PDA

Zobacz pełną wersję : Przejście z 7d na FF czyli 6d vs 6d MK iI



Tomasz Macherzyński
20-03-2018, 21:29
Szczerze przyznam, że utknąłem w martwym punkcie (chyba przeczytałem za dużo recenzji i testów, a wątki na cb o obu puszkach tylko pogłębiły dylemat).
A więc. Uznałem, że moje 7d, które świetnie sprawdza się w rajdach i szeroko pojętym sporcie, przestaje mi wystarczać przy fotografii krajobrazowej, której poświęcam teraz więcej uwagi. Z racji tego, że szklarnię mam przygotowaną pod FF zacząłem czytać o 6d i 6d MK II i między nimi chcę wybrać. Problem w tym, że większość recenzji 6d MK II mimo chęci autorów sprowadza się do narzekania na brak 4k i rzekomej słabej rozpiętości tonalnej. Mam wrażenie że zapomniano o tym, że jest to przede wszystkim narzędzie do zdjęć i w tym kontekście mam problem z ustosunkowaniem się wobec 6d MK II. Filmów nie kręcę, więc mój wniosek z recenzji: jeśli ważniejsza jest dla klienta matryca to brać 6d, jeśli AF to 6d MK II. Wolałbym nowszą puszkę, ale może w tym całym "hejcie" na MK II jest ziarno prawdy? Przy aktualnej różnicy w cenie ok 1200zł obu puszek dylemat się pogłębia (budżet nie pozwala na więcej niż 6d MK II) :evil:
Może ktoś stał przed podobnym dylematem? A może ktoś zmienił 6d na 6d MK II i podzieli się opinią?

bati
21-03-2018, 00:22
Też stałem przed takim samym wyborem, no i kupiłem 6D Mk2

jinks
21-03-2018, 15:51
Tomasz Macherzyński pociągnij rawy np. z dpreview.com i coś Ci się rozjaśni na temat matrycy. Osobiście brałbym mkII. Ze względu na ekran i DPAF. Już gdzieś to pisałem, ale wydaje mi się, że będzie to pierwszy dslr canona, w którym użytkownicy częściej będą pracować w LV niż przez wizjer optyczny ;)
Swoją drogą fajnie jakby osoby, które używają tej puszki napisały króciutkie recenzje w stosownym wątku. Na chwilę obecną sporo narzekań i rozczarowań...ale osób, które nie używają tego korpusu. No koledzy poratujcie opinią z pierwszej ręki :)

gnd
21-03-2018, 17:31
Nie używam częściej lv niż wizjera bo to bez sensu. Za to jak mam już używać lv to jest to przyjemne i naturalne. Tak powinien działać af, dotyk od zawsze

Indygo
23-03-2018, 09:34
Witam wszystkich.
To mój pierwszy post. Fotografuję hobbystycznie, jak czas pozwala. Przez ostatnie 11 lat korzystałem z 40D. Dwa tygodnie temu przesiadłem się na 6DMk2. Dużo się zastanawiałem (po recenzjach w sieci 6DMk2), czy 6DMk2, czy czekać na 7DMK3 bądź 90D. Zdecydowałem się, że nie chcę czekać.

Pierwsze wrażenia:
- brakuje mi trochę lampy w aparacie. Mam Speedlite 430EX, ale nie mam jeszcze nawyku, żeby ją z sobą nosić częściej niż do tej pory. Zaskoczył mnie na minus szum. Robiłem kiedyś zdjęcia w pomieszczeniu wieczorem bez lampy ale przy włączonych w pokoju światłach. Ustawiłem ISO 800, czas 1/60 i przesłona 4. Ewidentnie mój błąd bo zdjęcia były niedoświetlone. To było widać na histogramie. Sądziłem jednak, że w Lightroomie bez problemu to poprawię. Zdjęcia są jednak słabe - na ciemnych ubraniach jest dużo szumu. Myślałem, że po przejściu na nowy FF takie rzeczy przy ISO 800 nie będą występować.
- trochę mi przeszkadza układ guzików: brak josticka, notorycznie mylę się, gdy chcę powiększać/zmniejszać zdjęcia w podglądzie. Jestem przekonany, że to kwestia przyzwyczajenia i z czasem minie.
- pozytywnie zaskoczył mnie autofokus. Naczytałem się, że jest ściśnięty i w środku. No i tak jest. Ale póki co mi to nie przeszkadza. Inaczej jest, gdy się przeczyta specyfikację i potem jest zaskoczenie. Ja kupowałem aparat świadomy narzekań i tego jak to wygląda. Zaskoczony nie jestem i tak jak napisałem, nie przeszkadza mi to za bardzo.
- podoba mi się odchylany ekran. Robiłem już zdjęcia kaczkom z aparatem umieszczonym tuż nad taflą stawu.
- robiłem portret dziecku 50-tką 1.8 i zdjęcie wyszło ładniejsze niż w 40D.
Pozdrawiam
Indygo

akustyk
23-03-2018, 10:22
jeśli ważniejsza jest dla klienta matryca to brać 6d, jeśli AF to 6d MK II. Wolałbym nowszą puszkę, ale może w tym całym "hejcie" na MK II jest ziarno prawdy?

jesli wybierasz miedzy nowkami to IMHO nie ma sie co modlic, dolozyc do mkII. roznica w AF i w "maniu" gibanego ekraniku jest ogromna (to daje kompletnie nowe mozliwosci, wlacznie z tym, ze nosisz mniejszy i lzejszy statyw, bo nie musisz sie schylac do celownika!).



Przy aktualnej różnicy w cenie ok 1200zł obu puszek dylemat się pogłębia (budżet nie pozwala na więcej niż 6d MK II) :evil:

1200 PLN bez chwili zastanowienia bym dolozyl.

Michal
23-03-2018, 11:46
Witam wszystkich.
To mój pierwszy post. Fotografuję hobbystycznie, jak czas pozwala. Przez ostatnie 11 lat korzystałem z 40D. Dwa tygodnie temu przesiadłem się na 6DMk2. Dużo się zastanawiałem (po recenzjach w sieci 6DMk2), czy 6DMk2, czy czekać na 7DMK3 bądź 90D. Zdecydowałem się, że nie chcę czekać.

Pierwsze wrażenia:
- brakuje mi trochę lampy w aparacie. Mam Speedlite 430EX, ale nie mam jeszcze nawyku, żeby ją z sobą nosić częściej niż do tej pory. Zaskoczył mnie na minus szum. Robiłem kiedyś zdjęcia w pomieszczeniu wieczorem bez lampy ale przy włączonych w pokoju światłach. Ustawiłem ISO 800, czas 1/60 i przesłona 4. Ewidentnie mój błąd bo zdjęcia były niedoświetlone. To było widać na histogramie. Sądziłem jednak, że w Lightroomie bez problemu to poprawię. Zdjęcia są jednak słabe - na ciemnych ubraniach jest dużo szumu. Myślałem, że po przejściu na nowy FF takie rzeczy przy ISO 800 nie będą występować.
- trochę mi przeszkadza układ guzików: brak josticka, notorycznie mylę się, gdy chcę powiększać/zmniejszać zdjęcia w podglądzie. Jestem przekonany, że to kwestia przyzwyczajenia i z czasem minie.
- pozytywnie zaskoczył mnie autofokus. Naczytałem się, że jest ściśnięty i w środku. No i tak jest. Ale póki co mi to nie przeszkadza. Inaczej jest, gdy się przeczyta specyfikację i potem jest zaskoczenie. Ja kupowałem aparat świadomy narzekań i tego jak to wygląda. Zaskoczony nie jestem i tak jak napisałem, nie przeszkadza mi to za bardzo.
- podoba mi się odchylany ekran. Robiłem już zdjęcia kaczkom z aparatem umieszczonym tuż nad taflą stawu.
- robiłem portret dziecku 50-tką 1.8 i zdjęcie wyszło ładniejsze niż w 40D.
Pozdrawiam
Indygo

Czytając Twoją wypowiedź mam wrażenie, że zglebiłeś ten aparat.
Również kupowałem go świadomie (przesiadka z 7D), i jestem rozczarowany szumem matrycy i wyciąganiem z Cieni w niedoświetlonych zdjęciach. Mam nieodparte wrażenie, że matryca jest praktycznie taka sama jak w używanym czasami prze zemnie Canonie 5D II. Jedem rozczarowany matrycą, natomiast wszystko inne in plus. Z minusów to jeszcze obudowa łatwo się rysuje.

Co do guzików i braku Joysticka to Ja nie mam z tym problemu, szybko się przyzwyczaiłem do wybieraka w 6D II. Bardziej mi przeszkadza brak guzika WB.

Tomasz Macherzyński
23-03-2018, 11:55
Po szumiącym 7d nie mam ochoty na szumy w FF :) przejrzałem rawy z dpreview i nie wyglądają zachęcająco, 6d mniej szumi

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

gnd
23-03-2018, 12:56
Mam 6d i 6d2 i różnica w szumach jest pomijalna. Za to dodatkowe 6 mpix daje fajny margines na ewentualne docinanie.

RTSiak
24-03-2018, 15:34
Jestem idealnym przykładem dla Ciebie bo robię sport i zaliczyłem ścieżkę 7d > 6d > 6d2. Na 7d ZAWSZE bluźniłem, bo ani to nie miało super AF, ani obrazka i jeszcze aps-c... 6d vs 6d2 to zdecydowane + dla nowszej wersji zw na AF, który jest dużo lepszy niż w 6d (i co za tym idzie 7d...), w 6d centralny działa ok ale boczne nieuzwalne. W 6d2 wybieram który mi pasuje i nie modle sie aby akurat tym razem siadło w celu. Dodatkowy + dla nas to czas reakcji aparatu i szybkość samego AF, wciskasz spust i nie ma tych kilku ułamków sekund, przez które możesz stracić najlepszy moment jak to miało miejsce w 6d. Jedyne w czym sie nie wypowiem to krajobraz bo nie miałem jeszcze okazji zabrać nigdzie 6d2 poza reporterką. Jedyne co mogę powiedzieć to potwierdzam zdanie akustyka o gibanym ekranie, który na bank BARDZO ułatwi prace w terenie. Kolejna rzecz to AF w lv który o dziwo działa mega sprawnie. Co do ergonomii i guzikologii kwestia przyzwyczajenia i porzucenia joya z 7d :D Mnie to zajęło 2/3 dni. Co do szumów to w warunkach które miałem do tej pory nie widzę większej różnicy między 6d a 6d2 (po przesiadce z 7d na którykolwiek z nich i tak będziesz w niebie :D ) jak masz jakieś konkretne pytania to wal śmiało.

Tomasz Macherzyński
24-03-2018, 15:49
Jestem idealnym przykładem dla Ciebie bo robię sport i zaliczyłem ścieżkę 7d > 6d > 6d2. Na 7d ZAWSZE bluźniłem, bo ani to nie miało super AF, ani obrazka i jeszcze aps-c... 6d vs 6d2 to zdecydowane + dla nowszej wersji zw na AF, który jest dużo lepszy niż w 6d (i co za tym idzie 7d...), w 6d centralny działa ok ale boczne nieuzwalne. W 6d2 wybieram który mi pasuje i nie modle sie aby akurat tym razem siadło w celu. Dodatkowy + dla nas to czas reakcji aparatu i szybkość samego AF, wciskasz spust i nie ma tych kilku ułamków sekund, przez które możesz stracić najlepszy moment jak to miało miejsce w 6d. Jedyne w czym sie nie wypowiem to krajobraz bo nie miałem jeszcze okazji zabrać nigdzie 6d2 poza reporterką. Jedyne co mogę powiedzieć to potwierdzam zdanie akustyka o gibanym ekranie, który na bank BARDZO ułatwi prace w terenie. Kolejna rzecz to AF w lv który o dziwo działa mega sprawnie. Co do ergonomii i guzikologii kwestia przyzwyczajenia i porzucenia joya z 7d :D Mnie to zajęło 2/3 dni. Co do szumów to w warunkach które miałem do tej pory nie widzę większej różnicy między 6d a 6d2 (po przesiadce z 7d na którykolwiek z nich i tak będziesz w niebie :D ) jak masz jakieś konkretne pytania to wal śmiało.Na taki post czekałem ;) chyba rozwiałeś moje wątpliwości

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

wd40
25-03-2018, 19:07
RTSiak pozwól, że i ja zapytam. Centralny w 6dII jest lepszy w porównaniu do pierwszej szóstki? Zauważyłeś, by rzadziej się mylił?

RTSiak
26-03-2018, 00:06
Wg mnie wyraźnie lepszy pod każdym względem.

Tomasz Macherzyński
03-04-2018, 17:08
Finalnie zamówiłem 6d MK II. Jak tylko przetestuję, napiszę swoje spostrzeżenia.

miszak
03-04-2018, 18:02
Na pewno dobry wybór.

Jako ciekawostka - podobno więcej da się wyciągnąć z cieni w 80d miż 6d2....

Matt_K-K
04-04-2018, 06:38
Klucz do niskich szumów to właściwe naświetlenie zdjęcia. Czasem ktoś narzeka na szum na zdjęciu, tymczasem na histogramie widać że nie wykorzystał możliwości matrycy. Polecam zgłębić temat "ekspozycji do prawej" ( ETTR ). Wtedy okaże się, że zamiast robić zdjęcia wieczorem na czułości 800 i niedoświetlać ( powodując szum ) lepiej jest zrobić to samo zdjęcie na iso 3200 i później ewentualnie lekko przyciemnić w postprodukcji.

aptur
04-04-2018, 07:32
Wtedy okaże się, że zamiast robić zdjęcia wieczorem na czułości 800 i niedoświetlać ( powodując szum ) lepiej jest zrobić to samo zdjęcie na iso 3200 i później ewentualnie lekko przyciemnić w postprodukcji.

Może jednak najlepiej zrobić zdjęcie, które od razu będzie poprawnie naświetlone?

tomfoot
04-04-2018, 09:00
Może jednak najlepiej zrobić zdjęcie, które od razu będzie poprawnie naświetlone?

Stawiasz zbyt wielkie oczekiwania.

rzep
04-04-2018, 18:34
Wg mnie wyraźnie lepszy pod każdym względem.

Centralny AF w 6D jest bardzo dobry. Wiele zależy od szkiełka. Testowałem 6D II z C 24-70 2.8 II i nie zauważyłem różnicy. Być może są szkiełka, które na środkowym AF w mkII działają lepiej. Do tej pory nie słyszałem o tym. W każdym razie na Twoim miejscu też kupiłbym mkII. Szczególnie, że cena jest już bardziej akceptowalna.

Adam71
04-04-2018, 19:05
MK II do filmowania i LV jest dobra. Dla zahartowanego fotografa który miał np. 5D MK I i umie robić fotki i przekadrować nie ma lepszego sprzętu niż 6D który ma najlepszą matrycę .
Co ciekawe na pewnym forum ( duże ) za oceanem gdzie można obejrzeć sample najlepsze zdjęcia są z 5D MKI. Potem dopiero 6D.
Zobaczcie sami :
-=5D CLASSIC admirers, assemble! (6) -- Canon EOS Digital Cameras in photography-on-the.net forums (http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1159990&page=728)

tu jest ten wątek od tyłu czyli od najnowszych. Albo jak ślepy jestem albo inne puszki nie mają startu do MKI. Brak filtra AA robi jednak swoje ...

aptur
04-04-2018, 19:18
Albo jak ślepy jestem albo inne puszki nie mają startu do MKI. Brak filtra AA robi jednak swoje ...

IMO nie chodzi o brak filtra. Mało mpx i duża matryca robią robotę.

mkamelg
05-04-2018, 18:14
Co do szumów to w warunkach które miałem do tej pory nie widzę większej różnicy między 6d a 6d2 (po przesiadce z 7d na którykolwiek z nich i tak będziesz w niebie :D )


Jako ciekawostka - podobno więcej da się wyciągnąć z cieni w 80d miż 6d2....

Doskonale widać to w tym porównaniu:


http://www.youtube.com/watch?v=2sP5S_cSk7g

To była pierwsza część. Nieco później facet opublikował drugą część gdzie skoncentrował się przede wszystkim na omówieniu ergonomii użytkowania.

http://www.youtube.com/watch?v=_BorRuD7q0U

Macios
05-04-2018, 21:59
Zdziwiłem się trochę wnioskami - o wyższości 80D przy wyciąganiu z cieni - bo mam porównanie do 5dmk2 i wielkiej różnicy nie widzę.

Tomasz Macherzyński
06-04-2018, 20:53
Wczoraj aparat dotarł więc pierwsze wrażenia. 6d MKII wydaje się być bardziej plastikowy o czołgu 7d, ale wykonany jest dobrze. Zrobiłem trochę zdjęć głównie żeby przetestować AF w trybie one shot. 7d a 6d MK II to przepaść, szybszy i super celny AF, rozłożenie punktów AF mi nie przeszkadza (nie jest to powód do zbytniego narzekania). FF to jest magia, daje piękną głębię aż się napatrzeć na zdjęcia nie mogę :) Gibany dotykowy ekran to fajna sprawa, troszkę brakuje joysticka ale trzeba się przyzwyczaić. Brakuje dedykowanego przycisku wyboru WB. Troszkę pogrzebałem w LR przy wyciąganiu cieni i świateł. Wyciąganie z cieni rzeczywiście daje spory szum, ale genialnie za to wygląda wyciąganie szczegółów ze świateł. Wniosek? Wystarczy poprawnie naświetlić, a nawet lekko prześwietlić i gitara. Za jakiś czas przetestuję aparat w warunkach reporterskich/sportowych i zdam relację.

jinks
06-04-2018, 21:25
Doskonale widać to w tym porównaniu:

http://www.youtube.com/watch?v=2sP5S_cSk7g

To była pierwsza część. Nieco później facet opublikował drugą część gdzie skoncentrował się przede wszystkim na omówieniu ergonomii użytkowania.

http://www.youtube.com/watch?v=_BorRuD7q0U

Dobry komentarz odnośnie gripa :D