Strona 173 z 189 PierwszyPierwszy ... 73123163171172173174175183 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 721 do 1 730 z 1882

Wątek: Canon EOS R5

  1. #1721

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Skoro w ML jest fazowy AF to być może problemy BF/FF też występują?
    W A7III mam w menu mikrokalibrację.
    Problem nie leży w AF fazowym - w DSLR jest dokładnie taki sam.
    Problem jest taki, że w DSLR "czujnik" AF - czyli tak na prawdę mała dodatkowa matryca nie koniecznie musi być w tej samej odległości od płaszczyzny ostrości co matryca rejestrująca obraz. I dlatego wymagana jest kalibracja.
    W ML matryca główna pełni obie funkcje.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  2. #1722
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 411

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Po coś jednak ta mikrokalibracja jest w ML a że Canon jej (póki co) nie oferuje? W nowszych puszkach zapewne jak to Canon ma zwyczaju opcja się pojawi
    Tu jakiś sponsorowany artykuł ale może warto przeczytać
    https://blog.reikanfocal.com/2023/05...ess-autofocus/
    Ostatnio edytowane przez Przemek_PC ; 17-08-2023 o 18:50

  3. #1723
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 374

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Po coś jednak ta mikrokalibracja jest w ML a że Canon jej (póki co) nie oferuje? W nowszych puszkach zapewne jak to Canon ma zwyczaju opcja się pojawi
    Tu jakiś sponsorowany artykuł ale może warto przeczytać
    https://blog.reikanfocal.com/2023/05...ess-autofocus/
    No i sprawa się rypła Bezlusterkowce- przynajmniej niektóre egzemplarze- wymagają mikrokalibracji AF. Nikony Z i Olympus EM-1 mają ją zaimplementowane w korpusach. No więc opowieści Muminków o tym, że AF w bezlusterkowcach działa bezbłędnie są tylko opowieściami Muminków, którym przyfarciło, i nie trafił się rozjechany egzemplarz ani aparatu, ani obiektywu.
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 17-08-2023 o 20:21
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  4. #1724

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    No i sprawa się rypła Bezlusterkowce- przynajmniej niektóre egzemplarze- wymagają mikrokalibracji AF. Nikony Z i Olympus EM-1 mają ją zaimplementowane w korpusach. No więc opowieści Muminków o tym, że AF w bezlusterkowcach działa bezbłędnie są tylko opowieściami Muminków, którym przyfarciło, i nie trafił się rozjechany egzemplarz ani aparatu, ani obiektywu.
    Patrz jaka śliczna racjonalizacja pobytu w muzeum Ci się trafiła ;-)

    A tak na serio - zastanów się jak działa OSPADF, opowiedz nam tutaj i wtedy chętnie usłyszę w jakim przypadku potrzebna jest kalibracja.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  5. #1725
    Uzależniony Awatar Hubert Multana
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    34
    Posty
    546

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    No i sprawa się rypła Bezlusterkowce- przynajmniej niektóre egzemplarze- wymagają mikrokalibracji AF. Nikony Z i Olympus EM-1 mają ją zaimplementowane w korpusach. No więc opowieści Muminków o tym, że AF w bezlusterkowcach działa bezbłędnie są tylko opowieściami Muminków, którym przyfarciło, i nie trafił się rozjechany egzemplarz ani aparatu, ani obiektywu.
    Trafiles w sedno. AF w bezlusterkowcach sie nie myli, ale moze byc przesuniecie na obiektywie.
    Canon R8 + RF15-35mm f2.8L + RF 85mm 2.0 + RF 50mm 1.8 + RF Sirui Anamorphic 50mm T2.9 + M6 mkII + EF-M 22mm 2.0 + Canon V10
    www.hubertmultana.pl
    https://www.youtube.com/@HubertMultana

  6. #1726

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Hubert Multana Zobacz posta
    Trafiles w sedno. AF w bezlusterkowcach sie nie myli, ale moze byc przesuniecie na obiektywie.
    Tak jak pisałem post wcześniej. Zastanów się jak działa AF w ML i dlaczego taki scenariusz nie jest możliwy.

    p,paw

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Nie wiem, czy problem jeszcze aktualny, ale we wszystkich aparatach działało to tak:
    1. ustawiasz tryb C1,
    2. zmieniasz na Tv,
    3. zapisujesz aktualne ustawienia jako C2.
    No właśnie nie, bo:
    W momencie zmiany trybu na Tv tracę wszystkie ustawienia (bo R5 pamięta ustawienia dla każdego trybu oddzielnie)
    W związku z tym w C2 zapisze mi się kopia ustawień z Fv a nie z C1.
    Z punktu widzenia używalności (M,Tv,Av,Fv) nie różnią się niczym od C1,C2,C3 (z opcją autoupdate) z tym, że do tych pierwszych nie można zapisywać setów. Gwoli ścisłości M,Tv,Av,Fv dzielą ze sobą ustawienia ale nie dzielą ich z C1,C3 i C3.

    Czyli ustawiając coś w Tv, po przejściu np. w C1 dostaniemy ustawienia z C1.
    Wracając do Av wrócimy do ustawień, które poczyniliśmy w trybie Tv, itd.

    p,paw
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 17-08-2023 o 21:07
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  7. #1727
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 374

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Tak jak pisałem post wcześniej. Zastanów się jak działa AF w ML i dlaczego taki scenariusz nie jest możliwy.

    p,paw

    --- Kolejny post ---



    No właśnie nie, bo:
    W momencie zmiany trybu na Tv tracę wszystkie ustawienia (bo R5 pamięta ustawienia dla każdego trybu oddzielnie)
    W związku z tym w C2 zapisze mi się kopia ustawień z Fv a nie z C1.
    Z punktu widzenia używalności M,Tv,Av,Fv nie różnią się niczym od C1,C2,C3 (z opcją autoupdate) z tym, że do tych pierwszych nie można zapisywać setów.

    p,paw
    Czy Wam się w ogóle zechciało przeczytać podlinkowany artykuł? I nie wydaje Wam się, że pieprzycie kocopoły? W lustrzankach każdy obiektyw kalibruje się indywidualnie bez względu na to, gdzie jest błąd- czy w czujniku AF, czy w obiektywie- i to samo trzeba robić w bezlusterkowcach. Przecież Nikon nie wprowadził tej funkcji dla jaj- ona musi dawać rezultaty, aby była użyteczna. Mnie nie interesuje, gdzie jest błąd skutkujący tym, że obiektyw źle ostrzy na ML Canona- mnie interesuje to, że korpusy nie mają mikrokalibracji AF.

    Kiedy testowałem R10 to błąd AF był dominujący i wuj mnie obchodzi, czy było to związane z posiadanymi przeze mnie egzemplarzami obiektywów. Korpus mikrokalibracji nie ma, więc nie mogłem sobie obiektywów dostroić. Ktoś inny ma inny egzemplarz takiego samego obiektywu, nie ma potrzeby dostrajania, i wyciąga fałszywy wniosek, że korpusy mikrokalibracji nie potrzebują, a fałsz tego wniosku opiera się właśnie na tym, że ukałd AF skałda się nie tylko z samego korpusu, ale także z obiektywu, i wymaga zsynchronizowanie jednego z drugim.
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 17-08-2023 o 21:22
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  8. #1728

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Czy Wam się w ogóle zechciało przeczytać podlinkowany artykuł? I nie wydaje Wam się, że pieprzycie kocopoły? W lustrzankach każdy obiektyw kalibruje się indywidualnie bez względu na to, gdzie jest błąd- czy w czujniku AF, czy w obiektywie- i to samo trzeba robić w bezlusterkowcach. Przecież Nikon nie wprowadził tej funkcji dla jaj- ona musi dawać rezultaty, aby była użyteczna. Mnie nie interesuje, gdzie jest błąd skutkujący tym, że obiektyw źle ostrzy na ML Canona- mnie interesuje to, że korpusy nie mają mikrokalibracji AF.

    Kiedy testowałem R10 to błąd AF był dominujący i wuj mnie obchodzi, czy było to związane z posiadanymi przeze mnie egzemplarzami obiektywów. Korpus mikrokalibracji nie ma, więc nie mogłem sobie obiektywów dostroić. Ktoś inny ma inny egzemplarz takiego samego obiektywu, nie ma potrzeby dostrajania, i wyciąga fałszywy wniosek, że korpusy mikrokalibracji nie potrzebują, a fałsz tego wniosku opiera się właśnie na tym, że ukałd AF skałda się nie tylko z samego korpusu, ale także z obiektywu.
    Wszystko racja z małym wyjątkiem. Wszystkie opisane przykłady dotyczą sytuacji w której czujnik AF nie jest w tej samej płaszczyźnie co matryca rejestrująca obraz.
    Jeżeli AF jest na matrycy rejestrującej obraz to błąd wynikający np. z przesunięcia silnika w obiektywie i tak jest niwelowany. Pomiar AF wykonywany jest już na tym "złej" kalibracji obiektywu i ostatnie docelowa płaszczyzna AF jest skorygowana automatycznie o ten błąd.

    Już tak zupełnie prosto: lustrzanka "nie wie" czy obraz rzucany na matrycę jest ostry a ML "wie".

    p,paw
    Ostatnio edytowane przez pawel.guraj ; 17-08-2023 o 21:26
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  9. #1729

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez pawel.guraj Zobacz posta
    Już tak zupełnie prosto: lustrzanka "nie wie" czy obraz rzucany na matrycę jest ostry a ML "wie".
    p,paw
    Jeszcze dla jasności - to wcale nie znaczy, że w ML nie ma jakiś opcji kalibracji.
    Nie sądzę po prostu aby związane one były z konkretnym obiektywem co raczej z niedoskonałością samego układu AF. Wszakże nie jest tajemnicą, że czułość fazowa układów na matrycach jest zdecydowanie gorsza od tego co było na dedykowanych do tego celu sensorach AF.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  10. #1730
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    No i sprawa się rypła Bezlusterkowce- przynajmniej niektóre egzemplarze- wymagają mikrokalibracji AF. Nikony Z i Olympus EM-1 mają ją zaimplementowane w korpusach. No więc opowieści Muminków o tym, że AF w bezlusterkowcach działa bezbłędnie są tylko opowieściami Muminków, którym przyfarciło, i nie trafił się rozjechany egzemplarz ani aparatu, ani obiektywu.
    Nie wiem czy się przyfarciło, ale przerobiłem 5 luster i przerabiam ciągle 1 bezlustro (R, nie liczę tych testowanych) i jednak z bezlustrem to jest zupełnie inna jakość pracy AF.
    Robiąc zdjęcia lustrem często musiałem robić 2-3 zdjęcia, by mieć pewność, że AF trafił, z R wystarczy jedno

Strona 173 z 189 PierwszyPierwszy ... 73123163171172173174175183 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •