Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: dzika przyroda + psiaki

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    4

    Post dzika przyroda + psiaki

    Część, Proszę o poradę w kwestii obiektywu, chciałabym wybrać optymalne rozwiazanie, dobra jakość zdjęć i się nie zrujnować - jeśli to możliwe ;P Sytuacja wyglada tak, ze chciałabym zrobić upgrade obiektywów, ale jakoś rozsądnie. Zajmuje się hobbystycznie fotografia dzikiej przyrody i rozwijam się w fotografii psiej. Do psiej fotografii brakuje mi czego co by dawało radę w ruchu, obecnie muszę napstrykac zdjęć żeby udało się coś w akcji złapać, często jest to niemożliwe. Pytanie czy te dwa tematy dałoby się załatwić jednym obiektywem np canon 300mm f2.8? Czy odpuścić i np w foto psów iść standardowo w canon EF 70-200 f 2.8 III? A może macie jeszcze jakieś inne pomysły?
    Ostatnio edytowane przez foto1 ; 28-06-2023 o 10:26

  2. #2
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    945

    Domyślnie Odp: dzika przyroda + psiaki

    Od zeszłego roku do moich zainteresowań doszła fotografia psów. Z doświadczeń zebranych przez ten czas mogę powiedzieć, że szybkie i dobre szkło oczywiście jest niezbędne, ale przy dynamicznych fotach równie ważną rolę (przy jasnych szkłach) odgrywa puszka. Tutaj zdecydowanie celowałbym w system R, którego AF (nawet w zwykłej R) deklasuje lustrzanki. Ale nawet wtedy, przy dobrej puszce i szybkim szkle, nigdy nie będzie 100% trafień. Nie wiem, o ile lepiej byłoby w puszce, która ma śledzenie oka psa (moja nie ma). Faktem jest, że niejednokrotnie strzelam 85/1.2 na pełnej dziurze i złapanie ostrości nie jest wielkim problemem. Na 70-200/2.8 jest tylko prościej (pies najczęściej dalej i zoom, więc większa elastyczność).
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  3. #3

    Dołączył
    Jun 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: dzika przyroda + psiaki

    Mam aparat z systemu R oraz obiektyw 85 EF 1.2 i na ostatniej sesji przepadły dynamiczne kadry. jeśli są statyczne ujęcia to jest ok i jestem zadowolona i z ostrości jak i plastyki, ale zastanawiam się w czym jest problem, ze te ujęcia nie wyszły...wiem ze większość strzela 70-200 stad zaczęłam się zastanawiać czy to najlepsze rozwiazanie, żeby wracać z sesji z dobrymi zdjęciami również dynamicznymi. Zdaje sobie sprawę ze nie będzie to 100%, ale żeby jakaś czesc się jednak zachowała.

  4. #4
    Uzależniony Awatar Hubert Multana
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    34
    Posty
    546

    Domyślnie Odp: dzika przyroda + psiaki

    Pokaz zdjecia i parametry ustawien - bez tego gdybanie.
    Canon R8 + RF15-35mm f2.8L + RF 85mm 2.0 + RF 50mm 1.8 + RF Sirui Anamorphic 50mm T2.9 + M6 mkII + EF-M 22mm 2.0 + Canon V10
    www.hubertmultana.pl
    https://www.youtube.com/@HubertMultana

  5. #5
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    945

    Domyślnie Odp: dzika przyroda + psiaki

    Myślę, że nie wyrabia EF 85/1.2. To wolne szkło, które przy dynamicznych scenach nie nadąża. Ja strzelam z RF 85/1.2 i jest miodzio.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  6. #6

    Dołączył
    Jun 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: dzika przyroda + psiaki

    Dzięki za opinie, jestem skłonna dać wiarę, ponieważ doczytałam w międzyczasie ze mimo pięknej plastyki EF są dosyć wolne. Takie tez problemy dostrzegłam na sesjach. Zrobię świetne portrety, ale pies w biegu, akcji to już jest rozmaz, auto focus się gubi, wybiera np ogon...na np 10 prob zero udanych kadrów, a nie mogę cala sesje męczyć psiaka tym samym podskokiem :P gdybym zrobiła znacznie wiec prób być może miała bym te 2-3 kadry..Co do światka ostatnia sesja była w piękna słoneczna pogodę, wschód słońca, czas migawki odpowiedni, ale wyostrzyła ogon, mimo ze zaznaczyłam pyszczek :P @solti a jeśli chodzi o dzika przyrodę to czym strzelasz? Powoli przeglądam rynek i zastanawiam się co wybrać, żeby przesiąść się z mojej starej budżetówki. I jeszcze jedno co byś sugerował do psiaków te 85-ke RF czy jeszcze jakieś inne szkło?

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Eberloth
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    2 022

    Domyślnie Odp: dzika przyroda + psiaki

    Ja niezmiennie polecam w takich zastosowaniach stare, dobre, szybkie, ostre, tanie, lekkie i... nieprodukowane EF 200mm f/2.8 L II
    Sprzęt - dekielek z przyległościami.
    Fumare humanum est!

  8. #8
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    945

    Domyślnie Odp: dzika przyroda + psiaki

    Cytat Zamieszczone przez foto1 Zobacz posta
    @solti a jeśli chodzi o dzika przyrodę to czym strzelasz? Powoli przeglądam rynek i zastanawiam się co wybrać, żeby przesiąść się z mojej starej budżetówki. I jeszcze jedno co byś sugerował do psiaków te 85-ke RF czy jeszcze jakieś inne szkło?
    Co nazywasz dziką przyrodą? Bo tutaj, w zależności od tematu, będą w użyciu różne szkła. Czym innym będę focił pejzaże, które też potrafią być dziką przyrodą, a czym innym dzikie zwierzęta. Generalnie nie mam idealnego szkła do tego ostatniego tematu, więc focę tym, co mam, czyli EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM. To świetne szkło, ale przy polowaniu na dziką zwierzynę brakuje czasem trochę światła, czy większej separacji tła. Bo pod względem szybkości, ostrości, kolorów, czy kontrastu - to najwyższa półka.

    A co do psów, to generalnie używam dwóch szkieł. EF 70-200mm f/2.8L IS II USM i wspomniany RF 85 f/1.2L USM. Obydwa bardzo szybkie i bardzo ostre. A 85 mm przy tym to najlepsze szkło, jakie kiedykolwiek miałem. Wcale nie planowałem go kupić, ale... Ale jak go spróbowałem, to nie potrafiłem się z nim rozstać
    Poniżej kilka przykładowych strzałów mojego psijaciela. Wszystkie w ruchu, część w pełnym biegu.

    RF 85 na f/1.2:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	M23A3110_1620.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	391,9 KB
ID:	13622
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	M23A3395_1620.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	479,3 KB
ID:	13623
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	M23A7353_1620.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	475,4 KB
ID:	13624

    EF 70-200@200 f/2.8:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	M23A1320_1620.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	459,3 KB
ID:	13625
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	M23A1635_1620.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	509,2 KB
ID:	13626
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  9. #9

    Dołączył
    Jun 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: dzika przyroda + psiaki

    Dziękuję wszystkim za porady, wychodzi na to ze mój obiektyw nie wyrabia z szybkością więc przymierze się do pewniaka 70-200. Trochę upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu bo z zasiadki będę mogła spróbować sfotografować niektóre gatunki no i pieselki w biegu Dzięki @solti za zdjęcia, piękne ujęcia. Może w przyszłości ulepsze arsenał o coś z dłuższa ogniskowa.

  10. #10
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    Waddinxveen
    Posty
    22

    Domyślnie Odp: dzika przyroda + psiaki

    Nie zarabiam na wykonywaniu zdjęć. „Dziś” mam RF z EF 70-200 2.8 III wersja. Córeczka uprawia jazdę konno/skoki. Zdjęcia na zewnątrz/90%. Przesłony 3.2-5.6, światła dostatek, czasy 1/2000. Dla mnie obrazek prześliczny. Zwłaszcza kolory.

    Ograniczają mnie umiejętności, doświadczenie, wiedza!!! Dlatego za kilka dni będę testował R6, R8 i na dokładkę R3. Tam podobno jest coś takiego jak śledzenie obiektu i wydaje mi się, że wtedy dopiero stanę się fotografem?

    Przy RF używam AF servo i jestem zadowolony, ale muszę poruszać aparatem i trzymać punkcik na córce. A chciałbym, by zestaw stał na monopodzie a punkcik „poruszał” się a ja „tylko” klik klik.

    Wydaje mi się, że fotografia koni i piesków leży blisko siebie. No, są różnice. Przewidywalność jazdy mojej córki jest znacznie większa. Zatem, chyba mnie jest łatwiej.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •