Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 114

Wątek: 50D - mikroregulacja działa nieliniowo??

Mieszany widok

  1. #1
    Początki nałogu Awatar Fakungio
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    48
    Posty
    297

    Domyślnie 50D - mikroregulacja działa nieliniowo??

    Witam.

    Zauważyłem dziwne zachowanie mikroregulacji. Objektyw Sigma 50mm 1.4 EX.
    Objektyw w punkt trafia na +7 i o dziwo troszkę mniej dokładnie na +2. Pośrednie wartości od +3 do +6 wychodzą bardziej nieostre.
    Na chłopski rozum to powinno być coraz ostrzej od +2 do +7, a tak nie jest.

    Czy macie podobne spostrzeżenia?

    Pozdrawiam
    Canon 50D + EF 24-105 f/4 L+ Sigma 50mm 1.4 EX DG

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    181

    Domyślnie

    mam tez mikroregulacje w 50d i stwierdzam, ze.......... jakby jej nie bylo by bylo prosciej bo tak wprowadza do glowy burdel przy ustawianiu jak obiektyw nie ostrzy w punkt na 0 mikroregulacji jakby jej nie bylo to by wiadomo bylo, ze dany obiektyw ma BF/FF czlowiek by nie kombinowal tylko bral najbardziej pasujacy obiektyw 3 obiektywy musialem ustawiac na +9 -+12 a teraz ostatni na -3 i badz tu madry czy cos ze szklem nie tak czy z psychika i czlowiek za bardzo kombinuje
    50D/400 D /T 17-50 2.8 / C 50 1.8 / C 85 1.8 / 580Ex II i reszta gratow

  3. #3
    Początki nałogu Awatar Fakungio
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    48
    Posty
    297

    Domyślnie

    Jakby jej nie było to obiektyw za 2 tysiące poszedłby w odstawkę bo przy przesłonach od 1.4 do 1.8 narastałaby frustracja że tak drogi obiektyw może nie trafiać w punkt. Teraz trafia przy ustawieniu +7 ale co dziwne przy ustawieniu +6 nie a +2 tak
    O co tu chodzi...
    Canon 50D + EF 24-105 f/4 L+ Sigma 50mm 1.4 EX DG

  4. #4
    Początki nałogu Awatar Adso
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Skoczów, Bielsko-Biała, Cieszyn
    Wiek
    66
    Posty
    310

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fakungio Zobacz posta
    Jakby jej nie było to obiektyw za 2 tysiące poszedłby w odstawkę bo przy przesłonach od 1.4 do 1.8 narastałaby frustracja że tak drogi obiektyw może nie trafiać w punkt. Teraz trafia przy ustawieniu +7 ale co dziwne przy ustawieniu +6 nie a +2 tak
    O co tu chodzi...
    Chodzi o to że masz ustawic na +7 skoro trafia..., ale temat ciekawy bo w 7D też jest mikroregulacja, ale nie zauważyłem zeby działała nie liniowo. Podejrzewam, ze w obu aparatach działa tak samo
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    to ja mam pytanie...mam 70-200 więc mikroregulację dla 70 mam zrobić z 3,5m a dla 200 z 10mm?.
    Ja to zrobiłem tak...rozłozyłem sobie na stole metr stolarski, z minimalnej odległosci dla której obiektyw ostrzy ustawiłem 200 i refulowałem tak długo dopóki pasek na metrze, na którym była ustawiana ostrość wyszedł najostrzej. Źle cos zrobiłem?
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    regulowałem miało być
    Ostatnio edytowane przez Adso ; 11-04-2011 o 13:33 Powód: Automerged Doublepost

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Wałbrzych/Wrocław
    Posty
    1 010

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Adso Zobacz posta
    Chodzi o to że masz ustawic na +7 skoro trafia..., ale temat ciekawy bo w 7D też jest mikroregulacja, ale nie zauważyłem zeby działała nie liniowo. Podejrzewam, ze w obu aparatach działa tak samo
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    to ja mam pytanie...mam 70-200 więc mikroregulację dla 70 mam zrobić z 3,5m a dla 200 z 10mm?.
    Ja to zrobiłem tak...rozłozyłem sobie na stole metr stolarski, z minimalnej odległosci dla której obiektyw ostrzy ustawiłem 200 i refulowałem tak długo dopóki pasek na metrze, na którym była ustawiana ostrość wyszedł najostrzej. Źle cos zrobiłem?
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    regulowałem miało być
    Podałem wcześniej linki gdzie jest wytłumaczona ta nieliniowość.. Wynika z tego, że nielionowo działa wtedy gdy mamy nieskalibrowane body i obiektyw. Różnice się wtedy na siebie nakładają. Mogą się znosić, a mogą się pogłębiać.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Ja raczej bym przestrzegał przed robieniem testów na linijkach, kartkach pod kątem. Ktoś tutaj pokazywał kiedyś na czym Żytnia kalibrują obiektywy i to co wcześniej opisałem jest do tego bardzo podobne, a co ważne to co skalibrowałem sobie w plenerze potwierdzało się na tej tablicy testowej. Z karteczkami na stole wychodziły mi inne pomiary.
    Ostatnio edytowane przez myslidar ; 11-04-2011 o 14:11 Powód: Automerged Doublepost
    Moje portfolio i blog: http://www.islight.pl
    Możesz mnie także polubić: https://www.facebook.com/Fotografia.IsLight

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie

    A przy +7 trafia zarówno z bliska jak i z daleka? Bo jak ustawiłem 50/1,8 aby ostrzył w punkt z 2m to 10m już mocno nie trafiał.

  7. #7
    Bywalec Awatar bob_
    Dołączył
    May 2010
    Miasto
    woj. opolskie
    Wiek
    48
    Posty
    150

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    A przy +7 trafia zarówno z bliska jak i z daleka? Bo jak ustawiłem 50/1,8 aby ostrzył w punkt z 2m to 10m już mocno nie trafiał.
    Było już, chyba nawet u nas an forum. Jedna z hipotez (bo nie wiem czy to reguła, ale wielu stwierdza że mikroreg. AF też "pływa"...):

    http://www.foto.com.pl/obiektywy-sp/...ow-cz2?start=1

    ...
    piątka, trochę szkła i gadżety

  8. #8
    Początki nałogu Awatar Fakungio
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    48
    Posty
    297

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    A przy +7 trafia zarówno z bliska jak i z daleka? Bo jak ustawiłem 50/1,8 aby ostrzył w punkt z 2m to 10m już mocno nie trafiał.
    Kupiłem ten obiektyw do bliższych planów i mnie bardziej zależy na uwydatnieniu szczególików, ale z dużych odległości robiłem tylko że przesłonę ustawiałem od 2.8 w górę. Wtedy trafia bez problemów. Po co zresztą 1.4 do szerszych kadrów..
    Canon 50D + EF 24-105 f/4 L+ Sigma 50mm 1.4 EX DG

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    56
    Posty
    280

    Domyślnie

    Właśnie problem chyba występuje w przypadku, który opisał Przemek. Ja też próbowałem regulować 50/1,8 i jakoś nie do końca mnie to przekonuje :-). Ustawię dobrze na np. 2 czy 3 m, to nie ostrzy dalszych planów. A jak ustawię że ostrzy na 10-15 m to z kolei pojawia się problem z małymi odległościami. Ale może ja coś źle robię, nie ukrywam też że aż tak dogłębnie tematem się nie zajmowałem...
    300V, 50D, S 17-50/2,8, S 70-200/2,8, czarny plecaczek, którego nie noszę ;-)

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie

    No to albo obydwoje źle robimy albo jednak coś w tym jest

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •