Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    720

    Domyślnie Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Wystawiłem na sprzedaż swojego Tamrona 24-70 Di VC USD f2.8. Obiektyw spoko, ale to co mnie denerwuje w nim:

    - f2.8 jest użyteczne tylko z bliska (tj robiąc jakiś portret na 24mm przykładowo), wtedy jest całkiem ostro,
    - stabilizacja niekiedy szwankuje w tym obiektywie (przypadłość tego Tamrona) i albo tak jakby "szarpie" czasami, albo (odnoszę takie wrażenie) stabilizacja porusza zdjęcie delikatnie,
    - obiektyw (jeśli mowa o krajobrazach) jest realnie ostry dopiero od f5,6, a już najlepiej jak jest f8. Od takich wartości widać, że krawędzie np jakiś szczytów górskich w oddali są ostre,
    - wydaje mi się (porównując do obiektywów RF), że obiektyw robi takie nijakie zdjęcia, tj kolorystyka jest taka mdła oraz pod względem kontrastu wszystko jest takie jednopłaszczyznowe,

    Zacząłem oglądać testy RF24-100 f4.0, ale kurde - szału nie robi. Tj to co mówią testerzy dla mnie to jedno (wszyscy mówią, że "very sharp"), ale jak patrzę na sample to rewelacji nie ma, a już na pewno nie za te pieniądze.

    Jest jakiś wyjątkowo dobrze wyceniony obiektyw (oprócz RF 24-70 i RF28-70) w przedziale ogniskowych 24-xx lub 24-xxx, który oferuje bardzo dobrą ostrość już od f2.8? Obojętne mi to czy to EF czy RF. Pewnie ten RF24-100 f4.0 brałbym pod uwagę, ale naprawdę - to nie jest obiektyw wart 4500zł, raczej 2500-3000zł.

    Póki co zostanę z obiektywami Samyang 14mm, RF35mm, RF85mm, RF100-400 ale chętnie wypełniłbym tą przestrzeń między 35 a 85mm. Gdyby był jakiś naprawdę wyjątkowy 24-70 f2.8 byłbym skłonny sprzedać też RF35mm.

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    41

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Bedzie nie na temat ale do krajobrazów właśnie 5,6 , a jeszcze lepiej 8 jest dobrą przysłoną . Jeśli chcesz mieć ostre góry w tle i coś na pierwszym planie to potrzebujesz dużej głębi ostrości . Żaden obiektyw na 2,8 tego nie zapewni ( chyba ze jakiś ultra szeroki ) . Nie wiem jaka jest twoja wiedza fotograficzna ale pochyl się nad głębia ostrości i nad wym jaki wpływ na nią ma ogniskowa i przysłona .
    Ostatnio edytowane przez wagant ; 22-10-2023 o 14:24

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    720

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Nie no, tyle to ja wiem ale ten Tamron generalnie na f2.8 mydli i potrafię rozróżnić zdjęcie, na którym brakuje głębi ostrości a takie, które jest mydlane z powodu optyki i ten Tamron po prostu mydli na f2,8. Przy bliskich obiektach nie będzie tego widać, naturalnie (jedynie jak mam 100% powiększenia w PS i przyglądam się detalom jak włosy, oczy itp, wtedy widać mydło), stąd też napisałem, że przy ogniskowej 24mm i jakimś portrecie rodzinnym jest w porządku, natomiast obiekt oddalony daleko i f2.8? To nie gra w tym obiektywie.

    RF35mm jak się zrobi zdjęcie na f1.8 to mimo wszystko widać jakąś ostrość, jakiś detal czegoś w oddali. Tamron tego nie ma.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 143

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    A propos ceny tak tylko powiem, że EF 24-105 v1 kosztował właśnie 2500-3000, ale - używany i 13 lat temu, w czasach zupełnie innej wartości złotówki.
    Dziś, za nowego RF 24-105 z lepszą stabilizacją, z bezgłośnym AF, jeśli weźmiesz go na BF za 5k, wg mnie to jest ok cena.

    To akurat nie jest obiektyw, który po przejściu z EF na RF zdrożał 1.5-2x, tak jak np. 70-200 czy 16-35.
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  5. #5

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    To kup EF 24-70 2.8 L II - dostaniesz za 4-5k i będziesz zadowolony.

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    720

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    EF 24-105 f4 L kosztuje teraz w używce 1500zł, a w testach nie wypada jakoś znacznie gorzej od odpowiednika RF. To za duża różnica (3000zł używka vs używka). Już też kiedyś pisałem, że obiektywy RF są zdecydowanie za bardzo napompowane. Tak naprawdę realne ceny obiektywów pokazuje aktualnie RF35 i RF85 f2, które w używce kosztują normalne pieniądze. To jest ich "prawdziwa" (w moim rozumieniu na zasadzie cena/jakość) cena. Niemniej optycznie (póki oglądam testy i sample) RF24-105 f4 zupełnie nie przemawia do mnie.

    PS: ok, teraz widzę, że były 2 wersje EF24-105 i wersja druga kosztuje 3000-3300zł w używce, więc tutaj już zdecydowanie mniejsza jest różnica na korzyść RF24-105. Nieświadomy byłem
    Ostatnio edytowane przez mystek ; 22-10-2023 o 15:37

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    466

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta

    Jest jakiś wyjątkowo dobrze wyceniony obiektyw (oprócz RF 24-70 i RF28-70) w przedziale ogniskowych 24-xx lub 24-xxx, który oferuje bardzo dobrą ostrość już od f2.8? Obojętne mi to czy to EF czy RF. Pewnie ten RF24-100 f4.0 brałbym pod uwagę, ale naprawdę - to nie jest obiektyw wart 4500zł, raczej 2500-3000zł.

    Póki co zostanę z obiektywami Samyang 14mm, RF35mm, RF85mm, RF100-400 ale chętnie wypełniłbym tą przestrzeń między 35 a 85mm. Gdyby był jakiś naprawdę wyjątkowy 24-70 f2.8 byłbym skłonny sprzedać też RF35mm.
    Skoro to ma być ostre od 2,8 to nie masz wyboru, tylko RF24-70/2,8. Zastąpi te co masz a przynajmniej napewno odechce Ci się marnować czas i kadry które już się nie powtórzą, tym wymienionym przez Ciebie byle czym co posiadasz.
    Możesz ew. pokombinować z wersją EF daje podobny obrazek ale z nieco innym bokeh(kwestia gustu), niestety jest niewiele tańsza od RF chyba że używki ale te zwykle są zjechane jak sandały Mojżesza bo to wół roboczy Canona.
    Ja kupiłem RF na wypadek "imienin u cioci" a teraz robię im wszystko. Jest bezbłędny i wart tej kasy w odróżnieniu od tej wymienionej tandety. Też mam m.inn. RF100-400 dostęp do RF35,RF85/2 itp. Ale ostrzegam! - wejście w eLki RF to bilet bez powrotu, tanie obiektywy stają się nieakceptowalne.

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    720

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    Skoro to ma być ostre od 2,8 to nie masz wyboru, tylko RF24-70/2,8. Zastąpi te co masz a przynajmniej napewno odechce Ci się marnować czas i kadry które już się nie powtórzą, tym wymienionym przez Ciebie byle czym co posiadasz.
    Możesz ew. pokombinować z wersją EF daje podobny obrazek ale z nieco innym bokeh(kwestia gustu), niestety jest niewiele tańsza od RF chyba że używki ale te zwykle są zjechane jak sandały Mojżesza bo to wół roboczy Canona.
    Ja kupiłem RF na wypadek "imienin u cioci" a teraz robię im wszystko. Jest bezbłędny i wart tej kasy w odróżnieniu od tej wymienionej tandety. Też mam m.inn. RF100-400 dostęp do RF35,RF85/2 itp. Ale ostrzegam! - wejście w eLki RF to bilet bez powrotu, tanie obiektywy stają się nieakceptowalne.
    Moje najgorsze obawy więc sprawdzają się :P

  9. #9

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    No właśnie masz wybór. Jeśli masz body ze stabilizacją, to EF jest dobrym wyborem. Ostrość jak RF, trochę inny bokeh. I da się kupić w sensownych pieniądzach niezmęczony obiektyw…

  10. #10
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    41

    Domyślnie Odp: Jaki obiektyw do Rki 24-xx lub 24-xxx

    [QUOTE=mystek;1455166] ,,Nie no, tyle to ja wiem ..."
    Ok , w dodatku okazuje się że przy 24mm można mieć sporą głębię ostrości nawet na 2,8 .
    Ostatnio edytowane przez wagant ; 22-10-2023 o 17:41

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •