Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: Łapanie ostrości praktyka

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    a ja wiem, bo używam

    --- Kolejny post ---

    ono nie daje małej go, ono dobrze separuje od tła. to spora różnica

  2. #12

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    Codziennie czytam "do poduszki". O co konkretnie pytasz?
    To ty masz problem i chciałem zapytać jakim cudem "cudem" robisz sesje ślubne (masz w stopce) i takie tam różne reportaże jak masz ty problem z ostrością praktycznie z aparatami z górnej półki , no chyba że oszukujesz i jesteś w jakiś sposób związany z marką "sony" i ja promujesz
    Eos- 5d MK 3 + Eos-50d + C 70-200/f2,8 +Extender canon 1,4 III + C 24-70/f4 + C 50/f1,4 + C18-200 / f3,5-5,6 + Speedlite 580EXII

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez jerzyp Zobacz posta
    To ty masz problem i chciałem zapytać jakim cudem "cudem" robisz sesje ślubne (masz w stopce) i takie tam różne reportaże jak masz ty problem z ostrością praktycznie z aparatami z górnej półki , no chyba że oszukujesz i jesteś w jakiś sposób związany z marką "sony" i ja promujesz
    W 90% procentach robię na centralnym punkcie, bo ma bardzo wysoką skuteczność. Boczne są OK przy zoom-ach z jasnością f2.8-f4. Przy stałkach f1.4-f1.8 nawet w dobrym świetle już znacznie słabiej. W trudniejszych warunkach oświetleniowych bezużyteczne. Duża ilość punktów AF (typu 45 w 6d mk2) sprawdza się głównie przy śledzeniu. Takie mam doświadczenia, kilkuletnie, focę raczej sporo. Instrukcję przeczytałem.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Do plenerowych portretów kup sobie 200/2,8 i problem zniknie.
    Nie przesadzajmy 5d mk2 ma średni AF w konsekwencji czego przy małej GO trzeba robić trochę więcej zdjęć. Dla pewności. Jeśli ktoś robi głównie krajobraz, architekturę, plener, czy studio raczej tego nie odczuje tak bardzo a zdjęcia wychodzą piękne.
    Miłego dnia
    moja www

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    ...
    Nie przesadzajmy 5d mk2 ma średni AF w konsekwencji czego przy małej GO trzeba robić trochę więcej zdjęć. Dla pewności. ...
    Jeśli przesadzamy, to bardzo niewiele.
    Np. w porównaniu z 85/1,8 200/2,8 ma większą GO i przy przekadrowaniu trzeba go mniej obracać. W sumie problem robi się na tyle mały, że daje się go spokojnie ogarnąć. Dłuższa ogniskowa sprawia, że separacja od tła jest wg mnie fajniejsza, mimo większej GO.

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar jinks
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    39
    Posty
    2 178

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Jeśli przesadzamy, to bardzo niewiele.
    Np. w porównaniu z 85/1,8 200/2,8 ma większą GO i przy przekadrowaniu trzeba go mniej obracać. W sumie problem robi się na tyle mały, że daje się go spokojnie ogarnąć. Dłuższa ogniskowa sprawia, że separacja od tła jest wg mnie fajniejsza, mimo większej GO.
    No tak, ale 200mm to już inna bajka. Musisz krzyczeć do modela żeby mu dawać wskazówki
    Miłego dnia
    moja www

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez jinks Zobacz posta
    No tak, ale 200mm to już inna bajka. Musisz krzyczeć do modela żeby mu dawać wskazówki
    Ciągle mówimy o portretach?

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Jeśli przesadzamy, to bardzo niewiele.
    Np. w porównaniu z 85/1,8 200/2,8 ma większą GO
    to nie jest takie oczywiste, jak może sie wydawac na pierwszy rzut oka :-)
    portret z 85mm na 1.8 z 4 metrów to GO jest ok 23cm, na 200mm przy 2,8 ale odchodząc na 7 metrów (żeby uzyskac podobny kadr) to GO jest 20cm (zaznaczam ,ze odległosci od modela wybrałem przypadkowo i uznając "na oko" że dadza podobne wypełnienie kadru, wiec powyzsze dywagajcie moga byc obarczone błedem )
    Ostatnio edytowane przez tombas ; 09-06-2018 o 09:32
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Stosunek odległości może być na oko, ale pod warunkiem, że jest to oko Talesa z Miletu

  9. #19

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Do krajobrazów to dla jakich ogniskowych? W wielu przypadkach stosuję hiperfokalną bo AF nie ma sensu. Tak jest dla krótszych ogniskowych. Dla długich ogniskowych sens ma AF i można przekadrować. W portretach z minimalną GO przekadrowywanie wymaga dużego wyczucia, wiedzy, doświadczenia aby właściwie wybrać na co się ustawia ostrość przed przekadrowaniem.

    Jak wspomnieli koledzy - sony za 2000 zł nie będzie miał problemu i ustawi ostrośc dowolnym punktem :P Ale za to w trudnych warunkach środkowy punkt CANONA będzie lepszy
    KAWAŁEK MOJEGO ŚWIATA - http://bodak.manifo.com

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: Łapanie ostrości praktyka

    Cytat Zamieszczone przez miszak Zobacz posta
    ... W portretach z minimalną GO przekadrowywanie wymaga dużego wyczucia, wiedzy, doświadczenia aby właściwie wybrać na co się ustawia ostrość przed przekadrowaniem...
    Kup sobie 200/2,8 i się odstresuj

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •