Strona 398 z 410 PierwszyPierwszy ... 298348388396397398399400408 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 3 971 do 3 980 z 4096

Wątek: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

  1. #3971

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Nie wiem czy temat dotyczy body, czy obiektywów, dlatego wrzucam tutaj (bo myślę, że jednak body). Mam Rkę kupioną jako nową. Od samego początku mam obiektywy EF Tamron 24-70 f2.8 V1 oraz Samyang 14mm f2.8 manual. Od samego początku działały te obiektywy bardzo dobrze, były ostre itp, tj Tamron 24-70 na pewno, bo robiłem nim zdjęcia, choćby zdjęcie nr 1. Z 2 miesiące temu byłem w górach i robiłem zdjęcia ów Tamronem z wieży widokowej (oraz generalnie innymi obiektywami RF). Na aparacie wydawały się ostre. Wróciłem do domu - WSZYSTKIE zdjęcia z Tamrona do wyrzucenia, w ogóle nie ostre, mydło totalne, jakby ostrość nie siadła tam gdzie chce(kij, że robiłem zdjęcia krajobrazu, ogromnej przestrzeni). Uznałem, że ok - nie ma problemu, może jakiś błąd czegoś (nawet nie wiedziałem czego uznałem to generalnie za pojedynczy incydent). Niedawno fociłem znowu tym Tamronem i problem ten sam. Ok, może coś z obiektywem. Dzisiaj wziąłem Samyanga 14mm (obrażając się na Tamrona 24-70), bo wiem, że jest mega ostry i... ku mojemu zdziwieniu dokładnie to samo - mydło totalne, brak ostrości (zdjęcie nr 2). Co się tu podziało?

    Dodam, że w między czasie nie było żadnej aktualizacji softu w R. Soft mam najnowszy w body, podobnie w obiektywach - nic nie ruszane. W menu aparatu też raczej nic nie grzebałem, bo nawet nie wiem co musiałbym tam poklikać, żeby coś takiego się odwaliło. Uznaję problem za problem z aparatem (lub może adapterem EF-R ???). Miał ktoś podobny problem z obiektywami EF? Bo obiektywy RF działają doskonale. Jeszcze spostrzeżenie co do Samyanga manualnego. Myślę, że znam obiektyw bardzo dobrze i dzisiaj np fotografowałem żonę i córkę stojących ode mnie jakieś 2-3m. Ustawiłem ostrość od 1m (f2.8 światło bodajże) i co ciekawe ostrość siadła jakieś 2-3 metry za obiektami (tj "ostrość", bo mimo tego, i tak zdjęcie było nieostre w tym miejscu). Dlatego nie wiem, czy nie jest to może problem z adapterem? Tylko kurde - przecież tu nie ma nic praktycznie do zepsucia się w tym adapterze .

    1. R + Tamron 24-70 - zdjęcie niewątpliwie ostre i nie ma się do czego doczepić.
    Załącznik 14698

    2. R + Samyang 14mm zdjęcie z dzisiaj - o ostrości nie ma mowy
    Załącznik 14699
    Nie napisałeś czy adapter RF-EF oryginał Canona, czy substytut? Na 2 zdjęciu wygląda jakby cały obiektyw przesunął się wzdłużnie w czasie rejestracji obrazu (rozmycie pierwszego planu i nieostrość reszty). Raczej nie urwanie się matrycy, bo na mocowaniu RF napisałeś, że jest OK.

  2. #3972
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Adapter oryginalny. Generalnie całość kupowana jako nowa rok temu w listopadzie. Nie znam się, ale właśnie tak to wygląda jak napisałeś. Podczas robienia zdjęcia wszystko pracuje normalnie, tj AF w przypadku Tamrona potwierdza ostrość, a na manualnym Samyangu ten wspomagacz ostrzenia również działa (to co podświetla kolorem krawędzie)

  3. #3973

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Adapter oryginalny. Generalnie całość kupowana jako nowa rok temu w listopadzie. Nie znam się, ale właśnie tak to wygląda jak napisałeś. Podczas robienia zdjęcia wszystko pracuje normalnie, tj AF w przypadku Tamrona potwierdza ostrość, a na manualnym Samyangu ten wspomagacz ostrzenia również działa (to co podświetla kolorem krawędzie)
    Może więc jest jakiś luz i "szarpnięcie migawki" mechanicznej rzuca obiektywem, przestaw w body na migawkę elektroniczną i będziesz miał porównanie. Wady mechaniczne współczesnego, droższego i coraz bardziej niedopracowanego sprzętu to chleb codzienny. Sprawdź bagnety, były na forum opisywane przypadki, że po jakimś czasie użytkowania wkręty się luzowały.

  4. #3974
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Co ciekawe wczoraj jeszcze podłączyłem Tamrona i zrobiłem parę zdjęć próbnych w domu (bliskie/średnie odległości) oraz zdjęcie "krajobrazu" z okna (ostrzone na budynek oddalony w linii prostej powiedzmy jakieś 300-400m) i po zrzuceniu na komputer zdjęcia były ostre i bądź tu mądry. Migawka mechaniczna, bo ją mam defaultowo ustawioną. Ale popróbuję jeszcze na manualnym Samyangu. Dziwne to mimo wszystko. Z tego co jedynie zauważyłem (co łączy wszystkie te wady), to w czasie robienia zdjęć było gorąco, ale wtedy pewnie obiektywy RF też wykazywałyby jakąś wadę.

    Aparat na gwarancji, więc ciekawe czy mógłbym to zgłosić na reklamację?

  5. #3975
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 675

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Aparat na gwarancji, więc ciekawe czy mógłbym to zgłosić na reklamację?
    Zgłosić zawsze możesz, ale dobrze byłoby mieć to rozpoznane.
    Jak Ci się będzie problem powtarzał i będziesz chciał go dalej "badać" to mam trochę szkieł EF oraz 2 RF, o możemy się jakoś spotkać na testy.
    Mieszkam w okolicach Dworku Białoprądnickiego.

  6. #3976

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Co ciekawe wczoraj jeszcze podłączyłem Tamrona i zrobiłem parę zdjęć próbnych w domu (bliskie/średnie odległości) oraz zdjęcie "krajobrazu" z okna (ostrzone na budynek oddalony w linii prostej powiedzmy jakieś 300-400m) i po zrzuceniu na komputer zdjęcia były ostre i bądź tu mądry. Migawka mechaniczna, bo ją mam defaultowo ustawioną. Ale popróbuję jeszcze na manualnym Samyangu. Dziwne to mimo wszystko. Z tego co jedynie zauważyłem (co łączy wszystkie te wady), to w czasie robienia zdjęć było gorąco, ale wtedy pewnie obiektywy RF też wykazywałyby jakąś wadę.

    Aparat na gwarancji, więc ciekawe czy mógłbym to zgłosić na reklamację?
    Ja bym dla pewności jeszcze spróbował z elektroniczną migawką, skoro zadajesz sobie trud testów manuala Samynaga. Brak ostrości wszędzie - to i może trzeba wziąć pod uwagę zaparowanie komory body, albo zespołów soczewek(wysokie temperatury i wilgotność). Reklamację możesz, a nawet powinieneś zgłaszać, natomiast lepiej osobiście zbadać co dolega, bo serwisowi po podłączeniu ich obiektywów (a środowiska nie odtworzysz) będzie wychodziło, że jest dobrze i co wtedy?

  7. #3977
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Porobiłem parę testów i wygląda, jakby z Tamronem 24-70 2.8 V1 było wszystko ok, tutaj sample i dla porównania daję też zdjęcia z RF35 i RF85 f2.0. Robiłem zdjęcia na migawce mechanicznej i elektronicznej i nie ma żadnej różnicy na żadnym z obiektywów (Tamron i Samyang)

    1. Tamron 24-70 zdjęcie przy ogniskowej 70mm f2.8 ostrzone na budynek, migawka mechaniczna:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7441.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	10,67 MB
ID:	14766

    2. Tamron, ogniskowa 70mm f8 ostrzone na budynek, migawka mechaniczna:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7439.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	12,07 MB
ID:	14767

    3. Canon RF85 zdjęcie przy f2.8 - wrzucam dla porównania:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7451.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	11,89 MB
ID:	14768


    I teraz o Samyangu. Nic dodawać nie trzeba, obrazki mówią same za siebie. Ale co ciekawe przy bliskich odległościach Sami daje radę i jest naprawdę ostro (jak to szkło, z tego słynie, na 6d go używałem to jest to naprawdę ostry obiektyw), natomiast przy f2.8 i próba krajobrazów, to dramat. Przymknięcie na f5,6 czy f8 niewiele pomaga. Przy f22 jest mega mydło nadal i widać, że "coś jest nie tak".

    4. Samyang 14mm, bliski dystans, f2.8:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7418.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	12,57 MB
ID:	14769

    5. Samyang, zdjęcie przy f2.8, ostrzone na nieskończoność:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7453.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	9,06 MB
ID:	14770

    6. Samyang, f2.8, ostrzone od 2m:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7454.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	10,09 MB
ID:	14771

    7. Samyang, f22, ostrzone na nieskończonośc:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	932A7455.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	15,01 MB
ID:	14772

    Reasumując. Problem z obiektywem, jednak? Szkoda, że nie mam puszki DSLR. Chyba, że od szwagra pożyczę, on ma bodajże Canona 2000D. Podejdzie ten obiektyw pod 2000d?

  8. #3978
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 049

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    W samyangu jest pod gumą śrubka do regualacji pierścienia ostrości. Ona jest po to zeby sobie ustawić nieskończoność czy 2m na skali żeby było dwa metry w realu.

  9. #3979
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Ok, obczaję sobie. Swoją drogą istnieją jakieś manuale serwisowe do obiektywów w internecie? Jak do samochodów, pralek itd?

    Znalazłem coś takiego, spróbuję się podjąć https://www.lincolnharrison.com/blog...us-calibration
    Ostatnio edytowane przez mystek ; 30-08-2023 o 11:43

  10. #3980
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 049

    Domyślnie Odp: Canon EOS R - dyskusja ogólna.

    Tylko na ostrosc to raczej nie ma wplywu

Strona 398 z 410 PierwszyPierwszy ... 298348388396397398399400408 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •