Strona 11 z 22 PierwszyPierwszy ... 91011121321 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 213

Wątek: Oslony przeciwsloneczne

  1. #101
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    Osłona to fajna sprawa, ale raczej tylko przy długich/ciężkich szkłach. Przy kicie wystarczy drugą ręką przysłonić promień słońca powodujący flarę

  2. #102
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    64
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _igi Zobacz posta
    Osłona to fajna sprawa, ale raczej tylko przy długich/ciężkich szkłach. Przy kicie wystarczy drugą ręką przysłonić promień słońca powodujący flarę
    IMHO osłona przeciwsłoneczna służy nie tylko do osłaniania obiektywu dla ochrony przed tzw. flarą.
    Umieszczenie przedniej soczewki obiektywu w cieniu eliminuje efekt zmniejszenia kontrastu (zwłaszcza gdy stosowany jest kiepskiej jakości filtr).
    W czasie szybkich zdjęć często nie pamiętamy o osłonięciu obiektywu.

  3. #103
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    56
    Posty
    1 502

    Domyślnie

    Używam oryginalnej osłony przeciwsłonecznej - w sumie nie wiem aż w jakim stopniu niweluje ona zbędne efekty świetlne. Bardziej służy mi jednak do ochrony obiektywu. Sprzęt swój szanuję a mimo to od spodu osłonki są na niej delikatne ryski od podłoża na którym kładłem sprzęt. Gdyby nie ta osłonka, ślady te by były widoczne być może na obudowie obiektywu (chociaż, jeśli chodzi o 17-85, to nie jest obudowa z typowego "plastiku fantastiku" i być może na niej nie byłoby widać tych śladów - twardszy materiał). Ponadto na razie nie zdarzyło mi się, ale w przypadku lekkiego uderzenia "czubkiem" obiektywu w jakiś inny przedmiot (a zdarzyć się to może każdemu w plenerze a nawet w domu) osłonka taka pełni rolę swoistego bufora. Ktoś powie, że ma filtr UV, celem ochrony - OK. Żeby zbić przednią soczewkę, to trzeba pewnej już siły uderzenia. Z uwagi na wewnętrzne mechanizmy w obiektywie nawet nieduże "puknięcia" są nie wskazane. Osłonka jako swoisty bufor może w tym przypadku także się przydać. A jeśli chodzi o niefirmowe wyroby, to kiedyś kupiłem składaną (gumową) nakręcaną na obiektyw lub filtr osłonę przeciwsłoneczną. Okazało się jednak, że na najmniejszej ogniskowej po prostu zaciemnia ona rogi zdjęcia i do niczego mi się nie przydała. Zamiast oszczędzić straciłem i nauczony tym doświadczeniem stosują już tylko firmowe gadżety.
    C R6; C RF 24-70 L; C RF 100-500 L

  4. #104
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie

    W Twoich wypowiedziach jest pewna nieścisłość :

    Cytat Zamieszczone przez Grzery Zobacz posta
    Osłony nie oryginalne (takie jak oryginał :-) nie muszą być złe. Ta którą kupiłem na allegro do swojego EF-S 17-85 jest wykonana bardzo starannie i idealnie pasuje mechanicznie do mocowania na obiektywie.
    Cytat Zamieszczone przez Jago Zobacz posta
    Używam oryginalnej osłony przeciwsłonecznej (...) stosują już tylko firmowe gadżety.
    EOS + Speedlite

  5. #105
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    miałem trochę doświadczenia z osłonami zarówno firmowymi, jak i niefirmowymi i muszę powiedzieć, że te "made by Canon" są niezłe, ale nie najlepsze... a niestety najdroższe

    zgodzę się z argumentem, że nie ma co oszczędzać 100zł przy szkle za 1000zł, ale polecałbym dobre osłony "zamienniki" - bywają grubsze i nie mają tego beznadziejnego pluszu od środka, który po jakimś czasie się sypie
    tak więc polecam obejrzeć osłonę przed kupieniem, a nie brać w ciemno z Alledrogo
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  6. #106
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez airhead Zobacz posta
    ... nie mają tego beznadziejnego pluszu od środka, który po jakimś czasie się sypie ...
    Materiał którym wyłożone jest wnętrze oryginalnej osłony spełnia konkretne zadanie. Ma on za zadanie wytłumienie odbić promieni świetlnych wpadających do wnętrza osłony i mogących powodować powstawanie blików czy rozbłysków. Swoją drogą używając oryginalnych osłon które wyłożone były w/w materiałem nigdy nie zauważyłem aby w jakikolwiek sposób ów materiał się "sypał".
    EOS + Speedlite

  7. #107
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    56
    Posty
    1 502

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    W Twoich wypowiedziach jest pewna nieścisłość :
    axk Hmmm......Napisałem w zdaniu początkowym jakiej używam osłony (tzn oryginalnej) a w zdaniu końcowym napisałem dlaczego używam tego oryginału. W sumie nie widzę w mojej wypowiedzi nieściśłości lub niedomówień - starałem się, aby przekaz moich myśli był czytelny i jednoznaczny. A jak wyszło inaczej, to sorry.
    C R6; C RF 24-70 L; C RF 100-500 L

  8. #108
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jun 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    64
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jago Zobacz posta
    axk Hmmm......Napisałem w zdaniu początkowym jakiej używam osłony (tzn oryginalnej) a w zdaniu końcowym napisałem dlaczego używam tego oryginału. W sumie nie widzę w mojej wypowiedzi nieściśłości lub niedomówień - starałem się, aby przekaz moich myśli był czytelny i jednoznaczny. A jak wyszło inaczej, to sorry.
    Jago

    Wszystko jest ok. Pierwsza cytowana wypowiedź jest moja.

  9. #109
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grzery Zobacz posta
    Jago

    Wszystko jest ok. Pierwsza cytowana wypowiedź jest moja.
    Zgadza się, cóż zmęczenie daje o sobie znać. Za zaistniałe "zamieszanie" najmocniej przepraszam.
    EOS + Speedlite

  10. #110
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    56
    Posty
    1 502

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    Zgadza się, cóż zmęczenie daje o sobie znać. Za zaistniałe "zamieszanie" najmocniej przepraszam.

    Spokojnie.....Oddaj się w objęcia Morfeusza.....:wink:

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    Materiał którym wyłożone jest wnętrze oryginalnej osłony spełnia konkretne zadanie. Ma on za zadanie wytłumienie odbić promieni świetlnych wpadających do wnętrza osłony i mogących powodować powstawanie blików czy rozbłysków. Swoją drogą używając oryginalnych osłon które wyłożone były w/w materiałem nigdy nie zauważyłem aby w jakikolwiek sposób ów materiał się "sypał".
    W mojej oryginalnej też nic się nie sypie - tkaninka ta ma jednak właściwości statyczne, tzn przyciąga drobinki jasnego kurzu. No i muszę ją co jakiś czas "trzepnąć" i jest OK.
    Ostatnio edytowane przez Jago ; 06-10-2008 o 22:07 Powód: Automerged Doublepost
    C R6; C RF 24-70 L; C RF 100-500 L

Strona 11 z 22 PierwszyPierwszy ... 91011121321 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •