Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 96

Wątek: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

  1. #41
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    sprzedaż używanego aparatu mającego 13 lat i obiektywu liczącego 20 wiosen w chwili obecnej graniczy z cudem (darujmy sobie teksty "pierwszy właściciel", który płakał jak sprzedawał a dokumentacja z pewnością będzie kompletna i aparat nigdy nie odwiedził serwisu. A z tego co pamiętam jest problem z ustaleniem przebiegu pierwszej wersji 5D i trzeba wierzyć "na gębę" sprzedającemu).
    Zgadza się, przebieg tylko w serwisie.
    Sprzedaż - bez problemu, za cenę adekwatną do wartości. Przeglądnij zakończone aukcje na 5d, sprawdź ceny. Wystawiane za 2000 kończą się bez sprzedaży, sprzedaże są albo przy niskich cenach (700-900), albo jeśli jest aktualne potwierdzenie niskiego przebiegu z serwisu.


    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Drugim cudem będzie sprzedaż takiego aparatu, lub obiektywu za kilka tygodni za "podobną kwotę". Trzeba było jeszcze dodać info o możliwości zarobku przy odsprzedaży to spadłbym z krzesła.
    Nie mam skłonności do hazardu, ale mógłbym się z Tobą założyć, że nie byłoby problemu z zakupem sprawnego zestawu w rynkowej cenie i sprzedażą po kilku tygodniach za podobną kwotę.

  2. #42
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Ano. Każdy musi samemu wybrać co dla niego będzie najlepsze. Na dzień obecny to wolę bezlusterkowce z EVF i odchylanym ekranem.

    Zdrowych i Wesołych!
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #43
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2018
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Ale ta cała dyskusja ciągnie w złą stronę. Tak jak pisałam Olka nie chcę sprzedawać, ba nawet w przyszłości go rozwinąć żeby mieć 12-40 i 40-150 ale do zdjęć ludzi czy zwierząt z małą GO często też w pomieszczeniu wydaje mi się, że 5D będzie fajnym uzupełnieniem. Co do ceny to widziałam takie bardziej za 1500zł niż za 1000 wśród aktywnych a nie zakończonych aukcji. A co do obiektywu to tak jak napisałam 100/f2 też może być skoro jest optycznie lepszy niż 85 1.8

    No i nadal nie uzyskałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, czy skoro płaszczyzna ostrości przy przekadrowywaniu przesuwa się za obiekt to czy ciągniecie wtedy aparat do tyłu aby to zrekompensować?
    Ostatnio edytowane przez Martyna5d ; 24-12-2018 o 10:03

  4. #44
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez Martyna5d Zobacz posta
    Ale ta cała dyskusja ciągnie w złą stronę. Tak jak pisałam Olka nie chcę sprzedawać, ba nawet w przyszłości go rozwinąć żeby mieć 12-40 i 40-150 ale do zdjęć ludzi czy zwierząt z małą GO często też w pomieszczeniu wydaje mi się, że 5D będzie fajnym uzupełnieniem. Co do ceny to widziałam takie bardziej za 1500zł niż za 1000 wśród aktywnych a nie zakończonych aukcji. A co do obiektywu to tak jak napisałam 100/f2 też może być skoro jest optycznie lepszy niż 85 1.8

    No i nadal nie uzyskałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, czy skoro płaszczyzna ostrości przy przekadrowywaniu przesuwa się za obiekt to czy ciągniecie wtedy aparat do tyłu aby to zrekompensować?
    To nie dyskusja "ciągnie w złą stronę" tylko pytający nie zyskał poklasku dla swojego pomysłu wejścia w dodatkowy system z archaicznym złomem.

    Już pisałem wcześniej, że przekadrowanie w przypadku płytkiej głębi ostrości może spowodować nieostrość. Przy bardzo płytkiej GO przesunięcie aparatu może być na tyle duże, że przesunie się płaszczyzna ostrości. Hasselblad w jednym z aparatów wprowadził nawet system, który rejestruje przesunięcie przy przekadrowaniu i koryguje odpowiednio ustawienie ostrości. (True Focus - Dzięki zastosowaniu w nowym modelu aparatu sensorów ruchu, po ustawieniu ostrości procesor jest w stanie śledzić zmianę pochylenia korpusu aparatu i za pomocą specjalnego algorytmu wyliczyć przesunięcie płaszczyzny ostrości. W rezultacie system autofokusa odpowiednio koryguje nastawy ostrości.) https://www.fotopolis.pl/newsy-sprze...mem-true-focus


    Zdrowych i Wesołych oraz dobrego światełka życzę.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 24-12-2018 o 10:40
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #45
    Początki nałogu Awatar RadOs41
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    Radom
    Wiek
    57
    Posty
    350

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    ...A z tego co pamiętam jest problem z ustaleniem przebiegu pierwszej wersji 5D i trzeba wierzyć "na gębę" sprzedającemu...
    Problemu nie ma, w serwisie Canona można to od ręki załatwić - sam 2x tak sprawdzałem swój egzemplarz. Inna kwestia to rzeczywiście taka - jak już napisał candar, że b. często sprzedający piszą bzdury, a 10 letni aparat z przebiegiem migawki deklarowanym przez sprzedającego np. na 50 tys. , wygląda jakby "przeżył" bombardowanie napalmem. A deklaracje przebiegu w stylu "około", "na wygląd" itp. bym sobie odpuścił... ważne jest potwierdzenie z serwisu, i jak napisał r-m - aktualne.

    Trafiają się jeszcze ładne egzemplarze, tzn. zadbane z niewielkim przebiegiem (do ok. 50-60 tys.), ale ich cena to z reguły powyżej 1500,- PLN-ów.

    A kwestia odpadającego lustra - można szukać egzemplarza po wymianie lustra, na co serwis zawsze dawał potwierdzenie wykonanej naprawy.

    Szczęśliwych Świąt Forumowicze C-B.
    Ostatnio edytowane przez RadOs41 ; 24-12-2018 o 10:29
    Trochę gratów i nieco innych szpargałów...

  6. #46
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez TM_Mich Zobacz posta
    Mam 5D z przebiegiem sprawdzonym w serwisie. Przebieg był 71 300 klapnięć, teraz może być jeszcze raz tyle. Było i odklejone lustro. Koszt klejenia to 40 zł.
    Bardzo lubię ten aparat i jego fajny obrazek.
    Mam też i 6D, ale wolę robić zdjęcia starym 5D.
    Co do aberracji w 85 mm 1.8, to przecież wystarczy dwa kliknięcia myszką w LR i po sprawie. Chce dziewczyna kupić 5D, to niech kupi. Jak się spodoba, to zostawi, Jak nie podejdzie, to sprzeda.
    Bawienie się manualnymi obiektywami wymaga wprawy, a najlepiej wymiany matówki na taką z mikrorastrem i klinem. Ta matówka jaka jest fabrycznie w 5D, raczej słabo sprawdza się w manualnym ostrzeniu.
    Ilość aberracji dostarczana przez ten obiektyw jest tak duża, że te dwa kliknięcia niewiele dają :-(

  7. #47
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2018
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Kurcze przeczytałam właśnie, że 5d MK2 ma AF z wykrywaniem twarzy. Macie z tym jakieś doświadczenia? Jak to się sprawuje?

  8. #48
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 265

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez Martyna5d Zobacz posta
    Kurcze przeczytałam właśnie, że 5d MK2 ma AF z wykrywaniem twarzy. Macie z tym jakieś doświadczenia? Jak to się sprawuje?
    O matulu Jeszcze sprząta i gotuje do tego

    Poczytaj od deski do deski ten artykuł i wszystko będziesz wiedzieć -> Jak wykonywać zdjęcia z wykorzystaniem funkcji podglądu Live View? (EOS 5D Mark II) https://www.canon.pl/supportproduct/...tcm:125-608097

    Od siebie dodam, że to nie działa w ogóle! Choć często używałem LV właśnie na dużym powiększeniu ramki przy ustawianiu ostrości w powiększonej ramce na konkretne oko, Krótko pisząc taka czynność w trybie LV trwała wieczność (modelka mogła sobie pójść zrobić w międzyczasie kawę i wrócić z powrotem). A jeśli chcesz zobaczyć jak powinno to działać - to tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=QfFxbFJ9jdM i https://www.youtube.com/watch?v=qX4Ad3eEpSc (nawet ze szkłami canona)

    ps.
    kup w końcu ten aparat, albo dowolny inny
    Ostatnio edytowane przez candar ; 24-12-2018 o 14:13
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  9. #49
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Cytat Zamieszczone przez Martyna5d Zobacz posta
    Kurcze przeczytałam właśnie...
    Za dużo czytasz, już wystarczy. Zacznij od początku, czyli od zdefiniowania swoich potrzeb. Jakie portrety chcesz robić? Plenerowe, czy w pomieszczeniach? Nie ma jednego obiektywu najlepszego do jednych i drugich. Jeśli chcesz kupić jedno szkło/zestaw portretowy, to któryś rodzaj musi być ważniejszy. 5D + 85/1,8 wcale nie musi być najrozsądniejszym wyborem.
    Oswój się też z myślą, że w pełnej klatce nie ma żadnej magii. Taki sam efekt uzyskasz ze szkłem w okolicach 50/1,2 na matrycy APS-c i ze szkłem 45/0,9 w 4/3. Oczywiście APS-c wyjdzie koszmarnie drogo, a w 4/3 pozostają szkła manualne.
    Kolejna myśl do oswojenia, to fakt, że 85 nie jest ogniskową typowo portretową. Jej zalety, to ceny szkieł, możliwość robienia tam, gdzie brakuje odejścia przy dłuższych ogniskowych. Najbardziej typową portretówką wszech czasów jest ogniskowa 135mm. I na dodatek nie musi być 1,8. W portrecie nie chodzi o małą GO, tylko o separację obiektu od tła. Separacja zależy od GO i od ogniskowej. Dłuższa ogniskowa ma tę zaletę, że pozwala uzyskać zamierzoną separację przy większej GO.
    Ekw. 135/2,8 uzyskasz podpinając 85/1,8 do Canona APS-c. W 4/3 masz 75/1,8. Powinno się dobrze sprawdzić w plenerze. Canon ma tę zaletę, że w Canonie to początek drogi, póżniej możesz dokupić 135/2 i jeszcze fajniej separować modelki, a w Olku 75/1,8 jest już szczytem możliwości, dalej nie ma nic.
    Pozostaje rekompozycja. Potrzebne będzie twierdzenie Pitagorasa. Typowo portretowa odległość, to 1,5m, Przenie sienie oka z centrum do mocnego punktu, to ok. 15cm. Zmiana odległości, to jakieś 7,5mm. Można to opanować ustawiając ostrość np. na odpowiedni fragment brwi. Przy dłuższej ogniskowej problem maleje.

  10. #50
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2014
    Miasto
    Poznań
    Posty
    341

    Domyślnie Odp: 5d Classic punkt centralny i rekompozycja

    Do portretu zdecydowanie brałbym 5dc z 85 1.8, to w dalszym ciągu świetny aparat dający przepiękny obrazek, ta 85-tka to bardzo udany obiektyw, a nad małymi matrycami w ogóle bym się nie zastanawiał, bo nie mają żadnego startu do FF.

Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •