby interesować tylko filmowców. Może Canon dorzucając tę opcję filmowania miał na myśli zupełnie inne jej wykorzystanie?

Poniższy artykuł został opublikowany w 2017 roku pod znamiennym tytułem "Will 8K Video Change Photography?".

https://digitalrev.com/2017/07/24/will-8k-video-change-photography/ a po polskiemu https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fdigitalrev.com%2F2017%2F07%2F24%2F will-8k-video-change-photography%2F

Gdybym fotografował w większości ptaki i to te bardzo szybko latające, to z pewnością wykorzystywałbym możliwość wyciągania pojedynczych klatek o rozdzielczości 32 Mpix każda.

Filmowcy może myśleli, że za frajer będą sobie mogli filmować w 8K, a tu **** bombki strzelił choinki nie będzie. Za frajer, no bo cena R5 to właściwie taka ucięta końcówka cen (o ile można uznać za końcówkę ceny kwotę $4500) kamer MONSTRO 8K VV oraz HELIUM 8K S35 firmy RED https://www.red.com/dsmc2

---

Chciałbyś obrabiać materiały wideo zarejestrowane za pomocą R5? Zacznij może najpierw od sprawdzenia, czy Twój komputer poradzi sobie z nimi:


https://www.youtube.com/watch?v=_Tr_12Vo36k

Czy coś da radę? Darmowe podpowiedzi wyłapane w komentarzach opublikowanych pod filmikiem.


Hamish Snell: What’s crazy is that this footage plays back with zero issues on an iPad Pro with LumaFusion...


Andrea Turbolz: Wrong test. Throw all 8K and 4K 120 fps in a iPadPro 2018 or 2020 in Lumafusion ������. Please test it. I think it could “work” (in a 4K timeline of course).


Justice Moody: LumaFusion on my iPad edits better than your $15K machine.


Waynos Fotos: I will just be boring and edit my 1080p...... on Lumafusion. No jitters, hmmmm


Rocky Cola: Ok. So I just downloaded the 8k RAW Files that Max used. I also downloaded the 4K Files with the lady with sunglasses on the beach. They are 4k H.265 slowed down by the camera. I put them into Resolve on my 2019 MacPro with 16 Cores, and 128GB Memory. I have the Vega Pro 2 Card. I was able to put them on a 4k Timeline and was able to easily skim the whole timeline immediately. I also was able to play any of the files immediately with no frame drops in the entire timeline The whole timeline of the 8K Raw clips, and the 4k H.265 clips is about 4 and 1/2 minutes. It was perfectly smooth. Maybe because I have the 4TB Apple internal SSD on my MacPro, and that thing is crazy fast, it is able to handle these files faster. I don't know. But, I have to say- this was simply no different than my XT-4 10Bit H.265 4.2.0 files I use everyday. Hope that helps people. Oh - And the footage is amazing. Sharp and the roll offs are incredible. The 8K Raw video is so easy to edit with the Camera Raw settings in Resolve. It's like using a high end Cinema Camera.


Von Darnell: Hi Rocky, can you share the full specs of your Mac Pro? I have an R5 on preorder, and have been waiting to upgrade to the MacPro.


Rocky Cola: Von Darnell It’s the 2109 16 core model. It has 128GB of Ram, 4TB Apple Ssd, Radeon Pro Vega 2 with 32 gb memory. I also ran this on my 2020 16 inch MacBook Pro with the 8 core intel i9 chip and the 5600M video card, and it needed about 60 seconds to render the files on the 4 minute timeline and it played it perfectly as well. These are my experiences. In addition, Camera Labs has an 8k 25P all intra h.265 file available for download on its website, and that plays and is editable pretty quickly on both of my systems in Resolve. Bottom line, at least for me all of these files performed perfectly reasonably on my systems. Not much different than I see with my Fuji 10bit h.265 4K files.

---

Z tego co widzę pojawiły się pewne zmiany dotyczące obsługi wizjera EVF w R5 względem R.

4868

Jasność ekranu oraz wizjera z tego co rozumiem można teraz regulować z jednego miejsca. W R-ce jeśli dobrze pamiętam było tak, że jeżeli chciało się ustawić jasność wizjera, to trzeba było patrzeć przez tenże wizjer. Doszła też nowa opcja "Prec. reg. odc. kol. wizjera".

4869

Ciekawostka. Ekrany menu można powiększać, stukając je dwukrotnie dwoma palcami. Ponowne dwukrotne stuknięcie przywraca pierwotny rozmiar wyświetlania. Przy powiększonych ekranach menu nie działa obsługa za pomocą ekranu dotykowego, i trzeba korzystać z elementów sterujących aparatu.

4870

jan pawlak
27-07-2020, 20:16
Patenty, Canon EOS R Adapter obiektywu z wbudowanym aktywnym chłodzeniem

Nowy patent firmy Canon w Japonii przedstawia adapter obiektywu EF do RF z wbudowanym aktywnym chłodzeniem. Wygląda na to, że Canon mógł być świadomy możliwości przegrzania nowych aparatów EOS R5 i EOS R6 i już pracuje nad niektórymi rozwiązaniami…

https://petapixel.com/2020/07/27/canon-patents-eos-r-lens-adapter-with-active-cooling-built-in/

jp

jan pawlak
31-07-2020, 08:06
?
Firma Canon opóźnia dostawy aparatu EOS R5 z powodu przegrzania
https://petapixel.com/2020/07/30/canon-is-delaying-eos-r5-shipments-due-to-overheating-concerns-report/

Jeśli to prawda, to bardzo źle by to świadczyło albo o R&D albo o systemie jakości w Canonie
Mam nadzieję że to tylko fake news

jp

zdebik
31-07-2020, 09:28
?
Firma Canon opóźnia dostawy aparatu EOS R5 z powodu przegrzania
https://petapixel.com/2020/07/30/canon-is-delaying-eos-r5-shipments-due-to-overheating-concerns-report/

Jeśli to prawda, to bardzo źle by to świadczyło albo o R&D albo o systemie jakości w Canonie
Mam nadzieję że to tylko fake news

jpBardzo źli ludzie, w innym (im) potencie zanczy potentacie, nie byłoby tego problemu. Poprostu sprzęt poszedłby do sklepów.

mefi
31-07-2020, 09:42
no jak CEO w Canonie zobaczyli swoje wyniki finansowe i zobaczyli gdzie jest konkurencje to dali co mieli, a że nie są gotowi technologicznie to takie sa efekty...
zawsze można wykastrować w nowej dostawie 8k i 4k@120p, wtedy może będzie działać stabilinie ;)

RHF
31-07-2020, 10:26
Jeśli kogoś interesuje filmowanie R5 czegoś innego niż wesela, to warto obejrzeć.

https://www.youtube.com/watch?v=7JJDA134VN4&disable_polymer=1

https://www.youtube.com/watch?v=E0851VJfPmg&disable_polymer=1

Przemek_PC
31-07-2020, 13:02
Czy dobrze widze, że w 6 minucie 4 sekundzie pierwszego filmu pani chłodzi korpus dmuchawą?
Edit:
Z drugiego filmu wynika, że 8k można między bajki włożyć ze względu na przegrzewanie. I faktycznie pani chłodzi korpus, do tego żele chłodzące.

cybertoman
31-07-2020, 13:06
?
Firma Canon opóźnia dostawy aparatu EOS R5 z powodu przegrzania
https://petapixel.com/2020/07/30/canon-is-delaying-eos-r5-shipments-due-to-overheating-concerns-report/

Jeśli to prawda, to bardzo źle by to świadczyło albo o R&D albo o systemie jakości w Canonie
Mam nadzieję że to tylko fake news

jp

https://www.newsshooter.com/2020/07/31/canon-eos-r5-r6-recall-rumors-are-not-true/

sv
31-07-2020, 13:49
no jak CEO w Canonie zobaczyli swoje wyniki finansowe i zobaczyli gdzie jest konkurencje to dali co mieli, a że nie są gotowi technologicznie to takie sa efekty...
zawsze można wykastrować w nowej dostawie 8k i 4k@120p, wtedy może będzie działać stabilinie ;)

Canon nie zanotował straty kwartalnej od 87 lat. Martw się o kilka innych firm z tej branży, bo Canon sobie poradzi :-)

Marcinus
31-07-2020, 13:50
O i taki biedny Amerykanin zaplaci za R5 3899 $ czyli ok 14.5 tys a bogaty Polak musi ponad 20k wydać?

mirror
31-07-2020, 18:03
Jeśli kogoś interesuje filmowanie R5 czegoś innego niż wesela, to warto obejrzeć.

https://www.youtube.com/watch?v=7JJDA134VN4&disable_polymer=1

https://www.youtube.com/watch?v=E0851VJfPmg&disable_polymer=1

fajne filmy - jak oni tyle tego nafilmowali przecież forum zdecydowało ze ten korpus nie nadaje się do filmowania

szandor
31-07-2020, 19:47
Canon nie zanotował straty kwartalnej od 87 lat. Martw się o kilka innych firm z tej branży, bo Canon sobie poradzi :-)

I tu się mylisz, canon nie jest zieloną wyspą

https://www.optyczne.pl/15259-news-Firma_Canon_opublikowa%C5%82a_wyniki_finansowe_za_ drugi_kwarta%C5%82_2020_roku.html

Tom77
31-07-2020, 20:03
I tu się mylisz, canon nie jest zieloną wyspą

https://www.optyczne.pl/15259-news-Firma_Canon_opublikowa%C5%82a_wyniki_finansowe_za_ drugi_kwarta%C5%82_2020_roku.html

Oj chyba jest. To co zarobili w 1 KW wystarczy na pokrycie strat do końca roku, nie mówiąc o poprzednich latach. Były lata gdzie zysk roczny wynosił tyle że z taką stratą mogliby przeżyć przez 5 lat. Może jest im na rękę strata, nie wiadomo jak tam u nich z pomocą Państwa.

--- Kolejny post ---

Dodam, że w lipcu ja też kupiłem aparat i pewnie nie zostało to wliczone do tego raportu :)

tomfoot
31-07-2020, 20:19
Dodam, że w lipcu ja też kupiłem aparat i pewnie nie zostało to wliczone do tego raportu :)

Ale aparat, czy bezlusterkowe urządzenie elektroniczne video z funkcją fotografowania?

Tom77
31-07-2020, 20:24
Ale aparat, czy bezlusterkowe urządzenie elektroniczne video z funkcją fotografowania?

Chciałem aparat ale stanęło na bezlusterkowym urządzeniu

sv
31-07-2020, 22:21
I tu się mylisz, canon nie jest zieloną wyspą

https://www.optyczne.pl/15259-news-Firma_Canon_opublikowa%C5%82a_wyniki_finansowe_za_ drugi_kwarta%C5%82_2020_roku.html

Gdzie się mylę? Canon miał zysk za 2 kwartał 2020:
"Co ciekawe, spośród wszystkich oddziałów firmy, to właśnie dział obrazowania był jedynym, który nie przyniósł straty. Jego zysk wyniósł 800 mln ¥."

sv
01-08-2020, 13:39
Jak się nie grzeje to piękne obrazki z niego wychodzą :-)
https://www.youtube.com/watch?v=0mF90fsKG0s

jan pawlak
01-08-2020, 14:28
Jak się nie grzeje to piękne obrazki z niego wychodzą :-)
https://www.youtube.com/watch?v=0mF90fsKG0s

Nie mam żadnego doświadczenia z filmowania.

Oglądając ten film na moim ekranie niektóre auta ( np. pierwsze jadące z lewej strony) nie jadą płynnie

jp

tomfoot
01-08-2020, 15:09
Oglądając ten film na moim ekranie niektóre auta ( np. pierwsze jadące z lewej strony) nie jadą płynnie

jp

Jest to spowodowane tym, że prawym okiem patrzysz w wizjer elektroniczny swojego Sony. Zatem prawe oko przystosowało się do odświeżania elektronicznego zgodnego z wizjerem. Lewe oko jeszcze jest normalne i nie nadąża za doskonałym widzeniem elektronicznym oka prawego. Tak samo miał Arnold Schwarzenegger po pierwszej części Terminatora.

Marcinus
01-08-2020, 15:16
Jest to spowodowane tym, że prawym okiem patrzysz w wizjer elektroniczny swojego Sony. Zatem prawe oko przystosowało się do odświeżania elektronicznego zgodnego z wizjerem. Lewe oko jeszcze jest normalne i nie nadąża za doskonałym widzeniem elektronicznym oka prawego. Tak samo miał Arnold Schwarzenegger po pierwszej części Terminatora.

No to żeś nałukowo wyjaśnił :lol:

mirror
02-08-2020, 13:51
nie wiem czy byl już wykresik :mrgreen:

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R5,Nikon%20D850,Sony%20ILCE-7RM4

i można zamknąć forum bo juz nie będzie o czym pisać :mrgreen:

zdebik
02-08-2020, 13:58
nie wiem czy byl już wykresik :mrgreen:

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R5,Nikon%20D850,Sony%20ILCE-7RM4

i można zamknąć forum bo juz nie będzie o czym pisać :mrgreen:

Toż to gołym okiem widać, że ILCE zdjęć nie robi :)

marfot
02-08-2020, 14:25
nie wiem czy byl już wykresik :mrgreen:

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R5,Nikon%20D850,Sony%20ILCE-7RM4

i można zamknąć forum bo juz nie będzie o czym pisać :mrgreen:

W teście niezależnych z DXO ta matryca ma szansę na miejsce między A7 a a7II.
Oczywiście przed korektą wyników :mrgreen:

jan pawlak
02-08-2020, 14:52
To wygląda jak ludzie np. (z różnych powodów) jeżdżący i będący jeździć Golfami "roztrząsają" problem czy top model limuzyny VW ma lepsze/gorsze o 2% przyspieszenie do 100 km/h lub maksymalną prędkość od odpowiednika/auta w innej firmie.

jp

candar
02-08-2020, 15:29
i można zamknąć forum bo juz nie będzie o czym pisać :mrgreen:

Dawno już można zamknąć ;)

Wczoraj spotkałem się kolegą który przeszedł z nikona D850 na A7RIV i jest bardzo zadowolony pod każdym względem (detalu, DR, szczegółów, kolorów , AFa itp). Zmierzam do tego, że każdy obecnie nowo wypuszczony aparat będzie miał podobne możliwości i pytanie tylko, czy kupujący aparat typu R5/R6 będzie potrafił je wykorzystać.

BTW - przy okazji spotkania i tego, że Adaś jest ambasadorem Sigmy podpiąłem sobie do A7III szkiełko Sigma A 35 mm f/1.2 DG Dn https://www.canon-board.info/attachment.php?attachmentid=4883&d=1596366307 Fajne szkiełko , ale nie mój przedział cenowy. Jeśli ktoś szuka takiego szkła do reporterki - to polecam! Bokeh, szybkość AF, praca pod światło - bajka!

mirror
02-08-2020, 18:43
To wygląda jak ludzie np. (z różnych powodów) jeżdżący i będący jeździć Golfami "roztrząsają" problem czy top model limuzyny VW ma lepsze/gorsze o 2% przyspieszenie do 100 km/h lub maksymalną prędkość od odpowiednika/auta w innej firmie.

jp

trzeba wymienić, jak mus to mus - 2% to może być kluczowe 2% :mrgreen:

--- Kolejny post ---


Dawno już można zamknąć ;)


dajmy mu umrzeć naturalną śmiercią


Wczoraj spotkałem się kolegą który przeszedł z nikona D850 na A7RIV i jest bardzo zadowolony pod każdym względem (detalu, DR, szczegółów, kolorów , AFa itp). Zmierzam do tego, że każdy obecnie nowo wypuszczony aparat będzie miał podobne możliwości i pytanie tylko, czy kupujący aparat typu R5/R6 będzie potrafił je wykorzystać.


trzeba spytać kolegi czy potrafił wykorzystać D850 lub A7RIV - R5 pewnie będzie inny znaczy zakupimy i nie będziemy potrafili canony już tak mają

candar
02-08-2020, 19:54
trzeba spytać kolegi czy potrafił wykorzystać D850 lub A7RIV

Serio to napisałeś ?

Złośliwość i arogancja osób używających aparaty Canona w odniesieniu do całej reszty świata od zawsze mnie zastawiała. Uwierz, że akurat kto, jak to, ale Adam potrafi doskonale używać aparatu fotograficznego , którym fotografuje -> Strona Adama ze zdjęciami: https://fotoadamix.com/



- R5 pewnie będzie inny znaczy zakupimy i nie będziemy potrafili canony już tak mają

A na drugą część Twojego pytania musisz sam sobie opowiedzieć, czy użytkownicy oraz "canony już tak mają".

Eberloth
02-08-2020, 21:14
Złośliwość i arogancja osób używających aparaty Canona w odniesieniu do całej reszty świata od zawsze mnie zastawiała.

Możesz czuć się ojcem takich emocji. Po c..j kapiejsz jadem na forum, które dawno powinno cię przestać interesować? Wynocha na forum od telewizorów. To portal dla osób lubiących robić zdjęcia sprzętem zacofanym, pełnym wad, bez AF, z DR które im odpowiada. I nie zepsujesz im radości z trwania w tym systemie. Bez względu na twoje dalsze grafomańskie wypociny cały świat nie przesiądzie się na forsowany przez ciebie szrot. I ciesz się. Gdyby tak się stało, nie miałbyś przestrzeni do ujadania.

Wieslaw18
02-08-2020, 21:31
Złośliwość i arogancja osób używających aparaty Canona w odniesieniu do całej reszty świata od zawsze mnie zastawiała.

Ty mnie znasz i wiesz że jestem złośliwy i arogancki, tak?

Tom77
02-08-2020, 21:44
Dawno już można zamknąć ;)

Wczoraj spotkałem się kolegą który przeszedł z nikona D850 na A7RIV i jest bardzo zadowolony pod każdym względem (detalu, DR, szczegółów, kolorów , AFa itp). Zmierzam do tego, że każdy obecnie nowo wypuszczony aparat będzie miał podobne możliwości i pytanie tylko, czy kupujący aparat typu R5/R6 będzie potrafił je wykorzystać.


A mój kolega sprzedał A7RIV i kupił Nikona D850. Podobno jest bardzo zadowolony

--- Kolejny post ---


Serio to napisałeś ?

Złośliwość i arogancja osób używających aparaty Canona w odniesieniu do całej reszty świata od zawsze mnie zastawiała.

Na forum Canona znalazłeś fascynatów tej marki - jesteś niesamowity

candar
02-08-2020, 21:55
A mój kolega sprzedał A7RIV i kupił Nikona D850. Podobno jest bardzo zadowolony


Bo D850 to bardzo dobry aparat jest i byłbym zdziwiony gdyby ktoś wydając 12k zł nie był zadowolony. Czasami jednak niektórzy stawiają na wielkość i masę i to chyba normalne.

Pytanie jednak brzmi, czy ktoś zmieniając R5 na 1DxIII byłby równie zadowolony, czy jednak niekoniecznie ze względu na wielkość i masę.

Kolekcjoner
02-08-2020, 22:14
Złośliwość i arogancja osób używających aparaty Canona w odniesieniu do całej reszty świata od zawsze mnie zastawiała. Uwierz, że akurat kto, jak to, ale Adam potrafi doskonale używać aparatu fotograficznego , którym fotografuje -> Strona Adama ze zdjęciami: https://fotoadamix.com/



A na drugą część Twojego pytania musisz sam sobie opowiedzieć, czy użytkownicy oraz "canony już tak mają".
Po jaką cholerę tu siedzisz i tak jątrzysz? Jeśli użytkownicy Canona tak straszliwie Cię krzywdzą to po kiego grzyba się tu udzielać.

Proponuję zakończyć bytność na tym forum, bo przy następnym tego typu wpisie - pomożemy - nieodwracalnie.

Eberloth
02-08-2020, 22:24
Kolekcjoner oby to nie było kolejne pogrożenie paluszkiem, bo takie już były, tylko konkretne działania. Trzymam kciuki.

candar
02-08-2020, 22:41
Po jaką cholerę tu siedzisz i tak jątrzysz? Jeśli użytkownicy Canona tak straszliwie Cię krzywdzą to po kiego grzyba się tu udzielać.


Przepraszam, ale w imieniu Adama nieco mnie poniosło. Nigdy nie zakładam, że ktoś posiadając niskiej klasy i wartości (a tym bardziej wysokiej klasy i ceny) aparat nie potrafi nim robić dobrych zdjęć.

Eberloth
02-08-2020, 22:46
Przepraszam, ale w imieniu Adama nieco mnie poniosło.

Gríma. Niewiniątko. Smoczy Język z Władcy Pierścieni.

mirror
02-08-2020, 23:22
Serio to napisałeś ?



całkiem serio - kto sieje wiatr ....... - poczytaj sobie jeszcze raz posty twoje i jp - jeśli to nie jest arogancja i złośliwość to to ciekaw jestem co jest

taniFotograf
03-08-2020, 02:02
i można zamknąć forum bo juz nie będzie o czym pisać :mrgreen:

Jestem w szoku, pierwszy raz w historii canon łeb w łeb z konkurencją. Zawsze był przynajmniej 5 lat w tyle, a teraz ma podobny dynamic range co sony zaprezentowany w zeszłym roku!

Dobrze im zrobiła rezygnacja z lustrzanek

aptur
03-08-2020, 07:33
Dobrze im zrobiła rezygnacja z lustrzanek

Kto powiedział, że zrezygnowali z lustrzanek?

mirror
03-08-2020, 08:32
Jestem w szoku, pierwszy raz w historii canon łeb w łeb z konkurencją. Zawsze był przynajmniej 5 lat w tyle, a teraz ma podobny dynamic range co sony zaprezentowany w zeszłym roku!

Dobrze im zrobiła rezygnacja z lustrzanek

mówisz masz - znalazłem jakiś nowszy sony (słabo się orientuję w ofercie konkurencji bo powinienem taki wybrać za pierwszym razem do porównań) ma trochę ponad pół roku bo jest z końcówki 2019 - topowa "limuzyna" której nigdy nie kupimy bo używamy golfa, a jak już kupimy to ..... :mrgreen: tu sobie trzeba dopisać

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R5,Sony%20ILCE-9M2

tomfoot
03-08-2020, 09:31
Kto powiedział, że zrezygnowali z lustrzanek?

Jan Pawlak

jan pawlak
03-08-2020, 09:48
Jan Pawlak

.. ale rzetelność wymagałaby abyś dopisał że powołał się (podał link) do oficjalnego dokumentu Canona o zamknięciu linii lustrzanek 5D
Masz z tym (rzetelnością) jakiś problem ?

jp

--- Kolejny post ---


mówisz masz - znalazłem jakiś nowszy sony (słabo się orientuję w ofercie konkurencji bo powinienem taki wybrać za pierwszym razem do porównań) ma trochę ponad pół roku bo jest z końcówki 2019 - topowa "limuzyna" której nigdy nie kupimy bo używamy golfa, a jak już kupimy to ..... :mrgreen: tu sobie trzeba dopisać

https://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R5,Sony%20ILCE-9M2

To nie jest "dobry" przykład, Canon i Sony idą innymi drogami.

U Sony są wyraźnie rozseparowane/specjalizowane linie :
- A7 : ogólnego zastosowania
- A7R : to nacisk na rozdzielczość/ostrość
- A7S : dla dużej czułość i zaawansowanego filmowania
- A9 : to dla szybkości, sport, ....
- A5 ? : dla początkujących ma się "już" pojawić

A Canona R5 to niejako "połączenie" cech/własności A7R, A7S i częściowo A9

jp

becekpl
03-08-2020, 10:36
dobra chłopaki, przepraszam
mieliście racje,Canon nigdy nie będzie taki jak Sony
https://e.autokult.pl/36228,sony-pokazalo-swoj-wlasny-samochod-a-przy-okazji-udowodnilo-co-jest-nie-tak-z-polskim-projektem

taniFotograf
03-08-2020, 10:55
Kto powiedział, że zrezygnowali z lustrzanek?
https://dailyweb.pl/koniec-pewnej-ery-nie-bedzie-canon-eos-5d-mark-v/
https://spidersweb.pl/2020/01/canon-konczy-z-rozwojem-obiektywow-ef.html

Akurat nie dziwie się decyzji canona, ta seria to była kompromitacja w porównaniu do np. Sony. Przez 10lat próbowali i nie udało im się naprawić cropa w w ich DLSR, brak prawdziwego 4k w niby topowych 5dmark4 i 6D mark2, tragiczny dynamic range w video - pełna klatka canona przegrywała z mikro matrycą GH5 nie mówiąć o funkcjach i kodekach, dynamic range w zdjęciach troszeczkę lepiej ale też zwykle -2EV w stosunku do konkurencji.

Teraz jedyne co to, problem z przegrzewaniem, po wystygnięciu nagrywa naprawdę bardzo krótko ledwo kilka minut, ale poczekajmy w R5 Mark 2 poprawią to i będzie działać jak w Sony, Canon ma dług technologiczny i muszą go nadrobić. R5 to jest wreszcie funkcjonalny aparat na swoje czasy a nie jak seria 5d czy 6D, 5 lat długu technologicznego

aptur
03-08-2020, 11:22
https://dailyweb.pl/koniec-pewnej-ery-nie-bedzie-canon-eos-5d-mark-v/
https://spidersweb.pl/2020/01/canon-konczy-z-rozwojem-obiektywow-ef.html

Akurat nie dziwie się decyzji canona, ta seria to była kompromitacja w porównaniu do np. Sony. Przez 10lat próbowali i nie udało im się naprawić cropa w w ich DLSR, brak prawdziwego 4k w niby topowych 5dmark4 i 6D mark2, tragiczny dynamic range w video - pełna klatka canona przegrywała z mikro matrycą GH5 nie mówiąć o funkcjach i kodekach, dynamic range w zdjęciach troszeczkę lepiej ale też zwykle -2EV w stosunku do konkurencji.

Teraz jedyne co to, problem z przegrzewaniem, po wystygnięciu nagrywa naprawdę bardzo krótko ledwo kilka minut, ale poczekajmy w R5 Mark 2 poprawią to i będzie działać jak w Sony, Canon ma dług technologiczny i muszą go nadrobić. R5 to jest wreszcie funkcjonalny aparat na swoje czasy a nie jak seria 5d czy 6D, 5 lat długu technologicznego

No ale gdzie w tych artykułach jest napisane, że canon w ogóle rezygnuje z lustrzanek?

sv
03-08-2020, 11:22
Jeszcze trochę obrazków z R5 w wysokich iso. ISO 8000 wygląda nieźle:
https://www.youtube.com/watch?v=lF9r5g_2448

michalab
03-08-2020, 11:44
No ale gdzie w tych artykułach jest napisane, że canon w ogóle rezygnuje z lustrzanek?
A to nie oczywiste, że jak przestali rozwijać obiektywy, to kolejnym krokiem jest przestać rozwijać body, a kolejnym przestać je produkować? Myślisz, że zawrócą z tej drogi?

sv
03-08-2020, 12:13
Działanie AF w 4k/120:
https://www.youtube.com/watch?v=w1ptxeMxkig&feature=emb_logo

taniFotograf
03-08-2020, 12:27
A to nie oczywiste, że jak przestali rozwijać obiektywy, to kolejnym krokiem jest przestać rozwijać body, a kolejnym przestać je produkować? Myślisz, że zawrócą z tej drogi?
muszą się pozbyć resztek magazynowych i dopiąć projekty które zalegają, więc w sprzedaży oczywiście jeszcze będą.

robertskc7
03-08-2020, 14:13
https://dailyweb.pl/koniec-pewnej-ery-nie-bedzie-canon-eos-5d-mark-v/
https://spidersweb.pl/2020/01/canon-konczy-z-rozwojem-obiektywow-ef.html

Akurat nie dziwie się decyzji canona, ta seria to była kompromitacja w porównaniu do np. Sony. Przez 10lat próbowali i nie udało im się naprawić cropa w w ich DLSR, brak prawdziwego 4k w niby topowych 5dmark4 i 6D mark2, tragiczny dynamic range w video - pełna klatka canona przegrywała z mikro matrycą GH5 nie mówiąć o funkcjach i kodekach, dynamic range w zdjęciach troszeczkę lepiej ale też zwykle -2EV w stosunku do konkurencji.

Teraz jedyne co to, problem z przegrzewaniem, po wystygnięciu nagrywa naprawdę bardzo krótko ledwo kilka minut, ale poczekajmy w R5 Mark 2 poprawią to i będzie działać jak w Sony, Canon ma dług technologiczny i muszą go nadrobić. R5 to jest wreszcie funkcjonalny aparat na swoje czasy a nie jak seria 5d czy 6D, 5 lat długu technologicznego

Ileż to jadu i bólu D w tych Twoich wypowiedziach. Po co Ci to chłopie. Myślisz że jakimś tam komentarzem wpłyniesz na Korporację w Japonii? Zluzuj trochę, bo jedyne z czym się kojarzysz to własnie z takim tanim fotoziutem co tylko narzeka ( sorry )

Co do tematu. To tak Cię boli Canon i jego zacofanie to powiedz mi gdzie był Panas i Sony przed powstaniem ML? Jak Canon zrobił chociażby 5d a później 5dII to co oferowali Twoi liderzy ? Zdajesz sobie sprawę jak C pchną fotografie cyfrową do przodu i ile im dziś zawdzięczasz? Ile kasy zarobili na tym? Ja rozumiem, że dziś dla Ciebie dziś Panaś to ochh o achhh, ale szacunku trochę do firmy by wypadało mieć. Zwłaszcza na tym forum.

jan pawlak
03-08-2020, 14:30
Ileż to jadu i bólu D w tych Twoich wypowiedziach. Po co Ci to chłopie. Myślisz że jakimś tam komentarzem wpłyniesz na Korporację w Japonii? Zluzuj trochę, bo jedyne z czym się kojarzysz to własnie z takim tanim fotoziutem co tylko narzeka ( sorry )

Co do tematu. To tak Cię boli Canon i jego zacofanie to powiedz mi gdzie był Panas i Sony przed powstaniem ML? Jak Canon zrobił chociażby 5d a później 5dII to co oferowali Twoi liderzy ? Zdajesz sobie sprawę jak C pchną fotografie cyfrową do przodu i ile im dziś zawdzięczasz? Ile kasy zarobili na tym? Ja rozumiem, że dziś dla Ciebie dziś Panaś to ochh o achhh, ale szacunku trochę do firmy by wypadało mieć. Zwłaszcza na tym forum.

Daj spokój, ktoś ma kompleksy które pokazuje... i tyle.

Bardzo sobie chwalę serię zarówno 1D jak i 5D, miałem wiele przyjemności z używania tych aparatów, zrobiłem sporo fajnych zdjęć.

Canon (z różnych powodów) "przespał" początek rozwoju technologii ML, zaczyna nadrabiać.
Mam wątpliwości czy szybko w tej technologii wróci do pozycji jaką zajmował w lustrzankach, ale dobrze by było aby był w czołówce.

jp

Tom77
03-08-2020, 17:15
https://dailyweb.pl/koniec-pewnej-ery-nie-bedzie-canon-eos-5d-mark-v/
https://spidersweb.pl/2020/01/canon-konczy-z-rozwojem-obiektywow-ef.html

Akurat nie dziwie się decyzji canona, ta seria to była kompromitacja w porównaniu do np. Sony. Przez 10lat próbowali i nie udało im się naprawić cropa w w ich DLSR, brak prawdziwego 4k w niby topowych 5dmark4 i 6D mark2, tragiczny dynamic range w video - pełna klatka canona przegrywała z mikro matrycą GH5 nie mówiąć o funkcjach i kodekach, dynamic range w zdjęciach troszeczkę lepiej ale też zwykle -2EV w stosunku do konkurencji.

Teraz jedyne co to, problem z przegrzewaniem, po wystygnięciu nagrywa naprawdę bardzo krótko ledwo kilka minut, ale poczekajmy w R5 Mark 2 poprawią to i będzie działać jak w Sony, Canon ma dług technologiczny i muszą go nadrobić. R5 to jest wreszcie funkcjonalny aparat na swoje czasy a nie jak seria 5d czy 6D, 5 lat długu technologicznego

A ty znowu swoje. Fakt, firma miała gorsze lata ale 5DIV po 4 latach od premiery dalej jest w sprzedaży i dalej jest kozacką puszką. 6DII to świetna puszka, dla mnie uchylany ekran i lepszy AF to był strzał w dziesiątkę. Miałem sprzęt każdej liczącej się firmy i łącznie nagrałem wszystkimi puszkami 10 minut filmu, dla wielu osób tryb filmowy mógłby nie istnieć, dla mnie to zbędny gadżet, wolałbym 100zł rabat na nowa puszkę niż super tryb 4K.

Kolekcjoner
03-08-2020, 17:50
.. ale rzetelność wymagałaby abyś dopisał że powołał się (podał link) do oficjalnego dokumentu Canona o zamknięciu linii lustrzanek 5D

A podasz linka do tego dokumentu? 8-)


A to nie oczywiste, że jak przestali rozwijać obiektywy, to kolejnym krokiem jest przestać rozwijać body, a kolejnym przestać je produkować? Myślisz, że zawrócą z tej drogi?
Podasz linka do dokumentu który mówi o tym zaprzestaniu? 8-)....

jan pawlak
03-08-2020, 18:10
A podasz linka do tego dokumentu? 8-)


Podasz linka do dokumentu który mówi o tym zaprzestaniu? 8-)....


Jest w #650 tego wątku.

Linia produkcyjna to miejsce, uzbrojenie, specjalistyczny sprzęt zarówno wprost u Canona jak i poddostawców elementów, wyszkoleni ludzie, to cała rozbudowana logistyka itd.
Gdyby do każdego nowego typu sprzętu tworzyć nową linię produkcyjną to sprzęt kosztowałby znacznie więcej.

Najprawdopodobniej gdy ruszy w pełni produkcja R5/R6 to jakieś teraz sprzedawane aparaty zostaną wycofane z produkcji, sprzedaż będzie z magazynu/"zapasów"
Zresztą wymusi to rynek.
Canon musi ostro reklamować ML co jest strzelaniem w kolano lustrzanek

Może się ukazać jeszcze jakaś lustrzanka która jest już teraz w trakcie uruchamiana produkcji, są zamówione części itd tak by zminimalizować koszty R&D
Ale prawdopodobieństwo raczej małe.


jp

Kolekcjoner
03-08-2020, 18:38
Jest w #650 tego wątku

jp
Dzięki :).
Myślałem że wydali jakieś oficjalne oświadczenie Canona - stąd trochę zdziwienie o tak kategorycznych stwierdzeniach.
Skądinąd pewnie tego nie zapowiedzą oficjalnie bo wolą mieć otwartą furtkę, jakby jednak się okazało że rynek na takie body jest otwarty.

sv
03-08-2020, 18:43
Coś chyba u Canona poszło nie tak z planowaniem, bo wszędzie brakuje przejściówek RF/EF (Canon nie dokłada ich już jako gratis do R5 i R6). W Stanach, w Europie i Azji R5 jest wyprzedany, ciekawe czy u nas sprzedaż już ruszyła?

Kolekcjoner
03-08-2020, 18:45
Coś chyba u Canona poszło nie tak z planowaniem, bo wszędzie brakuje przejściówek RF/EF (Canon nie dokłada ich już jako gratis do R5 i R6). W Stanach, w Europie i Azji R5 jest wyprzedany, ciekawe czy u nas sprzedaż już ruszyła?

Nie docenili (co rzeczywiście dziwne) milionów użytkowników szkieł EF, przy bardzo dziurawej ofercie szkieł RF?

sv
03-08-2020, 18:57
Nie docenili (co rzeczywiście dziwne) milionów użytkowników szkieł EF, przy bardzo dziurawej ofercie szkieł RF?

Popyt na R5 jest znacznie większy niż podaż, jak jeszcze R6 wejdzie do sprzedaży, to może okazać się, że (niektórych) szkieł RF też zacznie brakować :-) Chyba sprzedaż się przegrzewa :-)

mirror
03-08-2020, 19:17
Coś chyba u Canona poszło nie tak z planowaniem, bo wszędzie brakuje przejściówek RF/EF (Canon nie dokłada ich już jako gratis do R5 i R6). W Stanach, w Europie i Azji R5 jest wyprzedany, ciekawe czy u nas sprzedaż już ruszyła?

to normalne - szkieł EF sporo się sprzedało nawet jak się odliczy apsc EF-S - obawiam się że praktycznie każdy kupujący R dostanie lub będzie zmuszony jakąś przejściówkę kupić - niektórych szkieł RF nadal brakuje - typowy przykład UWA ze światłem 4 - dla mnie to dośc podstawowe szkło

sv
03-08-2020, 19:29
Rzetelny test funkcji foto w R5:
https://www.youtube.com/watch?v=YT5GeNH3Ip0&feature=emb_logo

marfot
03-08-2020, 21:21
to normalne - szkieł EF sporo się sprzedało nawet jak się odliczy apsc EF-S - obawiam się że praktycznie każdy kupujący R dostanie lub będzie zmuszony jakąś przejściówkę kupić - niektórych szkieł RF nadal brakuje - typowy przykład UWA ze światłem 4 - dla mnie to dośc podstawowe szkło

Myślę, że każdy kupujący R5 ma jakieś szkło z EF. Natomiast dogadywanie się starego IS z IBIS może nie być tak efektywne jak w przypadku specjalnie dopracowanych IS w RF.

Co do UWA f/4 to myślę, że w RF przydałaby się jakaś atrakcja w stosunku do znakomicie działającego C16-35/4IS.
Może 14-35 albo 16-45 ;)