Canon oferuje do modelu EOS 30D i bliźniaczych 10 soczewek korekcyjnych wizjera typu E:

E+3
E+2
E+1,5
E+1
E+0,5
E+/-0
E-0,5
E-2
E-3
E-4

Standardowo wizjer skorygowany (ustawiony) jest o wartość -1D, a jego zakres regulacji wynosi od +1D do -3D. Informacja ta myli bardzo wielu użytkowników wprowadzając chaos i ogólne zamieszanie w wyborze soczewki korygującej obraz widziany w wizjerze. W większości przypadków po przeczytaniu instrukcji ludzie utożsamiają podany tam zakres regulacji wizjera do posiadanej wady wzroku. Pojawia się kolejne pytanie po co mi soczewka np +1D czy -3D skoro mieści się to w zakresie regulacji. Ciekawostką jest fakt, że osoba mająca wadę wzroku -3D kręci regulatorem wizjera i wkurza się, że obraz nie jest ostry - przecież zakres regulacji jest od +1D do -3D. O co w tym wszystkim chodzi

Wizjer jest tak skorygowany aby osoba bez wady wzroku (mająca +/-0D) mogła ostro widzieć obraz tworzony na matówce. Dlatego wizjer skorygowano (ustawiono) fabrycznie na -1D.
Uwzględniając zakres regulacji o +/- 2D otrzymujemy wartości od +1D do -3D, o czym możemy przeczytać w instrukcji.
Oznacza to, że bez dodatkowej soczewki korekcyjnej ostry obraz w wizjerze będą widziały osoby których wada wzroku mieści się w zakresie od +2D do -2D.
Jeżeli ktoś ma większa wadę wzroku musi stosować dodatkowe soczewki zwiększające ten zakres.

Jak zatem dobrać soczewkę
Należny zawsze pamiętać, że zakres regulacji wynosi wizjera wynosi +/-2D a sam wizjer skorygowano na wartość -1D.
Wybierając soczewkę E-4 korygujemy wizjer dla osoby z wadą wzroku -3D, a regulatorem przy wizjerze możemy zakres ten zmienić o +/-2D. Także soczewka E-4 zapewni poprawne widzenie dla osób z wadą wzroku od -1D do -5D.
Wybierając soczewkę E+3 korygujemy wizjer dla osoby z wadą wzroku +4D, a regulatorem przy wizjerze możemy zakres ten zmienić o +/-2D. Także soczewka E+3 zapewni poprawne widzenie dla osób z wadą wzroku od +6D do +2D.

Wybierając soczewkę E-1 (której nie ma w sprzedaży bo musiałby być elementem niekorygującym nasz wizjer, który już fabrycznie skorygowano na taka wartość -1D) otrzymujemy ustawienie dla dla osoby bez way wzroku (+/-0D), a regulatorem przy wizjerze możemy zakres ten zmienić o +/-2D. Także hipotetyczna soczewka E-1 (czytaj sam wizjer) zapewni poprawne widzenie dla osób z wadą wzroku od +2D do -2D.

Ściąga dla leni

soczewka korekcyjna >>> wada wzroku

E+3 >>> od +6D do +2D
E+2 >>> od +5D do +1D
E+1,5 >>> od +4,5D do +0,5D
E+1 >>> od +4D do +/-0D
E+0,5 >>> od +3,5D do -0,5D
E+/-0 >>> od +3D do -1D
E-0,5 >>> od +2,5D do -1,5D
E-1 >>> od +2D do -2D zakres korekcji przez fabryczny wizjer bez dodatkowej soczewki korygującej (soczewka E-1 jest wbudowana w wizjer)
E-2 >>> od +1D do -3D
E-3 >>> od +0D do -4D
E-4 >>> od -1D do -5D

To chyba tyle w temacie. Mam nadziej że pomogłem i rozwiałem wątpliwości.