Strona 175 z 224 PierwszyPierwszy ... 75125165173174175176177185 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 741 do 1 750 z 2240

Wątek: Kursy liturgiczne

  1. #1741
    Coś już napisał Awatar nilhi
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    41
    Posty
    99

    Domyślnie

    Widzisz, Pank, jakbyś pracował w moim województwie to może by się tak nie cieszyli na usłyszaną ode mnie formułkę Widać u nas to rzadsze.
    A jeszcze nigdy, pisząc "nigdy" mam na myśli ANI RAZU nie usłyszałam aby obsługujący ten sam ślub kamerzysta zaczął rozmowę jak należy. Zawsze "dzień dobry" albo i bez.
    Dla Ciebie to oczywiste, dla mnie też, ale dla wielu ludzi - nie.
    Ale jeśli jednak dla wszystkich, to możesz przekazać adminowi, żeby ten nic nie wnoszący post usunął :-D jak dla mnie ok :wink:

  2. #1742
    Pełne uzależnienie Awatar pank
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    wawa
    Posty
    1 502

    Domyślnie

    W zasadzie to bardziej liczyłem na małą pouczającą sprzeczkę dla czego niekatolik nie powinien w ten sposób witać się z księdzem, ale ok
    Nazywam się Piotr Knap, to i informacja że moje nazwisko można wyguglać nie jest zdaje się sprzeczne z 8 punktem regulaminu forum więc nie rozumiem czemu zostało to usunięte. Albo inaczej, rozumiem, ale powód jest dość żenujący

  3. #1743
    Coś już napisał Awatar nilhi
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    41
    Posty
    99

    Domyślnie

    Mnie jest ogólnie trudno sprowokować, bo tego rodzaju "kłótnia" nie jest dla mnie
    małą, pouczającą,
    a raczej
    mało pouczającą
    choć fonetycznie to prawie to samo :wink:

    A na poważnie, to nigdzie nie piszę, że nie-katolik "powinien" lub "nie powinien", tylko, że ewentualnie może, jeśli pozostaje przy tym w zgodzie z samym sobą.
    Jeśli chcesz bardziej wnikać w zagadnienie, to akurat ta formuła, zwłaszcza w skrótowej formie "pochwalony" przeniknęła dawno granice religii, stając się zwyczajowym powitaniem pod ziemią lub w górach - choć chyba to powoli zanika :smile: Ale to zupełnie nie na temat.

    I jeśli ktoś stwierdzi, że się z tym rozumowaniem nie zgadza, z miejsca daję mu do tego prawo
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    A czasem się na szlaku mówi nawet "szczęść Boże", a to już dopiero wyznanie
    Ostatnio edytowane przez nilhi ; 15-02-2011 o 19:08 Powód: Automerged Doublepost

  4. #1744
    Pełne uzależnienie Awatar pank
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    wawa
    Posty
    1 502

    Domyślnie

    Celowo użyłem zwrotu "sprzeczkę" zamiast "kłótnię".
    Akurat "szczęść boże" jest bardziej uniwersalne
    Nazywam się Piotr Knap, to i informacja że moje nazwisko można wyguglać nie jest zdaje się sprzeczne z 8 punktem regulaminu forum więc nie rozumiem czemu zostało to usunięte. Albo inaczej, rozumiem, ale powód jest dość żenujący

  5. #1745
    Coś już napisał Awatar nilhi
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    41
    Posty
    99

    Domyślnie

    Spoko

    Doczytałam parę stron wstecz o niejednoznacznej interpretacji tego, czy jest podczas Mszy moment w którym nie można robić zdjęć. Niby nie powinno być niejasności, bo w wytycznych nic o tym nie ma (a przynajmniej nie było 6 lat temu, gdy robiłam kurs), ale akurat sama doświadczyłam sprzecznych interpretacji na wysokim szczeblu.
    w Bielsku - Białej, gdzie robiłam kurs, wykładał ks. dr Piotr Greger, jeden z wybitniejszych polskich liturgistów.
    On twierdził, że NIE WOLNO (celowe podkreślenie) robić zdjęć czasie Przeistoczenia oraz Ewangelii.
    Po przeprowadzce do Krakowa ucięłam sobie pogawędkę z ks. prof. Szczepańcem, który twierdził, że nie tylko nie ma takiego zakazu, ale nawet byłoby wskazane zrobić choć jedno zdjęcie przy Przeistoczeniu, ponieważ jest to "moment szczególnej chwały Boga"

    Nie odkryję Ameryki gdy potwierdzę, że we własnym dobrze pojętym interesie po prostu trzeba się dowiedzieć, "którą szkołę" popiera dana parafia...

  6. #1746
    Początki nałogu Awatar pe.en.de
    Dołączył
    Dec 2009
    Miasto
    Łódź
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nilhi Zobacz posta
    Spoko

    Doczytałam parę stron wstecz o niejednoznacznej interpretacji tego, czy jest podczas Mszy moment w którym nie można robić zdjęć. Niby nie powinno być niejasności, bo w wytycznych nic o tym nie ma (a przynajmniej nie było 6 lat temu, gdy robiłam kurs), ale akurat sama doświadczyłam sprzecznych interpretacji na wysokim szczeblu.
    w Bielsku - Białej, gdzie robiłam kurs, wykładał ks. dr Piotr Greger, jeden z wybitniejszych polskich liturgistów.
    On twierdził, że NIE WOLNO (celowe podkreślenie) robić zdjęć czasie Przeistoczenia oraz Ewangelii.
    Po przeprowadzce do Krakowa ucięłam sobie pogawędkę z ks. prof. Szczepańcem, który twierdził, że nie tylko nie ma takiego zakazu, ale nawet byłoby wskazane zrobić choć jedno zdjęcie przy Przeistoczeniu, ponieważ jest to "moment szczególnej chwały Boga"

    Nie odkryję Ameryki gdy potwierdzę, że we własnym dobrze pojętym interesie po prostu trzeba się dowiedzieć, "którą szkołę" popiera dana parafia...
    No tego to chyba nauczyli się od skarbówki, tam też w każdej parafii inna interpretacja.
    Starając się być obiektywnym, wyrażam jednak subiektywną opinę.

  7. #1747
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Dąbrowa Górnicza
    Wiek
    46
    Posty
    378

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nilhi Zobacz posta
    Spoko
    ....
    On twierdził, że NIE WOLNO (celowe podkreślenie) robić zdjęć czasie Przeistoczenia oraz Ewangelii.
    Po przeprowadzce do Krakowa ucięłam sobie pogawędkę z ks. prof. Szczepańcem, który twierdził, że nie tylko nie ma takiego zakazu, ale nawet byłoby wskazane zrobić choć jedno zdjęcie przy Przeistoczeniu, ponieważ jest to "moment szczególnej chwały Boga"

    Nie odkryję Ameryki gdy potwierdzę, że we własnym dobrze pojętym interesie po prostu trzeba się dowiedzieć, "którą szkołę" popiera dana parafia...
    To właśnie zależy od interpretacji zasad liturgii. Ogólnie fotograf powoduje dodatkowe zamieszanie w kościele. Dlatego powstało coś takiego jak "Wskazania Komisji Episkopatu Polski do Spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii". Jest tam ogólnie napisane, że fotograf czy kamerzysta powinien minimalizować swoje ruchy i manipulację przy sprzęcie Jest też napisane, że fotografia w żaden sposób nie odda misterium liturgii, bo to odbywa się osobiście w każdym z nas (teoretycznie - w zależności od wiary...) Więc fotografowanie daje tylko pusty obraz i... teoretycznie jest bezsensowne.
    Zauważyłem jednak, młodzi nowocześnie księża zazwyczaj mają inny pogląd na fotografowanie podczas Przeistoczenia i nawet namawiają aby to utrwalać na zdjęciach, tworząc w ten sposób niepowtarzalna pamiątkę...
    Natomiast faktem jest i to już każdy z nasz musi sobie z tego zdać sprawę, że faktycznie stanowimy w kościele jakiś tam obiekt zainteresowania. Dźwięk migawki dość znacznie przyciąga do nas uwagę uczestników mszy świętej, którzy w różny sposób reagują. Bardzo często zwyczajnie pozują, choćby to było podświadome i w ten sposób rozpraszają swoje skupienie, które jest szczególnie ważne w pewnych momentach liturgii.
    Myślę, że wystarczy tylko o tym pamiętać, iż to my jesteśmy dość nieznacznym, ale jednak intruzem, abyśmy mogli sami ocenić co możemy lub nie możemy robić w kościele, czy wierzymy czy też nie i czy ksiądz pozwala nam wejść na głowę czy też nie.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Tak na marginesie przypominam, że na samym początku tego wątku są fajnie opisane wszelkie ogólne zasady zachowania w kościele wg "Wskazania Komisji Episkopatu Polski do Spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii".
    Ostatnio edytowane przez magart ; 16-02-2011 o 03:27 Powód: Automerged Doublepost
    EOSy, 17-40/4L, 24-70/2.8L, 50/1.8, 85/1.8, 100-300/4.5-5.6, Raynox 250, manfrotto, 420EX, 580EX I, II, elinchrom+ skyport.
    www.magaczewski.blogspot.com
    www.fotogaleria.magaczewski.pl

  8. #1748
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 401

    Domyślnie

    Też mnie uczono że w czasie Przeistoczenia nie powinno się nic robić. Natomiast kazanie i owszem nawet wskazane jest aby kamerzyści je filmowali żeby po latach przypomnieć sobie Słowo Boże a nie tylko oglądać figurki i żyrandole w kościele. Nie należy tylko wtedy łazić jak żyd po pusty sklepie bo to rozprasza słuchajacych kazanie i księdza, który je wygłasza.

  9. #1749
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Płock
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Shadow Zobacz posta
    Też mnie uczono że w czasie Przeistoczenia nie powinno się nic robić. Natomiast kazanie i owszem nawet wskazane jest aby kamerzyści je filmowali żeby po latach przypomnieć sobie Słowo Boże.
    Co kraj (a raczej miasto, region Polski) to obyczaj... W Płocku i okolicach w minionym sezonie podczas ślubów, na których robiłem zdjęcia na żadnym ksiądz nie zgodził się, aby kamerzyści filmowali. Co więcej, nie pozwalali bardzo często (mniej więcej w połowie przypadków) robić zdjęć, bo to rozprasza wiernych (a wtedy jest dla mnie akurat najlepszy czas, żeby popstrykać gości siedzących w ławkach).
    Co do robienia zdjęć podczas podniesienia - nigdy nie było problemów, co więcej zdarzało się, że mnie namawiano, aby wtedy robić zdjęcia, tylko nie z prezbiterium, a z dalszej częsci kościoła.
    Puszki dwie i kilka szkieł, światełka i parę innych gratów

  10. #1750
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nilhi Zobacz posta
    .
    Ale jeśli jednak dla wszystkich, to możesz przekazać adminowi, żeby ten nic nie wnoszący post usunął :-D jak dla mnie ok :wink:
    To ja mały OT - aktywny Admin jest jeden, aktywnych Moderatorów jest pięciu. Weźcie zejdźcie ze mnie i takie drobiazgi zgłaszajcie tam gdzie trzeba (do Moderatorów, najlepiej tym przyciskiem: ), bo ja mam ważniejsze sprawy na głowie .

Strona 175 z 224 PierwszyPierwszy ... 75125165173174175176177185 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •