Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 41

Wątek: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

  1. #31
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez Arturst Zobacz posta
    Na żytniej krzykneli sobie ponad 5 stówek za całość. Ten obiektyw jako używkę kupiłem za niecałe 700zł. Nie wiem czy to, że był serwisowany (sprawdzali pod każdym kątem) mi pomoże w ewentualnej sprzedaży.
    Ciężki dylemat, różne drogi

    to bedzie najtansze rozwiazanie , ale nie wiadomo czy najlepsze z punktu widzenia jakosci obrazowania.
    Taniej moze wysjc obiektyw 50 1,8 , ale jednak ma nizsza rozdzielczosc od 50 1,4 usm.


    tutaj masz nieznacznie drozsza sigme 50 1.4 ex , ktora lepiej rysuje od canona na otwartej przyslonie , co ma znaczenie w fotografii astro.

    https://www.ebay.de/itm/Sigma-EX-50m...IAAOSwmeNeUpSs

    ok 650 zl jak na razie , ale pozostaly jeszcze 4 dni.

    Canon ma jedna paskudna przypadlosc - optyka pracuje niesymetrycznie.

    nie wiem czy to dotyczy kazdego egzemplarza , wszystkie pomiary powierzchniowe rozdzielczosci jakie widzialem wykazywaly zdecydowanie nizsza rozdzielczosc w jednym z brzegow niz w pozostalych - to byla znaczna roznica. Ja kiedys to pomierzylem - rzeczywiscie tak tez bylo .
    to jest jednym z powodow, byc moze najpowzaniejszym niepewnej pracy AF. Asymetra bardzo utrudnia lub wrecz uniemozliwia prawidlowa nastawe odleglosci.
    Ale mniejsza o to . Zanim, zdecydujesz sie na naprawe , poszukaj jeszcze S 50 ex dg. Dostaniesz na tej samej przyslonie ostrzejsze obrazy , lub bedziesz mogl nieco bardziej otwierac przyslone. moze to bedzie w tej systucji najlepsze wyjscie ?
    Przy upadku z takiej wysokosci , ze rozsypala sie mechanika , szansa iz optyka nie ulegla przestawieniu jest minimalna - to musialby byc cud.

  2. #32
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2013
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    29

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    Taniej moze wysjc obiektyw 50 1,8 , ale jednak ma nizsza rozdzielczosc od 50 1,4 usm.
    Chyba odwrotnie? 50mm 1.8 ma nieco wyższą rozdzielczość od 50mm 1.4.

  3. #33
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 679

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Z testów na optycznych wychodzi, że porównując:
    Canon EF 50 mm f/1.4 USM https://www.optyczne.pl/21.4-Test_ob...87_obrazu.html
    Canon EF 50 mm f/1.8 II https://www.optyczne.pl/3.4-Test_obi...87_obrazu.html
    Canon EF 50 mm f/1.8 STM https://www.optyczne.pl/363.4-Test_o...87_obrazu.html

    w graniacach przesłony 1.8 STM jest najostrzejszy.

    Bez testów mogę powiedzieć, że miałem każdy z nich, a obecnie mam STM i ten STM jest naprawdę świetny.
    Jeśli światło 1.8 jest wystarczające to jest to wg mnie najlepszy wybór jeśli chodzi o ogniskową 50 mm.

  4. #34
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Z testów na optycznych wychodzi, że porównując:
    Canon EF 50 mm f/1.4 USM https://www.optyczne.pl/21.4-Test_ob...87_obrazu.html
    Canon EF 50 mm f/1.8 II https://www.optyczne.pl/3.4-Test_obi...87_obrazu.html
    Canon EF 50 mm f/1.8 STM https://www.optyczne.pl/363.4-Test_o...87_obrazu.html

    w graniacach przesłony 1.8 STM jest najostrzejszy.

    Bez testów mogę powiedzieć, że miałem każdy z nich, a obecnie mam STM i ten STM jest naprawdę świetny.
    Jeśli światło 1.8 jest wystarczające to jest to wg mnie najlepszy wybór jeśli chodzi o ogniskową 50 mm.
    tych wynikow nie mozna porownywac , jako ze sa robione na roznych matrycach.
    to jest nieporownywalne.

    zobacz dla USM , na matrycach o tej samej gestosci raz na d20 raz na 1dsmk3 wyniki roznia sie o 5 lp/mm - mimo tej samej teoretycznej rozdzielczosci wzglednej matrycy.

    przy tak ustawionych pomiarach jak to robi imatest i optyczne wynik zalezy od MTF matrycy , a ten na roznych matrycach jest zasadniczo rozny - im nowsza matryca tym bedzie wiec lepsze MTF a wiec i wynik bedzie na nowszych matrycach wyzszy ( MTF-y sie mnoza). Wyniki na matrycy 5mk3 sa wyzsze od wynikow na 1ds3.

    juz nie chce wchodzic w szczegoly jak ten pomiar jest robiony i jakie bledy sie wskutek usrednienia pojawiaja .

    - slowem sa to wyniki nieporownywalne.

    Ale ogolnie STM to tez bylaby jakas alternatywa - ja jednak wolalbym szukac taniej sigmy 50 1.4 - roznica 1,8 a 1,4 to 28% skrocenie czasu naswietlenia , czyli wzrost rozdzielczsoci obrazowania mierzony w kilkunastu a moze czasem i wiecej %, gdyz to oznacza spadek plamki rozmycia wskutek ruchu o 28%.

    Zgoda - mozna brac 50 stm pod uwage. Na pewno wolalbym to od naprawy.

  5. #35
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez Arturst Zobacz posta
    Na żytniej krzykneli sobie ponad 5 stówek za całość. Ten obiektyw jako używkę kupiłem za niecałe 700zł. Nie wiem czy to, że był serwisowany (sprawdzali pod każdym kątem) mi pomoże w ewentualnej sprzedaży.
    Ciężki dylemat, różne drogi
    W takim przypadku naprawa jest moim zdaniem nieopłacalna. Tak przy okazji. Szkoda że nie napisałeś pod jaki aparat podpinasz swoją 50-tkę, bo może wystarczy Tobie coś tańszego i lepiej się sprawdzi niż Canon EF 50mm f/1.4 USM.

    Obiektywy 50mm w astrofotografii

  6. #36
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    moze dodam jako, ze mam akurat chwile czasu .

    50 stm i 50 1.8 II to identycznie optycznie konstrukcje
    50 stm ma nowe warstwy przeciwodblaskowe , dzieki ktorym dla takiej samej rozdzielczosci optyki dostaje sie lepsze przenoszenie kontrastu.

    tzn jakiejs rozdzielczosci przykladowej 30 lpmm wczesniej odpowadal MTF = 0,5 a z nowymi warstwami 30-tu lpmm bedzie odpowiadal mtf 0,55 ( liczby przykladowe). Oznacza to , ze z nowymi powlokami mtf =0,5 odpowiada teraz wyzsza rozdzielczosci np 32 lpmm.

    50 1,4 usm byl mierzony przez optyczne w 2006 roku. w 2008 roku wprowadzil Canon nowe powloki przeciwodblaskowe SWC i sa one stosowane od tej pory w 50 usm 1,4 . Tzn ta sama optyka z nowymi powlokami wykaze wyzsza rozdzielczosc dla tego samego MTF.


    Czyli 50 1,4 po 2008 z nowymi powlokami wykaze wyzsze wartosci rozdzielczosci dla mtf=50 niz obiektywy starszej produkcji.
    Tak to dziala i nie chce byc inaczej.

  7. #37
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 679

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Nie wiem czy są te same konstrukcje optyczne, nie wiem jakie są warstwy, ale napisze tylko, że w klasycznym 50 / 1.8 zdjęcia na 1.8 były dla mnie nieakceptowalne, a w STM jest super.
    Nie poruszam już nawet kwestii pracy i celności AF.

  8. #38
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    bezposrednie porownanie 1.8 stm i 1,4 usm na przyslonie 2.0 na tej samej matrycy :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	174,0 KB
ID:	4105

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	244,9 KB
ID:	4106

    na przyslonie 2.0 usm srednio na calej powierzchni ( wazne dla astro) -1614 linii/wys obrazu
    50 stm na 2.0 - 1472 lini/wys obrazu

    na 2.8 tez rzadzi jeszcze usm.
    na 1.8 bedzie podobnie.

    w kazdym razie mozna mowic ze optycznie sa zblizone - stm bylby jakas alternatywa , a jest taniutki.
    niewatpliwie stosunek ceny do rozdzielczosci na STM jest nie do pobicia przez usm.
    to zalezy tez od konkretnego egzemplarza.

    zrodlo:

    https://www.traumflieger.de/reports/...Test::934.html

  9. #39
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    że w klasycznym 50 / 1.8 zdjęcia na 1.8 były dla mnie nieakceptowalne, a w STM jest super.
    To też zależy od egzemplarza (w obu przypadkach), bo ważna jest nie tylko konstrukcja, ale też wykonanie (jak dokładnie zrobione są same soczewki, jak dokładnie spasowany jest cały obiektyw itp.). To czy 50 stm i 50 1.8 II są produkowane w tej samej fabryce, przy wykorzystaniu tego samego procesu produkcji i tych samych soczewek, ma równie duże znaczenia jak sama konstrukcja. Yongnuo YN 50 mm f/1.8 też ma tę samą konstrukcję optyczną, a ostrość jeszcze gorsza niż w 50f1.8 II.
    Ostatnio edytowane przez michalab ; 04-03-2020 o 17:51

  10. #40
    Początki nałogu Awatar rysz
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    ~Warszawa
    Wiek
    30
    Posty
    271

    Domyślnie Re: Odp: Ostrość, a raczej jej brak. Obiektyw Canon

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    To też zależy od egzemplarza (w obu przypadkach), bo ważna jest nie tylko konstrukcja, ale też wykonanie (jak dokładnie zrobione są same soczewki, jak dokładnie spasowany jest cały obiektyw itp.). To czy 50 stm i 50 1.8 II są produkowane w tej samej fabryce, przy wykorzystaniu tego samego procesu produkcji i tych samych soczewek, ma równie duże znaczenia jak sama konstrukcja. Yongnuo YN 50 mm f/1.8 też ma tę samą konstrukcję optyczną, a ostrość jeszcze gorsza niż w 50f1.8 II.
    50/1.8 STM jest ponoć zaskakująco powtarzalnym szkłem:
    https://www.lensrentals.com/blog/201...mm-slr-lenses/

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •