Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 70

Wątek: [test] SIGMA 24-70 2.8 EX DG HSM

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Arrow [test] SIGMA 24-70 2.8 EX DG HSM

    Witam.

    Jak już wspomniałem w jednym z sąsiednich wątków - przygotowałem test i porównanie obiektywu Sigma 24-70 2.8 EX DG HSM - nowości na rynku.

    Tym razem zadbałem o najwyższą staranność wykonywania testu - włącznie ze sprawdzaniem ostrości w rogach kadru (każdorazowo ostrość ustawiana była precyzyjnie na Live View, co wykluczało błędy AF).

    Porównania obiektywu dokonałem z Canonem 24-70 L i częściowo z Tamronem 28-75 2.8 (dokładniejsze porównanie Tamrona z Lką jest w odrębnym temacie).

    No więc od początku.

    Szkło jest nowością na rynku. Kosztuje dość sporo - 3599 zł brutto. Dla porównania - Canon 24-70 L - 5500 zł, Tamron 28-75 - 1650 zł.

    Wymiary i waga - solidne Rozmiar gwintu - 82 mm.

    Na pierwszy rzut oka - typowa Sigma. Mnie osobiście nie podoba się materiał, z któego wykonane są obiektywy tej firmy - jest jakby matowy i niezupełnie czarny. Kwestia gustu.


    Obiektyw maksymalnie wysunięty odpowiada ogniskowej 70mm, a schowany jest mając 24mm (w Canonie jest odwrotnie, co troszkę mnie denerwuje). Gabarytowo całkiem zgrabny zatem


    Zoom działa płynnie, pierścienie są dobrze spasowane, szkiełko jest bardzo dobrze wyważone - ogólnie plusik.

    Auto Focus. No więc w Sigmie zamontowany jest silnik HSM - czyli odpowiednik Canonowskiego USM. Silnik pracuje bezgłośnie i całkiem szybko. Jest jednak "małe" ale - NIE TRAFIA. Przynajmniej ten egzemplarz, który dostałem do testu. Na 70mm z bliska (np robiąc portret) ma spory FF. Korygując AF w puszcze na +20 ledwo mieścił się w głębi ostrości, ale z kolei szroki kąt się "rozjechał" zupełnie, bo na szerokim był duży BF. Z większego dystansu obiektyw był bardziej celniejszy. Robiłem testy kilkukrotnie na 3 puszkach. Ogólnie najlepiej wypadł Canon, a idealnie ... Tamron, jednak Tamron jest najwolniejszy i najgłośniejszy z całej trójki.



    Rozmycie tła - czyli bokeh - na kilkanaście zdjęć zrobionych na szerokim kącie i na 70mm - właściwie nie do odróżnienia od Lki. Nie ma sensu wstawiać wszystkich sampli - więc tylko jeden obrazujący naprawdę nieznaczne różnice.



    Kolorystyka - bardzo subiektywna sprawa. Dla robiących w Rawach i stosujących sporo obróbki - właściwie bez różnicy. Na ustawieniach automatycznych i jpg - różnice są minimalne, aczkolwiek widoczne. Kolorystyka charakterystyczna dla każdego z producentów - Sigma daje lekki zafarb jakby lekko ocieplający.



    Ostrość - jak już wcześniej wspominałem - do tego porównania mocno się przyłożyłem. Cropy są z pełnych 21 Mpx z Canona 5d mkII.

    Ostrość na szerokim kącie:



    Ostrość na max ogniskowej:



    Winietowanie na pełnej klatce. Zdjęcia są robione trzema obiektywami na identycznych ustawieniach, więc można też ocenić który obiektyw wpuszcza więcej światełka .



    Wnioski:

    + Solidne wykonanie
    + Małe gabaryty w porównaniu do Canona 24-70
    + Szybki i cichy napęd AF
    + Najlepsza spośród testowanych szkieł ostrość w centrum kadru
    + Ładny bokeh (jak w L)
    + gwarancja 3+2

    - Koszmarna celność AF. BF na szerokim kącie, FF na wąskim (dot. testowanego egzemplarza)
    - Słabsza od konkurencji ostrość w rogach kadru
    - kiepska korekta winietowania (po domknięciu winieta "schodzi" wolniej niż u konkurencji)

    Zrezygnowałem ze zdjęć przykładowych. Obiektywowi parametrami i wynikami bardzo blisko do Lki (Sigma jest nawet ostrzejsza w centrum kadru) i prawdopodobnie sample, jakie bym wykonał nie różniłyby się zbytnio od sampli zrobionych Canonem...

    ale

    zupełna nieprzewidywalność napędu AF (a właściwie przewidywalność - ustawiał ciągle ostrość w tym samym miejscu przed obiektem ) zniechęciła mnie do męczenia się z tym szkiełkiem.

    Obiektyw jest naprawdę solidny - optycznie na pewno jest NIEBO lepszy od poprzedniej Sigmy 24-70 2.8. Kosztuje praktycznie 2000 zł taniej, niż aktualnie L-ka (te ceny zwariowały), ale to jest i tak 3600 zł, czyli dość sporo. Tamron nie ma szerszego kąta, nie ma napędu USM, ale optycznie praktycznie nie odbiega od w/w szkieł (w rogach kadru jest nawet lepszy niż Sigma) i kosztuje sporo poniżej 2000 zł. Różnice w cenie są duże, w efekcie końcowym już nie. Jeśli zdecydujecie się na zakup Sigmy - koniecznie wstępnie sprawdźcie AF na swojej puszce. Zakładając, że traficie obiektyw z dobrze działającym AF - dostajecie praktycznie jakość L-ki i 2000 zł w kieszeni.

    Za udostępnienie obiektywu do testu dziękuję sklepowi FOTO-NET.
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 27-04-2009 o 18:09
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2
    Bywalec Awatar Raus
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Nowogard
    Posty
    120

    Domyślnie

    Super test - dzięki Cichy

    Obawiam się że podobnie będzie z Sigmą 18-50 F/2.8-4.5 OS HSM na którą czekam.

    Może i będzie optycznie dobra ale z AF`em będzie jazda:-|
    Canon 5D / C50 1.8 / S17-35 2.8-4 HSM / C100-300 USM / Helios 44M-4 + Radziecki Mieszek / 430EX

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    72
    Posty
    144

    Domyślnie

    Również z podziękowaniem za test i poświęcanie nam czasu przez Szanownego Autora.

    Martwi mierna jakość rogów na 24 mm. Z Twoich testów wynika, że przymykanie nawet do f8 nic, ale to dosłownie nic, nie daje. Gdyby nie mydło to możnaby powiedzieć, że jak w najlepszych stałkach macro - boki równiutkie

    Co do precyzji af to myślę, że Sigma lepiej by zrobiła rezygnując z hsm, z którego sterowaniem w zasadzie sobie nie radzi, tym bardziej, że szybkość hsm nie jest jakaś rewelacyjna.
    Tyle, że wtedy cena musiałaby być na poziomie Tamrona

    Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za włożony wysiłek.
    Ostatnio edytowane przez andrzej3k ; 27-04-2009 o 19:16

  4. #4
    Początki nałogu Awatar ArekLodzPl
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cichy, a powiedz mi czy mikroregulacją focusa w aparacie nie da się zniwelować tych błędów w ustawieniu ostrości, czy może ta regulacja działa jedynie z obiektywami Canona a z innymi nie chce

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ArekLodzPl Zobacz posta
    Cichy, a powiedz mi czy mikroregulacją focusa w aparacie nie da się zniwelować tych błędów w ustawieniu ostrości, czy może ta regulacja działa jedynie z obiektywami Canona a z innymi nie chce
    No przecież napisałem w teście...
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  6. #6
    Początki nałogu Awatar ArekLodzPl
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    No przecież napisałem w teście...
    łojezu, przepraszam najmocniej - nie zauważyłem chyba zmęczenie

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie

    Uzupełniam test o aberrację przy tych samych parametrach

    O obiektywach wiem prawie wszystko

  8. #8
    Uzależniony Awatar Sławek
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Częstochowa
    Wiek
    61
    Posty
    968

    Domyślnie

    Takich rozjazdów AF to chyba nawet w serwisie nie zniwelują . Bo jak na szerokim w jedną stronę a na tele w drugą...
    Ostatnio edytowane przez Sławek ; 28-04-2009 o 18:05

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie

    Są w ogóle jacyś posiadacze tej Sigmy ? Coś małe zainteresowanie widzę, myślałem, że sporo osób czekało na jakieś w miarę wiarygodne porównanie z Lką... Ja kupiłem L za dzisiejszą cenę Sigmy, ale jakbym miał kupować dziś, to za 5500 zł bym się mocno zastanawiał nad zamiennikiem...
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  10. #10

    Domyślnie

    male zainteresowanie bo sigma odleciala z cena, juz nawet biorac pod uwage inne podwyzki, to chyba drobna przesada...

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •