Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Szeroki kąt do R8

  1. #1
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Szeroki kąt do R8

    No dobrze, zdecydowałem się na R8, mam, co oznacza, że na razie nie stać mnie specjalnie na szkła ;-) - przez jakiś czas pobawię się z tym, co mam, jak się coś uzbiera, to pokombinuję. ALE:

    Doradźcie mi choćby na "tymczasem" jakiś sensowny szeroki kąt… Mój "kitowy" obiektyw (z takim kupiłem…) to ciemny 24-240 (tylko błagam profesjonalistów - nie krzyczcie ;-) - ja WIEM, ale na razie po prostu mnie nie stać. Z czasem).

    Chciałbym kupić jakiś szeroki kąt typu np. 15. Może (pewnie musi) być używany. Może być w 100% manualny. Nie musi mieć natywnego mocowania RF - mam przejściówkę M42-RF, a pewnie kupię też EF-RF.

    Moje wymagania:

    - ogniskowa max. 20, raczej mniej
    - cena MAX. 1000, raczej mniej ;-)
    - do pełnej klatki
    - wolałbym, żeby to nie był fisheye, żeby się dało filtr polaryzacyjny założyć.

    Znalazłem na Amazonię takie cudo, nawet na RF, ale choć wymieniają rożne pełnoklatkowe aparaty, to piszą, że on jest pod APS-C. Czyli pewnie z R8 mógłbym go używać, jakbym przestawił aparat na ,mniejszy obrazek - a do licha nie po to mam wreszcie pełną klatkę :-)

    Znalazłem też coś takiego - tu już jasno stoi, że pod pełną klatkę, ale z kolei fisheye, polara nie założysz, a przy krajobrazach się przydaje…

    Doradźcie coś sensownego, proszę…
    Ostatnio edytowane przez janhalb ; 09-02-2024 o 01:15
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  2. #2
    Uzależniony Awatar Hubert Multana
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    34
    Posty
    546

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt do R8

    RF 16mm f2.8 spełnia wszystkie kryteria. Mam, polecam. Fajny zestaw z R8.
    Canon R8 + RF15-35mm f2.8L + RF 85mm 2.0 + RF 50mm 1.8 + RF Sirui Anamorphic 50mm T2.9 + M6 mkII + EF-M 22mm 2.0 + Canon V10
    www.hubertmultana.pl
    https://www.youtube.com/@HubertMultana

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt do R8

    RF16mm nie miałem, kusił niekiedy, ale poszedłem inną drogą. Natomiast od 10 albo więcej lat mam Samyanga 14mm (aktualnie ceny to około 500zł) i uważam, że jest to świetny optycznie obiektyw (tu moje rozważania vs RF15-35 https://www.canon-board.info/threads...37#post1458337). Jego wadą jest to, że nie założysz niestety filtra (choć są jakieś sposoby customowe zdaje się, nigdy nie próbowałem) i to, że jest manualny (dla mnie to wada, ale do krajobrazu i stricte krajobrazu nie przeszkadza to wcale). Poczytaj rozważania i porównania domowe oraz poczytaj coś w internecie. Wśród amatorów lata temu zdaje się, że taki trochę "legendarny" (lekka przesada, wiem :P ale piszę, że to "wśród amatorów") obiektyw do filmowania również.

    PS: ah, no i problem jego to to, że to EF, więc potrzebujesz adapter. Przypuszczam, że zakup adaptera EF-RF to poniekąd must have dla amatorów, którzy poszli w R.

  4. #4
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt do R8

    @Hubert Multana

    Zakładam, że mówisz o Canon RF 16mm f2.8? Czyli o tym?

    To faktycznie jest fajny pomysł, nowe jak widać powyżej 1000, ale jak widzę używki można kupić w rozsądnej cenie…

    @mystek

    No to jest naprawdę fajna rzecz, tylko właśnie ten brak możliwości założenia filtra… Dla mnie przy krajobrazie polar to ważna rzecz, niebo i chmury… Wiadomo. Niby można sobie odpuścić polara i bawić się przy obróbce…

    Z drugiej strony - jeśli kupię takiego Samyanga, to od razu musze dokupić adapter, a wtedy nawet w przypadku zamiennika cenowo wychodzi to porównywalnie z tym Canonem 16…

    OK, dzięki, Panowie, to ja się będę spokojnie zastanawiał.
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 084

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt do R8

    bierz RF 16
    24-240 superowy obiektyw, wczoraj go sprzedałem
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  6. #6
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt do R8

    Taki superowy, że go sprzedałeś? ;-)

    Na moje amatorskie potrzeby jest OK. Jak będzie mnie stać, to oczywiście dokupię coś lepszego - ale tego też pewnie będę używał, żeby w sytuacjach nie wymagających nie wiem jakiego sprzętu nie musieć wozić ze sobą pięciu szkieł… :-)
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt do R8

    A do 16-tki dokup sobie potem 28mm Pancake (Canon RF 28mm / 2,8) Na prawdę genialne szkiełko w super kompaktowej obudowie.
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 084

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt do R8

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    Taki superowy, że go sprzedałeś? ;-)
    bo kupiłem 70-200
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  9. #9
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    53
    Posty
    303

    Domyślnie Odp: Szeroki kąt do R8

    @cauchy

    To niestety nie ma moją kieszeń teraz... :-)

    Ale też przyznam, że jak gdzieś jadę (a ja jeżdżę raczej "na lekko", campingowo, nie zostając długo w jednym miejscu) to taki spacer-zoom to jest wygodna rzecz. Do tego jeden szeroki kąt z trochę lepszym światłem do szerokich krajobrazów...
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  10. #10

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •