Strona 14 z 17 PierwszyPierwszy ... 41213141516 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 131 do 140 z 162

Wątek: Filtry fotograficzne

  1. #131
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    z tym winietowaniem przy 24mm to ostro przesadzasz - używam lee w konfiguracji jak w stopce i na pewno nie zastanawiam się czy winietuje przy 24mm i czy mogę pokręcić holderem - bez jaj - takie rzeczy to w cokinie P były tematem a nie w Lee.
    w Nisi mozna zejsc do 16mm, z polarem i z holderem obroconym o dowolny kat, nawet 45 stopni. do ilu zejdziesz w Lee z zalozonym polarem, do ilu z holderem obroconym o jakies tam 20~30 stopni (taki IMHO zyciowy max funkcjonalny)


    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    polar z mojej stopki nie wchodzi w kadr przy 17 czy 16mm - nie żeby tematu nie było wcale trzeba sobie zobaczyć to przyciemnienie brzegów kadru i zobaczyć na ile to się różni od winiety (przyciemnienia brzegu kadru) którą posiada obiektyw sam z siebie, dla mnie różnica nie jest dramatyczna i sobie z nią radzę - ale na pewno holder nie wchodzi w kadr przy 17-40/4 czy 16-35/4 - wiem bo często używam 16 czy 17mm.
    winietowanie obiektywu jest miekkie i stopniowe a przy landszaftowych dziurkach f/8-f/11 tak 16-35 czy nawet 17-40 sa umiarkowane (17-40 wieksze, ale nadal przyjemne wizualnie). winietowanie mechaniczne holdera powinno byc twarde, bardzo latwe do odroznienia. ewentualny problem moze byc od cieni oprawki polara przy fotach z mocnym swiatlem w narozniku kadru (wiec dosc wysokim sloncem) i to raczej nie sa klasyczne warunki na holder i filtry prostokatne
    www albo tez flickr

  2. #132
    Coś już napisał Awatar meg83
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    65

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    ale upadku czego?
    Upadek filtra - siłą rzeczy jak spadnie szklana połówka to po temacie - chyba, że ma się tylko jeden filtr i nic się nie rusza Czasem niewiele trzeba mimo, że się uważa



    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    jak takie dobre, to czemu sprzedaja?
    Kto bogatym zabroni

  3. #133
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    ja używam polara + dwa wypełnione sloty na 16mm, moim zdaniem przekręcenie holdera o 45 stopni nie zmieni na na tyle geometrii żeby był problem (taki jak w cokinie P) - ale nie sprawdzałem - bo nigdy nie miałem problemu z przekręconym lee

    niewątpliwie umieszczenie polara w systemie nisi jest bardziej korzystne (polar jest na spodzie) pod względem winietownia niż w lee polar gdzie polar jest na górze, ale lee w końcu dorobiło się polara 105mm "slim" (jest slim w porównaniu z heliopanem ) tym razem jest firmowany przez lee, a nie przez heliopana - zakupiłem zaraz po wyjściu - dla mnie to rozwiązanie bardziej niż wystarczające - więcej jestem zadowolony - twardej winiety nie widzę - domknąłem system, może jeszcze kiedyś kupię reversa (lee też się w końcu niedawno dorobił własnego reversa którego w systemie brakowało).

    nie twierdzę że lee jest doskonały bo nie ma systemów bez wad - lee też ma kilka wad - cena , mosiężna dźwignia na holderze lubi się rozkręcić, gubiłem i znajdywałem ze dwa razy ale w końcu dokręciłem na chama i od paru lat mam spokój, raz nie mogłem odkęcić polara od pierścienia - tylko raz ale się zdarzyło, raz (kilka lat temu) widziałem odbicie światła od czegoś (któregoś z elementów systemu) w kadrze ale wtedy używałem hoji ndx400, a nie BSa ale znowu tylko raz i efekt był nie do powtórzenia.

    ale pisanie że lee ma problemy z winietowaniem na 24mm jest grubą przesadą
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 02-01-2018 o 13:13
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  4. #134
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    Cytat Zamieszczone przez meg83 Zobacz posta
    Upadek filtra - siłą rzeczy jak spadnie szklana połówka to po temacie - chyba, że ma się tylko jeden filtr i nic się nie rusza Czasem niewiele trzeba mimo, że się uważa
    nie mam porownania z Lee ale holder Nisi wydaje mi sie bardzo ciasny. z filtrow mam 84.5, kilka Hitechow, jeden Lee, jedna Haide. ten Lee chodzi wyjatkowo ciasno, inne filtry siedza bardzo pewnie nawet te ciensze Hitechy.

    jesli ten filtr Lee o czyms swiadczy, to spodziewalbym sie ze wlasnie holder Lee ma wiekszy luz i tam moga byc wieksze problemy z wypadaniem. de facto rozne wyznania o wylatujacych filtrach znam wlasnie od uzytkownikow Lee.


    Cytat Zamieszczone przez meg83 Zobacz posta
    Kto bogatym zabroni
    holder Lee mnie nie przekonuje, bo jego cena w stosunku do mozliwosci jest (w moim przypadku) nieadekwatna. wiec z tym "bogatemu" tutaj niejako sie zgodze.

    natomiast co do filtrow to mam swoiste watpliwosci. mam cale narecze roznych szarych i ND. Little czy Big Stoppera Lee bym niekupil, bo to farbujace niebiesko gowno, jak nie przymierzajac jakies prywaciarskie dzinsy gestych ND uzywam malo, ale jak cos to moje Haidy daja bardzo mily, umiarkowany cieply zafarb.

    natomiast jesli chodzi o polowki, to moje Lee (0.6 Medium) jest bardzo fajnym filtrem. przy czym w swietle dziennym ma bardzo zauwazalny ochladzajacy zafarb (tak zeby kopnac WB z 5000K do 5800K, a to jest bardzo duzo, ekwiwalent dolozenia filtra 81B!) i tutaj odstaje wyraznie od tego co znam z tanich 84.5 (tez lekko ochladzajace, ale bardziej 5000->5200K) czy z Hitechow (tutaj jest wyrazne ocieplanie + lekkie zarozowienie).
    porownanie odmienia sie drastycznie przy zdjeciach o wschodze/zachodzie slonca (zmierzchu/swicie). tutaj Lee produkuje bardzo przyjemne kolory, bez uciazliwego zarozowienia/ochlodzenia. 84.5 robia sie wyraznie zimne a Hitech dosc buraczkowy.

    to ma jakies uzasadnienie w transmisji spektrum swiatla, faktem niezmiennym pozostaje to, ze zdjecia wschodow/zachodow robione tym konkretnym filtrem Lee maja wyraznie przyjemniejsze kolory niz moimi innymi polowkami. to jest caly czas zbyt mala probka, zeby cos wiazacego powiedziec, ale o ile wiem Lee jest dosc konsekwentne w kwestii barwnikow. zreszta, na dniach chce dokupic ich 0.9 Medium i 0.6 Hard, to bede mial wieksza probke... spodziewam sie, ze beda mialy podobna charakterystyke barwna a to dla mnie jest dobre uzasadnienie wyzszej ceny tych filtrow niz 84.5 czy Hitecha
    www albo tez flickr

  5. #135
    Coś już napisał Awatar meg83
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    65

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    jesli ten filtr Lee o czyms swiadczy, to spodziewalbym sie ze wlasnie holder Lee ma wiekszy luz i tam moga byc wieksze problemy z wypadaniem. de facto rozne wyznania o wylatujacych filtrach znam wlasnie od uzytkownikow Lee.
    Chodzi mi o prozę życia - zwykłe wypadnięcie z ręki, nie z holdera - wysunięcie się filtra z holdera jest niemożliwe. Osobiście lubię szybkość zakładania holdera Lee i żonglowania między szkłami; jest teoretycznie niewielka szansa że holder może odpaść ale bez ryzyka nie ma zabawy Mi nigdy nie spadł mimo, że chodzę z założonym nieraz przez dłuższy czas.



    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    natomiast co do filtrów to mam swoiste watpliwosci. mam cale narecze roznych szarych i ND. Little czy Big Stoppera Lee bym niekupil, bo to farbujace niebiesko gowno, jak nie przymierzajac jakies prywaciarskie dzinsy
    Jedni wolą żółty, inni niebieski, każdy filtr daje coś od siebie, Nisi podobno też - tylko mam wrażenie, że brak na sieci niesponsorowanych testów.

    Lee ma nową serię ProGlass IRND, która ma podobno lepsze osiągi (cenę też wyższą ).

  6. #136
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    ja używam polara + dwa wypełnione sloty na 16mm, moim zdaniem przekręcenie holdera o 45 stopni nie zmieni na na tyle geometrii żeby był problem (taki jak w cokinie P) - ale nie sprawdzałem - bo nigdy nie miałem problemu z przekręconym lee
    zawsze focisz z polowka na sztorc?

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    niewątpliwie umieszczenie polara w systemie nisi jest bardziej korzystne (polar jest na spodzie)
    no wlasnie to nie jest oczywiste. pod wzgledem winietowania na pewno jest to korzystniejsze, jak piszesz. ale przy bardzo szerokim kacie sa problemy. polowki tez polaryzuja i uzywajac mocnej polowki + polara pod nia mozna sie dorobic efektu ciemnego klina na zdjeciu. przy konfiguracji Lee, z polarem przed] polowka, tego efektu nie ma.

    po prawdzie, to ten efekt zdarza sie bardzo rzadko, bo trzeba bardzo szerokiego kata i czysciutkiego, niebiesciutkiego nieba

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    pod względem winietownia niż w lee polar gdzie polar jest na górze, ale lee w końcu dorobiło się polara 105mm "slim" (jest slim w porównaniu z heliopanem ) tym razem jest firmowany przez lee, a nie przez heliopana - zakupiłem zaraz po wyjściu - dla mnie to rozwiązanie bardziej niż wystarczające - więcej jestem zadowolony - twardej winiety nie widzę
    (...)


    ale pisanie że lee ma problemy z winietowaniem na 24mm jest grubą przesadą
    no i prawdopodobnie wlasnie ten nowy polar jest rozwiazaniem dawnych problemow z winietowaniem, ktore bylo bardzo dokuczliwe ze starym...
    www albo tez flickr

  7. #137
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    Cytat Zamieszczone przez meg83 Zobacz posta
    Chodzi mi o prozę życia - zwykłe wypadnięcie z ręki, nie z holdera - wysunięcie się filtra z holdera jest niemożliwe.
    opowiedz to tym osobom, ktorym popekaly kosztujace 150 EUR filtry po naglym wyjechaniu z holdera...

    Cytat Zamieszczone przez meg83 Zobacz posta
    Osobiście lubię szybkość zakładania holdera Lee i żonglowania między szkłami; jest teoretycznie niewielka szansa że holder może odpaść ale bez ryzyka nie ma zabawy Mi nigdy nie spadł mimo, że chodzę z założonym nieraz przez dłuższy czas.
    no w Nisi mechanizm blokujacy uchwyt na pierscieniu jest dokladnie taki sam jak w Lee, wiec nie wiem czemu mialoby to byc bardziej podatne na upadanie...


    Cytat Zamieszczone przez meg83 Zobacz posta
    Jedni wolą żółty, inni niebieski, każdy filtr daje coś od siebie, Nisi podobno też - tylko mam wrażenie, że brak na sieci niesponsorowanych testów.
    cos w tym jest, zgadzam sie.

    chociaz nie oszukujmy sie, ze z Lee jest rozowo. gdziekolwiek nie zapytasz o gesty filtr ND to i tak przeczytasz bezkrytyczne peany na temat BigStoppera i bicie w piersi, ze "lekkie, latwe do odczyszczenia zafarby"... no... http://www.achim-sieger.de/wp-conten...iew-AutoWB.jpg

    osobiscie nie mam doswiadczenia z filtrami Nisi, wiec sie nie wypowiem. mam tylko holder, dla mnie jest rewelacja.


    Cytat Zamieszczone przez meg83 Zobacz posta
    Lee ma nową serię ProGlass IRND, która ma podobno lepsze osiągi (cenę też wyższą ).
    LEE Filters - ProGlass IRND Camera Filters

    wyglada to duzo lepiej. i przynajmniej pokazuja uczciwie jak zafarb wyglada, zamiast bic piane o neutralnosci. tylko ta cena...
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 02-01-2018 o 14:32
    www albo tez flickr

  8. #138
    Coś już napisał Awatar meg83
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    65

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    opowiedz to tym osobom, ktorym popekaly kosztujace 150 EUR filtry po naglym wyjechaniu z holdera...
    Raczej holder odpadł od adaptera Przez krzaki z założonym nie chodzę, może dlatego jeszcze wszystko żyje Ale z ręki raz wypadł i serce mocniej zabiło


    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    no w Nisi mechanizm blokujacy uchwyt na pierscieniu jest dokladnie taki sam jak w Lee, wiec nie wiem czemu mialoby to byc bardziej podatne na upadanie...
    Wierzę na słowo, jednak moją nieufność zawsze wzbudza nachalny marketing No i nie wierzę w ich polara, zwłaszcza jego pracę pod światło. A człek jest na niego skazany.


    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    LEE Filters - ProGlass IRND Camera Filters

    wyglada to duzo lepiej. i przynajmniej pokazuja uczciwie jak zafarb wyglada, zamiast bic piane o neutralnosci. tylko ta cena...
    Po taniości przecież

  9. #139
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    Cytat Zamieszczone przez meg83 Zobacz posta
    Wierzę na słowo, jednak moją nieufność zawsze wzbudza nachalny marketing No i nie wierzę w ich polara, zwłaszcza jego pracę pod światło. A człek jest na niego skazany.
    nie mam zastrzezen do polara Nisi Landscape, bardzo fajny filtr. mam tez wersje "kitowa", ktora dawali w holderze V3 (bo taki mam) i on jest odrobine za slaby (za malo intensywny efekt polaryzacji) jak na moj smak.

    do pracy pod swiatlo nie mam uwag. to sa filtry szklane, to przeciez i tak jest o niebo lepsze niz wszelka zywica
    www albo tez flickr

  10. #140
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Filtry fotograficzne

    z tym zafarbem na BS to sie średnio zgodze - jeśli robisz cyfrowo to jedno klikniecie w balans bieli rozwiązuje sprawe i tym sie różni BS od filtrów nie dających zafarbu - w filtrach nie dających zafarbu zafarb (ten który sie jednak pojawia) trudno sie usuwa (troche pokretna logika) w farbujacym BS zafarb usuwa sie bez problemu, dodatkowo dodanie połówki nie powoduje trudno usuwalnego zafarbu zależnego od gestości połówki innego w środku niż na brzegu.

    nie wierze w filtry w szczególności geste co to nie mają zafarbu

    brakuje mi czerwonego zafarbu hoyi ndx400 kupiłbym wersje kwadratową jakby była tylko dla tego zafarbu

    a jak robisz na filmie to rób na czarno-białym (ja tak robie czasem jak mam za dużo czasu)
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 02-01-2018 o 20:08
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

Strona 14 z 17 PierwszyPierwszy ... 41213141516 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •