Strona 7 z 11 PierwszyPierwszy ... 56789 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 109

Wątek: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

  1. #61
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    Cytat Zamieszczone przez krecik000 Zobacz posta
    Jeśli jakiemuś posiadaczowi 5d mk2 i colorchecker'a chciałoby się pofatygować, to bardzo proszę o przesłanie rawa na którym widać próbnik, jak i otoczenie. ...
    A czy profili nie tworzy się dla konkretnego aparatu? Co ci z profilu cudzej puszki? Tak z ciekawości po co ci otoczenie?
    Może lepiej napisz skąd jesteś i poszukaj kogoś z colorcheckerem, abyś mógł zrobić zdjęcie swoim aparatem.
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  2. #62
    Bywalec Awatar Piasek1989
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Strzelin
    Posty
    153

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    A jak to sie sprawdza przy slubach? Bo jak dobrze rozumiem wyglada to tak
    Błogosawieństwo w domu - zdjecie paszportu profil nr1
    Na zewnatrz - zdjecie paszportu profil nr 2
    W kosciele - profil nr 3
    Na sali - profil nr 4
    i tak co zmiana lokalizacji nowy profil.
    Raczej w zawirowaniu slubnym zgiełku robic i pamietac o zdjeciu czekera jest lekką apstrakcją

  3. #63

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    Cytat Zamieszczone przez Piasek1989 Zobacz posta
    A jak to sie sprawdza przy slubach? Bo jak dobrze rozumiem wyglada to tak
    Błogosawieństwo w domu - zdjecie paszportu profil nr1
    Na zewnatrz - zdjecie paszportu profil nr 2
    W kosciele - profil nr 3
    Na sali - profil nr 4
    i tak co zmiana lokalizacji nowy profil.
    Raczej w zawirowaniu slubnym zgiełku robic i pamietac o zdjeciu czekera jest lekką apstrakcją
    Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie ale w 90% przypadkach fotografowania ludzi kolory z profilu wyglądają gorzej niż camera standard. W zasadzie to używam go tylko jako szarej karty w studio.
    ...

  4. #64
    Początki nałogu Awatar maciek12ss
    Dołączył
    Aug 2012
    Wiek
    39
    Posty
    492

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    Cytat Zamieszczone przez Piasek1989 Zobacz posta
    A jak to sie sprawdza przy slubach? Bo jak dobrze rozumiem wyglada to tak
    Błogosawieństwo w domu - zdjecie paszportu profil nr1
    Na zewnatrz - zdjecie paszportu profil nr 2
    W kosciele - profil nr 3
    Na sali - profil nr 4
    i tak co zmiana lokalizacji nowy profil.
    Raczej w zawirowaniu slubnym zgiełku robic i pamietac o zdjeciu czekera jest lekką apstrakcją
    Proponuję obejrzeć to:
    https://www.youtube.com/watch?v=qDKASIy6ZTg
    6D, C16-35L II, C50 1.8II, C85 1.8, S70-300 APO DG MACRO, 600D+kit, 2X YN568EXII, 3X YN622C, jupiter 21m (200mm f4), helios 44m-5(58mm f2)

  5. #65
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    Cytat Zamieszczone przez Mojlo Zobacz posta
    Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie ale w 90% przypadkach fotografowania ludzi kolory z profilu wyglądają gorzej niż camera standard. ...
    To ciekawe, bo według mnie profil zrobiony z X-rite jest wiele lepszy od tych z LR.
    Korzystam ze starego monitora Eizo L997, bez kalibracji, więc może kolory nie są wyświetlane idealnie, jednak dla moich potrzeb wystarczająco. Zrobiłem kilka profili aparatu, a w 99,9% korzystam z jednego.
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  6. #66
    Bywalec Awatar Piasek1989
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Strzelin
    Posty
    153

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    Z tego filmiku wywnioskowałem że generuje sobie jeden profil (czyt. zdjęcie color chekera zrobione nieważne jakim aparatem) raz na zawsze i tyle.
    Bo ja widzę że nie ważne jaki aparat frofil zawsze ustwia ten sam
    I nie ważne jakie warunki oświetleniowe czy dzień czy żarówka czy chmurka profil ten sam.
    Rozumiem z tego że color cheker robię jeden profil i jestem szczęśliwy.

    Prosił bym w łopatologiczny sposób wytłumaczenie jak się pracuje z paszportem bo niewierze że wydając około 350 zł jest to jednorazowa zabawa.
    50D+c17-55/2.8+c70-200/2.8+c50/1.8+c28/1.8+c430+2xyn460II+yn560III

  7. #67
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    Cytat Zamieszczone przez Piasek1989 Zobacz posta
    Z tego filmiku wywnioskowałem że generuje sobie jeden profil (czyt. zdjęcie color chekera zrobione nieważne jakim aparatem) raz na zawsze i tyle.
    Bo ja widzę że nie ważne jaki aparat frofil zawsze ustwia ten sam
    ...
    To że profil się tak samo nazywa, nie oznacza, że jest to jeden i ten sam profil do wszystkich aparatów.
    Mam profile, do 3 aparatów i mogę je sobie tak samo nazwać, jak otworzę LR to na liście widzę nazwy profili, ale do aparatu z jakiego jest RAW i do każdego mogę ładować profil powiedzmy "dzienny", ale do każdego aparatu będzie to inny profil, zrobiony właśnie do niego. Jeśli do każdego aparatu przygotujesz odpowiedni profil to kolorystyka z wszystkich aparatów powinna być taka sama.
    Robiąc zdjęcia kilkoma różnymi aparatami, nie musisz później "pracować" nad tym, aby zdjęcia z poszczególnych puszek kolorystycznie były takie same.
    Ostatnio edytowane przez tlustyx ; 03-02-2015 o 21:43
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  8. #68

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    Cytat Zamieszczone przez tlustyx Zobacz posta
    To ciekawe, bo według mnie profil zrobiony z X-rite jest wiele lepszy od tych z LR.
    Korzystam ze starego monitora Eizo L997, bez kalibracji, więc może kolory nie są wyświetlane idealnie, jednak dla moich potrzeb wystarczająco. Zrobiłem kilka profili aparatu, a w 99,9% korzystam z jednego.
    A mógł byś podesłać to samo zdjęcie najlepiej portret z 6D w dwóch wersjach (x-rite i camera standard)
    ...

  9. #69
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    43

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    A czy ktoś zna QPcard 203 ? i co ew sądzi o tym wzorniku do profilowania?

  10. #70
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    Cytat Zamieszczone przez Piasek1989 Zobacz posta
    A jak to sie sprawdza przy slubach? Bo jak dobrze rozumiem wyglada to tak
    Błogosawieństwo w domu - zdjecie paszportu profil nr1
    Na zewnatrz - zdjecie paszportu profil nr 2
    W kosciele - profil nr 3
    Na sali - profil nr 4
    i tak co zmiana lokalizacji nowy profil.
    Raczej w zawirowaniu slubnym zgiełku robic i pamietac o zdjeciu czekera jest lekką apstrakcją
    to sie tak nie moze sprawdzic.
    profil barwny nie sluzy do balansu bieli.

    1.mozesz wykonac profil barwny aparatu
    2. mozesz wykonac profil barwny zrodla swiatla ( na okreslonym aparacie)

    ad 1. Robi sie aby skompensowac jakies nieprawidlowowsc oddawanie koloru przez konkretny aparat. ( np zbyt mocne oddanie czerwieni)
    fotografujesz tablice testowa w swiettle ciaglym bialym 5500 K o mozliwuie wysokim Ra- moga byc zarowki fotograficzne.
    Mnie sie sprawdzila lampa stosowana w botanice o bardzo wiernym oddaniu spektrum swiatla - zblizona do dziennego .

    Taki profil ma za zadanie skorykgowanie wad aparatu - stosujesz go zawsze i wszedzie o ile zrodlo swiatla jest ciagle.

    ale to nie jest rozwiazanie prawidlowego balansu bieli . Musisz go znalezc.
    Jesli idealnie odtworzysz kolor swiatla w jakim robiles zdjecia , teoretycznie powinno byc wierne odanie koloru.

    np zrobiles profi aparatu j.w. i fotografujesz gdzies na zewnatrz w cieniu. Tam jest jakas tempreatura barwowa np 8000 K - czego nie wiesz.
    teraz musisz wywolujac raw te temperature barwowa nastawic - czyli ja znalezs . Jak to zrobisz ?
    ano najczesciej na oko , gdyz nikt nie stosuje kolorymetru. Blad jaki popelnisz nastawiajac na oko , moze byc na tyle duzy ze profilowanie nie mialo sensu.
    A wiec trzeba miec opanowany balans bieli.


    ad2. Stosuje sie dla jakis nieciaglach zrodel swiatla ( np neonowe ) - w takim swietle kolory sie bardzo trudno balansuje , aparat oddaj je inaczej niz postrzegamy .
    ten profil stosujesz konkretnie w tym swietle , ale musisz jeszcze odpowiednio ustawic balans bieli. tak jak w punkcie 1.

    mozna stosowac np do oprofilowania swiatla w swoim studio w ten sposob.


    ALE.

    jesli porownasz kolory oddane po wywolaniu tych tablic testowych na roznych profilach , to sie mozna zlapac za glowe jak duze sa roznice.
    Nie mozliwe - jak moglem tak fotografowac w blednych kolorach. W rzeczywistosci w naturze te czyste kolory tablicy testowej prawie ze nie wystpuja . Naturalne kolory sa jakas ich tam mieszanina.
    te roznice sie wyrownuja - w rzeczywistosci jest sie trudno zdecydowac , ktory profil wybrac .


    Z pewnoscia ma sens do prac technicznych, np wierne kolorystycznie reprodukcje itp.


    Blad jaki sie popelnia przy balansie bieli , np przesuwajac suwak o 2 mm dalej jest wiekszy niz to wynika z roznic profili.

    Nie chce powiedziec , ze to jest niepotrzebne , ale to nie rozwiazuje problemu koniecznosci szukania prawidlowego balansu bieli i nie powoduje automatem prawidlowych kolorow. Dopiero pod warunkiem , ze prawidlowo zbalansujesz biel.

    w sumie mozna sie obejsc . Najwazniejsze jest poznanie profilu , jego wlasnosci jaki stosujesz i odpowiednio korygowac kolory.

    jesli sie przerzuca miedzy profilami , jest trudno opanowac kolor w sposob przewidywalny.

    mam , ale wole w LT profil std.

Strona 7 z 11 PierwszyPierwszy ... 56789 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •