Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Kalibracja Sigmy vs rekojmia i zwrot obiektywu

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    74

    Domyślnie Kalibracja Sigmy vs rekojmia i zwrot obiektywu

    Mam nadzieje, ze dobry dzial, jesli nie to prosze moderatora o przeniesienie watku.

    Kupilem w zeszlym tygodniu Sigme 50 1.4. Testowalem w sklepie na focus charcie i na odleglosciach "sklepowych" byl lekki FF. Udalo sie go jednak wyregulowac w body a poniewaz obiektyw byl poza tym ostry i w ogole ok, kupilem. W domu okazalo sie, ze przy wprowadzonej korekcie na dluzszych dystansach (np. 5m) pojawia sie BF. Po zdjeciu korekty jest ok, ale na krotkich FF....

    Sprawe rozwiazalaby pewnie kalibracja w serwisie - i moze tak trzeba bedzie zrobic, ale niechetnie podchodze do wysylania drogiej puszki na min 2 tygodnie do Gdyni. Zastanawiam sie nad kwestia rekojmi udzielonej przez sprzedawce.
    Czy nie ostrzacy w punkt obiektyw podpada pod niezgodnosc towaru z umowa i mozna domagac sie wymiany do skutku na inny egzemplarz?
    Co myslicie? Moze ktos mial juz taki przypadek?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie

    A jesteś przedsiębiorcą skoro chcesz korzystać z rękojmi?
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Jeśli jednak nie jesteś przedsiębiorcą, to powołując się na niezgodność towaru z umową możesz spokojnie żądać wymiany na inny egzemplarz. Ewentualnie, jeśli nie będzie to możliwe - zwrot gotówki.
    Ostatnio edytowane przez MC_ ; 11-01-2011 o 11:56 Powód: Automerged Doublepost

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Ziemia obiecana
    Wiek
    50
    Posty
    242

    Domyślnie

    ja nie miałem obiektywu chyba 4 dni robocze wysłałem w czwartek ok 13 dostałem chyba w środę i był to sezon urlopowy więc tym bardziej spodziewałem terminu bliższego 14-tu dniom.
    Jakieś body + jakieś słoiki + podstawka pod aparat + jakieś świecenie + Dużo chęci I brak czasu na focenie

  4. #4
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Bieruń
    Wiek
    43
    Posty
    642

    Domyślnie

    Proponuję jednak poczytać ustawę
    https://www.mg.gov.pl/NR/rdonlyres/0...c_tekst_je.pdf
    Niezgodność towaru z umową nie obliguję sprzedawcę do wymiaru towaru na inny. To, że w M'n'Ms i Jowiszu czy innych molochach wymieniają na nowy i akceptują zwroty jak coś nie gra to tylko ich dobra wola.
    Sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot i oddać kasę albo wymienić na nowy jeśli towar był zakupiony poza siedzibą firmy (np. przez Internet) Jeśli poszedłeś do sklepu i kupiłeś obiektyw to sprzedawca nie musi Ci wymieniać na inną sztukę ani oddawać kasy, jeśli tą można naprawić. Dopiero jeśli okaże się, że "naprawa" nie przynosi skutku, możesz zażądać zwrotu kasy lub wymiany na nowy.
    ...tyle, że ja nie jestem prawnikiem i radzę nie polegać na opinii osób, które z prawem nie mają wiele wspólnego (tzn. moim), tylko poczytać samemu
    pozdrawiam
    Canon 5d mk3 | 6D | C15 fiśaj | C16-35L II | C35L | C50 1.4 | S85 1.4 | C70-200L 2.8 IS | 3xYN600EX-RT | YN-E3-RT | na M42 - Zenitar 50 1,7 | Jupiter 9 | CZ Jena 135 f3.5

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Ziemia obiecana
    Wiek
    50
    Posty
    242

    Domyślnie

    Też mi się wydaje że zwrot z tytułu niezgodności towaru z umową możliwy jest tylko przy zakupach poza siedzibą firmy w innym przypadku to tylko dobra wola sprzedawcy.
    Jakieś body + jakieś słoiki + podstawka pod aparat + jakieś świecenie + Dużo chęci I brak czasu na focenie

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie

    Strebor, towar kupiony poza siedzibą firmy możesz zwrócić w ciągu 10 dni pod warunkiem, że nie jest używany. To zupełnie co innego niż zwrot z powodu jakiejś wady.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie

    Nikt z Was nie ma racji.

    Najbliżej jest Przemek_PC z tym jednak warunkiem, że towar nie może nosić śladów używania.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MC_ Zobacz posta
    Nikt z Was nie ma racji.

    Najbliżej jest Przemek_PC z tym jednak warunkiem, że towar nie może nosić śladów używania.
    Yhy, najbliżej był Przemek, ale co z tego Kolego maczetka, wysyłaj obiektyw do kalibracji, bo łaski ci żadnej nie robią i po wszystkim napisz czy wszystko działa jak należy. Proszę Cię o to, gdyż sam noszę się z zamiarem kupienia tego modelu, a opinia jest taka że S50/1.4 nie ma prawa mieć dobrze działającego AF. To wręcz wbrew naturze (wyjątkiem jest tutaj egzemplarz kolegi akustyka).

    Jak Ci skalibrują daj cynk w tym wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=70970 - a wdzięczności mej nie będzie końca
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  9. #9
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jacek_73 Zobacz posta
    Jak Ci skalibrują daj cynk w tym wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=70970 - a wdzięczności mej nie będzie końca
    No zobacze jeszcze co zrobie. Moze po prostu pogadam w sklepie i sie uda wymienic "polubownie" :-) Ale z drugiej strony to przejrzalem ladnych pare tych sigm (dwa wczesniejsze podejscia w procentrum) i ta wydawala mi sie najlepsza mimo, ze jak sie okazalo niecelna... Za to jak juz trafi, to... hmmm :-)

    Jak tylko rozwiaze ta sprawe - obojetnie jak - dam znac.

  10. #10
    Coś już napisał Awatar WrocArt
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    61

    Domyślnie

    Pozwolę sobie wtrącić trzy grosze - mialem dokładnie tak samo tzn. w sklepie wybierałe spośród 5 egzemplarzy. Wybrałem ten, który wydawał się najlepszy. Ustawiłęm w body (C50D) mikroregulację na -7 (bo tak mi wyszło z tablicy testowej) i wszystko było cacy, bo optycznie szkiełko jest rewelacyjne, kiedy robiłem bliskie portrety. Przy większych dystansach lipa - myślałem, że coś robię nie tak, że może przy przekadrowywaniu płaszczyzna GO ucieka, bo przy świetle 2,8 jest to możliwe ale kiedy nie przekadrowywałem było tak samo źle. Po dokładniejszych testach okazało się, że problem AF/BF jest funkcją odległości od obiektu. dla dystansu od ok. 1m do ok. 5 m zakres mikroregulacji w body, który to korygował był odpowiednio od + 10 do - 15 !!!
    W tej chwili też mam dylemat czy kalibrować w serwisie czy po prostu sprzedać i zapomnieć raz na zawsze o tych "świetnych" szkłach i pozostać tylko przy systemowych. A wracając do kwestii wymiany czy zwrotu gotówki, drugi wariant nie wchodzi w rachubę w naszych realiach prawnych, a pierwszy nic nie da, bo wszystko wskzauje na to, że nie ma Sigmy, która nie miałaby takiej wady :-(

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •